ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
ÎNSCRIS: 25.09.14
AUG-2016
6 AD. + 4 COPII -- v: +4

Prima escapadă... şi înapoi!

Viaţa se pare că îţi rezervă să faci ceva. În primul rând să visezi! Apoi să mai creşti! Ca om, nu în clasamente de tot felul. Tu rămâi cu visul, chiar dacă picioarele te duc în alte părţi! Dar visul pare că e aievea. Se pare că Cineva îţi „dictează” ce dreaq să faci cu viaţa ta! De multe ori par plictisitoare „vocile” din capul tău: „plăteşte ratele”, „plăteşte întreţinerea”, „plăteşte şcoala/grădiniţa copchilei”. Nu-ţi spun să te relaxezi, să vizitezi sau să te plimbi aiurea pe străzi, să te întâlneşti cu prietenii pe care îi ai de-o viaţă sau cu prietenii noi ce te fac să te simţi de parcă i-ai întâlnit şi în altă viaţă! Şi totuşi...

O întrunire AFA, o scurtă conversaţie, nişte biluţe, o prietenie... O escapadă de „La mulţi ani”, încă o reunire pentru ceva zile şi...

„Am găsit ceva în Thassos. Trei camere. Facem rezervarea? ” – „Sigur. O faci tu sau eu? ” Un dialog în urma căruia orice femeie măritată de prin zona de Est a României rămânea ori fără dinţi, ori apărea la ştirile de la ora 17.00. Şi poate nu vie! Sigur cu urme!

Când spuneam de acel „Cineva”, chiar nu glumeam. Cine are norocul să găsească 3 camere în full sezon, în aceeaşi locaţie în Thassos? (sorry web da’ no să-i fac publicitate, cu toate că ar merita cu vârf şi îndesat :P) În august? Cu 12 zile inainte? C’mon!!! Şi ieftin! Poate doar @arru şi prietenul nostru stelar!!! Pentru cine nu-i ştie: sunt făcuţi să găsească cele mai tari locaţii din lume (atât cât au cutreierat-o ei). Se pare că au trecere la acel „Cineva”. :)

Pe scurt: o soaţă şi un amic foate bun ne-au pus-o de-o escapadă în Grecia. Părerea mea? „Ce să vedem acolo? Pietre? Albine? Mare? Români? Bulgari :) Astea le găsim şi la noi făr’ să facem 1.300 km dus-întors! ” Până la urmă am urmat traseul ales de ei! Cu suişuri sau coborâşuri, am trecut prin Bugaria. 5 minute oprire la vamă şi Grecia se desfăşura în faţa noastră. De fapt, după ce treci de bulgari, ca şofer trebuie să te decizi: ori conduci, ori te iei după cei din maşină şi te uiţi ca ăla de la poarta nouă la priveliştile ce ţi se arată în primii 15 km! Până la urmă, vorba lui @arru: „e destul de ciudat că la 5 m de graniţă, în Grecia, soarele străluceşte altfel. Se pare că ştie că e în altă ţară! ” Drumul bun, autostradă cu plată (2,40 euro), apoi un ferry destul de scump (16e maşina, 3.5 de adult şi 1.5 ploada - la Brăila „ferry” e mai ieftin!!!)

Însoţiţi de pescaruşii ce-ţi mâncau din mână, ne-am aventurat pe o mare de un albastru ireal spre o insulă ce era deja cotropită de românii care au preferat să şofeze 10-11 ore pentru a se simţi altfel decât în Mamaia, Eforie sau Venus. Pentru cei ce vin pentru prima oară: în localuri (taverne) e ca şi pe litoralul românesc - ai meniuri şi anunţuri în limba maternă. OK, sunt şi în greacă, engleză sau germană, da’ limba română se pare că e de bază! Doar preţurile sunt în euro! Ai grijă la tips-uri: dacă dai peste 10% te poţi trezi că vine să-ţi dea surplusul, să-ţi spună că e prea mult şi să-ţi mai dea şi nişte beri din partea casei!

Am înotat în Paradise Beach de vreo 3-4 ori, am făcut plajă în Golden Beach şi Skala Potamia. Am trecut prin Theologos (mai mult prin cârciumă) şi ale lui străduţe înguste, am “furat” smochine de pe marginea drumului, am hălăduit vreo juma’ de oră prin Potosul ce te îmbia la vânat de suveniruri, am mers la pas prin Panagia, micul orăşel furnicar, am văzut 4-5 plaje de sus (San Antonio, Aliki etc.), am făcut poze - o cârcă - din goana maşinii şi gata concediul.

