ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Thasos = dezamagire, mult prea laudata pt ceea ce ofera, snobism, insula [...] din Romania

Pt mine Thasos nu ofera nimic din spiritul grecesc. Mi s-a parut o combinatie intre Bulgaria si Romania.

De 6 ani in fiecare vara mergem pe o alta insula greceasca, anul acesta am facut proasta alegere de a merge in Thasos. Alegere inspirata de pe forumuri romanesti cu duiumu gen ''iubesc Thasos'', ''cea mai frumoasa insula'' s.a.m.d... mare greseala. Caci intre timp am constatat ca nu stiau cum arata Grecia mai sus de Thasos, sau erau genul carora le place all inclusivul la Bulgaria.

Am fost in Corfu, Rodos, Kefalonia, Lefkada, Skiatos si vizitat si Atena. Facand comparatie intre insulele ionice si Thasos, insula la mareea Egee sunt diferente foarte mari. ''Thasos =Insula de smarald'' — gresit vizitati Corfu. ''Thasos =cele mai frumoase plaje''- sunt praf. Vizitati plajele Lefkadei, Kefaloniei si nu numai, alea da plaje -de vi se taie respiratia. Capitala insulei Limenas =dezamagireeeee. Vizitati capitala insulei Rodos si Corfu. In ceea ce priveste panorama insulei Thasos a fost cea mai urata comparand cu celalalte insule.

Nu imi place Thasos pt ca este mult prea comerciala, nu imi place pt ca pe plaja dadeam de pitipoance care cautau sa le bubuie muzica de la bar si nu stiau cum sa-si mai indese chiloti ca sa-si bronzeze si ultima particica a fundului.

Nu imi place Thasos pt ca se duc multi romani necizelati cu urlete pe plaja, certuri intre ei, rasete stridente in incercarea de a acapara atentia celorlalti. Intr-una din zile pe plaja era un grup de romani, mi-au atras atentia caci la un momend dat unul dintre ei incepuse sa strige nervos ca sunt pietre pe plaja si ca el nu poate sa se bronzeze, ce plaja este asta. M-a bufnit rasul, pe langa faptul ca nu a auzit de aqua shoes, sarmanele pietricele nu-l lasau sa se bronzeze. Logica lui era limitata iar in acelasi timp este si trist caci sunt multi ca el care nu stiu sa aprecieze si sa vada frumusetea unei plaje, a unei ape de la greci care iti ofera un spectacol submarin suberb, caci se loveste de obstacolul numit ''pietre/pietricele pe plaja.

Am plecat entuziasmata catre una dintre cele mai bune plaje a Thasosului, este in top Paradise Beach/ am fost si la Golden Beach este sora geamana a primeia. M-am intors dezamagita, parca eram la Eforie N... nu avea nimic care sa semene cu o plaja greceasca.

Tin sa precizez ca am dat o sansa insulei si din tot sejurul de 7 zile am tot vizitat si am fost la cat mai multe plaje.

In concluzie Insula mi s-a parut mult prea laudata fata de ce am gasit acolo, insula snobismului, prafuita, plina de [...], drumurile foarte proaste (ca sa ajungi spre ex. la Giola, Marble Beach si nu numai).

Inghesuiala mare seara unde era fuga la tarabele cu chinezarii, inghesuiala mare la mancare. Singurele produse care le-am apreciat au fost tarabele cu produse autentice grecesti (ulei de masline, rahat, miere... etc).

Panoramele si plajele nu sunt wow.

Foarte multi consateni care nu se comporta adecvat. Foarte multi romani care cer si transforma Thasosul ca intr-o statiune din Romania. Grecul isi face bani, iti ofera.

Personal NU mi-a placut, am fost dezamagita, nu ma mai intorc in Thasos. Comparatiile sunt facut cu alte insule vizitate la ei.

Imi place foarte mult Grecia si continui sa o vizitez.

Trimis de MariaVasile in 23.08.16 14:28:28
Validat / Publicat: 23.08.16 15:45:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: paleokastrita-corfu. lefkada. skiatos.rodos. atena. kefalonia

VIZUALIZĂRI: 9381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MariaVasile); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 32
webmasterX [23.08.16 15:44:14] »

@MariaVasile: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=72594

Am fost in Corfu, Rodos, Kefalonia, Lefkada, Skiatos si vizitat si Atena.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

elviramvio [23.08.16 17:12:26] »

@MariaVasile:

Esti foarte categorica si negativa pentru cineva care a vazut cateva insule si pare a avea o experienta in Grecia.

Cum pot eu cataloga Corfu Town care avea munti de gunoaie la iesiri, care gunoaie ascundeau si indicatoarele, in mai anul acesta? Sau mizeria din jurul Muzeului de Arta Asiatica?

Sau Lefkas care era plin de turisti europeni occidentali ce nu intelegeau ca vrei sa treci si tu pe pod sau sa admiri marea de sus de la manastire, care tipau unii la altii in biserica sau nu stiau ca doua locuri de parcare nu sunt pentru o singura masina, si tot anul acesta am fost.

Chinezarii sunt peste tot, in Corfu Town doar la intrarea dinspre Lefkimi sunt doua magazine mari iar un prosop cu Corfu este "made in China". Si tot in mai am fost si in Thasos, nu exceleaza e adevarat dar noi chiar l-am gasit mai curat caci erau si mai putini turisti decat anul trecut in luna mai.

Grecia autentica nu prea mai este in locuri mult vizitate de alte natii.

Valeriu Gh [23.08.16 17:39:43] »

@MariaVasile. Un review prea emoțional și din această cauză exagerat de pătimaș care "țipă" de prea multă nemulțumire, nu la adresa unui hotel, restaurant sau chiar localități ci îndreptată împotriva întregii insule și nu numai.

Autoarei nu-i plac nici turiștii români din insulă, chiar niciunul nu se ridică la nivelul acceptat de dânsa?

Dar peisajele insulei, satul Theologos, piscina Giola nu îi spun nimic? Nu vreau să pledez eu pro Tasos, pentru că sunt alții mult mai documentați decât mine, există si un forum Tasos, care ar putea fi consultat de multă lume înainte de a face o călătorie în această insulă.

Despre gusturi nu se discută, deși este puțin probabil să nu găsești nimic frumos în Tasos.

Am fost recent în Creta și am descoperit o parte din frumusețile ei, am comparat cu locuri din Tasos și am rămas la convingerea că pot iubi și Creta și Tasosul.

dorgo [23.08.16 21:18:58] »

@MariaVasile... Un reviu de tipul "Gica contra". Ce e cu tine? Ai avut o zi proasta si te-ai descarcat scriind? Chiar nu ti-a placut nimic din acea insula? Stii ca are un forum, deci are cei mai multi iubitori romani. Mai multi decat celelate insule pomenite de tine. Nici o alta insula greceasca nu e atat de vizitata precum Thassos. Oare de ce? Pentru ca e nasoala, asa cum o descrii tu? Eu as gasi si-n Ciorogarla ceva frumos care poate fi descris sau laudat. E bine c-ai aparut cu acest reviu, asa poate sa vada lumea ce inseamna o fire negativista. Thassos, face parte totusi din Grecia unde tu iti petreci concediile. Ce se-ntampla? Nu-ti mai place Grecia? Skiathos, unde ai fost si tu, este o sosea lunga de 10 Km de-a lungul careia sunt insirate toate plajele, se trece dintr-una intr-alta, minus 2-3 plaje care sunte pe partea nord-vestica, dar unde ajungi greu. Pentru Skiathosul tau iubit n-ai nevoie decat de 2 sau 3 zile pentru a-l vizita. Atat. Se vede ca n-ai vizitat "satele de piatra" din Thassos. Iti mai dau o sansa... scrie despre celelalte insule, cand vei avea o zi buna... in Lefkada si Skiathos am fost si eu... scrie si apoi comentam... bucura-te, totusi, ca, fiind primul tau reviu, lumea de pe sait, s-a purtat cu manusi cu tine. Pana si eu, care am gura cam sloboda.

ebirsan [23.08.16 22:12:15] »

Intr-un fel va inteleg nemultumirile legate de Thassos.

E normal sa fie plin de romani pt ca este insula greceasca unde se ajunge cel mai repede.

Totusi daca v-a placut Lefkada si Kefalonia nu vad de ce nu v-ar place si Thassos-ul. E la fel de rural ca si celelalte doua insule ionice.

Sunt drumurile mai bune si plajele mai accesibile in Lefkada sau Kefalonia?

Eu zic ca nu.

E adevarat ca Thassos nu are un Porto Katsiki sau un Myrthos, dar are un Aliki, o Metalia, un Tripiti, un Kastro, un Kazavithi, un Ypsario. Adica are destule pt cat e de mica si aproape.

Ce ar mai fi de adaugat?

Poate doar faptul ca in textul tau sunt la fel de multi de "caci" cat sunt romanii in Thassos. Pentru impresiile viitoare foloseste diacritice sau gaseste un sinonim.

P. S. Duminica am ajuns in Sithonia. Am stat 2 ore la coada in Makaza si era la fel de lunga coada si pe celalalt sens. 85% masini de BG.

MICHAEL 63 [24.08.16 04:40:07] »

Eu nu am fost in Thasoss dar in rest am fost in multe insule grecesti: Creta, Rodos. Skiatos, Santorini, Corfu, Kefalonia, Zakynthos ,,Athena) si tin sa ii dau dreptate Mariei, ca pe unde creste numarul de turisti Romani incepe sa scada calitatea servicilor!!

Stiu ca aceeasta observatie o sa supere pe multi concetateni dar adevarul nu ar trebuii sa supere!

Din acest Motiv nu am vizitat si nu voi vizita aceeasta insula, daca vreau Mamaia sau Eforie nu voi merge pana in Grecia.

elviramvio [24.08.16 08:06:50] »

@MICHAEL 63:

Cu tot respectul pentru tine dar nu sunt de acord ca romanii sunt oile negre peste tot, noi am avut probleme cu comportamentul nemtilor la Balcic, Paralia Katerini, Lefkada si chiar in Thasos unde un rand intreg de ocupanti de sezlonguri au plecat ca nu mai puteau suporta galagia si jocurile unor nemti cam de 50 ani varsta medie.

Nu exceleaza romanii in marlanii, fiecare natie are maimutoii ei. Am intalnit si nemti civilizati, am intalnit japonezi obraznici dar majoritatea politicosi, am intalnit polonezi care habar aveau de buna cuviinta dar si oameni modesti, inca sunt romani care-si duc cu ei gunoiul pana la primul tomberon, saluta sau care se bucura ca intalnesc conationali, asa cum sunt si din cei ce fug cand aud ca esti de-al lor (unde fug nu stiu ca acasa tot de romani dau).

Cred ca ne-am creat un titlu de glorie de a ne da loviti de conationali, inca n-am vazut un articol sau ecou care sa-mi argumenteze onorabil de ce ne uram atat de mult intre noi si de ce ne e scarba de conationali, fara sa stim dinainte daca merita sau nu acest comportament. Noi, eu si sotul, ne bucuram cand intalnim in afara romani dispusi sa schimbe cateva cuvinte cu noi, fara lehamite.

Oare va imaginati cum privesc strainii acest comportament al romanilor fata de romani? Eu am vazut mirarea in ochi de greci in vara asta si am fost parte dintr-un astfel de comportament irational.

MICHAEL 63 [24.08.16 08:19:01] »

@elviramvio: Intr-o anumită masura

MICHAEL 63 [24.08.16 08:40:26] »

@elviramvio: Intr-o anumită masura sant de acord cu tine fiecare nație are uscăturile lui, dar noi avem mai multe uscături.

Întreabă românii care lucrează în străinătate de cine se feresc mai tare de conaționalii lor, oare de ce? răspunsul știm cu toții!!!

Iar de ce scade calitatea serviciilor unde sânt mulți români, pt ca nu au pretenții se mulțumesc cu orice nu reclama dacă întîmpina probleme, sti zicala mai rău să nu fie sau ce sa fac!

vezi nivelul de trai in Romania e ok?

Plus comportamentul multora lasă de dorit, iar aceste lucruri le observă și grecii (în cazul Grecia) si oferă servicii proaste ca le acceptăm!! Te asiguri ca nemții nu accepta nici o derogare de la calitate!!!

elviramvio [24.08.16 08:55:26] »

@MICHAEL 63:

La ultima propozitie dar nu numai, te contrazic in mare forta, am vazut anul acesta ce accepta un neamt intr-un hotel grecesc care mie nu prea mi-a placut! Cat despre restul afirmatiilor tale, fiecare cu parerea lui dar eu raman la a mea ca e bine sa cugetam adanc atunci cand ne jucam cu noroiul, mai ales public!

Mi-am spus parerea, o sustin si o voi sustine mereu fara interese ascunse, am mai scris pe aici ca noi romanii ne facem singuri de ras cu comportamentul antiromanesc, insa nu doresc sa continui polemica pe acest subiect.

O zi frumoasa si darnica sa ai!

mircea rpd [24.08.16 08:55:44] »

Va place sa exagerati. Problema este ca anul acesta, Turcia a fost scoasa din program de foarte multi, Thassosul a fost cel mai la indemana pentru multa lume. Romanii sunt la fel peste tot si eu, chiar daca am vazut Lefkada, Zakinthos, Corfu, ma intorc cu drag in fiecare an in Thassos!

elviramvio [24.08.16 09:04:07] »

@mircea rpd:

Si eu.

monika27* [24.08.16 10:42:22] »

Anul acesta am fost pentru prima data în Thassos după ce am vizitat Creta si Santorini. Fiecare insula greceasca este unica, are o frumusețe aparte și nu pot sa cred ca nu ți-a plăcut nimic din ceea ce ai văzut.

Comentariul este unul f răutăcios, plin de ura fata de romani, fata de aceasta insula și nu înțeleg de ce... poate ca e supăra altceva în viata de zi cu zi.

Sunt o persoana care accepta și o alta opinie, contrara de a mea daca este scrisa într-un mod civilizat, are argumente și nu lezeaza alți oameni însă din păcate in comentariul tău ai folosit un limbaj ce nu arata decât un om negativist, pesimist și urâcios.

Ar trebui șters acest comentariu despre Thassos pentru ca jignește foarte tare conaționalii ce merg an de an aici și sunt sigura ca descoperă mereu ceva nou și frumos!

webmaster95 [24.08.16 10:55:28] »

@monika27:

Ar trebui șters acest comentariu despre Thassos

În nici un caz nu se șterge și nu se refuză publicarea unui articol doar pentru că este diferit de părerea majorității.

Cred că mai repede ar trebui să înveți să accepți și părerea altora, oricât de diferită este de a ta.

Autoarea acestui articol și-a spus părerea: nu i-a plăcut. Indiferent cu ce argumente veniți, nu o să i-o schimbați.

Sigur că fiecare este liber să combată ideile ei, atâta timp cât o face civilizat, dar de aici până a susține că ar trebui șters e cale lungă.

MICHAEL 63 [24.08.16 13:56:02] »

@elviramvio Mulțumesc si va doresc si eu o zi frumoasa si multa sănătate!!!

calatorul [24.08.16 21:24:55] »

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, cu parere de rau pentru ca nu v/a placut aceasta insula cu plaje si peisaje minunate, in care as reveni si eu cu mare bucurie. Pana acum am reusit sa ma bucur de fiecare concediu si daca s/a intamplat sa am unele dezamagiri sau nemultumiri le/am trecut cu vederea, asa ca am amintiri foarte frumoase din vacantele petrecute in ultimii ani. Poate in alte locuri si alta dispozitie veti avea o vacanta mai reusita si va veti bucura de locurile vizitate, ceea ce va doresc din plin.

adrianaglogo [25.08.16 07:36:43] »

@mircea rpd: Si eu! Am fost de 2 ori in Thassos si voi reveni sigur acolo.

monika27* [25.08.16 14:03:11] »

@webmaster95: În privința acestei insule s-au scris nenumărate comentarii și câteva dintre ele sunt negative. Le-am citit pe toate dar niciunul nu m-a deranjat ca acesta. Am scris și ma repet ca sunt o persoana care accepta o opinie diferita atât timp când este argumentata și nu lezeaza alte persoane. Eu, ca roman ce am vizitat Thassos, ma simt jignit de acest review răutăcios. Pot accepta faptul ca nu i-a plăcut nimic în Thassos dar nu pot intelege ura romanilor fata de alți romani și tendința de a-i pune pe toți în aceeași oala! Avem dreptul sa spunem orice ne dorim dar contează mult cum facem acest lucru!

damn [26.08.16 17:42:07] »

Nu știu ce să zic. Sunt derutat. Maria tu ești Vasile? ,,Căci ''după sexul declarat pari a fi Vasile. Dar după cum scrii sigur ești Maria. Citez : ,,Am plecat entuziasmata catre una dintre cele mai bune plaje ''

În fine nu are importanță. Îmi pare rău că nu ți-a plăcut Thassos. Dacă totuși îți place Grecia înseamnă că nu e totul pierdut pentru vacanțele tale. Vacanțe plăcute să ai Maria Vasile!

adynutza26 [29.08.16 11:47:10] »

@MariaVasile: Am vrut sa ma abtin in a scrie cateva randuri ca ecou al unui astfel de review. Nu am reusit.

E adevarat ca este cea mai apropiata locatie greceasca pe care romanii o au. Este adevarat ca sunt diferente intre zone mai indepartate ale Greciei si acest mic Thassos. Este adevarat ca nu are 100% peisaje wow, dar sa vii si sa denigrezi in asemenea hal o insula care are cel putin 20 de plaje superbe cu apa de cristal este absolut inimaginabil.

Ma consider o persoana de conditie peste medie, cu studii superioare si cu venituri arhisuficiente sa ma indrept spre orice zona, insa Thassos-ul imi este la indemana, recunosc. Asta inseamna ca daca il vizitez, fac parte din acea categorie descrisa mai sus?

Si oricum, natia noastra e formata si din tarani, pe care ii accept ca sunt de ai mei. Insa atata timp cat tu ii urasti cu atata inversunare, ei cum ar putea sa te iubeasca?

anthony2000 [08.09.16 12:13:06] »

Eu sunt de acord (partial)cu review-ul, cel putin anul asta (2016), cand am fost si eu (vezi impresii), am intalnit exact situatiile descrise aici, mai ales la plaja San Antonio.

"Pt mine Thasos nu ofera nimic din spiritul grecesc"

descrie perfect ce am simtit si eu in Thassos.

Eu nu mai calc pe acolo, dar sunt oameni care merg in fiecare an acolo pentru ca se simt "ca acasa". Asa ca fiecare sa faca cum crede de cuviinta, Grecia are destule locuri frumoase.

" Te compatimesc si sper, spre binele tau, ca nu iti plimbi inca oasele prin Tara Romaneasca!!! Mai bine ai parasi-o, asa te-ai simti mai in largul tau sa nu mai fi inconjurata numai de "consateni", noi astia care transformam totul in "lucruri romanesti"..."

Sper sa nu fiu dat si eu afara din tara pentru parerea mea.

dorin_andrei [15.12.16 11:37:47] »

@webmaster95: Desi turista are dreptate in mare parte - an de an s-a " deteriorat " atmosfera din Thassos, comentariul a fost rautacios. Insula n-are nici o vina, frumusetea si unicitatea ei raman aceleasi. Noi -romanii trebuie sa ne mai schimbam in comportament! Am fost in Thassos anual incepand cu anul 2000 si am perceptia schimbarilor -din pacate NU spre bine din ultimii 2-3 ani

Dony [22.05.17 20:21:23] »

Da, intr-adevar, comentariul Mariei poate fi catalogat negativ cu privire la insula Thassos. Cu toate acestea, imi voi lua inima in dinti si voi merge in Thassos peste aproximativ o luna. De voi fi dezamagit, ramane de vazut.

Anul trecut am fost in Lefkada si am ramas foarte impresionat.

Ai ce vedea pe acea insula si iti trebuie un sejur de cel putin 8 zile ca sa vizitezi tot. Recomand tuturor celor care nu au fost in Lefkada, sa mearga sa o viziteze. Plajele Milos, Egremni, Porto Katsiki, Agios Nikitas, Nidri si Vasiliki iti vor "taia respiratia". Sunt deosebite!!!...

Si inca ceva, nu sunt foarte multi romani!

Revenind la comentariul cu pricina, am remarcat ca in general romanii care merg in concedii, in strainatate, evita locurile frecventate de alti romani. De ce acest lucru?

Ei bine, din cauza faptului ca o parte dintre romani sunt foarte zgomotosi si agitati. De vina este lipsa lor de educatie!

Degeaba au bani si isi permit vacante afara, daca bunele maniere le lipsesc!!!

webmaster26 [22.05.17 20:25:59] »

@Dony:

Anul trecut am fost in Lefkada si am ramas foarte impresionat.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

over [21.06.17 21:14:58] »

@MariaVasile. [...editat de WM] Daca noi ne uram atat intre noi, ce sa mai asteptam de la straini? Popor mai putin unit ca noi n-am vazut si lucrez de multi ani in turism, am avut de-a face cu toate natiile pamantului. Nu-ti place Thassos, stai acasa, mie imi place si ma duc in curand din nou. Sper sa intalnesc, ca de fiecare data romani de treaba cu care sa petrec serile sub maslini, la o bere, la o poveste. Nu-s drumuri bune in Thassos? Pai, hai sa-i propunem premierului Tsipras sa construiasa niste autostrazi cu trei benzi pe sens care sa te duca pe tine pana la plaja sau pe varful Ipsarion. P. S. Dar de englezii care-ti vomita pe pantofi in Creta, Ibiza si-n alte locuri ce sa mai spunem? Aia-s civilizati? Ei nu se urasc atat intre ei si fac mai mult taraboi decat romanii.

MariusH [22.06.17 16:53:15] »

@over: Dacă MariaVasile împrăștie venin, tu ce împrăștii? [...]-editat WM, înseamnă miere presupun, nu tot venin? De ce să stea acasă daca nu ii place Thassos, nu sunt si alte locuri prin Grecia? Nici eu nu merg in Thassos tocmai pentru ca e plin de romani cu obiceiuri pur romanesti. Respecta opinia altuia, daca vrei ca si opinia ta sa fie respectata.

webmaster39 [22.06.17 17:13:02] »

@MariusH: Fii te rog atent la modul de exprimare. Ecoul tău a fost editat.

rentea [22.06.17 17:55:42] »

@MariaVasile: Nu trebuie sa te lasi intimidata de mult prea multele ecouri atat de caustice incat ai avea impresia ca tocmai ai scris un articol in care ai indemnat la cedarea Ardealului si a Dobrogei la straini

Dragi colegi, hai sa fim rezonabili, nu extremisti. De nicio parte. Si asta o spun eu, unul care am pareri de multe ori diferite de majoritate.

Despre Thassos, in cateva privinte iti dau dreptate, mai ales in ceea ce priveste numarul mult prea mare al romanilor needucati care au inceput sa prefere insula. Dar am gasit pe aici la fel, rusi needucati, bulgari... etc. Ii remarcam pe romani pentru ca ne vorbesc aceeasi limba si, normal, suntem mult mai sensibili la orice reactii @badaranesti@ ale acestora.

Cu ceva nu sunt de acord:

. Ei... hai... recunoaste ca ai exagerat aici E greu sa gasesti o plaja si o atmosfera mai nasoala ca la Eforie Nord

Oricum am da-o, Thassos e o destinate frumusica, nu wow, nu insula de smarald, nu insula de diamant, nu e nimic atat de special, dar e o insula unde te poti simti bine, aproape de Romania. Este greu sa o compari cu zona de plaja din Romania, dar nu mi se pare mult mai diferita de Lefkada, de Zakynthos sau Corfu. Chiar deloc. Ce face diferenta este, poate, calitatea turistilor... cred ca in Thassos, ca medie, a scazut in ultima perioada, dar nu cred ca e numai vina romanilor.

over [24.06.17 09:02:41] »

@MariusH: Daca s-ar fi rezumat numai la a-si spune dezamagirea in legatura cu plajele si celelate locuri din Thassos, n-ar fi fost nicio problema. Cand spui ca esti deranjat de faptul ca intalnesti romani pe insula, ei asta-i foarte jignitor. Eu sunt roman si o spun oriunde m-as duce, indiferent de imaginea pe care unii, repet, UNII conationali ne-o fac. Cand generalizezi, nu-i deloc frumos. Defectul asta nu l-am vazut la alte popoare. Persoana care a scris review-ul asta unde s-a nascut, unde a trait? Ce nationalitate are persoana pe care o vede in oglinda dimineata, seara, etc. ? Eu sa fiu deranjat daca o intalnesc prin strainatate? Terminati cu fudulia asta aiurea, toate natiile au uscaturi (am pomenit mai sus de englezii care se imbata si se poarta mai urat decat oricare roman intalnit de mine afara, dar englezii nu sunt deranjati ca-si intalnesc conationali in afara tarii). Haideti sa ne respectam unii pe altii, daca vrem ca tara noastra sa fie respectata. Macar aceia dintre noi care au ceva educatie.

adrianaglogo [24.06.17 12:20:47] »

@over: mare dreptate ai!

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: