ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO

Strada mea

Strada mea. Cati nu am spus referindu-ne la strada pe care locuim:

-Strada mea e cu sens unic sau,

-Pe strada mea nu functioneaza iluminatul public de 3 luni. Pardon, asta a fost anul trecut.

-Nu vezi un caine pe strada mea. Ba da, dar in fine, trecem peste.

Socotim strada pe care stam ca fiind proprietatea noastra de care suntem sau nu mandri, insa ne-am gandit vreodata de unde vine numele strazii? Pentru cei care stau pe Eminescu sau Theodor Pallady sau 1 Decembrie 1918 e simplu, dar daca ati sta de exemplu pe strada Tomas Masaryk, nu-i asa ca v-am incurcat? Ei bine acest Tomas Masaryk a luptat pentru independenta Cehoslovaciei in Primul Razboi Mondial devenindu-i si primul presedinte.

Dar nu despre acea strada vreau sa va vorbesc ci despre Strada mea. Nu am sa dau numele strazii deoarece daca cineva va dori sa stie cum se numeste va fi usor de identificat si asta deoarece in poze se va vedea o biserica iar eu am sa va dau si cateva indicatii despre cel care a dat numele acestei strazi (Prof Gh. C).

Stiam despre acesta ca a fost jurist insa atat. Am citit si am aflat ca a trait in perioada 1820 – 1876, cu studii facute la Paris, fiind cel de-al patrulea roman cu o diploma de doctorat in drept luata la Paris.

A predat dreptul si a fost cel care l-a convins pe caimacamul* Alexandru Ghica sa construiasca ceea ce in prezent cunoastem a fi Universitatea din Bucuresti si a fost primul ei rector.

* caimacam - locțiitor de Domn, când tronul rămânea vacant, care cărmuia țara până la instalarea noului principe; (definitie conform DEX) (adica azi am spune presedinte interimar)

Documentarea privind aceasta facultate a facut-o vizitand universitati din Germania, Franta, Elvetia de unde a adus numeroase documente.

A condus si cateva ministere printre care mentionez: ministerul Cultelor şi Instrucţiunii Publice, Finantelor, Justitiei, a fost chiar si ministru al Afacerilor Straine (cum am spune acum Ministru de Externe).

Numele lui a mai fost dat unei strazi din Popesti-Leordeni, dar si unei strazi din Oradea.

Nu stiu cum or fi acele strazi, dar cea pe care locuiesc eu este micuta, nici n-ai intrat bine pe ea ca s-a si terminat, dar este foarte circulata.

Nu este o strada linistita, pe aici intra pe traseu sau se retrag troleibuze, am ca vecini o scoala (asa ca va dati seama ce este in pauze), si o biserica (cu un clopot al carui sunet este minunat mai ales conjugat cu cel al cainelui deranjat de rezonanta) iar vara ies la promenada seara pe racoare stoluri mai mici sau mai mari de conationali cu sonorul si repertoriul la maxim.

Casa este micuta, dar nu as schimba-o cu altceva, este a mea, m-am indragostit de ea de prima data cand am vazut-o acum 35 de ani. In urma cu mai multi ani iarna cand ingheta drumul -- si nu se curata ca acum :) -- ieseam cu patinele si mergeam pe strada, era perfect, sau vara jucam badminton.

Ce mai este interesant pe aceasta strada, lucru sesizat ceva mai tarziu, este ca nu sunt pomi si acest lucru l-am remarcat in urma unei furtuni cand in zonele adiacente s-au rupt crengi.

Cu vecinii ne cunoastem doar de “Buna ziua si atat” in rest fiecare in curtea lui, o singura vecina ne este mai apropiata si ne sprijinim reciproc.

Si chiar daca vecinii se schimba sau nu, Strada mea ramane Strada mea, cu bune sau cu mai putin bune ea este inca aici (a fost pe muchie s-o “restructureze” si pe ea Ceausescu) si in final am sa va intreb:

-Strada voastra pe cine reprezinta ea?

Trimis de mishu in 20.08.16 22:40:34
Validat / Publicat: 20.08.16 23:33:24

VIZUALIZĂRI: 1512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Strada mea de la un capat la celalalt, acolo unde vedeti verde, deja s-a terminat strada.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2036 PMA (din 36 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 33
[20.08.16 23:33:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[20.08.16 23:49:36]

Vreau sa scriu eu primul ecou. Zozo se vaita mereu ca scriu articole lungi si intr-o postare anterioara am spus ca doar daca scriu despre strada mea care este mica ar putea iesi un articol scurt.

Insa cum de mult tot scriind diverse articole unde m-am lovit de notiuni pe care nu le cunosteam sau oameni pe care nu-i cunosteam m-am gandit la ce stiu sau nu despre cel care a dat numele strazii pe care locuiesc si am aflat astfel o multime de lucruri interesante astfel incat in continuare imi voi asterne impresiile asa cum simt eu si va multumesc tuturor celor care le cititi. O seara frumoasa in continuare.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[21.08.16 04:54:48]

@mishu - Review mi-a placut si ideea! Insa eu am o problema majora, daca tot sunt treaza la ora asta, tin sa te anunt: ca nu am strada! Cum asa? Pai uite sa-ti explic, stau in orasul X pe strada A, insa daca mergi si strabati de la un capat la altul strada A din orasul X in nici un caz nu o sa dai de casa mea, pentru ca strada e situata cam la un kilometru distanta de casa mea. Pai atunci poate fi aia strada mea? Eu zic ca nu!

Daca vrei sa ajungi la poarta casei mele trebuie sa iesi din orasul X sa ajungi in orasul Y si sa stabati strada B, insa eu nu stau in orasul Y pe strada B. Nu e problema de matematica sau de logica insa concluzia e cum spun eu, n-am strada!

Cum vine asta... pai e ciudat rau, stiu, insa strada care trece prin fata casei mele apartine unui oras, iar zona unde incep casele altui oras, suntem la granita dintre cele doua orase.

Strada respectiva din orasul Y e pana la urma doar a noastra, chiar daca stam in orasul X, nu e asfaltata si cand se strica o reparam singuri, orasul Y nu se implica, nu are de ce, spun ei, pentru ca nu au case pe acea strada, iar orasul X nu se implica pentru ca strada nu apartine de orasul lor. E logic?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Bia710
[21.08.16 09:56:27]

@mishu - Mi-a plăcut tare mult articolul tău: o ghicitoare servită la cafeaua de duminica dimineaţa. Merg foarte bine în combinaţie. Nu m-am lăsat şi i-am venit de hac - ghicitorii zic, cafeaua o mai savurez puţin.

Mulţumesc pentru mica lecţie de istorie. Am "săpat" internetul şi l-am descoperit pe respectivul domn cu nume de stradă, dar nu îl dezvălui ca să las plăcerea şi altora .

O informaţie despre unele alegeri din viaţa lui, în acord cu romantismul vremurilor respective, m-a condus către un articol interesant: "Din nou despre duelul la români" de Andrei Oişteanu, publicat în Revista România Literară. E drept că politicianul cu nume de stradă despre care vorbim a contestat mai târziu, în timpul vieţii lui alegerea omului cu acelaşi nume de stradă, numind-o "delict de duel". Că aşa e în politică, în orice secol, nu-i aşa?

Am savurat cu mare plăcere cafeaua de dimineaţă.

Duminică frumoasă îţi doresc.

[21.08.16 10:08:26]

@mishu - Vezi că poți? D-aia te iubesc eu tare: că ești ambițioasă! E frumoasă Strada Ta. Nu vreau să știu cum se numește! O vreau așa, anonimă! Dacăi-aș ști numele, și-ar pierde farmecul!

Strada mea e luuungă! Firesc, pleacă de la Dunăre și tot la Dunăre revine! Numele ei i l-a-mprumutat primul unificator al României, mare Ban de Craiova!

@mogly - Logic rău, finuțo! Doar că azi sunt blondă: n-am priceput nimic! Asta înseamnă că-i foarte iteligentă problema, de n-o pot desluși!

Sau, răspuns competent: Stai pe strada C, din orașul Z! Dixit!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
krisstinna
[21.08.16 10:59:01]

@mishu - Bună dimi! Sunt cam blondă acum

Dacă mă iei și cu biserici, sigur îmi prind urechile, știi că eu sunt cam păcătoasă.