Ce nu mi-a plăcut: 1. Că am condus în vacanţa mea! Că s-a presupus că e şi a mea! 2. Tarif ferry 3. mâncărurile bazate pe chestiile din mare erau cam scumpe :)

Ce mi-a plăcut: În primul rând, COMPANIA: trei familii, şase adulţi, patru copii. ZECE prieteni! Cele şapte zile au trecut ff repede! 2. Paradise Beach şi pensiunea unde am fost cazaţi!!! 3. Timpul de aşteptare în vămi (5 minute Giurgiu, 7 minute Makaza, 12 minute Makaza, 10 minute Giurgiu). 4. Gyros, suflaki etc. 5. preţ şezlong + umbrelă = consumaţie din partea casei :).

Thassosul nu m-a dat chiar pe spate, da’ aş reveni oricând! Neapărat alături de familie şi de prieteni!

La bună REvedere!

Trimis de DaRKruCS in 23.08.16 03:25:04
Validat / Publicat: 23.08.16 05:27:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaRKruCS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Aliki

[23.08.16 05:27:29]

@DaRKruCS - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=72562

Sejurica
[23.08.16 08:01:18]

Sa va fie de bine! Si la noi este la fel, un singur sofer suprasolicitat, adica sotul! Eu ma descurc de minune la admirat peisajul cu fetele ????

Mi-ar placea sa aflu si unde v-ati cazat. Ne tot gandim sa ajungem si noi in Thassos anul viitor si nu stim unde sa ne cazam, care sunt preturile etc.

Asteptam detalii!

buterfly*
[23.08.16 08:04:08]

... pai bine frate si pozele?!

[23.08.16 10:05:42]

@DaRKruCS - Pare interesant ce ati facut voi si ai mare dreptate, e frustrant pentru sofer sa isi inceapa si sa-si termine concediul cu sofatul.

Bine ca a recompensat restul acum mai astept si validarea pozelor si sunt curioasa ce poze ai pus.

Felicitari, votat cu placere.

[23.08.16 10:07:36]

@Sejurica - Vei afla sigur! Macar printr-un PM Merci de vizita si ecou. Tinem legatura!

@buterfly - Sunt pe... vine. Doar cateva - din cauza de lene

[23.08.16 10:20:23]

@mishu: Cand ai o companie placuta pana si oboseala dispare. ???? Multam mult de ecou!

maria55 †
[23.08.16 10:42:14]

@DaRKruCS: Thassosu' nu m. a dat pe spate nici pe mine, chiar daca am sofat o singura zi in turul insulei, dar da, m. as intoarce!!! De data asta insa in Panagia! Cat despre Teologos am o amintire, poate cea mai placuta fiind si cea mai recenta! Seara greceasca de la Taverna Augustos cu cel mai bun program, adica cel mai "bine facut" din suflet si cel mai bun miel... ever!! Vacanta, sa va fie de bine si compania sa n. o pierzi... e f importanta in reusita unui sejur!!!

[23.08.16 10:54:37]

@maria55: Ai mare dreptate Marie! Reușita unui sejur depinde si de cei cu care te înhami la drum. De fapt in proportie de 90%. Daca e compania placuta, pana si cele mai naspa locuri iti pot părea woww ???? Toate cele bune. Te pupam ????

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.08.16 11:59:31]

@DaRKruCS - Mare dreptate are soaţa @arru:

Exact aşa simt şi eu: din Kulata parcă începe o altă lume, o lume a vacanţelor nesfârşite, a relaxării totale şi a simplei bucurii de a trăi.

Şi cu atât mai bine îţi este dacă toate aceste sentimente le împărtăşeşti cu familia şi prieteni dragi, chiar şi în Thassos, singurul loc din Grecia atât de neautentic elen, încât pe mine chiar m-a deranjat. Şi m-aş gândi de 100 de ori înainte de a mă întoarce.

Dar fiecare cu propriile percepţii şi idei...

Mă bucur că te-ai simţit bine în concediu!

mogly
[23.08.16 16:01:22]

@DaRKruCS: Felicitari pentru vacanta!

Cele mai reusite vacante pe care le-am avut si noi au fost exact acelea in care am plecat in grup 2 sau 3 familii cu copii, parca au altfel de farmec

Mai noi vocile din capul meu au invatat sa spuna si vacanta, vacanta, vacanta (si e chiar placut )

Calatorii frumoase in continuare!

[23.08.16 16:14:14]

@DaRKruCS:

Dark-ule, pentru ca i-ai permis “prietenului vostru stelar” sa mai vina in completare cu niscaiva poze, o sa incerce sa “bage” si el ceva din rezerva sa proprie si personala (bineinteles cu acordul si prin bunavointa lui Admin) la review-ul tau

De fapt povestea ta nu-i chiar completa daca nu spui si cum s-a ajuns de fapt in Thassos. Initial era planuita o “ieseala” de 4 zile doar pana in Mamaia la Enigma Resort. Apoi luand in consideratie costurile super mari de acolo, s-a hotarat de comun sa coboram mai in sud si sa stam mai multe zile fix pe aceiasi bani. Locatii alese - Costinesti sau Venus.

Apoi discutia o ia razna si apare ideea ca daca tot suntem la 2 pasi de Bulgaria, de ce nu ? Hai la Bulgari. Locatie aleasa - Hotelul Kuban Resort & Aquapark cu all inclusive din Sunny Beach. Hotel bunut, distractie pentru copii cat cuprinde. Gata. Facem rezervare . “ Da’ ia stai bre... Cat mai e de acolo pana in Thassos ? O nimica toata. Ce-ar fi... ” – zice Arru.

Tot ce v-am povestit pana acum erau planuri subterane si subversive facute fara stirea Dark-ului. “ Mai sa vezi ca ne ia la alergat ala cand o afla ”, zice Arru . “ La naiba... Las’ ca-ncerc io sa-l conving ” zice si (ce fain suna prietenul stelar. Si a reusit sa-l convinga intr-un final

Si uite asa am ajuns de la o minivacanta de 4 zile in Mamaia si prin schimbarea macazului spre Costinesti, apoi spre Venus, apoi spre Sunny Beach - la 7 zile de vis in Grecia .

Macazul s-a transformat in Makaza si Mamaia in Thassos. Foarte tare asta

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
[23.08.16 17:16:52]

Revin cu o nota.

Vedeti ca aici se pot vizualiza doar o parte dintre pozele pe care le-am urcat eu. Vreo 20 si ceva...

Sa vedem daca se poate face in asa fel incat toate pozele din vacanta asta sa poata fi vazute la acest review.

Diferenta de poze incarcate la rev-ul lui Dark le gasiti aici amfostacolo.ro/user-foto. ... filtruIID=72562

L.E. - Asta e... Nu se poate face nimic. Singura solutie - Urmati link-ul daca vreti sa vedeti si restul de poze

[23.08.16 21:19:33]

@Carmen Ion: Si eu mă bucur ca ati trecut p'aici. Fiind la prima ieseala p'acolo inca nu pot face comparatie cu alte locuri de pe tărâmul atragatoarei Grecii. Sa fim sanatosi ca sa putem vedea cat mai multe locuri. Vacante frumoase!

[23.08.16 21:39:23]

@mogly: Multumim mult! Ai dreptate. Daca mergeam singuri, poate nu ni se parea atat de frumos. In fond, ca sa carcotesc si eu un pic, nu prea era nimic sa te faca sa spui wow! Si totusi e ceva ce mi-a plăcut! Iar asta e in mod sigur meritul" găștii ???? Vacante frumoase si tie!

[23.08.16 23:03:26]

@vega06: Un plan "malefic" pentru a mă face să paraseac această țară si ale ei minunate condiții de petrecere a unei vacante de neuitat! De data asta v-a iesit! DOAR... vouă putea să va iasă atât de bine. Data viitoare faceți la fel! ???? PS. Misto poze ???? Mai ales cele făcute de un adevărat fotograf profesionist (in devenire ????).

[24.08.16 13:38:09]

@DaRKruCS:

Da Dark-ule, plan malefic cum spui. Da’ trebuie sa recunosti ca a fost perfect regizat si pus in scena de doi maestri ai disimularii. Pentru ca nu-i putin lucru sa convingi lumea ca tu nu faci altceva decat sa cauti o varianta de schimb pentru Mamaia, aceasta fiind in speta Costinesti-ul sau Venus-ul, avand de fapt in cap ideea de a ajunge in Thassos

Nu, acuma chiar exagerez. Noi de buna credinta am cautat cazari alternative in locurile declarate, dar pentru ca n-am gasit ceva sa ne convina am tot coborat inspre sud pana am ajuns in Thassos. Dar trebuie sa te bucuri crede-ma... Ca daca nu gaseam nici acolo, tot o luam in jos si coboram si coboram de ajungeam naiba pe undeva prin Egipt sau prin Arabia Saudita

Stau si ma gandesc acu’ ce s-ar fi intamplat insa daca Doamne Fereste nu iesea bine in Thassos... Pfoai... Cate oale s-ar fi spart in capul nostru ? Da’ nooo... Daca gasca era de calitate clar n-avea cum sa iasa prost

Si cu fotograful profesionist in devenire, ai dreptate. Dovada vie - albatrosul perfect cadrat (in P 87) si cireasa de pe tort, poza aia de mare angajament din oglinda masinii (in P 107). Asta din urma e superba. Profi 100%

Asa ca las-o sa-si faca mana ca talent si idei s-a dovedit ca are. Stii, ca-n reclama aia : “Aveti idei - avem solutii”. Ea are idei asa ca dati-i solutii. Iar te lucrez la nivel subliminal . In traducere libera – Pune mana si ia-i naibii fetei o camera foto

P. S.1 – Dark-ule, spuneai ca Thassosul nu prea te-a dat pe spate. Ai o dedicatie speciala (si sincera) de la un membru al grupului care a fost super incantat de Thassos. Vezi P 119. Cui nu-i mai place ?

P.S.2 – Mai dau odata link-ul pentru poze si aici pentru cei ce nu l-au vazut mai sus : amfostacolo.ro/user-foto. ... filtruIID=72562

[24.08.16 23:02:08]

@vega06: Văzând poza ce mi-ai indicat-o, constat - dintr-o dată - că mi-a plăcut în insulița aparent grecească, cea invadată de români. ???? În plus, nu m-aș gândi de multe ori pentru a mai face același drum. Sau, poate, DOAR dacă nu o să mergem împreună ????

Cristofor
[28.08.16 22:34:08]

Nu stiu ce sa zic... Mi-a placut stilul dvs., dar nu am votat postarea pentru ca pe noi Thassos-ul NE-A DAT PE SPATE! Intr-adevar, asta a fost demult, prima data in anul 2007! Cand pe insula eram noi si cateva masini de Bucuresti! Pe atunci ne uitam lung la meniurile scrise in limba greaca! A fost prima noastra vizita in Grecia! Si singurul loc unde am revenit o data!

Am gasit cazare la fata locului, in Skala Potamia, chiar pe plaja, la o familie cu care am ramas prieteni la catarama! De atunci in fiecare vara le trimitem grupuri/familii carora le suntem ghizi! Si toti vin super incantati inapoi si ne povestesc noutatile de pe insula! Eu cred ca nu ati colindat suficient insula! Nu ati urcat muntele Ypsarion! Nu ati facut scuba diving in Potos! Ati facut baie pe plaja Makryammos? Sau in piscina naturala Giola?

E drept! Unde sunt multi romani se strica atmosfera! Asta am vazut-o mai tarziu in Paralia!

Este cea mai apropiata insula de Romania! Cea mai la indemana! Fiecare e liber sa aibe parerea lui, dar eu zic sa reveniti pe insula, dati-i inca o sansa!

eduardro
[29.08.16 12:53:38]

@Cristofor: Scuze, dar n-ati înțeles nimic din acest review.

Dacă citeati și ecourile postate acestui material v-ați fi dat seama de asta.

Omului i-a plăcut în Thassos, dar cred că are el un mod mai aparte (mai bizar as zice) de a o spune

Chiar si numai faptul că a apreciat acea poza P119, trebuia sa va dea de gândit

[29.08.16 17:12:32]

@eduardro:

Foarte bine punctat. Este fix ce vroiam si eu sa spun. Se vade ca l-ati mai citit pe @DaRKruCS si sunteti obisnuit cu stilul lui sa-i spunem mai sinuos si care poate lasa loc la unele interpretari. Dar daca citesti si putin printre randuri, iti dai seama cam unde bate

P. S. - Aaa... Si ma bucur ca si dvs. ati apreciat glumiţa din poza P119

Cristofor
[29.08.16 20:05:15]

@eduardro: Am citit doar o parte din ecouri, e adevarat! Totusi postarea e de baza!

Atunci declar ca nu sunt de acord nici cu stilul de scris! Mie imi plac lucrurile directe, fara sinuozitati! E adevarat, nu a criticat direct, dar nici nu a intrat in amanunte cu descrierea insulei! Eu as descrie altfel Thassos-ul, dar din pacate ar fi Thassos-ul din 2009!

[29.08.16 22:04:17]

@Cristofor: In primul rând, va mulțumesc pentru ecou (ri) ???? In al doilea rând, vă rog a scuza stilul de scriere. N-am trecut pe la gradinita, pe la scoală am fost din cand in cand si recunosc ca am lipsit de la multiplele ore de literatura. Iar asta, se vede acum, desigur! ???? Si nu in ultimul rând va asigur ca

face parte din postare! Asta nu înseamnă ca mi-a displacut, dimpotrivă!

Ca o completare: am inteles din postările multora de pe aici, de pe AFA, ca Grecia si ale ei insulite se aseamănă cu femeile: toate sunt frumoase, fiecare are farmecul ei si exista riscul (ca barbat!) de a te indragosti de fiecare in parte.

Plus ca se stie: noi - barbatii - trebuie sa ne mai dam cocosi. Fiind virgin (in relatia cu Grecia, fireste ????) poate am lăsat locul interpretărilor! Da' mi se părea prea de tot sa încep cu un "te iubesc", ca mai apoi sa o insel ????

eduardro
[30.08.16 00:23:06]

@Cristofor: " Am citit doar o parte din ecouri, e adevarat! Totuși postarea e de baza! "

Adevărat postarea e de baza, dar rubrica de ecouri a fost creată în primul rând pentru completări aduse materialului postat. Nu o spun eu, scrie in regulamentul AFA

Site-ul AFA abundă cu descrieri ale insulei Thassos, așa că aveți de unde alege ceva să vă convină. Mie personal (si nu doar mie) îmi place autorul tocmai pentru stilul lui haios si alambicat. Pentru asta-l citesc

Nu așteptam și nu aveam nevoie de la @DaRkruCS de descrieri amănunțite ale insulei. Dacă ar fi vrut, ar fi putut-o face cu ușurință și asta pentru că știe și poate s-o facă. Însă nu asta a intenționat. Cu siguranță nu a vrut decât să aducă un zambet pe fata celor ce-i vor citi review-ul. Si i-a iesit zic eu, pentru că aceia care l-au votat (si nu puțini) au apreciat asta.

Hai sa fac puțin pe avocatul diavolului. Al DARK-rucs-ului vroiam sa zic Spuneam de @Darkrucs că știe și poate face si review-uri amanuntite, asta pentru că l-am citit cum a dedus si @Vega06. Eu personal nu am talent la scris sau cel puțin nu unul deosebit, așa că mai bine stau în banca mea să nu încurc lumea Nu fac decât să-i citesc pe alții și să votez ce-mi place.

Iar faptul că nu va place stilul lui aparte de a scrie este problema dvs. Nu aveți decât să " schimbați canalul " si sa cititi altceva. Cine va oprește ?

Si iertati-ma, dar inconsecventa de aici : " Nu stiu ce sa zic... Mi-a plăcut stilul dvs " din primul ecou si continuând cu " Atunci declar că nu sunt de acord nici cu stilul de scris! " Din cel de-al doilea, sunt fără supărare infantile si de domeniul copiilor de grădiniță. Respectiv din ciclul - " Îmi iau jucăriile și plec "

Dan&Ema
[31.08.16 13:51:14]

Super!

Ne-ati amintit de debutul nostru in Thassos anul trecut!

Votat cu drag

[01.09.16 01:08:21]

@Dan&Ema: Multam' mult de vizita si de ecou. Se pare ca ne-a plăcut la fel!!! ????

Dupa prima intalnire

- Ne-a placut Grecia?

- Da, mult! Corectez: ne-a placut prima intalnire cu ea, GRECIA.

- Inseamna ca va urma si a doua?

- Probabil ca da, desi de fel cam schimbam destinatiile.

Dan&Ema
[01.09.16 06:45:26]

@DaRKruCS:

Ne bucuram si ne e dor de Grecia

buterfly*, Cristofor, Dan&Ema, maria55, mishu, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: