ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2016
ÎNSCRIS: 24.01.10

Cum poti avea o vacanta aproape... PERFECTA

Dragi colegi.

Chiar daca eram decisa sa nu mai scriu anul acesta nimic fiindca am fost deja in vacanta si am scris, m-au framantat in ultima vreme mai multe aspecte si vorbind cu alti colegi care s-au intors din vacante putin suparati din diverse motive am luat decizia de a veni in intampinare cu un sfat, cu o parere, urmand apoi sa depinda de ei daca vor lua in seama aceste sfaturi sau nu. Eu doar le spun, nu e nimeni obligat sa le si puna in aplicare. Nu numai ei care s-au intors din vacante ci mai ales altii care urmeaza sa plece. Aceste sfaturi le-am cules si din propria mea experienta, sunt lucruri de care m-am lovit pe parcursul timpului in vacantele mele, am facut unele greseli pe care nu as vrea sa le repetati si voi si poate si acesta ar fi un motiv in plus ca sa scriu. Vacantele inca nu s-au terminat, mai sunt colegi care urmeaza sa plece in vacanta si la care ma gandesc acum cel mai mult. Faceti-va timp si cititi cu rabdare si atentie cele de mai jos, veti pleca in vacanta, cui nu prinde bine niste sfaturi inainte de asta?

Haideti sa luam lucrurile incet si pe rand:

1) Alegerea unei destinatii de vacanta – unde mergem si ce vrem de la vacanta

Cel mai important lucru : unde mergem, cum alegem destinatia? Aici sunt mai multe variante: daca esti abonat la newsletter la cateva agentii de turism (cazul meu), sau ai un prieten care iti da un pont, vei primi oferta pe mail si atunci nu ai ce sa mai alegi dintre alte variante, pretul este fix, stii unde mergi, este poate o oferta speciala, ti s-au aprins beculetele, te frig si talpile si inca rau de tot din dorinta de a pleca, totul este clar, trebuie repede sa te decizi. Nu ai ce sa faci decat ori sa mergi ori sa nu mergi, decizia iti apartine.

Daca insa nu stii unde sa mergi in vacanta si trebuie tu sa cauti, este ceva mai complicat fiindca intervin mai multi factori: ori vezi pe altii ca s-au intors din vacanta din tara X, hotelul Y, ca au avut o vacanta reusita, le citesti impresiile scrise pe AmFostAcolo si mergi pe urmele lor, nu ai decat sa citesti ce au scris. Sau daca nu, te gandesti bine, chiar foarte bine: de ce sa merg in vacanta acolo? ce motive as avea ? ma tine buzunarul, oare imi permit? ce vreau eu de la vacanta asta: sa se distreze copiii mei (sa fie locuri de joaca, tobogane, aquaparc, intrare lina in mare, liniste, etc), sa fie plaja buna, fara stanci in mare, arici si alte surprize neplacute, marea sa fie curata, fara mizerii, sa fie hotelul langa plaja, sa nu fiu nevoit sa merg pe jos 1-2 km zilnic la 38 grade, sa nu fie cocotat hotelul la 200 m deasupra marii si sa NU stiu asta dinainte si sa ma trezesc acolo asupra faptului implinit, cu copii mici dupa mine, apoi sa ma ma intorc in tara si sa fac reclamatie la agentia respectiva. Ganditi-va, agentia are contract cu hotelul respectiv, nu are cum sa va spuna sa NU mergeti acolo, agentia trebuie sa castige nicidecum sa piarda. (Ati mers la piata si la o taraba cu fructe de cate ori vi s-a intamplat ca vanzatorul sa va spuna sa nu cumparati nimic de la el fiindca nu are nimic proaspat? niciodata, deci…) Interesati-va de la inceput unde este hotelul, sa nu va stricati vacanta.

Altii doresc intr-o vacanta sa manance cat mai bine, mai putin sa alerge. Aici intra in categorie acei oameni care tot anul au alergat la servici, sunt oamenii activi care in vacanta numai asta nu isi mai doresc, dupa un an de munca si alergatura si mult stat in picioare sa mai alerge si in vacanta, sa se mai oboseasca. Nu, ei vor liniste, relaxare, sa stea la soare, sa leneveasca, sa fie la hotel o mancare excelenta, sa fie conditii de cazare cat mai bune. Acestia ar trebui sa aleaga Turcia, resorturile de 4 sau 5 stele intrunesc in general dorintele lor.

Sunt turisti, cei mai multi din pacate, care nu isi permit o vacanta de 5 stele si cauta un loc cat mai ieftin, dar care sa fie cat de cat curat. Cele mai bune preturi se gasesc in lunile mai, iunie si sfarsit de septembrie, octombrie. Sunt turisti care numai atunci pot pleca in vacante, in timpul sezonului de vara este mult prea scump pt. ei. Si preturi se gasesc chiar foarte bune, stiu multi care au mers de ex. in Thassos cu 110 - 140 € de persoana, ceea ce inseamna transport autocar si 7 nopti de cazare fara masa. Dar in aceste conditii, la acest pret, trebuie sa fie realisti cei care pleaca, la cat platesc trebuie sa se astepte si la conditii de cazare mai proaste, sa uite lupa acasa si sa nu verifice la microscop ce e sub pat, cum arata salteaua, scaunele din balcon, cum arata teava de sub chiuveta de la baie, ce se gaseste in sifonul de scurgere de la dus, sa nu aveti pretentii sa fiti serviti cu caviar la pat si sa vi se schimbe zilnic asternutul sau prosoapele.

Unii au in concediu tocmai aceste pretentii exagerate, cand acasa daca le schimba saptamanal. Inteleg, cand platesti mii de euro intr-un concediu da, poti avea aceste pretentii, ca dai bani multi si atunci poti avea cam ce pretentii doresti. Banul de obicei schimba regulile, ai bani, poti avea orice iti pofteste inima, nu ai bani, incearca sa apreciezi si lucrurile care le gasesti la fata locului. Pana la urma pentru fiecare, om bogat sau om sarac, este vacanta. Bucurati-va fiecare de vacanta asa cum puteti, asumati-va unii dintre voi, dupa ce va cazati, si vina ca nu v-ati interesat dinainte unde mergeti, cum arata hotelul, camera, mancarea, este doar greseala voastra, deci treceti peste micile neplaceri, nu fiti negativisti in vacanta, nu cautati mereu nod in papura, faptul e deja consumat, nu mai aveti ce face, deci luati mereu partea plina a paharului.

Cat de diferiti suntem! dar cu totii suntem turisti care vom plati mai mult sau mai putin dar vom plati fiecare pentru vacanta. Tocmai de aceea, e pacat sa ne stricam vacanta si sa nu stim dinainte nimic despre destinatia noastra. Am facut un clasament al turistilor care merg in vacante, nu stiu cati veti fi de acord cu el:

a)cupluri fara copii care cauta in vacante o alta ,,luna de miere’’ cu apusuri romantice, liniste si multa relaxare.Pentru ei ideale ar fi insulele grecesti cu apusurile romantice dar si marile orase europene.

b)familii cu copii mici care vor ca in vacante sa se distreze copiii lor deci oarecum merg pentru copii in vacante, dar care vor oarecum sa ,,impace si capra si varza’’. Pentru ei destinatiile ideale sunt hotelurile care au si un loc de joaca special pentru copii, ori tobogane de apa, aquaparc, in special hotelurile din zona Kusadasi dar si Bulgaria sau Grecia.

c)familii care au adolescenti si care si ei cauta in vacante sa se distreze, ceva mai altfel, corect. Ei nu se vor duce in locuri izolate si vor cauta statiunile animate, cu magazine, taverne, terase, discoteci sau hotelurile care au si divertisment seara.

d)grupuri mai mici sau mai mari de prieteni care cad la un consens cu totii si aleg o destinatie impreuna si se hotarasc de acasa in gand ca acolo sa nu-i incurce pe ceilalti, in sensul ca daca se pleaca undeva trebuie sa respecte cu totii ora de plecare, ora de intoarcere, sa cada cu totii la un consens ce viziteaza, unde se duc, etc. Ei pot merge cam peste tot, unde le pofteste inima.

e) cei de varsta a treia, pensionarii, oamenii trecuti prin viata care doresc si ei sa mearga undeva, sa vada ceva. Pentru ei de regula, mai ales daca sunt si singuri, ideale sunt circuitele cu autocarul sau avionul si sunt o gramada de astfel de circuite, multe foarte frumoase si interesante in care ei pot sa vada multe locuri intr-un timp limitat. Si acestea au preturi foarte bune daca sunt luate din timp.

Ei, si pana la urma dintre toate destinatiile care sunt pe pamantul asta mare, albastru si frumos veti 2) gasi si alege si voi o destinatie de vacanta, dupa buzunar si dupa dorintele voastre si dupa ce stabiliti si motivul pentru care mergeti acolo. Deci veti merge si voi in tara X la hotelul Y si agentia voastra preferata v-a dat pretul de… Sau cautati voi singuri un pret si il gasiti. Il aveti in fata, il stiti. Nu va grabiti cu banii, este cea mai mare greseala pe care o puteti face, nu dati banul din prima, imediat. Aveti un pret, urmatoarea miscare pe care e musai sa o faceti este sa 3) comparati pretul gasit de voi sau dat de agentia mult iubita si draga cu pretul pe care vi-l ofera alte cateva agentii, sau cautati pretul si pe booking.com au alte site-uri asemanatoare.

Aveti stabilit dinainte numele hotelului, stiti clar numarul de nopti, numarul de persoane, data de plecare, data intoarcerii acasa. Intrebati, o intrebare nu costa, nu omoara pe nimeni, solicitati agentiilor in scris raspunsul pe mail, nu telefonic, ca s-ar putea ca la telefon sa vi se spuna un pret si in scris sa primiti alt pret. Ce este scris, scris ramane. Cand raspunsul vine in scris este altceva intotdeauna si la o adica il puteti prezenta oricand ca o dovada in plus. S-ar putea ca unii agenti de turism care citesc acum sa ma judece din punctul lor de vedere, dar eu privesc lucrurile acum prin ochii unui turist care vrea si se lupta sa aiba o vacanta cat mai... PERFECTA. Cine nu este de acord cu mine acum?

Pe urma dupa ce primiti raspuns (pretul) de la agentii luati o foaie de hartie si notati-va asa: agentia A mi-a dat pretul asta, agentia B mi-a oferit si ea pretul asta… Veti vedea cu surprindere ca pretul dat de agentii difera mai mult sau mai putin. Mie personal mi s-a intamplat ca pentru vacanta din Turcia din anul 2011 sa gasesc o diferenta de pret de 600 €!! de la o agentie la alta, retineti, nu va vand gogosi acum. Si mai retineti ,cu acesti 600 € in anul 2010 am avut toti 4 cati suntem o vacanta in Grecia, cazare 7 nopti cu demipensiune.

Mai departe ce aveti de facut? mergeti cu agentia care v-a oferit cel mai mare pret sau cel mai mic pret? e vorba deci, sa ne intelegem, de aceeasi perioada, acelasi nr. de nopti, acelasi nr. de persoane, acelasi hotel, pana la urma. Binenteles ca veti alege cea mai ieftina varianta. Este bine acum sa amintesc si ca pretul il veti cere, evident, de la cateva agentii consacrate, serioase, de care ati auzit,sunt destule agentii serioase, renumite, nu solicitati pret de la o agentie de care nimeni nu a auzit vreodata dar totusi ea exista undeva pe planeta asta.

Urmatorul pas este 4) PLATA SEJURULUI - ori a unui mic avans, ori trimiterea integrala a banilor, in functie de conditiile de rezervare. Sunt situatii in care ati primit pe mail o oferta si nu aveti ce face mai ales daca este ultra last minute, trebuie sa dati repede si integral banii, sa nu pierdeti oferta. Cum sa ratezi asa ceva cand ti se ofera o vacanta in Grecia, 7 nopti cu autocar, fara masa la doar 199 Ron? da, ati citit bine, se poate si asa si cine a plecat a avut o vacanta nu reusita, ci foarte reusita. Mai sunt si variantele cu early booking. In cazul meu fiindca in general din iarna am stabilit cu familia unde am dori sa mergem vara urmatoare, am profitat mereu de early booking si ne-am rezervat inca din ianuarie, februarie pentru vara. Am prins si [reduceri] early booking de 70%. Cum sa ratezi asa o reducere de pret ? cand te gandesti la diferenta de bani cu care poti face multe altele: plinul la masina, sau poti sa iti cumperi mai multe souveniruri din vacanta, poti alege o croaziera mai speciala, etc. Cele mai importante reduceri early booking sunt cele care cer plata integrala pana la revelion, 31 decembrie, acelea au de regula reduceri consistente chiar de 50-60 % si merita facut un efort financiar chiar daca sunt in plina iarna si facturile, o stim cu totii, ne ustura la buzunar.

In cazul in care trebuie trimis un avans unui hotel din strainatate, cum e cazul unor rezervari prin booking.com, trebuie sa stiti pana la ce data trebuie trimis acest avans ca sa nu pierdeti rezervarea.

In primul rand inainte de a rezerva o camera prin booking.com cititi cu mare atentie care sunt conditiile rezervarii . Este vorba de acel mic cerculet albastru cu semnul intrebarii in interior. Trimiterea unui avans inseamna ori facuta plata direct cu cardul ori prin banca sau posta. Daca vreti din start sa gasiti o varianta de cazare care sa nu implice plata unui avans si ce mai doriti dvs. ca sa intruneasca hotelul, aveti in partea stanga niste casute pe care le bifati sau debifati - vreti fara plata avans, anulare gratuita, vreti piscina sau nu, vreti cazare cu mic dejun sau nu, vreti langa mare sau nu, etc.

In cazul meu, strict personal, anul acesta am fost pusa in aceasta situatie si a trebuit sa trimit un mic avans de 155 € hotelului nostru din Grecia. Cum am procedat? am primit de la hotelul respectiv niste date personale: numele complet al titularului de cont, numar BIC sau IBAN (este nr. de cont al titularului), adresa completa a bancii unde hotelul are deschis cont (strada si numar), tara. Avansul se poate trimite mergand la banca sau la posta. Prin banca la orice avans pe care il trimiteti pretul tranzactiei este 20 €. Prin posta este altceva, pe mine m-a costat 22 Ron. Una este 20 € si alta este 22 Ron. Deci eu am ales varianta prin posta, veti spune la posta ca vreti sa trimiteti bani in strainatate pt. avans cazare hotel si veti solicita formularul numit EURO GIRO. Acesta se completeaza cu toate datele titularului de cont, platiti in euro si gata. Aveti acum chitanta adica dovada platii. Daca puteti doar, sa o scanati si sa o trimiteti pe adresa hotelului, daca nu aveti unde sa o scanati nu este nicio problema. In cazul meu fiind rezervare prin booking.com am fost sunata de cei de la booking.com in ziua urmatoare trimiterii avansului si mi s-a confirmat ca totul este in regula.

