ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
ÎNSCRIS: 16.08.16
JUN-2016

Hotel “Zagorie” (Arbanasi - Bulgaria) – un loc ca-n povesti!

Povestea incepe undeva pe litoralul bulgaresc (“Evrika Dit Club – All Inclusive”) cu o idee: “daca tot mai avem trei zile de concediu, niste calorii… de ars, vremea e frumoasa si nu prea ne trage ata acasa, de ce sa nu facem un mic ocol si pe la munte? Evident, tot pe la vecinii bulgari!

… si urmand (Autostrada A1 cu pornire din Sunny Beach) pana aproape de Nova Zagora, apoi dreapta spre Gurkovo si “urcand” spre Veliko prin Vaglevtsi, Natsovski si Debelets, ajungem in satul Arbanasi, un colt de rai cu hanuri ridicate doar din piatra si lemn, restaurante - renumitele "mehana" - cu terase largi sau cu mese asezate sub copaci, hoteluri si pensiuni, bisericute, manastiri si muzee - un ansamblu arhitectonic minunat inconjurat de o natura parca mai prietenoasa ca oricand cu noi, turistii “mofturosi" si "grabnic strambatori din nas”.

In sfarsit, ajungem la hotelul "Zagorie", unde ne cazam intr-un studio (la mansarda): 2 adulti + fetita noasta de 6 ani.

Conditiile de cazare in camera - ireprosabile: un pat urias + o dormeza extensibila + fotoliu pat (si el extensibil), aer conditionat, TV, frigider, o baie mare dotata cu tot ce-i trebuie.

Curtea: o alta minune – copaci umbrosi, gazon verde - amenajata din loc in loc cu mese pt. servit un pranz traditional sau o cina romantica si (separat) sezlonguri pt. plaja sau relaxare; intr-un colt - un soi de... beach-bar cu bauturi de toate felurile (… ca si acum oftez dupa o bere rece Zagorka Retro – fara E-uri! sau o “Menta” cu apa tonica si gheata)

Restaurantul: cochet si intim (amenajat intr-un stil "istoric" bulgaresc).

Mancarea: voi reveni cu foto - pui Kavarma - si va las pe voi sa banuiti ce veti gasi pe-acolo... Credeti-ma ca am trait in toate aceste zile un adevarat “dezmat” culinar – ca de altfel, in toata Bulgaria, pe unde am umblat! Si am umblat…

Panorama: splendida! Orasul Veliko Tarnovo se vede de-a dreptul fabulous din curtea hotelului atat ziua, cat si noaptea!

Piscina exterioara sau… punctul forte al acestui complex: apa calda si curata + zona amenajata pt. copii.

Papagalul & Iepurasii – bucuria copiilor; din cand in cand sunt lasati liberi prin curte, iar cei mici nu s-ar mai dezlipi de ei.

Atractii in zona: cautati review-uri despre Veliko sau Arbanasi si veti intelege ce inseamna turismul adevarat: show-ul saptamanal “Sound & Lights” – pe care nu ar trebui sa il ratati, festivalurile traditionale si concertele rock sau opera, restaurantele (mehana) din Arbanasi cu mancare buna, multa si ieftina, stradutele inguste cu ateliere mestesugaresti din Veliko, cetatea Tsarevets, Muzeul Multimedia de istorie a Bulgariei, Manastirea “40 Mucenici” etc., etc. etc…

De rau: nu prea am ce sa zic referitor la hotelul Zagorie! – poate ar mai trebui un “up-grade” la micul dejun care e chiar... mic.

Proprietarii: o familie extraordinara (formata din 5 membri), care ne-a “adoptat” imediat si ne-a convins din prima clipa ca la Zagorie totul este… ca-n povesti!

P. S. : Este foarte probabil ca, in momentul in care este publicat acest articol, noi sa fim la al treilea sau chiar la al patrulea “descalecat” de anul acesta in Arbansi (Hotel “Zagorie”); al doilea s-a consumat deja la revenirea din Grecia (Thasos) – stiu, stiu… trebuie sa ma “intorc” cu un review si de pe-acolo!

Trimis de Fam_A.T.B. in 23.08.16 14:50:20
Validat / Publicat: 23.08.16 15:23:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel "Sevastokrator" - Arbanasi

VIZUALIZĂRI: 1440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Fam_A.T.B.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Veliko Tarnovo - panorama din Cetatea 'Tsarevets'

webmasterX [23.08.16 15:14:51] »

Excelent debut, merită remarcat.

@Fam_A.T.B.: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Zagorie Hotel [Arbanasi], VELIKO TARNOVO şi ARBANASI" (nou-creată pe sait)

[De-abia] Aşteptăm pozele (şi... impresiile) promise

elviramvio [23.08.16 15:35:53] »

@Fam_A. T. B. :

Draga "ucenicule", te-ai dezmatat cu mancaruri bulgaresti la greu si ne lasi sa ne inchipuim noi cei acolo! Pai unii stiu si se duc iar in septembrie, adica eu, kavarma aceea si nu numai nu ma lasa in pace. Am glumit, nu merg doar pentru sach-uri calde cu legume si carnita... (era nevoie de o pauza caci le-am revazut in minte), mergem si pentru modul deosebit, de admirat, cum valorifica istoria.

Drumuri bune si sa ne mai povestesti!

mishu [23.08.16 15:36:51] »

@Fam_A. T. B. : Foarte frumos povestit totul, este un loc care imi place foarte mult, felicitari, votat cu placere.

Fam_A.T.B. [23.08.16 16:28:03] »

@webmasterX: Coordonatele sunt o. k. ; revin cu foto (sunt intr-un alt... gadget decat cel de pe care am editat articolul).

Intrebare: daca vreau sa postez foto OARECUM... din zona, avand OARECARE... legatura cu acest obiectiv, dar din ALTA... destinatie turistica (ex. un restaurant invecinat), trebuie neaparat creata o rubrica noua (cu articol nou) sau se poate atasa la review-ul curent?

Multumesc.

webmasterX [23.08.16 16:34:34] »

@Fam_A. T. B. : se pot ataşa rev crt şi alte fotografii, dintr-un obiectiv învecinat

daf434 [23.08.16 19:59:37] »

Superba zona!

Ador Arbanasi!

Saptamana trecuta ne. am "dezmatat" si noi pe acolo... nici nu mai stiu a cata oara am fost...

De cateva ori pe an, de cativa ani buni... am ajuns sa ne cunoastem cu D. nul de la magazinul de suveniruri, ba chiar ne pupacim cand ne vedem...

Deja mi. e dor!

Votat!!!

webmasterX [24.08.16 08:00:34] »

@Fam_A. T. B. : Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Fam_A.T.B. [24.08.16 08:18:04] »

@webmasterX: Intrebare: Am vreo posibilitate "tehnica" sa adaug commenr-uri la foto deja incarcate?

webmasterX [24.08.16 08:31:19] »

@Fam_A. T. B. : Sub fiecare poză găsești link-ul ,,Sesizează eventuale probl. ". (scris cu roșu).

Trimite câte o sesizare la fiecare poză, scrie în ea textul pe care dorești să îl adaugi și mai departe ne ocupăm noi.

daf434, elviramvio, Fam_A.T.B., mishu