Oricum, stai într-o zonă bună, pentru că străzile cu nume ”sonore” sunt ”vedete” față de mulțimea străzilor cu nume șterse.

Bravo ție, e important să rezonezi cu locul în care stai, te simți ”acasă”. Dacă nu simți asta, nu vei avea confort psihic.

ANILU
[21.08.16 11:19:47]

@mishu: Strada mea de acum este un bulevard, mai bine spus blocul este cât o stradă.

Dar când mă gândesc la strada mea, văd o linie dreaptă, cu pomi pe stânga și dreapta dați cu var primăvara când înfloresc, cu case îngrijite de oameni gospodari.

Este strada din satul copilăriei mele (nu vă spun cum se numește pentru că o să râdeți).

Felicitări pentru idee mi-ai trezit multe amintiri.

Toate cele bune.

robert
[21.08.16 12:20:51]

@mishu - Bravos! Cred că fix s-ar fi potrivit melodia: youtube

Floria
[21.08.16 15:02:37]

Despre strada pe care locuiesc istoricii spun ca este la fel de batrana ca Bucurestiul. A avut perioada ei de "glorie" inaintea Podului Mogosoaiei, Calea Victoriei de astazi. Pornea de la Curtea Domneasca, traversa Dambovita si se indrepta spre Giurgiu. Primul sau nume cunoscut este Podul Serban Voda, inlocuit in sec al XVIII-lea cu denumirea Podul Beilicului. Pe aici intrau in oras domnitorii veniti cu firman de la Inalta Poarta, mesagerii Sultanului dar si negustorii sositi pe Dunare.

In secolul al XIX-lea strada a primit numele sub care este cunoscuta si astazi, foarte apropiat de primul sau nume. Istoricii nu au cazut de acord daca numele a fost dat dupa domnitorul Radu Serban care a urcat pe tronul Tarii Romanesti in 1601 sau dupa domnitorul Serban Cantacuzino care a domnit mai tarziu, in a doua parte a secolului al XVII-lea.

Pe strada mea se afla cea mai mare biserica din Bucuresti, o bisericuta monument istoric foarte apropiata sufletului meu, unul dintre vechile licee ale capitalei construit dupa planurile primei femei arhitect din Romania dar si multe case foarte vechi aflate in stare mai buna sau mai rea, in functie de posibilitatile materiale ale proprietarilor sau de indelungatele litigii al caror obiect au fost. Cea mai veche dintre case, Casa Voina cunoscuta sub denumirea Casa de targovet este una dintre cele mai batrane din Bucuresti, aproape de aceeasi varsta cu mult mai cunoscuta Casa Melik.

Din pacate acesta veche artera a Bucurestiului tinde sa-si piarda identitatea, case care ar trebui declarate monumente istorice sunt restaurate mai mult sau mai putin inspirat, se afla in ruina sau au fost demolate fiind inlocuite cu constructii care n-au ce cauta in zona veche a capitalei. Dupa parerea mea, asa cum sunt anvelopate blocuri cu fonduri de la primarie tot astfel ar trebui sprijiniti proprietarii sa renoveze casele vechi, arhitectii de la primarii impunand in schimb pastrarea elementelor de arhitectura specifice vechiului Bucuresti.

Casa in care locuiesc a fost cumparata in anii 60 de bunicii mei de la vaduva unui farmacist celebru in perioada interbelica. Constructia are probabil mai bine de 120 de ani si se afla intr-o stare jalnica. Parintii si bunicii mei au renovat-o cu pretul multor renuntari. Mi se rupe sufletul cand mama isi aminteste vremea cand, tanara profesoara, facea naveta la Cernica cu talpile de la pantofi rupte. Au pastrat casa in viata, tata a tencuit-o cu mainile lui... a venit apoi randul nostru sa ne luptam s-o tinem "vie" dar o iubim si n-am renunta in ruptul capului la casa care a devenit de-a lungul timpului caminul a patru generatii din familia mea. Nu e foarte mare, e prost compartimentata dar e luminoasa, a trecut cu succes proba a doua mari cutremure, a strans intre peretii ei atatea amintiri. Locuiesc aici de 47 de ani dar in fiecare zi cand ma intorc acasa incerc aceeasi bucurie... pentru mine acasa nu are putea fi decat aceasta strada veche a Bucurestiului!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[21.08.16 16:30:59]

@Zoazore - Nasica, stii cum vine asta? Uite cam asa, tu stai in Bucuresti insa strada din fata casei (sau blocului) e in Braila. Cum suna, logic?

[21.08.16 18:16:14]

@mogly - Nu stiu, eu sunt un fel de Toma Necredinciosu, asa ca trebuie sa vin in zona sa verific . Grea e matematica, indiferent de ora.

[21.08.16 18:18:20]

@Bia710 - Multumesc frumos pentru vizita si vot. Iar in ceea ce priveste personajul a avut o viata care a ramas astfel in istorie.

[21.08.16 18:19:11]

@mishu - Hai ca te astept, cu mult drag, am mai zis Si cautam impreuna strada mea!

[21.08.16 18:22:13]

@Zoazore - Zozo, esti o dulce, am vazut ceva mai devreme majoritatea ecourilor eram in pauza de zarzavaturi (adica inainte de o ieseala la restaurant) iar acum o alta mica pauza intre zarzavaturi si nu aveam cum sa raspund. Ma bucur ca ai apreciat articolul, sper ca nu te-ai speriat ca va fi lung, dar mi-a fost greu si nu am reusit sa-l fac mai scurt.

O zi frumoasa in continuare.

[21.08.16 18:26:20]

@krisstinna - Multumesc frumos de vizita si vot, intentia mea nu a fost sa va pun sa descifrati pe ce strada stau, ci sa scot in evidenta un lucru de fapt remarcat de multi alti useri, trecem pe langa locuri care sunt langa noi (de multe ori ca robotii) si despre care de cele mai multe nu stim nimic sau foarte putin, in schimb daca mergem sa devem atceva ne culegem informatii si ne minunam.

Si da, ai dreptate rezonezi intr-adevar cu locul daca pentru tine el inseamna "acasa".

[21.08.16 18:32:04]

@robert - In primul rand o rugaminte pentru web sa-ti faca ecoul punctabil ca m-ai lovit la marele fix, filmuletul arata zonele de pe langa casa mea pe unde trec zilnic (aproape).

Multumesc foarte frumos pentru vizita si vot precum si pentru melodia atasata.

[21.08.16 18:35:33]

@Floria - Multumesc foarte frumos pentru vizita si vot si mai ales pentru ca ne-ai ipartasit momente din viata ta, momente care se impletesc intr-o viata comuna cu viata Strazii Tale.

Pagini de isorie care ne arata de unde venim si incotro ne indreptam.

O zi frumoasa in continare.

[21.08.16 18:37:35]

@mogly - Cu mare drag.

[21.08.16 20:40:27]

@mishu - Nu m-am speriat! Am apreciat că m-ai ascultat și-ai scris FIX pe gustul meu! Mă așteptam să-l scrii, că te știu ambițioasă! Și uite câte străzi sunt pe-aici, pe lângă a ta!

Despre Strada mea nu am ce să spun. În 1928, când buna mea bunică a cumpărat casa, strada era aproape de periferie. Era de mahala, cum se zicea atunci. A fost asfaltata în 1956, și tot atunci iluminată. Dar e frumoasă și-o iubesc, așa bătrână cum e ea. Că e A MEA! N-are case de patrimoniu, fiind de periferie. Case de pescari, spălătorese, case mărunt, micuțe, înghesuite, vechi. Dar mi-e drag de ele și le iubesc! Are multă verdeață, pomi și e curată și liniștită

[21.08.16 20:44:31]

@Zoazore - Imi pare rau daca in continuare nu o sa fiu pe gustul tau, dar citeste si tu din 2 in 3 si o sa fie asa cum iti doresti. Nu pot sa-ti promit ma gandeam sa marchez anumite paragrafe pe care doar pe acelea sa le citesti, insa nu cred sa imi iasa .

Ce mi-a placut la acest articol au fost de fapt ecourile, cand am vazut ce inseamna de fapt pentru fiecare Strada Lui.

Multumesc frumos pentru cele impartasite, o seara frumoasa.

[21.08.16 21:04:38]

@mishu - Las-așa, că-ntr-un final mă prind articolele tale și le citesc! Pe bucăți, dar le dovedesc! Tu scrie în continuare, cum vrei tu, nu ține seama de mine!

elviramvio
[22.08.16 08:21:25]

@mishu -

Am ramas atat de mult in urma pe aici ca de doua ore tot citesc si "actionez" si cum musai sa ma opresc, sar direct la articolul tau pe care l-am ochit de pe sub stanca Coltii Albinei dar n-am putut actiona de pe telefon. Buna ideea ta, asa mai invata omul cate ceva, mai scormoneste prin "sacul" sfantului internet dupa ceva util.

Despre strada mea n-am ce scrie ca-i mica, ingusta, este a noastra pe acte si de aici probleme mici dar o mare satisfactie ca am blocat-o si nu trece nimeni decat noi cei ce locuim acolo. Numele este de fruct, acum daca e viermanos sau nu, chiar nu pot spune. Ca primaria a dat acelasi nume de strada la jumatate de sat, care nu-i chiar mic, e o problema pentru cei ce vin si nu cunosc zona, la fel sectionarea strazii din punct de vedere cadastral este ceva stiintifico-fantastic dar e strada noastra mica si de suflet.

[22.08.16 08:27:20]

@elviramvio - Multumesc frumos pentru aprecieri si pentru faptul ca ne-ai spus si noua despre Strada Ta.

O saptamana frumoasa in continuare.

[22.08.16 09:07:14]

Mi se pare foarte interesant articolul, subiectul şi chiar mă gândeam oare de ce nu s-ar putea crea o secţiune unde să putem scrie despre oraşul, satul, localitatea în care trăim. Poate nu are mare valoare turistică, deşi niciodată nu se ştie cînd vrei să ajungi undeva, dar măcar ne vom cunoaşte mai bine zona unde stăm.

Strada mea este frumoasă, largă, aerisită, n-aş schimba-o cu nimic! Numele nici nu are importanţă nu-I aşa?

elviramvio
[22.08.16 09:10:52]

@Zoazore -

Adevaruri graiesti tu, picatura cu picatura se umple bine paharul!

[22.08.16 09:13:50]

@maryka - Multumesc frumos pentru aprecieri. Cat depre a scrie despre orasul nostru nu ne impiedica nimeni, se pare ca mai degraba ne impiedicam noi. Scriem despre alte orase si inca cu lux de amanunte iar despre orasul nostru nu. Cred ca putem gasi o multime de spus chiar daca ar fi sa stam in cel mai mic si mai (aparent) lipsit de importanta satuc.

@adri-nico are acest articol recent in care vezi viata unei comunitati. Mie imi este foarte drag sa ma uit prin pozele vechi si sa vad cum erau oamenii si locurile in urma cu niste zeci de ani.

Multumesc inca o data, o zi frumoasa.

[22.08.16 09:19:47]

@mishu -

Aşa e! O să încerc, să vedem ce-o ieşi! Toate cele bune, o zi frumoasă!

[22.08.16 09:35:45]

@maryka - Ba are, si eu il stiu! Se numesste Strada Ta! Asa-i? Si mie mi-a greu sa scriu despre orasul mei, dar am incercat ceva, totusi!

[22.08.16 09:50:43]

@Zoazore:

Da. Așa e! Voi scrie despre orășelul meu. Chiar merită!

Elissa
[26.08.16 08:51:48]

@mishu: interesant punct de vedere. De obicei nu-mi place strada mea, ba chiar uneori o urasc pentru ca e zgomotoasa, mult beton si asfalt, aglomeratie, masini, alarme ce pornesc din senin. Desi nu este lunga, atat cat este, avem printre altele :3 farmacii, un centru de paine, 3 sali de jocuri si pariuri, 2 restaurante cu autoservire si chiar un sexi-shop!

Citind articolul tau, m-am gandit ca sunt si momente frumoase pe strada mea : duminica devreme cand exista un moment de respiro pentru toata tevatura din saptamana.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

ANILU, Bia710, calatorul, Elissa, elviramvio, Floria, maryka, mishu, mogly, robert, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):