ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2010
ÎNSCRIS: 30.07.09
JAN-2009
1 AD. + 1 COPII

Cu catamaranul pe Oceanul atlantic

O zi din sejurul din Tenerife l-am dedicat croazierei pe Oceanul Atlantic cu catamaranul, aceasta are o durata 5 ore si costa 85 euro/adult si 40 euro/copii, acesta include transferul cu autocar hotel-port, plimbarea pe ocean si pranzul.

In aceasta croaziera se viziteaza zona Masca si Los Gigantes, se fac opriri pentru a vedea delfini si balene, pentru baie in oceanul Atlantic si se ofera un pranz gratuit.

Noi am fost la sfarsitul lunii ianuarie si chiar daca afara era vreme de plaja pe ocean bate un vant puternic, deci atentie la imbracaminte si neaparat ceva pe cap pentru cei care au probleme cu curentul. Mai exista o excursie pe oceanul Atlantic, cea cu barca Peter Pan care am inteles ca ar fi fost mai frumoasa decat aceasta cu catamaranul. Dezavantajul cu catamaranul este ca merge mai repede si sparge valurile (la 80% dintre excursionisti le-a fost rau). Dar trecand peste asta excursia in sine este frumoasa am intalnit delfini si balene… am trecut pe langa stancile gigantice care iti dau un sentiment de micime si ne-am oprit in fata unui golfulet unde cei curajosi si caldurosi au putut face baie in ocean. La intoarcere am fost insotiti de zeci de pasarele si cativa delfini.

Trimis de ghecamelia in 04.03.10 11:52:08

VIZUALIZĂRI: 3565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghecamelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 portul de unde am plecat in excursie
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

divio*
[04.03.10 12:17:47]

@ghecamelia:

Crede-ma, nu am nimic personal cu tine, insa, daca e sa ma iau dupa informatiile derutante pe care le oferi uneori, chiar nu as sti ce sa aleg...

"NU mergeti in excursia cu catamaranul..... e pierdere de timp si bani... mai ales ca pe ocean sunt valuri si catamaranul nu are stabilitate... (80% din excursionisti erau intinsi si aproape lesinati din cauza raului de mare/ocean)"

Fii mai consecventa

[04.03.10 12:27:22]

divio sunt consecventa "Dezavantajul cu catamaranul este ca merge mai repede si sparge valurile (la 80% dintre excursionisti le-a fost rau) " vezi in rewiewul de mai sus... si ca bani e intr-adevar cam scump 120 Euro/1 adult+1 copil pentru 5 ore de plimbat pe valuri....

Dar daca nu ai probleme cu raul de mare si valurile peisajele sunt superbe... vezi in poze. De aceea am si amintit de barca Peter Pan...caci aceea merge mai lin.

[04.03.10 12:34:46]

divio:

am vazut ca si tu ai fost in tenerife... nu ai fost in excursiile optionale? ... daca da... astept impresii despre acestea.

Dragoș_MD
[04.03.10 12:57:38]

@ divio... nici eu nu am nimic cu tine, dar mi se pare ca prea incerci sa gasesti "defecte" in impresiile celorlalti membri...

si in plus, ai strecurat o fraza (in citatul preluat din mesajul lui 'ghecamelia') care poate provoca multa confuzie in cadrul celor eventual interesati de excursia cu catamaranul, anume faptul ca acest tip de nava ar fi INSTABIL! (sau ma rog, pentru a folosi acelesi vorbe, "nu are stabilitate") ii provoc deci pe aceasta cale pe pepsi70ro, raszvan si laurentiucapac, lupi de mare cu state vechi sa confirme ceea ce spun eu, aici: DIMPOTRIVA! catamaranele sunt cele mai STABILE tipuri de nave in folosinta! or fi avand ele alte hibe, dar lipsa de stabilitate, NU!

[04.03.10 13:20:46]

dragos: faptul ca catamaranul are instabilitate eu am afirmat, deci nu il invinuim pe divio. Nu sunt eu in cunostinta de cauza asupra stabilitatii sau instabilitatii catamaranului dar eu am descris starea pe care am avut-o in aceasta excursie, iar daca adevaratii lupi de mare afirma ca catamaranul este cel mai stabil ii credem pe cuvant.

pepsi70ro
[04.03.10 15:43:25]

Catamaranele sunt stabile din punct de vedere constructiv. Cele doua corpuri de nava sunt unite de o platforma usoara, dar foarte solida, pe care se poate amplasa o suprastructura.

Dar cel mai bun exemplu, ca sa va dati mai bine seama de stabilitatea unui catamaran, este sa va ganditi la o bicicleta pe 2 roti, apoi la una dubla pe 4 roti, asemanatoare celor care se inchiriaza pe litoral. Normal ca ultima este mult mai stabila. La fel si cu catamaranele. Acum mai depinde si de materialul din care sunt construite, mai depinde si de gradul marii si nu in ultimul rand de priceperea matelotului de pe el. Va spun eu, conteaza si asta.

divio*
[04.03.10 15:55:14]

@dragos:

cred totusi ca nu am facut nimic ilegal sau ceva care sa contravina regulamentului site-ului.

In primul rand, am observat faptul ca erau contradictii intre datele publicate de ghecamelia referitoare la SINGURUL sejur in Tenerife (pana la data postarii ultimului review).

In al doilea rand-fapt constatat de wm- ghecamelia avea 4 review-uri punctate pentru aceeasi vacanta, rezolvat fiind acest aspect ulterior.

In cel de-al treilea rand, am dat un copy-paste DIRECT din review-ul ghecameliei, fara a intervenit cu nimic in continut.

Am pus acel copy/paste intrucat (lasand la o parte pe cei 80% dintre turisti care au suferit in urma raului de mare) in primul review spunea UN NU HOTARAT pentru excursia cu catamaranul, in cel din urma a incercat sa-i convinga pe toti sa nu rateze excursia.

Nu e cazul sa provoci pe niciun "lup de mare" cu state vechi, in primul rand pentru ca este posibil ca niciunul sa nu se fi plimbat cu catamaranul (cu barci, salupe, remorchere, impingatoare, nave de croaziera, mineraliere, petroliere, etc. sigur da).

Si nu in ultimul rand, as putea sa ma introduc si eu in lista "lupilor", a celor de Dunare, urmare a experientei anterioare dobandite

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Dragoș_MD
[04.03.10 16:10:53]

^

* nu am spus ca nu-i regulamentar.

* trebuie totusi sa recunosti ca este o diferenta intre citatul din ecoul tau si textul actual din review (si chiar din raspunsul ei). asta m-a indus pe mine in eroare /-> o bila alba pentru Camelia, care a recunoscut ca initial ea asa a spus.

* nu s-or fi plimbat, dar in mod sigur au intalnit in drum si/sau au invatat la scoala. si-s mai calificati in domeniu decat mine, care am fost doar pasionat de modelism.

* fara suparare, dar cred ca nu degeaba exista sintagma "marinar de apa dulce". nu spun ca nu esti in tema, dar e cu totul altceva pe mare... dar deja am divagat de la subiect...

PS legat si de ultimele ecouri si ale lui pepsi, dar si ale cameliei: cred ca tocmai datorita acestei stabilitati, 'matelotul' de la timona a luat valurile cam in travers (marea nefiind foarte montata), provocand acea stare neplacuta unei parti dintre pasageri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[25.09.17 21:21:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' prin Tenerife» (nou-creată, între timp, pe sait)

divio*, ghecamelia
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] 'Opționale' prin Tenerife: