ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2016
DIN: Slatina
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUL-2016

Minunat!

Studiind oferte pentru Antalya (fac precizarea ca desi am fost de 9 ori in Turcia, dar niciodata aici), acest hotel nu mi-a atras atentia in mod deosebit, nu e spectaculos asa cum e prezentat in imaginile agentiilor de turism, nu are nimic din stilul arhitectonic sau decorativ oriental, dar am intrat pe un forum si cineva il recomanda calduros si am avut incredere in opinia lui.

Am hotarat sa postez impresii proaspete pentru ca precedentele sunt ceva mai vechi.

Barut Lara este un resort absolut incantator pentru cei care nu cauta fitoseala, kitsch oseala, poleiala, brizbrizuri. Nu, nu are nimic din toate astea. E mai degraba usor auster in eleganta tonurilor de crem-bej in care este decorat interiorul, dar totul e de bun gust. Nimic strident.

Este primul hotel din Antalya (Lara este un cartier al orasului) in ordinea in care sunt lasati turistii de catre tour operator, astfel incat in maxim 15 minute ajungi de la aeroport, deci castigi mult timp. Noi am locuit in camera 1010, deci la ultimul etaj si am avut partial sea-view. Hotelul are un mod de dispunere a camerelor care ofera insa o priveliste superba spre mare chiar si din aceste "partial " view.

Camera este mare, curatenie impecabila, baie stralucitoare, lenjerie si prosoape de un alb stralucitor, halate si papuci, geanta de plaja, produse cosmetice, minibar cu produse originale umplut zilnic.

Mancare pentru toate gusturile, bauturi si pentru pretentiosi, dulciuri, sucuri, cafea nelimitat. Barut Lara Kundu exceleaza insa in calitatea serviciilor. Totul la superlativ. Intregul resort este ingrijit, gazonul, plaja si piscinele exeptionale, programul de divertisement foarte bun.

Pentru turistii cu copii exista zone separate cu piscine si parcuri de distractie, chiar si la masa din main restaurant (a propos, nu are nimic din cantina-style, e chiar un restaurant in care chelnerii te servesc la masa cu bauturile preferate) acestia au o zona separata pentru a nu deranja turistii adulti. Intamplator, in timpul sejurului, a fost ziua sotului meu. Ne-am rezervat cu o zi inainte (de langa receptie) masa de seara la restaurantul a la carte Sandal, pe malul marii. Din datele rezervarii ei au stiut ce sarbatorim, masa era aranjata superb si la un moment dat au stins luminile in restaurant si intreg personalul, inclusiv managerul, au venit cu un tort delicios cantand "La multi ani! ". Ne-a impresionat foarte tare atitudinea lor.

Daca ar fi sa comprim impresiile as putea sa spun ca aici chiar te simti respectat, rasfatat si nu in ultimul rand, trebuie sa spun ca resortul este foarte, foarte sigur, avand paza permanenta inclusiv pe zona de plaja. Noi nu am parasit resortul (sejurul a fost la mijlocul lunii iulie!), dar nu ne-am plictisit nicio clipa.

Un tur al resortului, in cazul in care va place miscarea, are 1.8 km! In perioada in care am fost noi majoritatea turistilor au fost nordici, englezi, germani si ceva turci, dar mi s-a parut o lume de buna calitate, educata, discreta nefiind niciun fel de incident sau situatie delicata. Nu am cheltuit extra, nu am avut ce anume sa cumparam sau sa platim.

Daca m-as intoarce la Barut Lara? Oricand! Pentru cine doreste detalii nu voi ezita sa raspund.

Vacanta placuta!

Trimis de kme in 19.08.16 17:55:44
Validat / Publicat: 19.08.16 19:13:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Istanbul, Kusadasi, Izmir

VIZUALIZĂRI: 5365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kme); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.00 EUR pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 60
    [19.08.16 19:20:57]

Primul vot din suflet si mai apoi din tastatura! Felicitari!

[19.08.16 19:26:31]

@maria55: Multumesc, Maria! Chiar a fost extraordinar, nu am exagerat deloc. Barut a fost o experiență romantică, printre altele.

[19.08.16 19:39:05]

@kme - din câte-mi dau seama, a fost prima voastră experienţă "de Antalya" - este corect?

krisstinna
    [19.08.16 19:40:30]

@kme - Cât mă bucur că ești un om normal care gustă plăcerile unei vacanțe!