As dori sa amintesc acum si de rezervarile in strainatate la care se solicita datele despre card sau se plateste direct cu cardul vostru, card de credit, nu debit. Eu personal nu salut aceasta varianta, chiar daca unii ma vor pune la colt acum si eventual impusca. Este dreptul lor, multi saluta aceasta varianta si au facut asta de n ori de-a lungul timpului. Este cel mai simplu si mai rapid mod de plata al avansului, nu ai treaba cu posta, cu statul la rand, etc. Dar de ex. anul trecut cand am facut o rezervare folosind datele mele despre card, pe care oricum nu aveam suficienti bani in acel moment, chiar daca se scria clar la conditiile rezervarii ca hotelul NU va lua bani de pe card, deci nu se va credita cardul, acesta fiind necesar doar pt. garantarea rezervarii, am fost surprinsa neplacut dupa 2 zile de la rezervare sa primesc un sms de la banca prin care eram informata ca ,,cineva‘’ a incercat sa-mi crediteze cardul si tranzactia a fost esuata. E normal ca m-am speriat si imediat am anulat si rezervarea. Deci cele mai bune pe booking.com sunt rezervarile la care se plateste la hotel atunci cand ajungeti, fara plata unui avans si rezervarile pe care le puteti anula gratuit in cazul in care nu mai mergeti.

Bun. Mai departe ce aveti de facut? Acum aveti facuta rezervarea la hotelul X, totul este in regula, hotelul v-a confirmat in scris asta, ca a primit banii, vacanta se apropie tot mai mult. Intrebarea este cum ajungi acolo? cum arata 5) TRASEUL? care ar fi cel mai bun traseu si cel mai convenabil pentru mine, altii cum au mers, pe unde au luat-o? Pentru varianta cu avionul sau autocarul (charterele) lucrurile sunt foarte clare de la inceput si pana la sfarsit. De regula se pleaca (soseste) la ora stabilita si din locul stabilit, nu exista alte variante decat una singura.

Ceilalti care mergeti cu masina proprie si porniti din orasul A si vreti sa ajungeti in tara B nu aveti altceva de facut decat sa cititi, sa va interesati, asa cum am facut si eu dar si altii. Pe AmFostAcolo nu va costa nimic sa puneti o intrebare, care de multe ori si-a gasit deja raspuns tot aici si nu trebuie decat sa cititi. Nu este greu sa cititi. De exemplu exista deja clar traseul din Bucuresti spre insula Thassos, sau traseul spre Corfu, Zakinthos, Lefkada, Halkidiki, etc. Sunt multi altii deja care s-au interesat inaintea voastra, au scris multe articole si nu trebuie decat sa cititi.

Pentru a ajunge cu bine la destinatie si mai ales daca nu ati mai fost niciodata acolo, este bine sa aveti cu voi macar harta tarii dar mai ales un GPS, caruia daca ii dati coordonatele hotelului va lasa exact la hotel si mai ales daca va rataciti pe traseu, GPS-ul va scoate pe drumul cel bun de oriunde va aflati in momentul respectiv. Pentru mine in vacante este f. important GPS-ul, pe noi ne-a salvat de multe ori din situatii dificile si nu stiu ce faceam fara el. In plus de asta aparatul va indica permanent cati km mai aveti pana la destinatie, cate ore, va arata ce benzinarii aveti pe traseu, ce magazine (puteti gasi magazinul preferat dintr-o lista intreaga, dati click pe magazinul ales si GPS-ul va duce exact la el), va arata si cand intalniti spitale, sau unde exista camere video pe traseu (puteti din setari sa faceti in asa fel incat sa fiti anuntati cu sute de metri inainte ca urmeaza o camera video, ca sa aveti timp apoi sa reduceti viteza). Tot GPS-ul va arata traseul cel mai scurt sau cel rapid sau cel economic. Daca nu aveti un GPS si nici nu vreti sa faceti investitie in asa ceva, inainte de a porni la drum intrati pe internet (...) pe Google Maps, alegeti-va traseele, studiati-le cu grija si atentie.

Si inainte de a porni la drum 6) verificati-va cu atentie si masina, nu porniti nicaieri la drum fara a verifica tot ce trebuie: franele, cauciucurile (de vara, de iarna), daca aveti lopata si lanturi de zapada (dupa caz), trusa de prim ajutor, daca functioneaza aerul conditionat, daca sunt in regula actele masinii, asigurarea, vinieta, etc. Vedeti ca sunt tari unde sunt reguli stricte si nu te primesc la ei daca nu respecti conditiile lor. Ajungi in vama la ei si esti intors acasa, nu e pacat? De ex. un prieten a fost in Italia anul asta cu masina si politia l-a oprit la intamplare undeva in muntii Dolomiti, s-a dat un telefon si s-a verificat astfel masina: daca a incalcat vreo regula pe undeva, daca a incalcat viteza admisa pe unde s-a plimbat, daca a facut ceva nereguli. Intr-un final nu a patit nimic, dar de verificare nu a scapat. Atentie mare la camerele de supraveghere, ele nu sunt puse acolo doar de forma, din simt estetic si nici nu stiti cand va treziti acasa cu amenda. Atentie si la politistii care stau la panda in locurile unde chiar nu va asteptati sa fie, ei se ascund in tufe de multe ori sau in parcari dosite, sau la iesire din tuneluri, etc, mai ales in Bulgaria.

Faceti-va fiecare traseul particular cu tot ce implica el: taxe drum, combustibil masina, traseul cel mai convenabil dintre toate celelalte, preturi la ferrybot daca trebuie sa traversati pe undeva si care sunt variantele de traversare. Daca de ex. nu va place sa mergeti cu ferry, aveti rau de mare si trebuie totusi sa traversati, puteti alege o varianta mai scurta si mai ieftina de traversare (daca sunt mai multe variante binenteles). De ex. daca mergeti la Kusadasi si sunteti acum la Eceabat, puteti lua ferry de la Kilitbahir. Cu ferry pe la Kilitbahir ajungeti la Canakkale cel mai ieftin si mai rapid fata de celelalte variante (Gelibolu sau Eceabat), v-am dat doar un exemplu. La fel in Corfu puteti ajunge cu ferry in 2 locuri pe insula - ori la Lefkimi, mai ieftin si mai scurt drumul, ori ajungeti in capitala Kerkira Town, dar depinde de voi unde aveti cazarea, cum va e mai convenabil voua. Este clar ca daca aveti cazare in sudul insulei, de ex. in Cavos, nu veti traversa spre capitala si veti alege sa mergeti la Lefkimi.

Pentru insulele mai departate de continent, de ex. Creta, Santorini, interesati-va din timp de traversarea cu ferry, de regula ele nu se fac de multe ori pe zi, incercati sa va faceti rezervarea online din timp de acasa chiar, cu 3-4 luni inainte, sa traversati dimineata cat de devreme posibil sa nu va prinda noaptea pe drum sau sa ajungeti noaptea la destinatie, rupti de oboseala, flamanzi si sa riscati si sa nu gasiti pe nimeni acolo care sa va cazeze. Drumul cu ferry dureaza ore bune, pe care e bine sa le faceti ziua si nu noaptea.

Vreau sa amintesc acum si de Bulgaria, tara vecina pe care o tranzitam majoritatea. In vacanta mea din acest an m-am intalnit cu niste romani care au fost atacati noaptea in Bulgaria, unii cu masina au venit la ei si i-au somat sa deschida usile si sa coboare, la care romanii nostri au dat bice cailor si au fugit. Au fost urmariti binenteles dar dupa cativa km atacatorii s-au lasat pagubasi. Pentru a evita astfel de neplaceri incercati sa traversati Bulgaria ziua si nu noaptea. Noi de regula pornim din Bucuresti spre Grecia in jurul orei 3,30 dimineata. Dupa ce intram in Bulgaria se face deja aproape ora 5, tocmai bine ca se lumineaza de ziua. Pe podul Giurgiu-Ruse nu am prins coloana, nu a fost aglomeratie la ora aceea, am trecut usor si repede, in maxim 15 minute. Aveti grija ca la vama Giurgiu-Ruse in jurul orei 7 este schimb de tura si veti astepta o ora formalitatile lor, de ce sa pierdeti din timpul vostru? ajungeti deci mai devreme de ora 7 sau mai tarziu.

De asemenea daca pana la destinatie aveti de facut mai mult de 900 km si sunteti un singur sofer, sfatul meu este sa nu mergeti intr-o zi ca doar nu sunteti la cros, sunteti in vacanta. Graba strica treaba, cum se spune. Nu alergati, relaxati-va, 7) alegeti o noapte intermediara undeva, mai ieftina daca nu va tine buzunarul, dar aceasta noapte de cazare intermediara nici nu realizati cat este de importanta pentru sofer. Cazari intermediare se gasesc pe alese si pentru toate buzunarele.

Vreau sa spun acum cateva lucruri si despre alimentarea masinii cu combustibil. Pentru cei care merg in Turcia, alimentati la granita bulgaro-turca, inainte de a intra in Turcia, deci in zona Capitan Andreevo. Intrati in Turcia neaparat cu plinul facut, la turrci este mai scump carburantul.

In Turcia cautati benzinarii care au pretul cat mai convenabil, de regula cautati benzinariile Shell sau OMV. Nici Leva nu va sfatuiesc sa cumparati de la noi, nu va complicati inutil, eu personal nu am cumparat niciodata Leva, la benzinarii la bulgari am platit numai cu cardul Visa, vinieta la bulgari am cumparat-o doar cu euro mereu, niciodata cu Leva, am cautat mereu la bulgari benzinarii care sa poata intruni aceste conditii - plata cu cardul Visa. La fel si in Grecia, la benzinarii am platit tot cu cardul.

Va mai sfatuiesc acum pe cei care mergeti in Turcia, sa NU cumparati Lire turcesti aici la noi, schimbati la turci Euro in Lire turcesti. Noi am schimbat chiar in Canakkale cum am ajuns, era o toneta chiar in port, daca nu o gasiti sau daca ea intre timp nu mai exista mergeti la o banca sau o casa de schimb valutar, sau in cel mai rau caz schimbati la hotelul unde sunteti cazati. De asemenea aveti grja daca aveti dolari si euro la voi si mergeti la bazar sa cumparati cate ceva. Dolarul e dolar, euro este altceva. Pretul in dolari difera de pretul in euro. Cel mai bine este ori sa aveti doar euro la voi, ori doar Lire, ori doar dolari, ca sa nu va incurcati. Este neaparat nevoie sa va tocmiti la pret cu turcul, el se supara daca nu te tocmesti la pret cu el si platesti repede din prima atat cat ti se cere.

Trebuie sa stiti cei care mergeti pe autostrada Egnatia Odos spre Corfu, Lefkada, etc, pe acest traseu NU exista benzinarii, daca se intampla sa ramaneti in pana trebuie sa iesiti de pe autostrada si sa mergeti intr-un oras din vecinatate, care se poate afla si la 30 km distanta. Aveti grija la acest aspect, ca sa nu pierdeti inutil din timpul vostru. Pe acest traseu exista cateva locuri de popas cu restaurant dar si toalete. Si trebuie sa stiti si ca acest drum este cu taxa. Deci pe acest traseu aveti unde sa va odihniti, sa mancati dar nu aveti unde sa alimentati masina si nici service nu gasiti pentru masina.

Iar acum presupunand ca 8) ati ajuns la destinatie, v-ati cazat, v-ati odihnit, aveti acum vacanta in fata voastra, acele cateva zile de vacanta pentru care ati muncit un an intreg, zile pe care le-ati asteptat cu sufletul la gura. Cati dintre voi ati dorit sa vina odata acea clipa in care sa porniti de acasa spre destinatiile voastre, sa ajungeti in vacanta, sa va linistiti, sa va relaxati?

Ati aflat dinainte deja, inca de acasa ce ati putea vedea si vizita in zona, pe insula pe care sunteti, de ex. Nicaieri in lumea asta nu cred sa existe vreun loc care sa nu aiba ceva de vazut, de vizitat, macar o plaja, un loc salbatic, un oras. Dar astea trebuie sa le stiti dinainte, cat sunt de aproape de hotelul vostru,cum ajungeti la acele obiective turistice. Daca aveti un GPS la voi lucrurile devin simple, deoarece dai aparatului coordonatele destinatiei si el te duce exact acolo. Aveti cu voi 9) o lista de obiective turistice. Din ce ati citit unele sunt mai importante, altele mai putin. Fiindca aveti alocat pentru vacanta un numar limitat de zile, trebuie sa va faceti un plan de vacanta pe zile astfel incat sa vedeti mai intai locurile cele mai importante, iar daca va ramane timp puteti vedea si pe celelalte mai putin importante. Sunt unele locuri care reprezinta un simbol al zonei, al regiunii, e pacat sa nu le vedeti.

De exemplu pentru insula Corfu, simbolul acestei frumoase insule o reprezinta KANONI cu manastirea Vlaherna si peninsula, cafeneaua Kanoni si pista aeroportului international Corfu. Alt loc important si deosebit este si ramane Paleokastritsa. Cine a ajuns in Corfu si nu a vazut macar aceste 2 locuri de poveste pot spune ca a mers degeaba acolo, DAR are un motiv in plus sa mai revina macar odata.

Alta problema, destul de mare si de importanta in vacanta o reprezinta 10) mancarea, ce mancam, cat costa mancarea, unde putem manca si la ce preturi?

Binenteles ca fiecare isi doreste intr-o vacanta sa nu rabde foame, ca daca iti este foame sau sete nu prea mai ai chef sa vizitezi ceva,sa te duci pe undeva.Ce mai pui ca daca ai si copii mici cu tine, lucrurile se schimba radical. Tocmai de aceea am dorit sa ating si acest aspect. Eu personal, poate din comoditate sau obisnuinta, am preferat ca toate vacantele mele de pana acum din Grecia sa aiba demipensiune, pana in acest an cand pentru prima data am ales cazare doar cu mic dejun. Si nu am murit de foame nici nu am rabdat, totul a iesit perfect.

Este evident ca daca alegeti doar cazare fara nicio masa, pretul este cel mai mic. Daca gasiti o cazare doar cu mic dejun sau demipensiune sau all inclusive, pretul creste si el corespunzator. La fel creste pretul in functie de numarul de stele al hotelului, in functie de cat este de aproape de centrul unei statiuni renumite, de plaja, de un oras (loc) mai important, de un obiectiv turistic.

Aici este ceva mai dificil de luat o hotarare. Daca nu aveti asa multi bani la voi, dar vreti totusi sa fiti intr-o statiune mai animata, mai cautata, atunci trebuie sa renuntati la ideea de masa si sa va axati doar pe cazare. Faceti un efort 7-8 zile cat tine vacanta, nu am auzit pe nimeni sa moara de foame pe nicaieri in concediu. Astfel aveti cele mai mari sanse sa va cazati intr-un loc pe care vi l-ati dorit de multa vreme si in care seara aveti ce face, sunt magazine, este eventual un port si o promenada superba, nu este un loc pustiu unde sa va plictisiti si sa va plangeti vacanta si sa nu aveti ce face si vedea in afara de sot, sotie si copii. Pe ei ii puteti vedea si acasa cat doriti dupa concediu. Mancati la pachet in aceste zile, daca nu se poate altfel, dar stiti macar ca sunteti in cel mai frumos loc din zona, cel mai cautat si cel mai important, iar vacanta se va termina si veti ajunge iar acasa la mancarea gatita. Oare merita sa faceti acest efort sau nu? Dar nu numai atat. Oare merita in zilele de astazi sa dati 3000-4000 E pe 7 nopti de vacanta undeva cand cu banii astia puteti sa va faceti 6-7 vacante la pret low cost si sa vedeti mult mai multe locuri interesante din lumea asta mare si frumoasa? v-am pus tare pe ganduri? asta am si dorit, iar decizia este numai si numai a voastra.

Pentru masa aveti mai multe variante: ori sa mancati la una dintre taverne ori sa va autogospodariti. Nu poti sa le ai pe toate. Cand ai bani nu se mai pune problema gatitului, iesi la taverna si mananci cand vrei, ce-ti pofteste inima. Dar cand nu ai bani, nu ai ce face si pentru aceasta categorie de turisti este ideal ca sa aveti in camera si o kicineta dotata cu cateva farfurii , o plita, tacamuri, cratita in care sa va gatiti strictul necesar, un ibric in care sa va faceti o cafea, un ceai, o omleta, cativa cartofi, spaghete, etc. Aprovizionarea v-o puteti face din supermarketul cel mai apropiat, dar asta depinde in primul rand de ce preturi gasiti. Stiu ca ma repet iar dar eu personal mereu in vacantele mele din Grecia mi-am facut aprovizionarea numai de la LIDL, nicaieri din alta parte. Chiar dinainte de a pleca pe undeva am cautat sa fie acest magazin in preajma noastra. Si norocul a fost sa fie mai mereu.

Va spuneam ca am avut in Grecia cazari cu demipensiune. Asta inseamna mic dejun si cina. La mic dejun de regula aveam cateva sucuri, ceai, apa, lapte, cafea, fara bere sau alte bauturi alcoolice. Iar seara la cina nu aveam nicio bautura inclusa in pret decat contra cost de la restaurantul hotelului. Aici de regula un pahar de bere era peste 2 € (dintr-o doza se pot umple lejer 2 pahare mari), vinul si mai scump, un suc la fel. Tocmai de aceea niciodata nu am dat banii la restaurant pe asa ceva, am preferat ca inca din prima dimineata acolo sa dam o fuga la un LIDL si sa ne aprovizionam pe tot sejurul cu ce ne trebuie, in special bauturi : o doza bere 0,85-1 €, 1 litru suc natural aprox. 1 €, un bax a 6 sticle apa carbogazoasa de 1,5 litri fiecare a costat 1,85 €/bax, apa plata tot la bax e ceva mai ieftina, etc.

Iar anul asta fiindca am avut doar micul dejun asigurat, tot de la Lidl ne-am cumparat ce ne trebuie pentru cina : salate, cascaval, fructe, dulciuri, sunca, unt, conserve diverse, etc. Este evident de ce eu am ales mereu aceasta varianta, mult mai convenabila. Deci dupa cina luata la restaurant noi mergeam in camera, ne luam fiecare bauturile reci din frigider, ieseam in balcon si ne savuram in liniste fiecare bauturile, iar daca aveam si un apus de soare in fata ochilor spectacolul era perfect. Astfel am avut mereu o bere rece cu noi la plaja, un suc rece, o apa asemenea.

As dori acum sa discut un alt aspect, legat de 11) turistii care merg in vacante cu ghid insotitor, cu autocarul, avionul si nu au masina proprie la dispozitie. Acestia cei mai multi aleg sa depinda de un program stabilit si impus de ghidul agentiei respective. Exista la fiecare hotel macar o agentie de turism care organizeaza excursii la obiectivele din zona, sau organizeaza seri tematice cu spectacol si dans la una dintre taverne. Din toata experienta mea de-a lungul anilor dar si datorita faptului ca am fost direct vizata, va sfatuiesc sa evitati aceste excursii luate de la receptia hotelului, fiindca pretul lor este cu mult mai mare decat daca le-ati face fiecare pe cont propriu. De ex. fiica mea anul trecut in Corfu a platit pentru o croaziera cu vaporasul la Paleokastritsa un pret de 40 € de persoana, cand noi am mers direct acolo in port si ne-am tocmit la pret astfel ca am scos croaziera la un pret de 10 € de persoana si pt. copil chiar 5 €. Nu va aruncati imediat la prima oferta, nu va lasati pacaliti dand avans pentru ceva ce in realitate este la un pret mult mai mic decat cel ofertat!

Daca ati ajuns acolo cu avionul sau autocarul si vreti sa vedeti unele plaje, locuri mai importante, trebuie sa inchiriati o masina, sau in cel mai rau caz vedeti orarul autobuzelor locale. De regula aceste autobuze au ca puncte de destinatie cam toata zona, regiunea. Dar trebuie sa depindeti voi de acel orar, plecarile si sosirile autobuzelor din statii se fac la ore stabilite de care trebuie neaparat sa tineti voi cont. Iar daca va decideti sa inchiriati o masina, profitati la maxim de ea si vedeti cat mai multe locuri importante intr-o zi, astfel incat sa nu platiti masina pentru toata durata vacantei si sa va ramana si zile mai linistite. Pretul unei masini fara combustibil poate fi si de 45-50 € /zi si nimanui nu ii convine sa plateasca prea multe zile pentru ea. Si pana la urma vacanta trebuie sa ramana vacanta si nu doar o continua alergatura.

