ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2016
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 17.06.12
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 ani,1 an

Evitati pe cat posibil aceasta locatie!!! Vila Nasta si evitati sa sunati la 072X.XXX.378.

Ei uite ca am sa fac o recenzie a unui loc pe care nu credeam ca am sa il vad vreodata. Dar asa se intampla cand nu te documentezi inainte si scapi banul din mana. Este vorba de o cladire, ca altfel nu as putea sa o numesc, situata pe strada Ioan Voda nr. 18, Constanta, in apropierea Universitatii Ovidius. Am sunat la un numar de telefon (.......) recomandat de cineva din Constanta, pentru a gasi o cazare "mai ieftina" in luna august. Pus mana pe telefon, raspunde o voce de smecheras, si mi a zis 200 lei camera/zi, ca este la Bulevardul Mamaia si foarte aproape de Hotel Flora. Tin sa precizez ca am fost la Constanta pentru un concurs de muzica organizat in Piateta Perla, iar nr de tel l-am luat de la organizatori si am fost cu sotia, fetita de 9 ani si un baietel de un an.

Am cerut mai multe detalii despre locatie, s-a ferit sa dea detalii exacte, ca e in zona unde am treaba (Hotel Perla) si ca sunt camere mari, ca e modernizata si aproape de plaja. In fine, mi a zis ca treb sa platesc jumatate la rezervare si restul cand intru in locatie si ca mai are 2 camere si daca sunt decis ar fi cazul sa confirm cat mai repede rezervarea. Fiind in criza de timp am platit avansul fara sa stiu forte exact unde ma duc, cum fac de obicei, si mare prostie am facut. Urcat in masina de dimineata si plecat spre mare, vacantaa, concurs... Am pus GPS pe Constanta iar cand am intrat in oras l-am sunat pe om sa imi spuna exact locatia, cand a auzit ca sunt in oras mi-a dat strada si numarul, desi la inceput se cam ferea. Am ajuns la locatie si ce sa vad, o cladire cu 4 etaje, pe jumatate netencuita (partea din spate), la intrate o imagine dezolanta, cu o masa si 2 scaune din platic(murdare si rupte), si un miros care duhnea de la intrarea in cladire. Sotia deja facea 13-14 pe langa mine, nu imi venea sa cred ca aici e cazarea... Am sunat din nou pe acel nr iar omu a zis ca ajunge in jumatate de ora ca e prin oras. Nu era nimeni pe acolo. In final ajunge omul dupa vre-o 40 de minute, se recomanda Costi si cu inima indoita mergem sa vedem camera. Repet pe hol pur si implu putea a WC, in camera ce sa vad, 2 paturi supraetajate din metal si 2 single, lenjeria care trebuia sa fie alba, avea de fapt o culoare galbuie, cand am dat cu mana peste o patura de pe pat a sarit parful din ea, iar mocheta putea a imbaxit. (pe jos era mocheta).

Deci camera probabil ca era foslosita de studenti la universitate. Am stat cu sotia am discutat dar in final am intrebat unde sunt cazati ceilati concurenti, si omul a zis ca i a dus in alta locatie dar e foarte departe si nu se merita, ca sunt camerele mici, etc. Acum nu stiam ce sa fac banii inapoi a zis ca nu mii mai poate da ca el a tinut blocata camera (un avans de 400 lei) si atunci i am zis sa ma duca in locatia celatata unde sunt cazati si ceilati concurenti. Desi la inceput zicea ca nu mai sunt acolo camere, cand am inceput sa amenit ca am si eu telefon si pot suna ii verifice conditiile de cazare, si-a amintit brusc ca s-ar putea sa mai fie o camera si am plecat acolo.

Cealata locatie era situata cam la 8 km de Hotel Perla (verificat pe ceas la masina) undeva spre Cimitirul Municipal si in final am ramas acolo, macar era o vila nou construita, curata, mai erau si alti concurenti cu care fetita se putea juca. Nu as dori sa comentez foarte multe nici desprea cealata locatie doar ca accesul e destul de greu pentru ca nu este drum asfatat, riscai sa ramai cu bieletele pe acolo, baia mica, dar camera e destul de mare si curata, are balcon, chicineta cu aragaz, frigider, ceea ce pentru mine faptul ca eram cu un bebelus de un an, a contat spre bine. Doar ca zilnic naveta spre Mamaia. Treaba e ca aici la pensiune cazare era de 100 de lei, iar eu nu am mai vazut nici un ban inapoi de la smecherasul dinainte.

Imi pare rau ca nu am avut inainte inspiratia sa ii bag nr de telefon pe google si il gaseam cu Vila Nasta (este vorba de prima locatie iar pozele din acele camere nu au legatura cu locatia) Pentru a doaua fiind deschisa anul asta, nu am nici poze si nici o locatie precisa.

Dar ca si concuzie nu recomand nici una din cele 2 locatii, prima din motivele expuse mai sus iar a doua din cauza distantei pana la litoral, mai ales ca la un moment drumul se intersecteaza cu cei care vin din Bucuresti, si ajungi sa faci si o ora in trafic.

PS. Am adaugat acest review in special pentru ca altii sa nu mai muste teapa de la acest numit Costi.

Trimis de hakkoo in 19.08.16 10:49:04
Validat / Publicat: 19.08.16 11:41:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hakkoo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Nasta, un jeg de cladire.

[19.08.16 11:37:25]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

hakkooAUTOR REVIEW
[19.08.16 11:45:37]

@webmasterX - Locatia e ok identificata pe harta si am scos linkul din articol.

[19.08.16 11:49:57]

@hakkoo - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[19.08.16 20:01:53]

Din feedbackul primit am aflat că "afaceristul" respectiv ar avea 3 astfel de cazări în Constanţa şi că "la fel procedează cu toţi".

Legea nu ne permite publicarea datelor personale / de obicei ștergem integral numerele de telefon; în acest caz, însă, am decis publicarea parţială a nr de telefon - pentru a preveni alte potenţiale victime...

hakkooAUTOR REVIEW
[22.08.16 09:04:38]