ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
ÎNSCRIS: 19.01.11
AUG-2016
single

OK

Am ales hotelul pentru pret si pentru ca e aproape de statia de metrou si de zonele turistice.

E simplu de ajuns: de la aeroport iei linia expres x95 catre syntagma-6 euro, si in 50 de min maxim ai ajuns. Cobori si vis-a-vis cum cobori scarile e statia de metrou. Mergi 2 statii pana la omonia-1,4 euro- nu uita sa validezi biletul in statie. Coboara din metrou si iesi spre september 3rd-sunt indicatoare. La iesire ai sa vezi o cofetarie si un mini magazin cu fats food. Fa stanga ,,mergi 50 metri si nu traverseaza. Fa stanga iar si merfi cam 10 min pana vezi in fata un magazin cu biciclete. Aici faci stanfa iar pe straduta cu hotelul-stournari, mergi 50 m si ai ajuns. Da, da, lumea zice ca e o zona naspa, sincer toata atena e la fel, un amestec de lux si jeg, de nou si vechi, dar mie mi s-a parut safe, si am fost singura, deci... e ok :)

Bun, am ajuns - ne cazam- cheia se lasa la receptie cand plecam- mai bine, nu mai stau cu grija ei.

Camera- micuta dar curata, cu pat dublu, frigider, baie cu tot ce trebuie, ac si wi-fi. La banii astia e mai mult decat ok.

Curatenie-zilnic.

Mic dejun- la etajul 1, de la ora 8, cam tarziu dupa pararea mea. Consta in paine neagra si alba, biscuiti, ou fiert, cascava, sunculita, unt, miere, gem, nutella, lapte, cereala, suc si cafea. Iti luai ce voiai cat voiai. Proaspete si bune.

Baietii de la receptie amabili, mi-au dat o harta cu orasul si instructiuni precise.

A, este un magazin la 3 min de hotel, e non stop, poti sa iti iei apa, iaurt sau fructe, biscuiti etc. Util.

Si sa nu uit, cum ai facut stanga pe str september 3rd mergi cam 5 min si e o cofetarie cu produse delicioase si ieftine. Recomand.

La plecare pentru ca am avut avion seara, am facut check out dimineata, si cat m-am plimbat eu, mi-au tinut bagajul intr-o camera incuiata, am apreciat.

Ce sa va mai zic- eu mai mult pe jos am mers, pentru ca mi s-a parut f aproape. Monastiraki era la 10 min, syntagma la 15-20 (eu sunt rapida de fel :P) si plus de asta am vrut sa ma pierd pe stradute, sa traiesc la maxim experienta orasului.

Pentru o vacanta in care aveti nevoie de un pat si un dus si plus un mic dejun indestulator e chiar foarte ok, nu e cu pretentii dar isi serveste scopul-b&b.

Trimis de lalely in 23.08.16 21:13:31
Validat / Publicat: 23.08.16 22:28:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.08.16 21:31:50]

Mutat în rubrica "Athens Moka Hotel, ATENA" (nou-creată pe sait)

[23.08.16 23:04:45]

Sunt de acord cu tine, daca pleci sa vizitezi ai nevoie doar de b&b, altfel pentru rasfat vrei altceva. Felicitari, votat cu placere.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [23.08.16 23:35:33]

Felicitări pentru alegere. Atena e frumoasa oricând. Prețul dim caseta e doar pt cazare sau include si avionul?

[24.08.16 07:26:13]

@webmaster95: multumesc, este ok pe harta

[24.08.16 07:49:01]

@almona: multumesc, pretul include avion si cazare

[24.08.16 07:52:49]

@mishu: multumesc frumos

flaviana77
    [24.08.16 12:05:20]

atena e frumaosa oricand!

acum vin sa intreb si eu, pentru ca ai fost de curand acolo si din cate am inteles si singura, ai simtit vreun moment acea teama despre care s-a mai vorbit in diverse articole, de negri. de africani, sau de mai stiu eu ce astfel de natii sau na de oameni ai strazii sa zicem?

stii de ce te intreb, pentru ca am tot citit aici articole si in unele de ele se spunea aveti grija cum mergeti nu va duceti nu stiu unde, etc. chestii din astea care de ce sa nu recunoastem te cam sperie.

chiar sunt curioasa ce o sa imi raspunzi.

vazusem o oferta faina de city break si de aceea intreb.

[24.08.16 15:26:31]

@flaviana77: singurica am fost, si sa stii ca a fost f ok. Desi, zona in care am stat cica era una rau famata, nu pot sa zic ca mi-a fost frica. Am ajuns pe intuneric si am mers pe jos pana la hotel dar nu s-a luat nimeni de mine. Da, am vazut multi oameni... cum sa le zic... homeless- care pur si simplu isi faceau patul in fata vreunui magazin, prostituate cateva... dar nu m-am zgait la ei-1 pt ca nu e frumos, 2 sa nu ii supar- si nici nu m-au bagat in seama. Da... erau si ceva colorati mai ales in metrou, dar nu mi-au parut cu ganduri necurate. Eu peste tot unde merg incerc sa nu ies in evidenta, sa nu fie evident ca sunt turist-pt ca let's face it, turistii sunt easy target in orice tara- si nu am avut niciodata neplaceri.

Oricum e plin de politisti, peste tot ai sa vezi politai pe motor, cate un grupulet la fiecare coltisor. Asta, ca sa te simti safe si plus ca sunt draguti foc

Desi am plecat un pic cu teama pt ca multa lume mi-a spus ca atena este un loc periculos, mai ales singura, totul a fost bine.

Cum am mai spus, atena e un amestec de lux si jeg, de vechi si nou, de turisti si localnici-unii mai instariti, altii mai putin. Langa coco channnel ai sa vezi un second hand in fata caruia o fatuca amarata si-a intins o paturica si se pregateste de somn. Pare ceva atat de natural, nimeni nu se holbeaza, face parte din peisaj.

Sper ca am reusit sa iti clarific cum stau lucrurile.

Pentru orice intrebari iti stau la dispozitie.

flaviana77
    [25.08.16 09:40:09]

@lalely:

multumesc mult pentru raspunsuri.

e bine de stiut cum sta situatia acolo.

ma bucur ca ai avut un sejur placut.

de altfel ce poate fi mai minunat decat sa te pierzi pe acele stradute rustice din Atena si sa descoperi orasul la pas cum se spune.

almona, flaviana77, lalely, mishu