Felicitări!

[19.08.16 19:58:25]

@tm67bru: Da, prima data in Antalya. Am fost in resorturi in alte zone, nu stiu de ce m-am ferit de sudul Turciei. Idei preconcepute! Dar a fost superb.

[19.08.16 20:07:57]

@kme -

nu stiu de ce m-am ferit de sudul Turciei. Idei preconcepute!

hey, ţine-te bine! de-acum o să fie - probabil - invers .

Nu vei mai vrea *decât* în Antalya, nimic altceva nu ţi se va părea la fel...

[19.08.16 20:11:38]

@tm67bru: S-ar putea! Totusi hotelul asta e cotat foarte bine si pe Tripadviser, m-am informat inainte de a rezerva. Sunt destule cu review uri... uratele.

[19.08.16 20:20:52]

Cu toate ecourile citite aici, normal si cu articolul tau pare cea mai buna recomandare. Am sa o retin pentru o posibila vacanta viitoare.

Felicitari, votat cu foarte mare placere.

[19.08.16 20:21:18]

@kme

hotelul e unul bun; vei descoperi însă probabil în timp că sunt totuși multe hoteluri MULT superioare lui Barut Lara. Bine, unele dintre ele sunt și mult mai scumpe.

[19.08.16 20:23:25]

@mishu: Va multumesc. Spun si eu ca domnul de pe forum care m-a inspirat in alegere: de retinut! Nu veti fi dezamăgit. Numai bine!

[19.08.16 22:04:18]

@tm67bru: Nu ma îndoiesc. Doar ca pentru banii platiti am primit mai mult decât speram. In plus, nu sunt suficient de bogata, curioasa sau snoaba sa platesc multe mii de euro pentru un sejur. Deocamdată.

Coca Dosky
    [20.08.16 15:24:44]

Am fost anul trecut la Barut- Lara, unde si noi, ca si tine ne-am simtit minunat. Nu am scris un review de acolo, pentru ca am reușit sa distrug toate pozele făcute si nu-mi place sa postez fara poze.

Pe langa tot ce ai spus tu aici, mie mi-a plăcut mult grădina cu hamace, unde ne odihneam/dormeam puțin dupa amiaza.

Mi-au plăcut si acele chioșcuri de pe plaja unde esti servit toată ziua cu tot ce-ti dorești : Șampanie, fructe, răcoritoare, mâncare, in schimbul a 60 €. Mie mi s-a părut cam piperat, dar băieții (toți 3) au insistat.

De la piscina la plaja exista un trenuleț care ne-a dus, cu toate ca nu e mare distanța.

Mi-au plăcut mult camerele, mari, elegante, curate.

La fel restaurantul, elegant, mare si curat, mâncarea super buna (multe fructe de mare) si cele mai bune dulciuri pe care le-am primit pana acum la vre-un restaurant turcesc. Servire ireproșabila.

No, că mo luat valu', si tocmai am scris un semi-review. Sper ca nu am deranjat.

Iti doresc in continuare vacante la fel de frumoase!

Toate cele bune!

[20.08.16 16:15:00]

@Coca Dosky: Asa e! Sunt multe de povestit despre Barut. Cursuri pilates, sauna, masaj ca la carte, muzica buna, orchestra live in fiecare seară, dans, antren si voie buna.

roxyela
    [22.09.16 00:19:50]

@kme: Am avut parte in iulie 2016, de vacanta vietii mele! Totul la superlativ pentru Barut! Am calatorit destul, insa nicaieri nu m-am simtit mai bine decit la Barut! Evident recomand si desi am fost in Turcia de 5 ori, nu cred ca nu voi mai merge!

[22.09.16 06:55:35]

@roxyela:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[22.09.16 08:53:41]

@Coca Dosky: Vezi ca pana la urma puteai sa scrii un review si fara poze ? . Placerea pe care ai trait-o acolo razbate inca si dupa atata vreme si sunt convinsa ca daca atunci ai fi scris in mod sigur toata lumea ar fi trecut cu vederea lipsa pozelor, uneori povestile ne poarta in lumea imaginatiei.

Felicitari si tie pentru vacanta petrecuta frumos.

[22.09.16 11:58:21]

@mishu: Multumesc! Sunt doar impresii relativ subiective, latura emoțională nu e cazul sa o prezint aici, nu cred ca e locul potrivit. Dar dovada certa ca e minunat la Barut e faptul ca mi-am trimis si copiii la mijlocul lunii septembrie. S-au intors si ei, ca si mine, ar spunea, merită! Numai bine!

[17.01.17 07:34:15]

Buna ziua, am dori sa mergem in vara asta la Barut, dar nu stim cum este intrarea in apa, cu nisip sau pietricele, lină sau abruptă??

[17.01.17 07:44:55]

@silvia22: Plaja are un nisip nu foarte fin, dar este din acela care nu se lipeste de piele. Nu are pietre, stanci, balarii. Intrarea in apa este destul de lină, nu devine brusc adâncă, apa caldă, curată si in sejurul meu fara valuri mari. Totul îngrijit, supravegheat, bine întreținut.

[17.01.17 09:16:12]

@kme: Multumesc foarte mult pentru informatie, deci cand intri in apa este nisip, nu pietris care-ti fuge de sub picioare??

[17.01.17 21:55:36]

@silvia22: Nu, e o plaja normală, îngrijită si nepericuloasa.

usalex
    [29.01.17 18:30:21]

Internet wireless este doar in lobby sau tot resortul? Intrarea in apa cit de lina este? Am vazut petricele la intrarez in mare, la fel este si in apa?

[29.01.17 18:58:38]

@usalex: internet doar in lobby, da! Dar asta probabil in urma cu ceva timp, pt ca in ultimul an adica 2016, punandu-se mare accent pe acest segment, marea majoritate a resorturilor s-au raliat cerintelor! Asa scria pe site si la Crystal Paraiso Verde si surpriza a fost uriasa... aveam net si pe plaja... ori Cristal nu-i Barut si nici Bogazkent nu-i Lara????

Plaja este ok. Nu stiu daca e intrare abrupta, poate ne ajuta @Nicole33 sau @Andox!

[29.01.17 19:03:25]

@usalex: Internet wireless este tot resortul, pe tot domeniul exterior al hotelului, in grădina, la piscină, pe plaja... intrarea in apa nu stiu cum este pt ca noi am fost de 3 ori doar iarna, hotelul este fantastic in toate privintele...

usalex
    [29.01.17 22:40:54]

Mai am o intrebare. Vad diferenta de peste 100 euro intre camerele din cladirea principala fata de camerele din vile (anexe). Poate cineva sa fac comparatie intre camere? Marime, dotari, distanta fara de restaurant si picina sau mare... Multumesc.

[29.01.17 23:05:54]

@usalex: cam standard din cladirea principala au intre 30-40mp iar cele deluxe au 45-50mp.

Annexe are trei tipuri de cam de la:

Junior suit la small suit si big suit care ajung de la 56mp chiar la 85mp ultima categorie!

Plaja este la aprox 400m fată de clădirea principală

atimespeed
    [28.03.17 11:21:08]

buna,

te rog sa imi dai detalii legate de apa/plaja, pe noi asta ne intereseaza mai mult, sa fie plaja cu nisip, apa curata si daca se poate fara prea multe valuri.

Am fost in Okurcalar la Delphin si era plaja cu pietre si apa adanca si urata.

merci!

[28.03.17 15:26:11]

@atimespeed: Apa este curată, noi nu am prins valuri în iulie, devine relativ adâncă (peste 1,5 m) cam dupa 10 m de la mal.

Plaja este nisipoasa, dar nu granulatia cea mai fină, oricum noua ne-a placut faptul ca nu se lipeste de piele.

Barut are o organizare excelentă a plajei, e minunat faptul ca fiind orientată spre sud e soare toata ziua.

Salvamar nonstop, plaja permanent supravegheată, zone separate adulți si copii. Daca mai doresti informații, cu toată plăcerea.

[28.03.17 15:28:28]

@maria55: Internet oriunde, inclusiv pe plajă.

[28.03.17 15:57:59]

@kme: exact ce spuneam cu un ecou mai sus@. Toată lumea se raliaza cerintelor!

ageafer, Andyshor, atimespeed, biencutza, Coca Dosky, danaswiss, kme, maria55, mishu, neofitu, roxyela, silvia22, usalex
    Alte impresii din această RUBRICĂLara Barut Collection Resort: