ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2016
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10

Cand AmFostAcolo este mai mult decat o afirmatie!

Eiiiii, ca este duminica si frumos s-a prins toata lumea, insa ca am fost la o mini intalnire AFA... stiu doar cativa.

Fiindca incep sa se poarte mini intalnirile inopinante iar mai nou unele asa pe fuga intre 2 trenuri (va scriu la final despre ce vreau sa spun) sau in cazul de fata tren si autocar am sa astern acum si aici ceva impresii personale ce vor fi completate... cred, de alti participanti la masa aleasa ce a avut loc astazi la Terasa Miraj, str Moinesti nr 47 Bucuresti... desigur.

Dar sa o luam cu inceputul:

Primesc acum ceva vreme un tel de la o prietena cum ca ar vrea sa ne vedem asa pe fuga intre trenul ce o aduce de la o nunta tocmai de la Braila si autocarul ce o va duce acasa la parinti undeva langa Pitesti... si ca sa nu va mai tin in suspans spun ca e vb de @alinaro draguta noastra scriitoare pasionata pana la extrem de tara natala.

Oki, pai si cum facem, cine vine... intrebari normale sau nu? habar nu am, insa stiu clar ca eu le-am pus involuntar.

Pai... @amero ma ia de la gara si vezi tu... (mai organizasem eu o mini deasta pentru ea cu vreo 30 si... de persoane candva)... da sa fie 2-3 ca nu e timp. Oki spun desi nu credeam nici eu ca pot face o mini cu 2-3 prsoane... pe bune? hai sa vedem.

Acum pe principiu deja verificat... cand vrei sa ti un secret spune unui nr mai mare de 1 persoana si gata... s-a zis cu el.

Incep strigarea listei, invitatii ca la nunta, mai lipseau doar marturiile... @zoazre, @un ex..., mai vb cu @amero si zic ca e cam oki atat... pate inca 1-2 persoane...

Sa o creada altii ca eu nu am reusit, am mai vb in stanga, in dreapta, am mai fost ajutata de @alinaro si asa am ajuns sa fim... ohooo... destui!!!

Cu cat mai multi cu atat mai bine, nu strica, ramanem, mai vb intre noi, mai povestim.

21.08.2016 ora 12.30 trecute fix, incepe bairamul

tar tar telefonul... @amero... Cami vb tu cu x ca eu conduc si nu pot... gata sefa se executa... ma uit in agenda si surpriza... nu am nr de tel a lui x... aoleo ce ma fac ca am promis... tar tar la y... nu raspunde... off. eu la munci si ca sa fie treaba treaba atunci si un vagon de clienti sa intrebe... nu va inchipuiti ca si cumpara... nuuu doar intreaba ce si cum dar altfel, alta culoare... hai ca nu asta e subiectul principal.

Dau din colt in colt, imi iau inima in dinti cum se spune si sun la @amero... fataaaa, asta e, nu am tel lui x tu il ai? nu... iiii si ce facem... pai intra pe fb si vb cu ea... ca x e o ea... bing!!!... la asta nu ma gandisem... recunosc

Intru pe fb si vb, confirm... cand zic gata se aseaza treaba... sa te ti tar... tar... tar de zici ca-i Gara de Nord ca tot imi e din ce in ce mai draga... asta este, am vrut sa spun prezent nu pot fugii, nu eu... Dar totul e perfect la AFA, cel putin la mini intailniri, parol.

pe la 14.20 cand am ajuns masa era deja onorata de:

@amero, @alinaro, @dabador, @papone, @pufosenia, @adrianbogdan sot/sotie, @Carmen Ion ca ea era d-na misterioasa "x", @elviramio, @msdn cu sotia, plus @tata123... scz daca am omis pe cineva.

Au mai sosit la ceva timp @cristina65 si @zoazore, doamna "y'... cam asta a fst gasca, plus virtual @maria55.

Masa mare, terasa frumoasa, meniu oki si preturi pentru toate buzunarele.

A curs berea si sucurile, a mers masa cu o gramada de bunatati, care mai de vara care mai de porc sau oaie... de, dupa gust/gusturi... regim... hihihi

@alinaro, personaj principal de aceata data a incercat sa faca fata intrebarilor, sa fie cate un pic pentru fiecare si a reusit cu brio desi are restante mari la capitolul odihna... MULTUMIM!!! Alina ca ai reusit sa ne aduni si astfel am petrecut cateva ceasuri frumoase.

Despre meniu nu vb, uitati-va pe liste/sait si va dumiriti, am sa vb despre oamenii dragi pe care i-am revazut.

Eu m-am bucurat de fiecare in parte, de Roxana (@adrianbogdan) cu care am depanat amintiri de la drumul de Tg Mures unde a fost un copilot de mare valoare, cu @msdn si Doina cu care nu m-am vazut de la Cincis, cu @papone si @pufosenia care bananaie prin lume, cu Carmen Ion despre ultima patanie povestita in rw postat de curand, cu @zoazore care a venit pe fuga de la o alta paranghelie si uite asa nu stiu cand au zburat orele, s-a facut 16.40, ora la care @amero sfer de servici si o prietena desavarsita a mers cu @alinaro la autogara sa se asigure ca este totul oki,

Alina, desi nu au fost multe ore timpul petrecut alaturi de tine a fost o placere, tu stii ca as repeta asta oricand... iar restul lumii nu cred ca ar spune NU.

Nu uitati sa va bucurati, nu costa si ajuta sufletul foarte mult... Astfel de iesiri ne leaga, avem multe pasiuni comune si asta se vede, am putea sta zile in sir la povesti si nu am gata.

Completati cu parerile voastre... dragilor si poze multe desigur.

PS: intre doua trenuri sunt intalnirile cu @maria55, nu credeam sa ajung sa ma bucut de CFR-ul nostru pana nu am apreciat faptul ca nu este cursa directa Tg Mures-Constanta, astfel pret de 1 ceas pot sta de vb cu ea in gara... loc ales si maxim de fain!!

Trimis de roth in 21.08.16 20:58:21
Validat / Publicat: 21.08.16 22:08:30

VIZUALIZĂRI: 1689 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 de la stanga la dreapta pentru cei ce nu stiu/nu cunosc personajele: linia se jos pufosenia, papone, amero, alinaro, Camen Ion linia de sus adrianbogdan, msdn, doinafil, roth, zoazore, tata123, elviramvio, o prietena a Alinei si sotul meu... "lebada neagra de la Cincis" pentru stiutori!!!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2032 PMA (din 32 voturi)

[21.08.16 22:20:58]

@roth - Deși am ajuns ultima, am avut bucuria primului vot!

M-aș fi urât maximum dacă ratam șueta asta! Deși am văzut-o pe @alinaro fix pe ceas 15 minute, mi s-a lipit de suflet! Poze n-am, regret că l-am ratat pe Daba și pe misterioasa doamnă Y, dar mi-ați uns sufletul cu balsam! Frumoasă duminică! ORICÂND aș repeta-o!

Vă mulțumesc tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
krisstinna
[21.08.16 22:21:38]

Măi dragilor, am fost cu sufletul și gândul numai la voi! Nu am cuvinte să-mi exprim regretul că nu am fost acolo. Mulțumesc Alinei pentru invitație, mulțumesc Amero pentru telefon, mulțumesc Cami pentru că mi-ai permis să vorbesc cu Alina la telefonul tău. Felicitări, vă sărut cu drag pe toți

[21.08.16 22:22:19]

@all, sa stiti ca asa a vrut poza sa stea... noi eram drepti, pe pamant, parol!

poate se indura cineva sa ne readuca cu picioarele pe pamant... sa nu ne ia greata si ametelile

krisstinna
[21.08.16 22:22:28]

Cine era doamna Y?

[21.08.16 22:25:34]

@roth - La mine, poza se vede normal! Am numărat 14 combatanți! Poate la tine se vede altfel!

[21.08.16 22:25:40]

@krisstinna - zoazore am spus, dar mama ei de virgula ca a stricat feng shui-ul textului... scz

@Zoazore - dap cand o deschizi asa e... suntem normali insa pe strans e ca in carusel...cand cu capul in jos cand oki

fain si asa

msnd
[21.08.16 22:47:28]

Felicitări pentru promptitudine.

A fost excelent, iar plăcerea de a o întâlni pe Alina m-a uns pe suflet. Îi mulțumesc și pe această cale pentru invitație și pentru ocazia de a ne întâlni.

În altă ordine de idei, te trec pe lista celor de la care aștept un miel.

[21.08.16 23:07:38]

@msnd - sa astepti... am unul din conopida trimis pe fb de o cumnata... asa pt vegetarieni

acum am vazut

de treaba, articol... uite de aia nu scriu la foc continuu

doinafil
[22.08.16 00:54:11]

Credeam că voi fi prima care scrie despre întâlnirea noastră, dar, iată, tu ai fost mai rapidă şi te felicit pentru asta!!!

Mi-a plăcut ŞI cum ai intitulat review-ul ŞI stilul "telegrafic" (pe ici, pe colo), care face deliciul lecturii.

Felicitări!!!

nicole33
[22.08.16 06:43:11]

@roth -

Eu am ştiut, dar nu am putut ajunge.

Felicitări pentru întâlnirea reuşită!

elviramvio
[22.08.16 07:39:23]

@krisstinna -

O colega de facultate a Alinei.

elviramvio
[22.08.16 07:52:29]

@roth -

Da. a fost foarte reusita întalnirea desi scurta si la mine cel putin, din mare viteza. Cand am primit invitatia Alinei, eram intre doua drumuri, am "cujetat" scurt si am raspuns rapid, ca nu era timp de asteptat. Am venit din provincie special pentru "miraj" si pe ultimii centimetri inainte de a ne vedea mi-am dat seama ca n-am luat nimic sa-i daruiesc si care sa-i aminteasca de intalnire. Am rezolvat pe fuga, sper sa-i si placa, la fel si ce a adus proaspatul nostru consul, Tata123.

A fost o intalnire la care m-am bucurat sa revad oameni dragi, sa cunosc oameni frumosi, a fost genul de intalniri la care imi place sa particip si la care respectul este pe primul loc.

Multumesc Alinei pentru bucuria intalnirii si regret ca nu am reusit ramane mai mult timp, mai ales ca Zoazore merita, doar si-a riscat relatia cu soacra si a venit la noi!

Felicitari Cami pentru articol!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Carmen Ion
[22.08.16 08:02:52]

@roth - Mulţumesc, Camelia, pentru acest review despre o miniîntâlnire AFA reuşită. Da, să ne bucurăm unii de alţii, să ne bucurăm că avem această pasiune comună pentru călătorii şi să continuăm să ne împărtăşim experienţele.

Alina, personajul principal al acestei întruniri care în final s-a dovedit nu tocmai "mini", trăieşte în Spania (dar şi-a ataşat la prenume sufixul "ro", ceea ce spune tot!), motiv pentru care ocaziile de a o vedea face-to-face sunt rare şi cu atât mai preţioase. Sunt onorată că după ce am făcut cunoştinţă întâmplător în urmă cu un an pe Aeroportul Otopeni (unde ea m-a recunoscut după pozele postate pe AFA), acum mi-a adresat invitaţia de a o reîntâlni la Bucureşti. Mulţumesc, Alina. Iar prezenţa altor prieteni de pe AFA la Terasa Miraj a făcut ca ziua să fie şi mai frumoasă!

Vă îmbrăţişez pe toţi cu mult drag!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[22.08.16 08:03:42]

@elviramvio -

Ba deloc, Elvira! Cu soacra am stat de la 12 la 15:30. Am mancat si tort, i-am lasat "in familie" sa discute. Si ei au plecat pe la 16-16:30. Deci, avantaj eu! C-asa-i in tenis!

ANILU
[22.08.16 10:31:41]

@roth - Vă felicit pentru reuşita întâlnirii. Îmi pare rău că nu am reuşit să ajung.

Am aflat de întâlnire pe peron la gară când am condus-o pe Maria la trenul de Tg. Mureş.

Indiferent cum aranjam eu lucrurile nu aveam cum să ajung (primit cheie la ora 12 de la vecinu, unde până seara am mutat totul la el, astăzi vin zugravii)

Sper ca la alte miniîntâlniri să nu mai lipsesc.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[22.08.16 11:56:16]

Bună ziua tuturor,

În sfârșit ajung și eu pe aici. Am dormit într-o noapte cât în cele trei de dinainte. Așa că pot și eu acum să citesc și să scriu un pic.

Sunt pe fugă mai mereu, cred că m-ați înțeles și m-ați iertat. Cred că doamna Carmen Ion mă întreba ieri înainte de întâlnire cine mai vine și, la cât de obosită și de zăpăcită eram, chiar nu am reușit să fac o listă imaginară. Așa a fost și cu mesajele, eu sunt mult mai ordonată la fazele astea când sunt la serviciu. În concediu mă conectez mai rar, telefonul mamei nu mă cunoștea și ajuta deloc, în fine... Dacă am comis vreo boacănă, să mă iertați, vă rog.

Ideea e că, deși urăsc exprimările cu „personaj principal” și ieșit în față, etc., etc., vreau să vă mulțumesc din suflet tuturor celor care ați fost ieri la Miraj, fizic, cu gândul sau virtual! Durerea de cap mi-a trecut când am ajuns acolo (o fi ajutat și Ibuprofenul luat înainte, dar cu siguranță că emoția întâlnirii cu voi a fost cea mai bună doftorie) și, deși pe fugă, mi-a fost drag să vorbesc un pic cu fiecare între limonadă și limonadă. Mi-a părut bine să vă revăd, să vă cunosc și poate vor mai fii ocazii pe viitor. Doamna Y, așa cum a spus Elvira, este prietena mea din facultate, am convocat-o și pe ea acolo pentru că chiar nu aveam timp altfel.

Mulțumesc încă o dată tuturor, vă doresc tot binele din lume, călătorii frumoase și un sfârșit de vară minunat. Sper să revin și eu cu noi articole în toamnă, am avut (și am încă) câteva luni foarte aglomerate, dar se așează ele toate...

Cu drag,

Alina

P. S. Încerc să atașez și eu niște poze.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
[22.08.16 12:34:53]

@alinaro - Eu iti multumesc, Alina, ca mi-ai dat ocazia sa te cunosc! La cat am vorbit noi doua sa aranjam la Braila, tot la Bucuresti a fost sa fie. Si-i mai bine asa, fiindc-asa ai cunoscut mult mai multi oameni minunati!

[22.08.16 12:40:06]

@Zoazore - Așa e, Nicoleta. Eu îți mulțumesc că ai venit pe fugă la Miraj. Acum îmi dau seama că nu mi-am făcut poză și cu tine, sesiunea foto fusese cu ceva timp înainte. Dar ne mai vedem!

Te pup cu mare drag.

[22.08.16 12:43:18]

@alinaro - Ba sunt in poza de grup, chiar in spatele tau!

[22.08.16 13:07:52]

@roth - Nu stiu cu ce as putea incepe si nu ma lua cu "Pai cu inceputul", imi este greu mai ales ca am stiut de intalnire insa nu am putut ajunge. Inca o data asa cum ai intitulat tu articolul eu ma bucur ca fac parte din aceasta comunitate, hai sa-i zicem mai degraba grup de prieteni.

A fost o organizare pe fuga dar care a aratat ca functioneaza.

Nu pot decat sa ma bucur de reusita intalnirii si sa astept cu mare nerabdare urmatoarea intalnire, pana atunci o saptamana frumoasa tuturor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[22.08.16 13:11:18]

@Zoazore - Da, da noroc cu aia. Eu ziceam de pozele de dinainte. Dar buna si asta. Te pup.

alinaro, ANILU, doinafil, elviramvio, mishu, msnd, roth, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂMini-întâlniri zonale/ocazionale: