Descoperă Cernăuțiul și împrejurimile sale

Avatar Markus2016
înscris/ă în 18.08.16
AUG-2016
90 eur

Cernauti si Herta (prin Chisinau)

Salutari. In 13-15 august, profitand de ziua libera de luni, am facut un tur al oraselor noastre istorice, de peste granita de Est: Chisinau, si de acolo, Cernauti si Herta. Catre Chisinau am trecut vama RO/MD pe la Albita. Am stat mult in vama RO (1 h), putin in vama MD (20 min, unde cumperi o vigneta de 20 lei pt 1 saptamana). Soseaua Albita - Chisinau e foarte buna. Din Chisinau (oras sovietizat, dar placut) am mers catre vama MD/UA prin Orhei, Balti si Edinet ,,traseu recomandat de localnici, ca fiind mai bun rutier. Soseaua e in general buna, adica fara gropi. Limita de viteza ar fi 90kmh in afara localitatilor, uneori 70 kmh, insa masinile de MD mergeau foarte repede. N-am fost oprit de vreo masina de politie (veti observa, politia rutiera MD are in dotare masini noi noute, Skoda Rapid).

Vama MD/UA catre Cernauti este Criva (MD) -Mamaliga (sau Mamalyha, in UA). Controlul e comun, deci o singura data (nu dublu, precum in vamile RO cu MD). Am stat insa aprox. 1.5h, fiind ceva masini. La intare, primesti de la vames o hartie cu numarul masinii si numarul de pasageri. Apoi vei astepta inregistrarea numelor din pasapoarte in calculatorul vamii UA. Plecarea este permisa dupa ce hartia de mai sus e stampilata de vama UA. E simplu, dar va dura ceva. Controlul e minimal, chiar formal.

Daca Chisinau e un oras romanesc (oficial moldovenesc, precum limba oficiala a MD), unde auzi romana, si firmele sunt scrise in romana, Cernauti e un oras unde urmele romanismului sunt foarte rare. Influenta sovietica si apoi ucraineana sunt majore. Se vorbeste doar ucraineana, romanii sunt tot mai putini in oras (20%), iar statul ucrainean nu face nimic spre a proteja minoritatea romana. Asa veti observa statuia lui Mihai Eminescu cu nume scris chirilic, si totul in jur in ucraineana si chirilice. Surpriza o reprezinta... capacele de canal din centru, ramase de pe vremea Regatului Romaniei, inscriptionate cu Societatea Anonima Romana de Telefoane. Superb!

Vizitand Cernauti trebuie sa mergeti in vizita la Universitate, un complex de cladiri din 1875 de o arhitectura incredibila, mauro-bizantina. Centru orasului are amprenta habsburgica-austro-ungara, si seamana astfel cu orasele transilvane. Recomand sa cautati un ghid vorbitor de romana, fie prin Centrul Cultural Roman, fie prin muzeul Universitatii (dna Angela Bota, vorbeste romana), fie prin Consulatul Romaniei la Cernauti.

Hotelurile sunt ieftine (20 Eur - 3 stele, 30 Eur - 4 stele), conditiile usor mediocre (stilul sovietic de turism persista), iar preturile sunt mici spre foarte mici (ca si in Rep. MD): o apa de 1.5 litri 9 grivne, 1 litru motorina 17.5 grivne, o bere 20 grivne. Paritatea grivna la Eur este de 27 grivne la 1 Eur, moneda locala fiind afectata masiv de razboiul cu Rusia inceput in 2014 (cand cursul era de 11 grivne la 1 Eur). Salariul minim lunar este de aprox 5o Eur, cel putin in Ucraina de Sud, zona Cernauti-Herta, ni s-a zis, foarte putin.

Din Cernauti se ajunge repede in Herta (26 km), un oras romanesc "capitala" Tinutului Herta, abuziv ocupat de sovietici in 1940. Aici romanii sunt inca majoritari, desi e parte a Ucrainei. Granita romana e la numai 6 km de orasul Herta. Un punct de frontiera UA/RO urmeaza a fi deschis aici (daca Ucraina va cea infrastructura necesara-sosele si gherete), ceea ce ar fi foarte util pentru romanii din Herta si cei din tara, dar si pentru accesul catre Cernauti (soseaua din Herta duce, practice, fix in centrul Cernauti). Nu am vazut vreo politie rutiera in Ucraina, deci respectand limitele de viteza, se poate circula lejer, ca si in MD. Soselele pe care am fost erau fara gropi, dar cu denivelari si portiuni de asfalt vechi.

In Herta, a fost minunat sa vedem cum romana s-a pastrat vorbita de locuitorii orasului si ai zonei, si trist sa vedem cum Ucraina a infiintat un centru de recrutare militara in oras (stiute fiind povestile cu recrutari masive ale Ucrainei facute din randul minoritatilor nationale, romani, polonezi, pentru razboiul cu Rusia din 2014, spre a reduce si mai mult ponderea minoritatilor in statul ucrainean).

Intoarcerea in RO am facut-o tot prin MD, vama UA/MD de la Mamaliga (UA) -Criva (MD) fiind la 55 km de Cernauti. Apoi, din MD, dupa 30 km, am intrat in Ro pe la Lipcani-Radauti Prut. Am stat din nou putin in vama MD (10 min) si foarte mult in vama Ro (2 h).

Precizez ca am evitat vama RO/UA de la Siret, care, fiind din nefericire singura la acest moment pe toata frontiera RO/UA de nord-est, este supra-aglomerata (se sta aprox. 2h in vama RO, si 2h in vama UA, uneori si mai mult). Greu de inteles de ce dureaza atat, controlul de frontiera a fost in toate vamile absolut minimal.

Per total, recomand sa vizitati tinuturile noastre istorice, oamenii se bucurau sa vada masini din RO, iar costurile vor fi incredibil de mici (cu exceptia timpului pierdut aiurea in vami, in general prin "grija" vamilor romane). Succes!

Impresii încărcate de Markus2016 in 19.08.2016 12:19:21

Validat / Publicat: 19.08.16 12:50:47

• A fost prima sa vizită/vacanţă în UCRAINA
VIZUALIZĂRI: 1928

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Markus2016); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15500 PMA (din 17 voturi) nota2

[19.08.16 12:35:48]

@Markus2016: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 21&ridAnt=72351

- mishu
[19.08.16 13:00:11]

@Markus2016- Un articol de debut foarte util despre o destinatie care incepe sa se prezinte ca fiind interesanta. Mi-au placut recomandarile privind drumul si vama si mi se par foarte utile si mi-ar fi placut sa ne povestesti mai mult despre obiectivele vizitate si de ce nu poate chiar niste poze.

Chiar daca pare o destinatie in sens invers drumului nostru in general care tinde mai degraba spre vest nu este rau de urmat sfatul tau " recomand sa vizitati tinuturile noastre istorice"

Felicitari, votat cu mare placere.

- tata123
[22.08.16 19:15:07]

@Markus2016 - Bine ai venit pe „tărâmurile AmFostAcolo”. Un articol succinct și la obiect despre o destinație destul de ocolită de români. Felicitări!

pagină generată in 0.588889122009 sec