Turistii care pleaca cu autocarul sau avionul si se organizeaza seri tematice la o taverna anume, ganditi-va de 2 ori inainte de asta. Incercati sa gasiti o scuza si sa va rupeti de grup, dintr-un motiv anume. Nimeni nu va poate stabili programul vostru pana la urma si nimeni nu va poate obliga sa mergeti cu grupul la taverna respectiva daca nu vreti. Sa va spun de ce. Daca mergeti cu grupul, trebuie sa dati un avans ghidului iar la masa exista riscul ca sa se ,,uite’’ de acel avans dat pt. rezervare. Sau cel de la casa care face bonurile se poate ,,incurca la calcule‘’, iar scuze se gasesc mereu – ori masina de marcat a gresit o cifra, in sensul ca a trecut o cifra in plus, niciodata in minus, ori s-a stricat tonerul, ori a fost cineva neatent, ori a fost prea multa lume, etc.

Daca mergeti la taverna doar voi, fara grup, veti iesi mult mai castigati din toate punctele de vedere. In primul rand ca veti avea intimitatea voastra, nu trebuie sa asteptati mult la masa, una e sa se dea comanda pentru 10-20 de persoane si alta pentru 1 sau 2. Alta problema apare cand se face un singur bon si nu mai stie nimeni cate beri s-au consumat la masa, cat vin, etc. Cel mai bine este sa va uitati dinainte la ce preturi sunt. De regula preturile impreuna cu pozele meniurilor sunt afisate pe un panou la intrare la taverna. Vedeti ce meniuri sunt si cam ce ati dori sa serviti. Daca sunt mai multe taverne si mai bine ca aveti din ce sa comparati si alege. La final dupa ce ati servit ceva puteti sa va faceti un calcul total fiecare ,inainte de a primi bonul. In acest caz puteti verifica si compara pretul vostru cu cel de pe bon si puteti vedea daca ati fost pacaliti sau nu.

Iar acum la final vreau sa vorbesc putin si despre ceea ce puteti cumpara de acolo din vacantele voastre, eternele souveniruri pe care fiecare le avem acasa, mai mult sau mai putin, un simplu si micut obiect, o pietricica alba, o scoica frumoasa, ceva care sa ne aminteasca de vacanta .Cu cat drag ne uitam acasa la aceste mici amintiri, cate emotii poarta ele, toate aceste amintiri ne infrumuseteaza clipele uneori. Daca ajungeti undeva si sunt multe magazine cu souveniruri care mai de care, incercati sa va opriti dorintele de a cumpara din prima zi si prima data. Faceti intai o plimbare prin magazine, apoi puteti compara preturile. Veti constata singuri ca ati gasit acelasi obiect in mai multe locuri dar si la preturi diferite. Iar daca vreti sa cumparati ulei de masline, cel mai sigur loc este sa il cumparati dintr-un supermarket, unde are trecuta si data expirarii si unde daca aveti noroc il gasiti si la oferta. Uleiul de masline este de mai multe feluri, dar si preturi diferite. Nu va aventurati sa gasiti ulei la marginea drumului sau nu mai stiu pe ce coclauri, fiindca niciodata nu poti sti in ce conditii a fost facut,cat a zacut la soare si mai ales cand a fost facut.

Cam acestea am dorit sa vi le spun. Daca aceste sfaturi va vor prinde bine sau nu,asta depinde numai de voi. Vacantele fiecaruia dintre noi sunt unice, asa cum sunt si oamenii, unici si diferiti, fiecare cu dorinte diferite, cu aspiratii, pretentii si vise diferite.

Dar oare am putea trai fara vise, fara dorinte ? Cum putem sa nu visam la o vacanta frumoasa undeva, cum putem sa nu ne dorim o vacanta aproape… PERFECTA? este oare acesta un lucru prea greu,sau poate prea complicat?

Va astept cu pareri, sugestii, ecouri, dragi colegi, articolul acesta este pentru noi toti, este facut pentru fiecare dintre noi ,pentru vacantele NOASTRE, pana la urma.

Va doresc din suflet vacante cat mai frumoase si mai reusite!

Cu drag.

Trimis de adryana in 20.08.16 16:47:35
Validat / Publicat: 20.08.16 19:13:39

VIZUALIZĂRI: 2504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2032 PMA (din 32 voturi)

ANILU [20.08.16 20:00:48] »

@adryana: Doamne câtă răbdare ai avut să scrii articolul ăsta.

Anul acesta au fost o avalanșă de articole cu nemulțumiri (sau poate așa mi s-a părut mie) fie legate de cazare sau mâncare fie legate de stațiuni (mai ales de pe litoralul nostru).

Eu mă clasez la categoria "cuplu fără copii" și trebuie să recunosc că ne este mai ușor să ne alegem vacanța. Totul începe de la cât ne permitem să alocam vacanței și după aceea începem să căutăm.

Anul acesta am stat pe aici pe la mare -am scris pe unde ne-am plimbat-, dar gata la anul din nou Grecia.

Îți dau dreptate în tot ce ai scris (și chiar am citit tot articolul încât soțul a zis iar stai pe AFA?)

Mulțumim pentru toate sfaturile/îndrumările tale.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
adryana [20.08.16 20:08:00] »

@ANILU -ca si tine am stat si eu azi mai mult pe AFA, scriind articolul asta si uitand de restul treburilor. Dar cand faci ceva din pasiune timpul trece fara sa iti dai seama. Asa este, daca nu ai bani suficienti degeaba visezi si iti doresti, totul se rezuma la bani. Bine ca exista concurenta si sunt vacante pentru toate buzunarele si toate varstele, noi sa fim sanatosi. Vacante minunate in continuare in Grecia!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
mogly [20.08.16 20:36:46] »

Nu stiu daca exista vacanta perfecta, insa cu siguranta acest review este complet, extrem de util si perfect pentru a te ajuta sa alegi vacanta care ti-o doresti a fi perfecta!

Felicitari autorului!

Alina53 [20.08.16 20:58:15] »

@adryana - Sfaturile legate de călătorii nu sunt niciodată suficiente, dar tu le-ai punctat profesionist și ne-ai oferit atât de multe ponturi! Toți suntem pasionați de călătorii și nu doar granițe avem de trecut, ci și limite personale pe care trebuie să le depășim în experiențe inedite. De foarte multe ori călătoriile unora devin surse de inspirație pentru ceilalți, mi s-a întâmplat și mie. Ai pomenit doar de călătorii terestre, dar mai există și croazierele, să nu le dăm uitării... Mai ales când prinzi o ofertă incredibilă, de pildă 89 euro?! Cum să refuzi?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
adrianbogdan [20.08.16 21:31:56] »

Buna!

Foarte minutios prezentat si foarte bine structurate ideile cam lung review-ul si cam riscam sa pierd cateceva, dar nu-i nimic mai recitesti din pasaje la nevoie.

Aproape ca ne intersectam in idea de cum putem alege o vacanta perfecta si in conformitate cu buzunarul la un moment "T" al anului.

Vacante perfecte iti urez!

adryana [20.08.16 22:32:08] »

@mogly - multumesc, vacanta ti-o poti face tu sa fie aproape perfecta, depinde mult de cum te organizezi si te informezi dinainte. Si asta este tot o munca sa cauti, sa citesti, sa te informezi, iti trebuie timp dar eu zic ca merita, o faci pentru tine, pentru vacanta ta.

webmaster [20.08.16 22:37:09] »

adryana [20.08.16 22:42:31] »

@Alina53 - buna Alina, da, asa este, sa nu uitam si croazierele care in ultima vreme au devenit destul de accesibile ca pret. Si ele sunt o alta modalitate de a vedea lumea. Sunt multe de spus, nu stiu daca am reusit sa cuprind tot ce era mai important in acest articol, oricum am incercat din ce am trait eu personal in vacante sa dau cateva sfaturi mai ales celor care urmeaza sa plece in vacanta si celor care nu au calatorit niciodata in strainatate. Si eu la randul meu ma bucur cand primesc un pont, o idee, un sfat. Si eu am intrebat mult pe altii, poate i-am sacait uneori cu intrebari prea multe inainte de a pleca anul asta in vacanta, dar le multumesc inca o data acum pentru toate sfaturile, mi-au prins bine si mi-au folosit mult.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
krisstinna [20.08.16 22:43:26] »

@adryana - Draga mea, ai trudit nu glumă! Pentru articol, zic. Felicitări!

De multe ori planific vacanța, dar mi se pare atât de palpitant să nu ai nimic planificat încât de cele mai multe dăți plec doar informată și mă orientez la fața locului în funcție de stare. Nu de starea mea ci de starea celor care mă însoțesc

Combin eu cumva acolo utilul cu plăcutul, bulversez un pic oamenii, fac prostioare spre deliciul lor și iese ceva bun într-un final.

Important e să apreciem fiecare călătorie și să o gustăm din plin.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
maria55 † [20.08.16 22:48:13] »

@adryana, big like! SB-ul meritat pt o asemenea lucrare????

adryana [20.08.16 22:50:25] »

@adrianbogdan - multumesc mult, da, recunosc ca a iesit cam lung articolul, dar chiar nu stiu cum as fi putut sa il scurtez cand mi-am schitat dinainte ideile pe o foaie, pe care apoi le-am dezvoltat. Am si spus la un moment dat ca este bine sa fie citit incet si cu rabdare. Fiecare dintre noi ne regasim aici, toti iubim vacantele, toti iubim sa calatorim, de multe ori nici nu ajungem bine acasa ca deja ne gandim unde vom merge in urmatoarea vacanta. Fiecare dintre noi facem parte dintr-un grup anume si am intampinat unele probleme in vacanta, probleme de care am amintit. Haideti pe viitor sa incercam sa avem fiecare o vacanta cat mai reusita.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
adryana [20.08.16 22:54:12] »

@webmaster - multumesc!

adryana [20.08.16 22:57:51] »

@krisstinna - da, asa este, uneori si necunoscutul are farmecul lui dar cand esti intr-un grup este ceva mai usor in sensul ca cineva din grup tot isi face lectiile si ajuta pe ceilalti. Vacanta trebuie traita la maxim de fiecare pana la urma.

adryana [20.08.16 23:01:36] »

@maria55 - multumesc mult draga Maria, sa fim cu totii sanatosi si sa avem vacante cat mai frumoase pe viitor.

Gabise [20.08.16 23:28:06] »

Foarte utile informațiile prezentate. Chiar mă gândeam în aceste zile citind ultimele review-uri câte vacanțe ar fi salvate dacă turiștii ar fi mai informați. De multe ori merg în concediu într-un loc doar pentru că cineva a zis că i-a plăcut.

Referitor la Agentii, un agent care se respectă ar trebui să nu trimită turistul într-o locație care știe că nu este potrivită pentru el, pentru că un turist mulțumit revine. Teoretic ar trebui să aibă o discuție destul de lungă cu acesta, să înțeleagă exact ce vrea, ce așteptări are de la concediu și unde se încadrează ca preț. Apoi să îi facă recomandarea. Există astfel de agenții, vă spun din proprie experiență. Colaborez cu una de 10 ani. Nu merg doar pe mâna lor. Căutăm în paralel. Ea mai face sugestii, eu verific și pe alte surse, fac și eu sugestii și verifică ea. Totuși nimeni nu poate prevedea totul și clar avem așteptări diferite.

Sunt total de acord și cu faptul că trebuie să luăm ceea ce e bun din vacanță. Nu câștigăm nimic și oricum nu mai putem schimba nimic dacă ne stricăm concediul pentru că nu avem loc de parcare sau micul dejun e același în fiecare zi.

Alegeri reușite tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Costi [20.08.16 23:45:51] »

@adryana -

Un articol foarte detaliat, pe care îl apreciez, deși nu sunt întru totul de acord cu unele lucruri.

În primul rând, eu sunt de părere că astfel de clasificări, precum ai făcut tu, despre diferitele categorii de turiști sunt schematice și simplificatoare, ducând astfel la concluzii nu tocmai corecte.

Spui așa:

Eu, deși nu sunt încă pensionar, fac parte dintre cei de vârsta a treia. Cu toate acestea, detest circuitele cu autocarul și prefer să-mi organizez singur vacanța. Tocmai ce m-am întors dintr-un circuit în Polonia, lung de vreo 4000 km, pe care l-am făcut cu mașina personală, fiind singurul șofer. Deci, pe mine la ce categorie mă incluzi, că „doresc și eu să merg undeva, să văd ceva”, nu?

Apoi, spui așa:

La rezervările prin booking.com, în marea majoritate a cazurilor, nu trebuie plătit niciun avans vreunui hotel. Doar unii particulari și unele pensiuni (mai ales în Grecia) practică acest sistem. Hotelurile nu, pentru că ele au alte posibilități, despre care am să amintesc mai departe.

Te citez în continuare:

As dori sa amintesc acum si de rezervarile in strainatate la care se solicita datele despre card sau se plateste direct cu cardul vostru, card de credit, nu debit... Dar... cand am facut o rezervare folosind datele mele despre card, pe care oricum nu aveam suficienti bani in acel moment, chiar daca se scria clar la conditiile rezervarii ca hotelul NU va lua bani de pe card, deci nu se va credita cardul, acesta fiind necesar doar pt. garantarea rezervarii, am fost surprinsa neplacut dupa 2 zile de la rezervare sa primesc un sms de la banca prin care eram informata ca ,,cineva‘’ a incercat sa-mi crediteze cardul si tranzactia a fost esuata.

În primul rând, nu e nevoie de un card de credit decât într-un număr extrem de mic de cazuri. Din cele peste 200 de rezervări făcute de mine pe booking.com, o singură dată mi s-a cerut un card de credit, la o rezervare la un hotel din Veliko Tărnovo, în rest am folosit cu succes cardul de debit.

În al doilea rând, legat de experiența de care povestești, să știi că într-adevăr, nu ți se luau bani din card, exact așa cum se specifica. S-a întâmplat altceva. Hotelul, pentru a garanta rezervarea, a încercat să blocheze pe card o sumă, probabil egală cu valoarea rezervării pentru o zi. Aceasta nu înseamnă că ți s-au luat banii. Dacă ei sunt blocați și renunți la rezervare în perioada de renunțare gratuită, suma ți s-ar fi deblocat. La expirarea acestei perioade suma ar fi fost retrasă de pe card. Este un mijloc de garantare a rezervării și de protecție față de țeparii care rezervă și nu se prezintă la cazare.

Repet însă, suma nu ți se retrage de pe card imediat după ce ai rezervat, decât dacă rezervarea este de tip nonrefundable. În rest, este ca atunci când închiriezi o mașină și ți se blochează pe card o sumă pentru combustibil și, eventual, pentru asigurare, sumă care ți se deblochează dacă aduci mașina cu rezervorul plin și nu ai avut alte evenimente.

Așa că, poți să faci în viitor liniștită rezervări pe booking.com.

Vei scuti în acest fel cel puțin 22 lei, cât spui că ar costa trimiterea sumei de avans prin poștă.

Nu mi s-a întâmplat niciodată să am surprize, nici în legătură cu cardul, nici cu rezervarea în sine pe booking.com. Și, cum spuneam, am făcut peste 200 de rezervări prin ei și alte câteva pe venere.com și pe accorhotels.com.

E drept, cazările în Grecia au un specific al lor, grecii fiind chiar mai evazioniști decât românii.

Când am fost în Corfu, patronul hotelului unde am stat, cu rezervare prin booking.com, mi-a spus la plecare că, dacă mai vin pe la el, să nu mai rezerv prin booking.com, să-i dau lui direct telefon.

În marea majoritate a cazurilor, deși pe booking.com apare că respectiva cazare oferă și posibilitatea plății cu cardul, găsesc ei un motiv ca să te facă să plătești cash. Vorbesc despre Grecia, dar e valabil și pentru Turcia și, în general, acolo unde evaziunea fiscală este tolerată la micii întreprinzători.

În sfârșit, am vorbit cam mult și, de fapt, vreau să spun că, excepție făcând unele temeri mai puțin justificate ale tale, informațiile prezentate sunt foarte bune și, mai ales pentru un începător, foarte utile.

Călătorii reușite în continuare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
adryana [20.08.16 23:47:54] »

@Gabise - multumesc frumos si tie pentru aprecieri. Intr-adevar o agentie buna poate face unele recomandari turistului dar de multe ori pretul este cel mai important in alegerea unei vacante si atunci de multe ori inchidem ochii si aceptam si alte conditii mai proaste de cazare sau acceptam si ca hotelul este undeva departe de mare, este sus si este dificil de ajuns. Noi suntem diferiti, putem accepta asta sau nu, depinde de noi, de fiecare.

Ideea este ca nu poate fi totul negru la un hotel, sunt si parti bune, depinde de fiecare cum le percepe. Alegeri inspirate pe viitor si vacante cat mai reusite iti doresc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
adryana [21.08.16 00:06:45] »

@Costi - multumesc pentru aprecieri si pentru ecou, mai ales ca nu te-am ,,auzit'' cam de multa vreme. Sa stii ca tu faci parte dintr-un grup mai special, esti o exceptie, in sensul ca poti singur sa iti organizezi vacantele. Felicitari !

Eu m-am referit mai sus in general la cei mai multi de varsta a treia pentru care este ideal sa aleaga variantele de excursii cu autocarul, avionul sau chiar o croaziera, de ce nu ?

Iar despre booking. com, la.. hotelul'' la care se trimite avansul am cuprins si pensiunile si pe cei particulari, nu am vrut sa dezvolt prea mult ideea ca oricum se intelege ce am vrut sa spun. Sa stii ca eu anul asta am gasit pretul cel mai mic prin booking.com si asa s-a nimerit ca a trebuit sa trimit si un avans si de aceea m-am lovit de cateva aspecte pe care le-am relatat. Intr-adevar cele mai multe rezervari prin booking com sunt fara plata unui avans. Vacante reusite iti doresc si tie in continuare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Costi [21.08.16 00:15:02] »

@adryana -

... nu te-am ,,auzit'' cam de multa vreme...

În 2016 am scris 16 review-uri!

Oricum, mă bucur că mă consideri „mai special, o excepție”.

mishu [21.08.16 00:52:56] »

@adryana - desi este tarziu (a trecut de mult miezul noptii) nu ma pot culca pana nu scriu un ecou pentru ca daca las pe zi (nu pot sa spun maine pentru ca deja este duminica) nu o sa reusesc, sunt convocata la "party" cu mama si ne distram de minune facand deja conserve (sambata ne-am distrat cu pasta de ardei din 30 kg si mai urmeaza. Asadar am apucat pe fuga intr-o jumatate de ora de pauza sa citesc articolul tau insa nu sa scriu si eu ceva.

Si pentru mine este greu sa aleg vacanta perfecta si asta datorita componentei trupei. Nu pot sa o duc pe mama unde ar trebui sa urce/ coboare scari sau pante abrupte. Nu pot sa nu gasesc o destinatie atractiva pentru baieti (inca mai merg cu noi) si tot asa.

Nu pot fi distante prea mari de parcurs cu masina ca se plictisesc baietii, depindem inca de scoala, etc.

Recunosc cinstit ca astfel perioadele disponibile sunt limitate.

Apoi locul cum sa fie, sa ne odihnim sau sa ne obosim cutreierand?

Anteriorul loc de munca ra superstresant, aveam o medie de aproximativ 250-260 de ore lucrate lunar, astfel incat in utlimul concediu inainte sa plec de acolo am adormit la piscina (binenteles la umbra) si nu eram in stare sa ma trezesc, mi-au trebuit 2 zile sa ma pot pune in miscare, simteam nevoia sa zac.

Din pacate (iarasi), constat ca si buletinul incepe sa rada la mine.

Trecand insa peste toate acestea imi doresc sa-mi fac concediile cat mai atractive iar atunci cand fac alegerea, asa cum ai spus si tu daca verific toate elementele cred ca sunt putine sanse ca lucrurile sa nu se intample asa cum le-ai gandit.

Felicitari pentru un articol minunat pe care il voi printa pentru multimea de sfaturi utile mentionate aici.

Votat cu mare placere.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
adryana [21.08.16 00:58:04] »

@mishu - multumesc mult. Vacante cat mai reusite sa ai impreuna cu cei dragi tie!

adryana [21.08.16 11:28:04] »

@Costi - buna, da, ai dreptate, ai scris si eu nu am stiut asta. Fiindca de la inceput mi-am desetat de la newsletter tarile in care nu consider ca am sa ajung vreodata si am acceptat sa primesc impresii doar din cateva tari selectate de mine. Dar asta nu inseamna ca nu te apreciez, articolele tale sunt printre cele mai bune si mai complete de pe AFA.

In legatura cu booking.com fiindca spuneai ca de regula hotelurilor nu li se poate trimite avans prin booking com, iata ca in cazul meu este vorba chiar de un hotel, Poseidonio, care a solicitat acest avans conditia fiind clara ca altfel mi se anuleaza camera. Iar cand prinzi pretul cel mai mic prin booking.com faci tot ce sta in putinta ca sa onorezi solicitarea lor.

Inca o data iti urez vacante cat mai frumoase!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
sebigeanina [25.08.16 18:32:20] »

Salut, ai scris un excelent articol pe care cred că ar trebui să îl citească foarte mulţi turişti mai ales cei care nu au mai fost plecaţi în afara ţării dar şi cei care merg la noi pe litoral pentru că am observat la mulţi că au foarte mari aşteptări în special la all inclusive şi se întorc dezamăgiţi

adryana [25.08.16 19:35:22] »

@sebigeanina: multumesc, da, asa gandesc si eu.

adrianbogdan, adryana, Alina53, ANILU, Gabise, maria55, mishu, mogly, sebigeanina
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: