ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2016
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 22.08.16
AUG-2016

Lacomia - moartea turismului

Am rezervat telefonic cabana cu 6 camere pentru noaptea dintre 20-21 august. Prima data a vorbit o prietena de-a mea cu proprietara pentru inchiriere joi, ramanand sa ii confirm sau sa anulez rezervarea a doua zi, vineri, cu o zi inainte de sosirea noastra, ca sa stie daca sa blocheze camerele pe booking. Prietena mea stia ca era o camera deja ocupata, dar sambata, pe la ora 14, proprietarea a sunat-o sa o anunte ca, din greseala, a “uitat” ca mai avea o rezervare facuta prin booking. Eu stiam ca sunt 6 camere libere si am incercat sa invit destui oameni cat sa o ocupam pe toata, in final venind 5 cupluri, dar am zis ca impartim costul celei de-a 6 camere. La fata locului, prietena care vorbise initial a zis ca se sacrifica ei si merg la altcineva in casa sa doarma.

Am trecut intr-un final peste socul de a avea doar 4 camere si am incercat sa ne distram, ca doar venisem pentru a-mi sarbatori ziua de nastere. Am vorbit cu proprietarii si au zis ca pe ceilalti chiriasi nu ii deranjeaza ca facem chef, ca au fost instiintati inainte de a ne spune noua ca totusi putem merge la pensiune.

Pe la 11-12 seara, intra proprietara super nervoasa si striga la noi ca sa dam dovada de decenta, ca mai sunt turisti acolo si ca nu se pot odihni. Am ramas toti perplecsi, deoarece avusesem discutia in care ne confirma ca nu va fi nicio problema. Noi chiar nu suntem scandalagii, avem o varsta medie, suntem educati. Chiar am dat un picut muzica mai incet, sa aratam ca avem bun simt, dar totusi aveam o petrecere cu care ei au fost de acord.

A plecat proprietara, peste o ora, apare sotul ei, cu o falca in cer si una in pamant ca sa dam muzica la minim, ca ei au turisti care se plang ca nu pot sa doarma si ca nu facem ce vrem noi acolo. Normal ca s-a lasat cu certuri, pentru ca am fost pusi pe drum degeaba, ne-au stricat cheful si tot ei erau de vina pentru ca nu ne-au informat de clienti inainte sa inchiriem, ca altfel mergeam undeva unde eram singuri si nu deranjam pe nimeni.

Dupa niste schimburi acide de replici, noi incercand sa ramanem calmi si politicosi, desi ei incepusera sa ne impinga si sa ne imbranceasca, mai ales pe noi, fetele, ne-au somat sa parasim incinta in 10 minute. Pe la 2 noaptea, in conditiile in care mai toata lumea bause si eram cu masinile.

Am decis sa strangem tot si sa plecam, mai ales ca era foarte posibil sa iasa urat in conditiile in care proprietarul brusca fetele, iar baietii au sarit sa ne apere de el.

In viata noastra nu am patit sa ceva. Nu am intalnit niste proprietari asa de avari dupa bani, care fac orice sa isi ocupe pensiunea. Probabil credeau ca o sa le si platim cazarea si o sa si plecam, ceea ce, evident, nu am facut. Oricum petrecerea nu ar mai fi durat mai mult de vreo 2 ore si daca nu erau nesimtiti isi primeau si banii pe cazare. Asa…. am decis sa strangem tot in 10 minute si am plecat spre casa, avand norocul ca aveam fix oameni care nu bausera cate masini aveam.

Nu recomand la nimeni sa mearga acolo. Sunt foarte hrapareti si poate aveti ”norocul” nostru.

Trimis de shukly in 22.08.16 12:47:20
Validat / Publicat: 22.08.16 13:26:48

VIZUALIZĂRI: 1363 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (shukly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[22.08.16 13:24:22]

@shukly: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați minim 1 noapte la această unitate.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.08.16 16:23:29]

Sunt curioasă să citesc şi varianta proprietarilor. Poate intră şi ne povestesc păţania şi din punctul lor de vedere.

shuklyAUTOR REVIEW
[22.08.16 16:43:43]

@cris1982 - poate intra, cine stie. Dar sa dea detalii exacte, asa cum am facut eu, ca e usor sa spui: erau niste scandalagii si gata.

Asa ceva nu se face. Noi nici macar nu am deranjat in camere, doar am pus posetele, restul de bagaje erau in living, de aia am putut strange asa repede.

Noi am fost de multe ori la pensiuni in zona aceasta si am inchiriat intreaga locatie, tocmai pentru a nu deranja pe altii, dar de data aceasta nu stiam. Era deja cazat un cuplu in varsta de saptamana trecuta si in ziua aceea "s-a trezit" doamna cu inca un cuplu care inchiriase prin booking si de care se pare ca "uitase". E problema ei daca asa stie sa isi ocupe camerele, doar ca mie nu imi place sa fiu incurcata. O fi pensiunea frumoasa, liniste, dar noi am specificat ca se va tine un chef, deci muzica va fi tare. Era atat de tare incat sa ne intelegem intre noi. Nu aveam boxe de club, mari si tari. Aveam un laptop si un sistem mic, de apartament.

Nu stiu ce inteleg dansii prin chef, dar in opinia mea nu inseamna sezatoare, cu muzica in surdina, ca asta puteam face acasa, la apartament.

Din cele doua camere ocupate, doar cuplul in varsta a fost suparat ca la ora 12.30-1 nu am inchis muzica, ceilalti, tineri, dormeau. Tanti s-a dus sa ii scoata din camere pe toti sa spuna ei ca ii deranjeaza. Saracii tinerii se vedea ca erau treziti din somn.

Daca vreti sa mergeti sa dormiti, probabil e perfect, dar daca sunteti un grup cu putina muzica... luati in scris ca nu mai e nimeni in locatie si daca e, ca nu se supara si ca nu veti fi dati afara, pentru ca proprietarii sunt niste braneni [...]

[22.08.16 16:54:24]

@shukly - te-am ruga să te limitezi, totuşi, la descrierea situaţiei şi să nu foloseşti expresii ofensatoare. Pe AmFostAcolo nu sunt admise.

indreaa
[22.08.16 23:33:06]

@shukly - Imi pare rau ca astfel de oameni, lipsiti de un minim respect, se ocupa de turism... cred ca nu ai ce sa le ceri mai mult... atata pot... Au incercat sa ia bani din mai multe locuri si nu le-a iesit.

Dar in final nu este vorba numai de bani aici... ci si de timpul, nervii si relaxarea fiecaruia...

Si nu e vorba numai de gasca care a plecat acasa ci si de oamenii cazati, care au fost deranjati... Asa ceva nu se face... mai mare rusinea!

cris1982, indreaa, shukly
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Bucuria Muntelui [Șimon]: