ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
ÎNSCRIS: 08.01.11
AUG-2016

Vila Ema, in Nova Lesna

Pentru sejurul din Tatra Inalta slovaca, dupa cautari destul de indelungate, aceasta fiind cazarea ce ne-a dat cel mai mult batai de cap in alegerea ei.

Adurat ceva timp pana ne-am familiarizat cu dispunerea statiunilor la baza muntelui, cu facilitatile de transport oferite in zona, dorind in a ne deplasa cat mai putin cu masina proprie, descoperind trenul electri cu ecartamanet ingust ce deserveste aceste statiuni, verificand distantele efective pana la statiile de tren, am eliminate din prima runda pensiunile si localitatile ce nu aveau acces la acest tren, sau distanta pana la statie era foarte mare. In runda a doua am eliminat si pensiunile care nu aveau anulare gratuita a rezervarii, tinand cont ca am rezervat cu vreo 5 luni inainte de data sejurului, am eliminat si pensiunile cu note sub 8,00 dar sip e cele cu preturi mari, asa ca in runda finala am ramas cu un numar mic, chiar foarte mic de pensiuni ce intruneau conditiile noastre.

Asa am ajuns sa alegem Vila Ema din Nova Lesna. Nota buna, 9,4, pretul mic, recenziile bune au contat in aceasta alegere.

Nova Lesna este o micuta localitate aflata pe drumul ce urca din Poprad spre statiunile insirate de-a lungul Tatrei.

Este un satuc cu vreo 1500 de locuitori, linistit, animat doar cand treceau turistii grabiti spre statia de tren sau cand se intorrceau seara de prin plimbarile lor sosind de la statia de tren de langa sat.

In rest linste, cel mai animat era birtul satului, “o bombeta” unde mirosea a rachiu ieftin, unde se strangeau seara o parte din locuitorii satului, acea parte mai saraca, mai “colorata”, este si o zona pe una din laturile satului, unde exista un cartier micut de blocuri cu 2 etaje, destul de cochete, dar si un micut cartier de case, vile cu acea arhitectura si decoratiuni specifice unor zone cum ar fi Strehaia, periferia Hunedoarei, Huedin, si multe altele de pe la noi, locuite de o anumita minoritate. Dar fara galagie, sau alte activitati perturbatoare.

Nu am reusit sa-mi dau seama daca intr-adevar sunt o anumita minoritate, nu am gasit informatii pe net, doar m-am ghidat dupa culoarea si trasaturile lor si dupa modul cum erau gospodariile amenajate. Poate m-am inselat in aprecierea mea, a fost doar o simpla constatare nu ne-a deranjat cu absolut nimic acest lucru. :)

Singura problema intampinata in Nova Lesna a fost oferta foarte, foarte redusa unde se putea servi masa.

Am avut noroc ca tocmai se deschisese o pizzerie cu vreo saptamana inainte, unde am putut sa mancam in fiecare zi. Se pare ca mai exista o asemenea pizzerie-restaurant ceva mai departe in capatul celalat al satului. Noi am fost multumiti de serviciile acestei mici pizzerii.

Revenind la pensiunea noastra, ajunsi in Nova Lesna am gasit-o usor, existand si indicatoare care te indrumau.

Nu pot spune ca pensiunea se afla pe o straduta lateral, linistita, pentru ca toate strazile erau linistite, chiar si in centru. :)

Am ajuns am zarit si o micuta parcare amenjata pentru 3 masini chiar langa cladirea pensiunii.

Am intrat in curte am incercat usa de la intrare fiind incuiata, ne-am intors la poarta unde era o sonerie pe care am apasat. Imediat a aparut un batran, vorbind doar cateva cuvinte in engleza, ne-a invitat sa intram, ne-am recomandat ne-a confirmat rezervarea si ne-a invitat din micutul hol de la intrare sa urcam pe o scara ajungand la etajul 1, intr-o zona de servit masa si de relaxare.

De aici pe un hol in stanga se ajunge la cele 4 camere dispuse 2 pe o parte si 2 pe partea cealalta a cladirii. Noi avand rezervate 2 camere duble, am primit o camera maricica, cu balcon avand o vedere si spre o parte din Tatra, dar cealalata camera mai micuta, situate la acest etaj 1 care de fapt este o mansarda foarte inalta, avea un singura fereastra tip velux, in plafonul inclinat.

Destul de neplacuta aceasta configuratie de camera, unde privirea este obturata de pereti, practice neiluminata suficient natural, si cu aerisire insuficienta din cauza ca fereastra bascculanta era limitata in a se deschide maxim, avand un snur scurt care o lasa doar sa se deschida fix o palma, pentru a evita sa intre ploaia cand ai putea lasa deschisa larg aceasta fereastra iar ploaia ar putea intra in camera, udand totul, in primul rand patul, fiind cam in dreptul lui.

Stiam despre acest model de camera, dar am rezervat-o totusi pentru ca nu prea aveam alte optiuni.

Si la baie era acelasi sistem de fereastra in ambele camere. Exista si un bat cu un carlig in capat cu care manevrai de la distanta aceste ferestre.

In rest, camerele foarte curate, cu lenjerie curata, prosoape colorate, dar curate si pufoase.

Nici aici ca si la Pensiunea Milka nu am avut gel de dus sau sapun. Doar hartie igienica. Intr-una din zile sosind din plimbarile noastre am gasit infipte in clanta usii cate un sul suplimentar de hartie igienica.

Dupa ce ne-a prezentat camerele, gazda noastra ne-a condus in zona de servit masa unde ne-a inmanat cate un prosop de bucatarie si ne-a arata frigiderul destinat camerei noastre, care avea trecut pe el frumos nr. camerei. Erau 4 frigidere de dimensiuni medii, nu mini-frigidere de camera de hotel, frumos aliniate, unul langa celalalt fixate la semi-inaltime pe un suport metalic, pentru a nu fi nevoit sa te apleci pentru a cotrobai prin el, fiecare camera avea frigiderul ei.

Zona de gatit cu aragaz, cuptor cu microunde, cana electrica pentru incalzit apa, cu mobila de bucatarie ce adapostea fel si fel de oale, cratite, farfurii, castroane, cani si pahare, tacamuri, toate in cantitati suficiente pentru a deserve toate cele 4 camere, din care 2 camere erau triple.

Bucataria era dotata si cu masina de spalat vase, cu consumabilele aferente, iar langa chiuveta erau lipte cateva afise in care-ti arata sa nu lasi vasele murdare in masina de spalat, sau daca le spalai manual sa nu le lasi la uscat in uscatorul de vase, sa le stergi si sa le asezi la locul lor in dulap. Mese suficiente pentru toata lumea, curat si intretinut totul.

Frumos si clar totul. Pe ferestrele din living, privelistea era superba, se putea zari Vf. Lomnicky, iar cu ajutorul unei lunete aflate pe masa la indemana puteai zari cladirea de pe varf. Tot pe acea masa unde era asezata luneta gaseai foarte multe pliante si harti cu traseee si obiectivele din zona, erau multe exemplare din fiecare puteai sa pastrezi din fiecare pliant. Periodic am observat ca asa cum la noi in cutia postal gasesti oferte de pe la hypermarket-uri aici gaseai, pliante si harti ale zonei.

Exista si o canapea si fotolii unde-ti poti face siesta dupa ce ai mancat, in fata televizorului, acesta fiind singurul televizor din vila. In camera nu exista televizoare, dar exista in schimb radio.

Noi nu am simtit lipsa televizorului in camera, neutilizandu-le nici pe cel care le-am avut anterior la Zakopane sau Habovka.

Practic aveai conditiile de a te gospodari in regim de self-catering. In baie pe langa dotarile clasice, am gasit acelasi tip de etajera incapatoare, de colt, ca la Pensiunea Milka, unde-ti puteai aseza toate cele trebuincioase si de a nu mai sta cu ele prin geanta de voiaj, dar si un faras si o matura.

In camera pe langa patul incapator, mai gaseai intr-un colt o masa cu scaune, noptiere de o parte si de alta a patului, prize suficiente si la indemana, si lucru esential, posibilitatea stingerii luminii fara a fi nevoit a cobori din pat. Un dulap incapator completa mobilierul acestei camera. Pe jos era parchet laminat, iar in doua nopti am primit si caldura in calorifere. =))

Internet WI-FI gratuit si cu un semnal foarte bun in intreaga vila.

Pe balconul larg, cu jardinière cu muscate rosii ce contrastau foarte frumos cu lemnul balconului gasesti si un uscator de rufe, dar si 2 scaune pe care sa stai la relaxare.

La intrarea in pensiune, la parter in micutul hol exista si un dulap compartimentat cu rol de pantofar, acolo lasandu-ti incaltarile cu care umblai pe afara si puteai folosi proprii papuci daca-i aveai in dotare sau puteai utiliza o pereche de papuci din rezerva gazdelor.

Usa de la intrarea in vila se incuia tot timpul, cheia de la camera potrivindu-se si in incuietoarea de la usa de la intrare.

Usa de la intrarea in pensiune se incuia peste tot pe unde am fost cazati in aceasta vacanta - mai putin in Romania =)), atat in Polonia la Zakopane, cat si in Slovacia in ambele locuri unde am fost cazati, dar si in Ungaria.

Vila dispune si de o micuta gradinita in partea din fata, dar si o curte mai maricica in partea din spate, unde gasesti o masa si scune din lemn, un mic loc de joaca pentru copii existand si o mini-piscina, dar si un foisor.

Pot spune ca vila a intrunit cerintele noastre, a fost bine, dar daca as mai veni in Nova Lesna as incerca sa ma cazez la una din cele 2 pensiuni care ne-au placut, pe care leam indentificat in plimbarile noastre prin sat, avand acelasi pret ca si pensiunea noastra, cel putin una dintre ele ne-a placut tare mult. E drept ca nu le gasesti pe booking.com, dar vazandu-le pline cu parcarile full de autoturisme ne-a convins de calitatea serviciilor lor. E drept ca si noi am avut parcarea plina, fiind ocupate in majoritatea timpului toate cele 4 camere.

De recomandat as recomanda aceasta vila dar doar pentru cele 2 camere care au si balcon propriu si ferestre "normale" nu as recomanda cele 2 camere fara balcon, care au doar acele mici ferestre de tip velux, in plafon, care sunt si limitate la deschidere.

Vor fi si ceva foto, dar dupa ce... le caut. :)

Trimis de Testosu' in 23.08.16 10:04:39
Validat / Publicat: 23.08.16 13:10:59

VIZUALIZĂRI: 1939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 ..... de la balconul camerei

[23.08.16 13:10:08]

Mutat în rubrica "Vila Ema [Nova Lesna], VYSOKE TATRY" (nou-creată pe sait)

[23.08.16 13:19:08]

@Testosu: Am citit articolul cu placere, mi-a placut cazarea insa te cred pe cuvant ca ai gasit ceva si mai frumos si asteptam sa ajung la final sa vad si pozele.

Aici insa ne-ai spus Halt! pe data aviatoare .

Mi-ar fi placut sa le vad dar te mai pasuiesc pana le gasesti, vezi sa nu uiti de ele.

Cred ca sunt multe lucruri bune acolo si proprietarii de pensiuni de pe la noi s-ar putea inspira.

Felicitari, votat cu mare placere.

[23.08.16 13:29:05]

@webmasterX: acestea ar coordonatele vilei: 49.122216,20.269320

Pe str. M. R. Stefanika

[23.08.16 13:38:21]

@mishu: De obicei incarc si foto impreuna cu articolul.

dar acum m-a tradat... memoria.

SD Cardul aparatului foto, care cam facea unele "fite" de ceva timp, si-a dat obstescul sfarsit.

Nu a fost chip sa il mai accesez, noroc ca am apucat sa salvez toate foto de prin toate aparatele foto, pe un hard extern.

Diseara promit ca incarc si fotografiile restante.

Multumesc pentru aprecieri!

[23.08.16 13:44:08]

@Testosu : Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[23.08.16 13:52:20]

@webmasterX: multumesc si eu! E in regula acum. Toate cele bune!

mishu, Testosu'