ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
DE Lale
ÎNSCRIS: 24.08.15
AUG-2016

Camping Sandalandala vesel si colorat... asa ca pt. sufletul meu

Intentionam sa petrecem o zi la mare. Decizia de a merge cu cortul a fost luata cu 2-3 zile inainte de-a pleca. Pt fetita noastra (9ani) a fost prima experienta de acest fel. Si i-a placut, foarte mult. Si noua la fel. Ne hotarasem sa mergem in Vama. Asa ca am cautat loc de campare. Ne spusese cineva despre Sandalandala asa ca am cautat impresii postate aici. Din pacate nu am gasit. Asa ca m-am hotarat sa scriu eu. Asa ca...

Negasind nimic pe AmFostAcolo, am cautat pe net date despre Sandalandala. Am gasit pagina lor de web: sandalandala.ro si pagina facebook - asa ca am sunat sa fac rezervare si mi s-a comunicat ca nu se fac rezervari pt corturi personale.

Am purces asadar la drum cu dorinta de a gasi loc de campare acolo. Am plecat de acasa sambata dimineata pe la 5 si am ajuns in Vama cam pe la 9. Traficul pe autostrada a fost ok, insa am oprit la OMV sa alimentam unde am pierdut vreo juma' de ora pt ca se pare ca toata lumea care mergea pe litoral s-a oprit pt alimenta, cafea, taxa autostrada. Noi am achitat taxa din mers prin mesaj la 7577, ni s-a parut mai usor si mai rapid (sper sa nu ne trezim cu vreo amenda :D).

Pe drum au fost cateva echipaje de politie (foarte bine!) si nici un incident (Y).

La iesirea de pe autostrada, pe podul Agigea a fost o usoar aglomeratie dar nimic grav. Prin Eforie Nord si Sud s-a mers snur... Asa ca drumul pana in Vama a fost chiar placut.

O data ajunsi in Vama am cautat campingul pe care l-am gasit relativ usor desi am fost un pic cam sceptici cand am intrat pe straduta ingusta. Parcarea campingului am gasit-o vis-a-vis de intrarea acestuia.

Am mers la receptie (la intare in stanga) sa ne cazam. Pretul era asa cum scrie si pe site: 78 lei / noapte (12lei / noapte cortul simplu + 28 lei / persoana + 10lei pt copii ≤ 10ani) pt 3 persoane cu cortul nostru, acceptabil zic eu. Ni s-a spus ca putem lua si vouchere de la receptie pt micul dejun (Y).

Cand am ajuns noi locul de campare era cam plin. Am gasit loc libercam pe ultima suta de metri :D (o sa vedeti in poze).

Chiar de la intrare mi-a placut aranjamentul locatiei. Vazusem ceva poze pe net dar impactul life este destul de mare. Totul foarte colorat, foarte frumos amenajat, curatenie, multi angajati, multa amabilitate. La noi pe litoral rar gasesti toate astea la un loc. Langa corturi sunt galeti din tabla, colorate din in care pozi arunca gunoaiele (Y).

Restaurantul frumos amenajat (dupa ce intri imediat in dreapta), peste tot vezi sandale :D, iar bucataria este open space (spatiu deschis) ceea ce mie imi place foarteeeee mult. Poti sta la masa sau pe canapele care sunt foarte comode.

In restaurant este amenajata pe perete o biblioteca destul de mare daca cumva te plictisesti pana astepti sa ti se aduca mancarea (desi nu e cazul). Peste tot sunt amenajate locuri in care sa-ti incarci telefonul/tableta sau ce vrei tu iar in restaurant am vazut ceva foarte ingenios: pe stalp era prins un furtun de hidrant pe post de suport de telefon.

Despre ale gurii...

... totul foarteeeee bun. Sotul meu a mancat acolo niste paste cu hribi delicioaseeeee!!! , mi-e mi-a placut foarte mult burger-ul de vita iar copila s-a delectat cu o foarte delicioasa pizza... dupa spusele ei.

Pt micul dejun va spuneam ca se pot lua vouchere de la receptie. Va recomand sa faceti acest lucru pt ca micul dejun este cam 22-27 lei / pers. insa cu reducere am platit 12lei pt adult si 15 lei pt copil (nu ma intrebati de ce ca nu stiu).

Portia de mic dejun era formata din: oura ochiuri sau omleta simpla / cu legume / cu sunca + croissant + 2 felii de paine + unt + dulceata de capsuni + ceai / suc. Foarte consistent si bun micul dejun. La pranz sau seara erau pregatite o multime de bunatati cu siguranta delicioase.

Servirea este destul de prompta si personalul este foarte amabil. Seara cand a fost foarte aglomerat am asteptat cam 15-20min sa ni se ia comanda si 5-10 min sa ni se aduca (Y).

Am observat ca veneau sa manance acolo foarte multe persoane ca nu stateau in camping (cei cazati acolo am avut bratari portocalii asa ca era usor sa ii identifici pe „intrusi”).

De baut gasiti bere draft sau nu, tot felul de cocktail-uri cu sau fara alcool, sucuri fresh din fructe.

Despre dusuri...

... Singura problema din zona de igiena este apa calda. Pe site scrie ca apa calda exista doar pana la orele 18.00. Noi la orele 17.30 nu am mai gasit apa calda. Dar daca treceti peste acest mic inconvenient totul in rest este absolut ok.

Dusurile si toaletele sunt multe la numar iar curatenia se zilnic. Toaletele sunt spalate dimineata si se pune hartie acolo unde este cazul. Zona de chiuvete este si ea generoasa si foarte frumos amenajata.

In zona din spate unde mai este o terasa gasiti si un cort mare CORTUL CELOR 7 SIMTURI unde este interzisa intrarea minorilor. Locul este foarte interesant si lesne de inteles de ce e interzis pustilor :D.

Daca doriti sa va plimbati cu bicla, gasiti una de inchiriat, sau poate doriti wi-fi... la liber. Pt cei mai „obositi” daca cortul e prea departe se poate opta pt un somn in cada. Ne-am amuzat teribil cand am vazut dimineata un vamaiot sforaind acolo. Un alt loc bun de dormit este canapeaua de pe terasa unde va garantez ca veti fi lasat sa dormiti in pace fara sa va trezeasca nimeni... pe la ora 10 inca se dormea si acolo.

Lemnul, piatra, papucii, culorile le vezi peste tot. Totul este aranjat pana in cele mai mici detalii. Este o placere sa stai sa te relaxezi sau sa mananci si sa bei ceva.

Noi am plecat spre seara iar eliberarea locului de campare trebuia sa fie facuta pana la orele 12. Am vorbit la receptie si ni s-a dat voie sa lasam masina pana mai tarziu si sa intram sa facem dus sau sa ne schimbam.

Ne hotaraseram sa plecam pe la 9-10 noapte ca sa evitam aglomeratia de la intoarcere. Noroc ca exista Waze si am vazut ca era ok traficul si pe la 6 dupa amiaza. Asa ca ne-am hotarat sa plecam mai devreme. Am facut bine pt ca nu era de loc aglomerat. Pe la Eforie si Agigea se megea incet dar se mergea. Traficul pe autostrada era destul de intens si cu cozi mari la platirea taxei. Eu iarasi am platit-o din mers asa ca ne-am strecurat elegant. Am vazut multeeee echipaje de politie (Y) si multe masini oprite. A fost in apropiere de Bucuresti si un mic accident. Noi vroiam sa oprim la OMV si la intoarcere insa aglomeratia de acolo ne-a facut sa ne razgandim. Probabil cele mai multe masini tot pt taxa erau oprite. Asa ca va recomand sa apelati cu toata increderea la SMS. Am ajuns acasa cu bine si fara stresul drumului aglomerat pregatiti de o noua plecare. Inca nu stim cand va fi si unde dar sigur o sa va povestesc.

Despre vama Veche as mai avea inca multe sa va spun si cred ca o sa o si fac insa despre campingul Sandalandala cred ca am spus cam tot. Sper sa va fi convins sa mergeti macar o noapte acolo.

Calatorii placute!!!

P.S. pozele au fost facute in perioada 20-21.08.2016

Trimis de Lale in 23.08.16 11:51:21
Validat / Publicat: 23.08.16 14:23:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 5852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Zona de WC-uri si de spalat

[23.08.16 14:22:55]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Camping Sandalandala [Vama Veche], VAMA VECHE / 2 MAI" (nou-creată pe sait)

LaleAUTOR REVIEW
[23.08.16 14:24:08]

@webmasterX: e perfect acolo.

[23.08.16 14:32:03]

@Lale: In primul rand nu o sa-ti iei amenda daca ai respectat pasii corecti pentru plata prin SMS. Am practicat-o si noi anul acesta si nu am primit nici o amenda (daca era cazul din iulie si pana acum probabil ca o primeam

In al doilea rand totul arata foarte dragut (corturile mi se par usor inghesuite), in rest restaurantul mi se pare chiar ok.

Interesant cortul interzis minorilor , avea clienti?

Felicitari, votat cu mare placere.

LaleAUTOR REVIEW
[23.08.16 14:54:56]

@mishu: in cortul cu pricina nu am vazut nici un picior de om... si mai bine asa pt ca nu am apucat sa ii spun copilului ca nu are voie acolo si in incercarea ei de a explora zona a nimerit si acolo.

cortul insa parea populat pt ca erau ceva saci de dormit inauntru si nu erau tocmai aranjati.

Lale, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCamping Sandalandala [Vama Veche]: