ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2016
AUG-2016

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Mizeria sau de ce Eforie, ca statiune turistica, nu ar trebui sa existe!

Ghinionul face ca in fiecare an sa fiu nevoit ca, din scurt, sa trebuiasca sa rezerv niste camere la hotel, la mare, pentru cate un weekend, asa, pe nepregatite. Si anul acesta, acelasi ghinion, a facut sa nu mai gasesc decat un amarat de hotel prin Eforie Nord, cu ocazia weekendului prelungit de Sfanta Maria.

Peste tot pe litoralul nostrum era rezervat, de la Mamaia, la Saturn sau Vama Veche, nimic nu mai era disponibil, chiar cu 2 saptamani inainte de data respectiva. Cu chiu, cu vai, am gasit o camera la un hotel din Eforie Nord, zice-se deschis chiar anul acesta – Hotel Evia. Am platit un avansa si iata-ne la mare, la EFORIE.

Nu sunt chiar un snob, dar recunosc ca Eforie se afla si inainte de vizita aceasta, pe ultimul loc in preferintele mele, probabil alaturi de Costinesti. Ne-am spus: NU ARE CUM SA FIE ATAT DE RAU, suntem la cativa km de Venus, unde am petrecut un sejur foarte ok la Hotel Inter, nu mai mult de acum cateva saptamani.

Am ajuns, am parcat pe o parloaga de langa hotel, bineinteles ca nu au parcare (apropo, de ce naiba se mai autorizeaza constructia sau renovarea unor hoteluri, daca proiectul nu prevede si crearea unor locuri de parcare???) si ne-am cazat.

Hotelul este unul mediocru per total, nu cred ca merita nicio atentie, nici rau, dar nici ceva demn sa fie mentionat.

Vreau sa ma concentrez un pic asupra statiunii. Nimeni, dar nimeni dintre oamenii cu un dram de constiinta si inteligenta, nu poate contesta faptul ca Eforie Nord are o problema. Mare de tot. Si aceea este segmentul de piata careia a ajuns sa i se adreseze: adica cetateanului cu cea mai precara educatie turistica. Totul este facut aici ca ~sa satisfaca~ dorintele acestuia.

Adica, de la hotelurile insalubre si pana la plaja mizerabila, de la mancarea oribila si pana la muzica infecta care urla pe plaja, totul se manifesta impotriva bunului gust si a respectului de sine. Un om normal, cu pretentii cat de cat asupra banilor platiti, se va simti marginalizat aici, in lumea aceasta.

Hai sa o luam pe rand:

-Strazile si trotuarele: totul e vraiste, sunt santuri de juma’ de metru pe 75% din strazi, dai cu masina in ele, daca ai noroc iesi, daca nu, ramai. Viata e o loterie la Eforie :)

-Plaja: ooooo, ce spectacol grotesc. Fireste ca platesti dublu pe 2 sezlonguri fata de cat ai da in Grecia la o plaja. Doar suntem la Eforie, nu? Scaune jegoase, paturi de plaja murdare peste tot, seminte si vazatori ambulanti de porcarii, totul e prezent. Nu poti sa stai linistit pe sezlong, vine un disperat in spate si urla ca vinde porumb, mai vine cate ~un suedez~ care pute a transpiratie, imbracat in Hello Kitty sa faca poze cu copilasul tau, mai vine vreo ~conationala~ care vinde seminte, mai urla vreun vecin [...] la nevasta-sa… trebuie sa se intample ceva. Am vazut oameni stand pe o carpeta cu Rapirea din Serai mancand seminte si dandu-se pe spate cu bere la cutie, ca sa se bronzeze mai bine. Am vazut in loc de ulei de plaja o sticla de Untdelemn de la Bunica utilizat cu spor de mai multi prieteni sositi la bronzat! Parca era un vis urat din care nu ma puteam trezi. Vecini mei de sezlong erau membrii unei familii care nu faceau decat sa urle unii la altii si sa injure. Si, nu, nu… nu era ceva izolat. Asta era REGULA|, peste tot era asa, la orice plaja. Si, bineinteles, totul pe fond muzical. Boxele urlau la maxim si trebuia sa auzim muzica din 7 parti, ca, na… suntem la mare, nu?

-Restaurantele. In Eforie Nord nu exista niciun loc onorabil unde sa mananci. Punct. Daca te respecti pe tine si pe familia ta, cat de cat, nu mananci in speluncile alea. Nu am pretentia ca am vizitat orice coltisor, dar ORICE astfel de local am vazut era mizerabil si se manca mizerabil. Am fost in ambele seri la Pescaria lui Matei, un local deosebit pe care chiar il recomand, e la vreo 8 min. cu masina din Eforie.

-In zona plajei, la pranz, erai martorul unui spectacol grotesc, tatuati grasi in deplasare catre bodegile unde se serveau hamsii si saorma. WOW din nou! Chair am vrut sa filmez, dar imi uzam degeaba telefonul! Ce miresme, ce culoare, ce imagine!! Unic, grosolan, salbatic si nebunesc in acelasi timp. Si mai e ceva ce mi-a ramas in minte: MIROSUL, putoarea de saorma si de hamsii, probabil alterate. Si burtile de la coada….

Pentru oricine citeste acest review si se considera cat de cat pe aceeasi lungime de unda cu mine, va implor: niciodata, dar niciodata, nu mergeti la Eforie Nord. Mergeti oriunde, la munte, la mare, stati acasa, numai nu patrundeti in acest taram. Nu va asteapta decat personificarea unui singur cuvant: MIZERIA.

Si inca ceva, important. Doamne, cum sa ceri atat de multi bani pentru orice se gaseste in aceasta cvasi statiune turistica? Cum sa ceri 50 de lei pe 2 sezlonguri, cum sa ceri 10 lei pe felie de pizza, cum sa ceri 8 lei pe o bere la pahar, cum??? Nici gratis daca mi le-ar da nu le-as mai lua, va dau cuvantul meu. Niciodata nu as mai reveni in aceasta locatie, care, daca legea ar functiona, ar trebui sa fie inchisa in proportie de 90%.

Mai atrage atentia faptul ca era plina, dar plina, oameni buni. Bun, erau si oameni ca mine care si-au luat teapa, dar cati sa fie astia?? 10-20-30%? Dar restul? Cine sunt ei, ce fac ei in timpul sapatamanii, oare unde lucreaza, oare ce au invatat viata asta, oare ce le transmit copiilor?

Uffff, ma doare si sa imi amintesc ce am trait in mizeria aceasta de statiune.

Trimis de rentea in 19.08.16 18:07:00
Validat / Publicat: 19.08.16 19:28:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 5231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 43
[19.08.16 19:28:11]

Generalizezi, ofensând cel mai probabil o categorie mare de cititori -- cei care-şi aleg vacanţele în Eforie şi NU SUNT aşa cum îi descrii tu mai sus; dar mă rog, e ceva care pare să te caracterizez; în plus, nu e nici prima şi nu va fi nici ultima "părere exagerată" pe acest sait.

[19.08.16 19:57:11]

@webmasterX: nu generalizez deloc, din moment ce chiar eu am ajuns acolo si, fireste, precum am facut eu, este posibil sa o fi facut-o si multi altii.

M-as bucura ca acest review sa fie luat ca pe un avertisment cu privire la ceea ce un om ar putea gasi cand ajunge acolo. Aaaa, ca unii se vor simti ofensati... Si eu m-am simtit ofensat cand am ajuns acolo si citisem inainte parerile EXAGERATE ale unora cum ca aici este bine si frumos.

Nu prea am inteles ce ai dedus tu ca ma caracterizeaza, presupun ca am tendinta de a generaliza...nu cred. Asa cum nu cred deloc ca aceasta e o parere exagerata. Cred cu tarie ca o foarte mare parte din turistii care au fost la Eforie Nord si, la revenire, au ramas cu o impresie buna, de progres si civilizatie, sunt intr-o foarte mare eroare si nu sunt cei cu care as vrea sa ma intalnesc vreodata. Exagerare? Nu, nu.

Si eu cred ca am demonstrat-o in multe randuri: sunt un mare fan a tot ceea ce este romanesc, inclusiv litoralul nostru. Nu inseamna ca trebuie sa accept asa ceva si sa scriu "cu perdea" despre locatia aceasta.

[19.08.16 20:12:24]

@rentea - Eu am fost anul trecut în Cipru iar de acolo ”am zburat” direct spre Eforie. Mergeam cu soțul meu pe stradă, acolo, și râdeam. Am făcut și poze. Ne-am amuzat. Desigur nu puteam compara mere cu portocale, gustul și parfumul diferă.

E drept că era iunie, dar nu am avut repulsie.

Ne-am felicitat pentru că am reușit să ne plimbăm sănătoși pe acolo.

Toate colegele mele de la muncă merg an de an în Eforii. Atât își permit. Sunt atât de fericite! Cum aș putea eu, dragul meu coleg, să le răpesc această bucurie imensă spunându-le cuvinte urâte? Nu e bine că suntem diferiți?

Dar trebuie să-i respectăm și pe ei, nu-i frumos să le aruncăm cuvinte grele.

Dacă nu ne place, numai mergem acolo, schimbăm locul și vom fi încântați. Nu-i așa?

Uite, mie nu-mi place Mamaia, nu mi-a plăcut niciodată și nu pot înțelege de ce merg oamenii acolo. Le place, normal, sunt foarte încântați, o laudă pe ”băbuță” de parcă e szuper stațiune. Dar nu mă apuc acum să le spun vorbe, nu pot.

Fiecare merge unde poate, dacă nu-mi place compania, mă mut acolo unde rezonez cu împrejurimile. Eu așa sunt.

Am fost și anul acesta și am mâncat în două seri acolo, nu am pățit nimic nici eu nici soțul care e diabetic.

Alegeri inspirate pe viitor, nu te mai necăji, sunt alte probleme mai grave în viață!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][12 voturi]
[19.08.16 20:18:01]

@rentea -

- Cei care laudă nu scriu cu perdea, ei așa simt. Nu au văzut altceva, înțelegi? Nu sunt oameni care mint, lor le place, nu trebuie să-i judecăm.

Privim aceleași lucruri dar nu vedem la fel, noi oamenii.

[19.08.16 20:21:25]

@krisstinna - Cristina, esti cerebrala si ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda. Dar, iti spun sincer, mai furat ca la Eforie nu m-am simtit oriunde am fost in lumea asta larga. Sa primesc atat de putin si sa platesc atat de mult nu am putu concepe! Imi pare rau, sincer.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni si iti spun ca nu are nicio legatura cu banii, fireste ca atati bani cati ai, atat cheltuiesti. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ceri VALOARE pentru banii platiti. Iar aici nu primesti nimic aproape.

De acord total cu tine ca sunt muuuulte lucruri mult mai importante decat 2-3 zile cam ratate la Eforie (desi anul trecut parca am fost tot asa, din scurt, la un hotel amarat din Cap Aurora si m-am simtit atat de bine, o experienta pe care as repeta-o oricand), nu vreau sa las impresia ca sunt foarte afectat de problema. Oho, asta sa fie beleaua in viata, vorba ta, bine ca ne-am putut plimba sanatosi pana acolo

Referitor la "scrisul cu perdea", asa este, sunt oameni care nu au vazut altceva. Si acum ce sa facem, de ce sa nu incercam sa ii trezim, sa le spunem ca exista si ALTCEVA, dincolo de seminte pe plaja si bere pe post de lotiune de plaja. Eu cred ca trebuie sa ne asumam "obligatia" de a transmiste notiuni de progres.

crismis
[19.08.16 22:06:18]

Da, articolul are o nuanță de exagerare, dar e ca atunci când pictorul mai adaugă o tușă tabloului deja terminat pentru a atrage atenția asupra unui detaliu important pentru el...

Sunt de acord cu autorul în cea mai mare parte a afirmațiilor făcute. Spunem mereu că serviciile sunt proaste pe litoralul românesc raportate la prețurile plătite (sau invers), dar atâta timp cât există cerere, oferta nu va avea nicio motivație să se îmbunătățească. N-am inventat eu roata, s-a spus acest lucru de mii de ori și e cât se poate de adevărat și logic.

M-am gândit mult și am încercat să-mi explic "ce-i mână pe ei în luptă", de ce ar fi atâția oameni dispuși să plătească mult pentru puțin?! Cred că pur și simplu asta își doresc, să urle muzica pe plajă, să treacă din când în când un "conațional" să le vândă o sămânță, un porumb fiert, nămol etc, pe urmă să se înghesuie la coadă la hamsii, seara să umple terasele ieftine și insalubre la câte un mic și-o bere... Poate că au aflat că la bulgari sau la greci e altceva, dar ei nu vor altceva, ei asta vor! Pe urmă, mulți nici n-ar concepe să iasă din țară (nici n-ar ști cum, bariera lingvistică etc).

Nu, Cristina, colegele tale care merg în fiecare an la mare la Eforie - nu se pune problema că "atât își permit", ci cu atât se mulțumesc!

Nu ofensez pe nimeni, îi înțeleg pe acești oameni (sau mă străduiesc), dar nu rezonez deloc cu ei! Pentru mine marea înseamnă cu totul altceva decât a povestit autorul că se întâmplă la Eforie, ar fi câteva locuri pe care le-as incerca pe litoralul românesc, dar numai în extrasezon!

[20.08.16 08:59:24]

@crismis: foarte bine ai completat. E vorba de oameni care nu isi doresc mai mult, nu sunt facuti pt mai mult si da, daca asta inseamna sa exagerez cand povestesc despre ei, o fac.

Marea, apa, soarele trebuie sa insemne alceva decat manele, jeg si autoserviri murdare la Belona.

Sa nu mai construim nici toalete, sa nu mai fabricam crema de soare, sa nu mai facem restaurante, sa interzicem opera ssu muzica clasica si sa facem loc lucrurilor bune pt eforie! Asta inseamna toleranta, nu?

[20.08.16 09:02:29]

@rentea:

Exagerat și pe alocuri chiar jignitor.

Nu am mai fost în Eforie de foarte mulți ani, dar mi-e greu sa cred că totul este atât de negru pe cât este zugrăvit în acest articol, că toți sparg semințe, își ceartă nevestele, mănâncă hamsii și porumb fiert și folosesc berea ca loțiune de plajă

Am căutat anul acesta o cazare de o noapte weekend -ul trecut în Eforie Sud și am constatat cu stupoare că totul era rezervat. Am ales Mamaia.

Nu mi se pare corect să fie condamnați la grămadă cei care nu-și permit dpdv financiar un hotel cu multe stele de la noi, unde turistul îmi pare jefuit pe fata, sau un sejur exclusivist într -o insula greceasca gen Santorini.

[20.08.16 09:34:04]

@nicole33: pe alocuri nu ai inteles. Nu am spus niciodata ca toti sunt asa, ci multi, mult prea multi. Unde am generalizat este zona restaurantelor, unde eu nu am vazut nimic care sa semene cu un loc unde sa mananci.

Sunt atat de sensibili, unii dintre noi, ca de aceea am ajuns sa stam in mizerie,[...] plus sa fim si furati de comercianti pusi pe capatuiala, pentru ca nimeni nu mai ia atitudine, toti au dreptul sa faca orice, suntem atat de toleranti de nu mai putem.

Pana si francezii s-au trezit si le-au interzis individelor alea imbracate din cap pana in picioare accesul pe plajele lor civilizate... Noi ramanem cu porumbul vandut din lighean, hamsiile alterate si untdelemnul pe post de lotiune de plaja.

Ce misto, nicole, nu, sa fim toleranti!

[20.08.16 09:49:43]

@rentea: Dragul meu, nu am pe cine "trezi". Vorbesc de oameni cu salariul de 1500 lei/lună, ei își numără bănuții și merg în gazdă, mănâncă de la alimentara, fac supă în cameră, mănâncă hamsii, beau bere mai ieftină și sunt fericiți.

Eu am o casă de vacanță la tară. Toți oamenii de acolo merg la Eforie o dată pe an. Sunt foarte încântați. Femeile nu au servici, mulg vaca, hrănesc animalele și sapă la porumb. Sunt mulțumiți cu viața lor. Bărbații muncesc în capitală pe bani puțini. Vara, merg la mare, înțelegi? Despre asta vorbesc.

Sunt și ei oameni, au un altfel de statut și eu îi respect pentru că sunt simpli, muncitori și se bucură de tot ceea ce poate pe noi nu ne-ar bucura. Ei au alte valori în viață. Și, ca în acest sat mai sunt alți mii de oameni, fără multe studii și plimbări la activ, oameni modești, dar cu preferințe muzicale diferite de ale noastre, inclusiv manele. Sunt drăguți în felul lor, sunt și ei oameni.

Adevărul e undeva la mijloc, iar noi nu putem fi arbitru. Alegem altceva și sperăm că pe viitor va fi mai bine peste tot, adică pe întreg litoralul românesc. Te salut și îți doresc vacanțe frumoase!

[20.08.16 09:56:41]

@rentea: Atenție la limbaj! Ecoul de mai sus a fost editat de noi.

[20.08.16 09:59:08]

@krisstinna: asa este, si tu ai (mare) dreptate in ceea ce spui. Dar, tocmai pt ca banii se fac atat de greu, trebuie sa incercam sa cerem mai mult pt ei. Oamenii acestia amarati, saraci (desi nu erau singurii de acolo) totusi baga mana in buzunar si platesc mai mult decat dublu fata de Grecia sa zicem pt un sezlong, platesc cam la fel pt o bere sau o portie de hrana (de mancare nu poate fi vorba). Stiu, o sa spui, "pai nu ai cu cine, ce sa le mai spui, ce sa ii inveti, nu se poate mai mult". Eu cred cu tarie ca se poate, trebuie doar sa incercam, sa transmitem mesaje, sa nu lasam lucrurile asa. Eu doar atat pot sa fac aici:sa scriu.[...] Si inca ceva, kriss, modul lor de a fi si a se comporta, inclusiv gusturile muzicale, nu ar trebui sa afecteze dreptul meu la Altceva. Iar la Eforie nu exista dreptul la altceva, ci numai la ....[...]-editat WM

adrianbogdan
[20.08.16 10:07:10]

Buna!

Trebuie sa recunoc ca ce am citit in review-ul tau este doar parerea ta si imi permit sa spun ca este un pic dusa la extrem.

Sa sti ca eu am fost la sfarsitul lui iunie in Eforie trei zile, plaje am facut pe "noua"Debarcader iar fiica mea a facut plaje in zona Belona si am fost foarte multumiti, Apropo masa de paranz am luat-o la autoservire si chiar nu imi este rusine sa spun asta in gura mare.

Cred ca trebuie sa fim un pic mai rabdatori ca statiunile noastre asa cum suntem cu cele de la turci, greci etc care nici ele nu se ridica la nivelul pretentiilor noastre.

Nu in ultimul rand sa ne gandim si la cei care vin la Eforie cu cativa banuti in buzunar numai sa plimbe copilasi, ce sa-i faci asta este tara noastra si noi o iubim!!!

[20.08.16 10:27:33]

@adrianbogdan: ok, hai sa mai precizez ceva:

- nu are nicio legatura cu banii, cu saracia sau cu nu stiu ce, am fost anul trecut la un hotel din cap aurora, cred ca avea 2 sau 3 stele, si ne-a placut tare mult. Chiar te rog sa citesti reviewul meu de acolo si vei vedea ca am spus ca totul a avut un farmec aparte - vezi impresii

- sunt un mare admirator al litoralului nostru. De 3 ani incoace merg cu cel mic cel putin o data pe an la Venus si o voi face in continuare

- nici mie nu mi-ar fi rusine sa mananc oriunde, insa in concediu cred ca trebuie sa fim mai selectivi, o masa la un restaurant costa cu max 10-15% mai mult ca la o autoservire de-asta... Si macar daca ar fi curata si ar mirosi frumos

- accept faptul ca nu sunt cel mai tolerant om din lume sii ca reviewul meu este foarte critic. Nu trebuie luat chiar ca pe cea mai obiectiva relatare din lume, ci doar ca pe o parere a cuiva, fireste, afectat oarecum de cele intalnite acolo.

[20.08.16 10:39:36]

@rentea -

Personal nu am de ce sa mă simt jignita, cât timp de peste zece ani nu-mi mai petrec concediile pe litoralul românesc și chiar și înainte de a schimba destinatia am frecventat hoteluri cu circuit închis.

Ultimele vizite în Eforie din urma cu foarte mulți ani au fost doar pentru a mă întâlni cu rudele și prietenii din Constanța la un pahar de ceva la terase aflate chiar pe nisip unde nu urlau manelele și nici nu mă dobora mirosul de pește prăjit. Nu știu dacă acestea mai există sau au fost demolate.

La fel, anul acesta doream să ajung în Eforie mai mult pentru a mă reîntâlni cu o bună prietenă și nu pentru a manca hamsii sau saorma.

Acum scriu din Mamaia unde mă bucur de plajă și mare, mă relaxez și îmi întrețin bronzul între două sejururi în Turcia. Nu mă simt furată sau păcălita în vreun fel, serviciile primite fiind corecte pentru banii dați.

[20.08.16 10:48:21]

@nicole33: pai si atunci, mai nicole? De ce zici ca e un articol jignitor? Pentru ca am "curajul" sa spun ce gandim de fapt multi de pe aici?

Eu nu am reusit sa beneficiez de "luxul" de a sta la mamaia sau unde mi-a placut mie, la hotelul preferat din venus, pentru ca weekendul trecut nu am mai gasit nimic disponibil. Am ramas cu eforie, am fost si mi s-a parut oribil. Noroc ca era aproape Pescaria lui Matei, altfel nu stiu ce as fi facut seara. Sunt convins 99% ca nici tie nu ti-ar placea aici si... nu ma face sa iti doresc sa ajungi un weekend de august "blocata in Eforie nord" ai fost avertizata

[20.08.16 11:27:02]

@rentea -

Consider că îi jignești pe cei care cu greu strâng bani tot anul pentru o săptămână la marea noastră, Eforiile fiind preferate de cei care vin cu trenul pentru gara, ceea ce Jupiter, Venus, Cap Aurora, Saturn nu au, pentru cei obișnuiți să bea o bere ieftină și care nu au avut ocazia să aprecieze un vin de vinoteca precum cele de la Inter Venus.

Nu ai idee câți oameni din țara asta nu au văzut marea niciodată. Pentru aceștia marea este încă un vis, chiar această "mizerie"cum o numești tu. Așa cum și pentru mine timp de trei ani Punta Cana a fost un vis pe care până la urmă mi l-am împlinit chiar de două ori.

Ai curajul sa spui ce gândești și impresiile tale sunt apreciate de cei cu posibilități peste medie. Îți permiți să nu-ți placă, să te simți oripilat. Marea majoritate a populației nu-și permite luxul ăsta.

Nu-mi doresc și nu caut lux pe litoralul românesc pentru că știu unde să -l găsesc, dar nici nu improsc cu noroi.

[20.08.16 12:59:21]

@nicole33: iar aduci in discutie banii si cum, saracii astia care vin aici, strang banutii cu greu si nu stiu ce. Nu are absolut, dar absolut, nicio legatura cu asta. Am vazut destui care faceau ceea ce am descris eu si coborau din masini pe care eu nu o sa le am probabil niciodata, deci, repet, a avea pretentii pt banii platiti nu inseamna ca eu caut luxul. Am exemplificat in ecoul de mai sus cu hotelul din Cap Aurora. Daca nici asa nu se intelege, atunci nu mai am resurse.

Pe cine oi fi improscat eu cu noroi, dintre cei care nu merita asta, nu stiu: pe "suedezul" imbracat in hello kitty care mirosea de lesinai cand se apropia de sezlongul tau, iar administratorii plajei nu ii faceau nimic desi am platit sa stau intr-un loc civilizat, sau pe vanzatorii de porumb care urlau toata ziua langa tine, sau pe aia care vindea namol imbracata in 10 fuste colorate si care scana mereu ce mai e de ciordit?? Sau pe cei carora li se pare ok aceasta stare de fapt? Recunosc, pe toate aceste persoane le dispretuiesc. Daca tu nu o faci, e la fel de suportabil ca faptul ca sunt constient ca nici peste 10 ani nu se va schimba nimic in Eforie.

[20.08.16 18:40:52]

Deagii mei, intr-un final, desi m-am abtinut cat am putut, intervin asa, doar pt ca eu, da m-am simtit jignita inca de la citirea titlului acestui articol! Pai bine mai drag coleg @rentea, cum sa razi Eforia de pe fata pamantului, domle?? ????

Cu mine cum ramane?! N-ajunge ca sunt rasa-n cap?! Acusi sugerezi sa ne rada cu totul?! Lasa-ne in mizeria noastra, ca zau mie una-mi place Eforie! Mai ales Eforie Sud, ca-i mai aerisita, nu-i suprapopulata precum Eforie Nord si de Sfanta Marie si Ziua Marinei!!

Acum lasand gluma as vrea sa punctez cate ceva, fara insa a supara pe cineva, findca de cand cu "rasul"am devenit foarte concilianta si prietenii stiu de ce!!!

1) Plaja nu a fost pe plac tau! Ma mir fiindca a fost refacuta in totalitate, nisip fin, latime, largime, lungime, etc.

Aglomeratia a fost cea care te-a indispus, sunt convinsa! Alegerea perioadei pe ultima suta... trebuia sa-asumi... porumb, gogosi, namol, s.a.m.d.

Alternativa:

Intre Eforii, plaje private, cost sezlong 15-20 ron, dar fara "ingredientele" enumerate mai sus! Cu terasa selecta, cu beach baruri elegante! Cateva: Plaja Azur, Plaja Rainbow, Plaja., toate la mai putin de 1,5km de hotelul tau si cu parcare monitorizata! Pret cafea ex. Minor 5/ron Lavazza...

Deci exista oportunitatea sa scapi de "ingrediente"

2) Referindu-ne la restaurante mai acatarii... nu doar Pescaria Lui Matei, desi sunt incantata ca ai descoperit-o! Mai este una super eleganta intre Nord si Sud, iata tot la indemana, Poarta Apelor... cu bucatar din Delta si unul din Turcia direct de pe Bosfor! Ospatarul iti sufla in ceafa... e chiar enervant de atent! Preturi similare cu Matei! Deci alternativa la autoserviri si la berea proasta! Muzica greceasca in surdina ne deranjanta! Mai sunt localuri cu napron si fara mirosuri... Terasa Pongal, a scris chiar @krisstinna despre ea si crede-ma ca este destul de selectiva!

Nu incerc sa te conving de contrariu... nu vreau sa te supar... am gasit alternative! Atat! Nu fac distractie de banii care si-i permit sau nu unii dintre noi! Nu! Pt ca am inteles exact ceea ce ai vrut sa spui!

@nicole33, cred ca eu eram "buna prietena" si-ti multumesc! N-a fost sa fie! Dar ne vedem cu siguranta, daca nu la Marea Neagra... poate la Mediterana... Egee... fiindca-mifac planuri, da??!! In orice context, chiar si pe targa, bu pot sa ratez Turcia in septembrie!

Am transformat ecoul asta in ceva ce nu cred ca se cade... dar @nicole33m-a provocat... ca aparator din umbra...

Asa ca nu-mi ramane decat sa va transmit sanatate, alegeri inspirate, mai multa toleranta... pfiu ca ce sentimentala am devenit!!!

Va saluta o muresanca adoptata de eforieni in urma cu multu, multi ani si unde ma simt excelent, chiar si atunci cand in full sezon stau in trafic intre Sud si Nord 2h pt 4km. Asta-i aglomeratia, asta-i mizeria!

Eu ma inclin in fata voastra si va astept pe toti cu bratele deschise... asa cum au facut-o si altii pt mine!

[20.08.16 19:26:52]

@maria55: e bine de stiut ca intre eforii se afla niste plaje frumoase. De altfel, sunt convins 100% ca daca as fi mers la eforie sud m-as fi simtit foarte bine. Pare mult mai in regula. Am auzit de restaurantul despre care mentionezi si vreau sa il vizitez. De altfel chiar as vrea sa mai ajung o data in zona ca sa merg in eforie sud la o plaja despre care povestesti si tu.

Cat despre eforie nord, nu imi retrag opinia. Este unul dintre cele mai urate locuri vazute de mine si aici vorbesc de statiuni turistice, nu de oraselul, in sine.

Multumesc.

[22.08.16 06:29:18]

@maria55 -

Aici m-ai prins. Doream să te văd la o cafea aşa cum îţi promisesem mai demult. Însă, în condiţiile supraaglomerării de weekend-urile trecute, chiar nu avea sens să îngroş rândurile celor blocaţi cu orele în trafic pe distanţe de câteva zeci de kilometri, cât timp eu alesesem o altă destinaţie finală.

Vom găsi alte variante de a ne revedea. Antalya în septembrie nu sună deloc rău

marynna28
[23.08.16 21:18:30]

Wow, m-a cam speriat acest review, nu doar datorita prejudecatilor si generalizarilor care stau la baza lui, cat mai ales ca plec peste doua zile la Eforie Nord.

Chiar asa sa se fi schimbat statiunea intr-un an? Anul trecut nu am vazut bere la pahar cu 8 lei (4-5 lei era cutia de bergenbier cu lamaie, pe plaja) si nici sezlonguri cu 50 lei! erau 15 lei in timpul saptamanii sau 20 de lei in weekend.

Nici hoti nu am vazut pe plaja si am lasat de 2 ori lucrurile nesupravegheata pe plaja cat timp eu si prietenul meu am mers in apa... dar poate am avut noi noroc, oricum 2 prosoape de plaja si cateva haine nu cred ca tenteaza prea tare.

De mancat bine si civilizat am mancat la restaurantul hotelului Grand si la un restaurant chinezesc, dar si la Corner au mancare decenta (apropo aici o pizza costa anul trecut cam 16-22 de lei, deci nu 10 lei felia cum zici ca ai gasit tu prin Eforie).

Si nu, nu merg in Eforie fiindca nu imi permit sa merg in alte destinatii de vacanta sau pentru ca nu am aspiratii, sau pentru ca as locui la tara si as mulge vaca si as fi draguta in felul meu si muncitoare, un om si eu acolo, ci fiindca e un loc drag mie datorita amintirilor pe care le am acolo cu persoane dragi. Ma gandesc ca or mai fi si altii in situatia mea, nu credeti?

Apoi, ce sa le fac eu burtosilor care stau la coada la shaorme sau hamsii? pentru ei merg eu acolo? Nu, in niciun caz. Iar hamsii am mancat si eu de 2 ori, care e problema? si nu erau alterate, probabil ca trebuie sa stii ce sa alegi si mai ales de unde!

Caviar ce-i drept nu am vazut la colt de strada, dar poate ca la restaurantul hotelului Europa, de exemplu, ati fi gasit.

Ah si nu pot intelege prejudecatile astea legate de oamenii care mananca shaorma, ce e rau in asta? e doar un fel de mancare, de ce il transformam in simbol social? cunosc si medici si scriitori si profesori, toti oameni cu o cultura incontestabila, care mananca ocazional shaorma. Poftim, am mancat gyros la greci care e tot un fel de shaorma, oare asta ma face mai dezirabila in anumite cercuri? Aaa si inca un secret: mananc si seminte pe plaja atunci cand am chef, ce-i drept spre deosebire de altii, strang cojile intr-o punga pe care o arunc la cosul de gunoi, cum tot asa si cu mucurile de tigari.

Am fost si anul trecut in Eforie, la o luna dupa ce am revenit din Thassos si sigur ca nu se compara, in Eforie Nord totul e mai murdar, mai galagios, mai necivilizat, fiindca asta e Romania, astia suntem, iar daca nu ne place nu avem decat sa ne schimbam. Am fost anul asta in Parga si in Skiathos. Am fost anul trecut cateva zile la Istanbul, am fost acum 2-3 ani la Nessebar, la Sunny Beach, la Nisipurile de Aur. Planuiesc la vara Costa del Sol sau poate o statiune din Malta, sau in cel mai rau caz alte 2 insule grecesti, dar tot voi petrece cateva zile si in Eforie.

Diferenta intre noi e ca eu stiu la ce sa ma astept, stiu ca e ultramegaaglomerat daca mergi in minivacanta de Sf. Maria (e la mintea oricui, nu?) si stiu sa gasesc ceva frumos in orice loc in care merg, iar daca nu gasesc neaparat frumusetea, atunci ma amuz sau gasesc subiecte de inspiratie sau inventez eu ceva frumos.

Daca ai fost la Pescaria lui Matei ai vazut ca exista si o plaja acolo in golf, anul trecut nu erau mai mult de 20-30 de oameni pe ea si nici manele nu erau, nici vanzatori de porumb fiert sau seminte. Doar marea si linistea.

A, si inca un lucru: nu sunt o persoana fara educatie, am terminat cu bursa o facultate (facuta la stat) si apoi un master. Sunt si scriitoare in timpul liber. Tocmai de asta prejudecatile si generalizarile pe care le gasesc in articolul de mai sus (desi incerci intr-u ecou sa spui cum ca nu ar fi, ele sunt evidente) si intr-unele ecouri la el imi produc sila si mila in acelasi timp.

De unde acest aer de superioritate si aceasta autosuficienta care va fac sa categorisiti oamenii: elitele merg in strainatate sau la Mamaia sau Venus si restul (amaratii si limitatii la Eforie)? sincer, o sa generalizez si eu: cred ca sunteti niste oameni cam tristi, cam de fițe aşa, care se iau prea in serios si care pe deasupra mai au si asteptari nerealiste!

suntem in Romania si lucrurile aici se schimba greu spre deloc! de acord cu voi, elitele care ati comentat mai sus, referitor la vanzatorii de te-miri-ce de pe plaja, autoritatile trebuie sa se ocupe de ei, dupa cum trebuie sa se ocupe si de turistii care fac mizerie in apa si pe plaja (amenzi usturatoare) si de gunoaiele care zac pe strada neridicate si de strazile prost asfaltate si unitatile de alimentatie care incalca regulile si pun in pericol sanatatea turstilor si care sunt peste tot pe litoral nu doar in Eforie.

in rest... exagerari! abia astept sa ma intorc si eu cu un review (o sa fac aproape un reportaj, cu poze, preturi si tot tacamul ca mie daca mi se strica smartphoneul e ok, imi cumpar altul imediat) despre Eforie, next week, chiar vreau sa vad si eu bere la pahar cu 8 lei ???? si daca voi intalni atatea personaje dubioase si atata decadere (mizerie stiu ca e, dar asta nu e o noutate, am vazut si in Grecia - in Parga, in doua locuri erau maldare de gunoaie care se relaxau la soare fara sa le deranjeze cineva, chiar pe marginea soselei ce ducea la plaja Lichnos) e perfect, ma inspir pentru o noua proza scurta sau pentru cateva poeme imi cumpar vreo 5 pahare cu bere la 8 lei bucata si ma imbat. aaa dar stai, ca eu beau doar beri belgiene si beri artizanale (in general beri trappiste produse in manastiri cu traditie), deci nu, nu ma cobor eu la o bere la pahar, bauta pe plaja, ca ma cam deranjeaza la gat ????

PS: cat despre comparatia preturilor cu Grecia... no way. Am facut de curiozitate un calcul si pentru 5 nopti la final de august in Eforie Nord ma costa 100 euro de persoana transport si cazare in conditii similare cu acelea pe care le-am avut in Grecia la inceput de iulie, acolo am platit 220 euro.

In Grecia o portie de mancare costa intre 7 si 12 euro (portii mari intr-adevar, dar mancaruri obisnuite, ca alea sofisticate ajung la 15-20 euro portia), o bere la taverna 3-5 euro, un cocktail intre 6 si 8 euro. La noi costa mai putin de atat.

2 sezlonguri si o umbrela costau 8 euro la ei deci nu poti spune ca la noi ar fi dublu... evident insa ca Grecia are farmecul ei si merita sa platesti in plus sa te bucuri de un concediu la Marea Egee sau Ionica, dar sa nu exageram ca ar fi mai ieftin acolo decat aici fiindca nu este. Sau o fi comparativ cu nu stiu ce plaje si restaurante de lux din Mamaia, dar nu fata de Eforie.

Eu va doresc vacante frumoase si sa alegeti pe viitor destinatii mai potrivite cu asteptarile/ prejudecatile pe care le aveti!

marynna28
[23.08.16 21:50:59]

@rentea: si ca o concluzie la ecoul meu anterior: sa nu intelegi gresit, stiu ca Eforie Nord nu e tocmai o statiune de vis, ba mai mult, e dreptul tau si al oricui sa scrie parerea despre locurile in care a fost.

Dar incearca sa nu mai emiti judecati generalizante si as putea spune chiar jignitoare despre oameni, mai ales despre zeci si sute de mii pe care nu-i cunosti.

asta e deranjant la review-ul tau pentru ca se presupune ca aici scriem despre locuri pe care le vedem, nu despre cei care le frecventeaza si pe care ni-i imaginam noi intr-un anume fel. aia e deja fictiune. devine sociologie doar daca se bazeaza pe cifre si fapte, nu pe simple presupuneri.

[23.08.16 22:00:40]

@marynna28: big like! Uff, pe nerasuflate... asa am citit!!!

[24.08.16 10:16:14]

@marynna28: Tot mentionezi de generalizarile pe care le fac. Acestea sunt, de fapt, doua:

Spun ca toti ar trebui sa constientizeze ca Eforie, CA STATIUNE, nu ca oras, are o problema pentru ca a ajuns sa se adreseze unui segment de piata fara educatie turistica. TURISTICA. Aceasta nu inseamna deloc ca cei care ajung acolo sunt needeucati sau mai stiu eu cum, ci faptul ca majoritatea celor care ofera produse si servicii se adreseaza lor. Ceilalti oameni sunt o minoritate, spun eu, puternic discriminata. Nu am spus niciodata nimic legat de calitatea TUTUROR oamenilor care vin la Eforie.

Da, admit ca am generalizat... mai mult asa, ca sa dau o "tenta artistica", nu sunt un asa bun scriitor si o mai dau in bara. Cand ajungi intr-o statiune si vezi 3-4 localuri de care nu te-ai apropia niciodata, normal ca ai tendinta sa generalizezi. Probabil ca s-or mai gasi cateva cat de cat onorabile sau chiar foarte foarte bune. Doar ca nu am timp eu, ca turist, sa stau sa caut cele 5% localuri bune. Am gasit unul langa Eforie si am ramas la el: Pescaria lui Matei. Apropo, mentionezi ceva de plaja din dreapta restaurantului, asa este, e buna, dar e departe, e in Agigea, nu in Eforie. Nu vreau sa ma duc cu masina la plaja, de ce as face asta?

Acestea sunt toate generalizarile pe care le fac. Mai sunt si altele???

3. Prejudecatile cu oameni care manainca saorma nu sunt. Am mancat si eu destula. Era un tablou de pranz cu niste cetateni indreptandu-se incolonati, catre niste standuri murdare care vindeau saorma. Si hamsii urat mirositoare. Care nici macar nu sunt hamsii, ci sprot ordinar, dar ma rog, e o alta discutie.

4. In fata hotelului europa, este o plaja (de fapt mai multe, similare) la care pretul a 2 sezlonguri era 50 de lei, iar o bere 8-9 lei parca. Murdare, urate, cu tot felul de comercianti dubiosi misunand printre sezlonguri. Crezi ca mint sau ce? Acestea erau preturile.

Spui ca

suntem in Romania si lucrurile aici se schimba greu spre deloc!

Aaaa, bine, atunci hai sa ramanem asa, sa nu mai comentam nimic, sa nu punem ca e in neregula ceva, ca suntem in Romania. Cand aud vorba aceasta tipic mioritica, imi vine sa imi iau campii. Precum ne sfatuieste autorul anonim al Mioritei : "Daca stim ca vine ciobanul sa ne omoare, sa nu ne pregatim de lupta, sa ne facem fluieras de fag si sa asteptam moartea"... Cam asa sugerezi si tu, sa acceptam ca e urat, ca suntem romani si mai mult nu se poate. Ok. Eu cred ca nu e bine, eu cred ca trebuie sa incercam sa spunem tuturor, atunci cand nu fac ceva bine, ca este in neregula. Ca trebuie sa incercam sa ne schimbam, ca trebuie sa fim pretentiosi, ca avem prea putini bani ca sa ii dam unor comercianti jepcari din Eforie care nu ne ofera NIMIC pentru aceasta...

Referitor la Grecia, este foarte adevarat ca preturile de acolo sunt mai mari decat cele din Romania. La orice, mai putin la sezlongurile de pe plaja. Aici e o anomalie pe care nu mai incerc sa o inteleg. In Grecia, pe multe plaje, se ofera chiar gratis, dar, ma rog, singura explicatie ar fi cererea prea mare din Romania.

Sigur ca

... ei, aici m-ai prins, e adevarat, sunt diferente mari intre sufletele de artisti si cele de ingineri

[24.08.16 10:27:27]

@rentea: Nimeni nu ţi-a zis să "nu scriem"; asta doar "înţepciunea" ta poate înţelege )). Contează însă CUM sau CE scrii (cum critici, în cazul de faţă)...

Uite aici - vezi impresii - un review despre Eforie Nord, scris de un om cu formaţie "mai multe decât tehnică"

Un review critic, mai multe decât critic, aş spune, referitor la staţiune, dar un review care prezintă cu seninătate, fără înverşunare părţille bune şi pe cele "ne-bune" ale staţiunii / oraşului.

Un review de bun simţ, mai presus de toate asta îmi pare acum aspectul cel mai important. Asta în antiteză cu cel al tău - pentru că şi ifosele şi generalizările ofensatoare *SUNT* semne ale lipsei acestuia...

[24.08.16 10:42:11]

@tm67bru: Reviewul mentionat de tine mi se pare unul de tip "vrajeala multa, informatie putina". Nu e deloc pe placul meu, imi pare rau. Pot admite insa ca autorul este o persoana demna de toata lauda, nu te ingrijora, nu trebuie "sa imi sari in cap".

Nu iti place stilul meu. Aceasta e acceptabil si nu poate decat sa imi pare rau, dar voi incerca sa traiesc totusi cu aceasta povara. Asa cum mie mi se pare un review in care jumatate din el povestesti cum ai ajuns tu cu masina la mare, cum ai bagat in viteza 1, apoi 2,3 etc., cum ti-ai luat nevasta si cum ai platit la benzinarie si blah blah blah, foarte plictisitor si inutil, inteleg ca altora nu le poate fi pe plac al meu.

Iar imi spui de "ifose si generalizari" dupa ce am explicat de 100 de ori care au fost astea, chiar un pic mai sus, clar si simplu, pentru oricine. Ce pot sa mai zic?

[24.08.16 10:50:09]

In calitate de "agent" al lui @Yersinia nu pot sa nu intervin! Da, a fost critic, a fost dur printre randuri, dar hazliu si nederanjant in esenta!

Nu "a ras" pe nimeni, dimpotriva, a râs cu/de/impreuna cu toata lumea!

Critica lui a fost se pare acceptata in unanimitate si de shaormari si de elite, de modesti sau mai putin modesti!!

Ca-n viata... tonul face muzica! ????

[24.08.16 10:52:16]

@rentea:

Ce pot sa mai zic?

presupun că să ți le asumi şi să le eviţi pe viitor ar fi inimaginabil pentru tine - aşa-i?

Nu-i nevoie să-mi răspunzi - decât dacă ţii neapărat să ai ultimul cuvânt :-)

[24.08.16 10:55:28]

@maria55: aşa-i, Maria, e o «ştiinţă» mult mai importantă decât orice "înţelepciune" - aceea de a şti să te bucuri de aspectele bune dintr-o vacanţă (şi să nu le laşi pe cele negative să-ţi "dicteze" sejurul!)

adrianbogdan, alex_iasi, calatorul, crismis, maria55, marynna28, nrs, rentea, Rofri
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord:

• pagină generată în 0.061647891998291 sec