ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2016
ÎNSCRIS: 11.07.16
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII

încărcat de pe telefon!

A fost ok pana la urma...

Îmi place ca atunci când povestesc despre un loc in care am petrecut un weekend, sa o fac cu sufletul, sa vorbească inima, sa rămână ceva care sa ma lege de acolo astfel încât sa mi doresc sa ma întorc.

A fost weekendul cel mai aglomerat din an, un Weekend prelungit care a coincis si cu sărbătoarea Sf. Marii, ziua de nume a fiicei mele si cu câteva zile in urma fusese si ziua mea. Asa ca, împreuna cu prietena mea si cu familiile am hotărât sa facem un Weekend de pomina, atât cât se poate, eu cu doi copii, unul de 3 si unul de 9 ani, si ea cu unul de 4.

Cu greu am reușit sa găsim un loc de cazare. Am ales Valea Doftanei din mai multe motive, unul a fost acela ca in alta parte nu am mai găsit nimic, altul ca era aproape de Bucuresti si nu era pe ruta cu Brașovul sau Bran unde era full si riscam sa facem mult pe drum. Din punctul acesta de vedere am ales foarte bine. Se ajunge foarte repede, relativ o ora si jumătate.

Am ales Conacul Dascălul din motiv ca era mai ieftin, 350 lei camera dubla si cu pat suplimentar dar si pentru ca in poze arata foarte bine. Mai ieftin decât ce rămăsese liber, spun, pentru ca 350 lei nu e un preț deloc mic.

Acum sa punctez ce e de știut si mi ar fii fost poate de ajutor daca citeam un review pe undeva.

Locația este absolut superba, e o pensiune sa zicem, făcută de curând din câte am aflat, mai retrasa, chiar foarte retrasa, mergi 6 km pe drum cu piatra de zici ca ti rupi mașina n doua, dar zona este superba, chiar neașteptat de frumoasa. E o sălbăticiunea frumoasa as numi o. Mi a plăcut ca este foarte mare si are o curte la fel de mare, cu cel mai mare spațiu de joaca pe care l am văzut, o trambulina foarte mare pentru copii, un mic traseu de cățărat, leagăne, exact ce trebuie.

La intrare, exact langa receptie sunt scările care te conduc către camere, foarte frumoase, îngrijite, mari, la prima vedere par luxoase si arata destul de bine.

Aici a venit prima surpriza! Aici e locul

In care esti invitat sa te descalți si sa mergi desculț ca nu cumva sa murdărești mocheta, frumoasa si deschisă la culoare, mi s a părut original, ca acasă inițial.

Continuam... In camere destul de rece.

Afara câteva scaune si mese, vreo 5 cred, prea putine pentru cele 15 camere cred.

La mese servesc doua doamne, de fapt una singura este angajata iar cealaltă este proprietara.

Mai este un domn bucătar cred si proprietarul care întreține atmosfera la o masa. Tot aceste doua doamne ne aduc si patul suplimentar, pe care apropos l am plătit la prețul cel mai scump de peste tot, ele doua par a face tot.

Revin la partea de început spunând ca am avut starea de bine la mine, ca nu am vrut sa stric ziua de naștere a fetiței mele si ca daca as fii cedat asa s ar fii sfârșit acest weekend.

Starea de bine s a schimbat la masa unde am mâncat in reprize, cea de a doua familie, prietena mea si soțul au primit mâncarea la aproape doua ore de la comanda, pe motiv ca nu au mâncare de post, adică niste cartofi la cuptor, deșii am anunțat de când am ajuns acolo ca asta o sa vrem, pe langa altele. Meniul era foarte ofertant dar in realitate erau doar doua feluri de ciorba si încă câteva feluri de mâncare cu carne. Copiii si soțul au comandat mămăliga cu smântâna si ou, mămăliga părea veche, brânza avea un gust ciudat si nimeni nu a mâncat o, ba mai mult au fost probleme cu stomacul. O sa vedem in poze cum arata mămăliga. Eu am comandat peste care a fost destul de ok.

In alta ordine de idei daca nu as fii fost cu spiritul de sărbătoare la pachet mi as fii stricat minivacanța.

De aceea eu când spun ca vorbesc cu sufletul o fac pentru ca am copii si ma gândesc de zece când recomand un loc.

Conacul Dascălul este frumos, este mare, are un loc de joaca foarte drăguț, dar serviciile oferite lasa de dorit iar prețul cu mult peste ceea ce oferă, un loc frumos trebuie sa ti lase in suflet o amintire, sa te facă sa te întorci, iar eu aici nu ma întorc...

Trimis de Davidenco in 22.08.16 23:46:46
Validat / Publicat: 23.08.16 11:31:29

VIZUALIZĂRI: 4134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Davidenco); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [23.08.16 06:04:21] »

Mutat în rubrica "Conacul Dascălu [Trăisteni], VALEA DOFTANEI" (nou-creată pe sait)

mishu [23.08.16 11:37:05] »

@Davidenco- Se pare ca in continuare zicala cu "Omul sfinteste locul" este la fel de valabila. Si bune si rele din cate ai povestit insa se vede ca mai e de lucru.

Felicitari, un prim vot acordat cu placere.