ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2016
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2016

Deasupra Dunării

Abia ce venisem din Grecia și ne-am hotărât să mergem la Eșelnița după prietenii noștri. Eu am dorit Sulina, nu a fost să fie:(

Nu am rezervat nimic, nu aveam niciun plan, am plecat să colindăm prin țară.

După ce-am făcut câteva cumpărături la Lidl în Orșova, am plecat spre pensiunea ”La Ponton” unde erau cazați cei dragi nouă.

O construcție mare pe malul Dunării, o parcare modestă vis-a-vis de pensiune. Construită în mai multe etape, pe mai multe niveluri, unitatea dispune de camere moderne și mai puțin moderne. Apartamentele sunt spațioase dar fără intimitate între camere, prețul acestora fiind de 250 lei/noapte obligatoriu cu rezervare.

Noi am avut o cameră ”de urgență”. În traducere: nu am avut nimic rezervat iar doamna administrator a fost sinceră și amabilă, ne-a oferit singura cameră liberă, una micuță, curată, fără A. C., camera nr. 6. Preț 150 lei/noapte, cu mic dejun inclus. La ce scoruri sunt în zona aceea și la ce vânt aveam prin buzunare am acceptat, noi doream să stăm la un pahar de vorbă cu prietenii noștri.

Situată la etajul 1, cu ieșire pe balconul comun, această încăpere era modestă, cu parchet și două covorașe, două paturi micuțe alăturate, încadrate de două noptiere. O măsuță s-a dovedit a fi foarte utilă pentru a sprijini nimicurile din rucsac. Lumina nu foarte puternică îmi dădea senzația de ”odaie a bunicii”. Un tv mititel agățat de perete, un șifonier foarte haios și incomplet, băgat într-o nișă. Oglindă nu am avut dar nu am suferit prea tare :)

Baia era... mică, fără cadă/cădiță, fără perdea. Se uda totul în momentul dușului. Apa era fierbine, cu presiune. Prosoape normale, albe, curate. Am avut h. ig. și săpunuri mititele.

Pe balconul comun cu celelate camere aveam o măsuță și un scaun din răchită. Toate camerele au vedere la Dunăre.

Un geam mic, din lemn, lăsa lumina să pătrundă în cameră. O draperie dungată ne proteja de ochii celor curioși. Pereții erau curați, văruiți în alb, fără pete și urme de insecte. Prize: două la număr.

Țânțari nu am avut plăcerea să întâlnesc.

Restaurantul este mare, cu spațiu generos în interior dar și în exterior.

Mâncarea este gustoasă dar scumpă, ustură un pic prețurile piperate. Dar așa e peste tot acolo, știam.

Micul dejun a fost fix, îndestulător, cu ceai/cafea, brânzeturi, omletă și legume dar și unt și gem.

Personalul este amabil, sociabil, cu bun simț.

Terasa exterioară este construită pe un ponton, suspendată peste Dunăre. Mobilată cu bun gust, cu mese, scaune și fotolii de calitate, nu plastice ca la țară.

Curtea, nu foarte mare, este îngrijită, plină cu flori, iarbă, tuia, brazi și viță de vie, alei cu biscuiți te conduc spre terase, piscină sau zona de plajă. O masă de ping pong și un balansoar se încadrau bine în peisaj.

Piscina este cu gresie, micuță, nu am folosit-o, nu am multe detalii. ”Plaja” este acoperită cu scândură, câteva șezlonguri existente cred că ar fi insuficiente dacă toți turiștii ar dori să facă plajă.

Pentru cei cu prichindei e mai dificil pentru că există foarte multe scări, praguri și holuri care reprezintă adevărate obstacole în calea lor.

O vitrină frigorifică pusă la dispoziția turiștilor a fost foarte utilă pentru noi.

WI-FI funcționează bine.

Toaletele de la parter, de lângă restaurant, erau curate.

Am plătit cash, nu am întrebat de altă modalitate de plată. Nu am cerut bon fiscal.

Noaptea a plouat mărunt. Dimineața m-am trezit într-un zgomot maghiar al unor turiști din pensiunea alăturată. A fost neplăcut dar le muțumesc totuși pentru că mi-am amintit că sunt în țara mea cu oameni minunați, iubitori de frumos.

Stâncile parcă s-au ridicat mărețe din apa fluviului. Ele mă priveau de la înălțime, eu micuță și umilă precum camera închiriată le fotografiam de zor.

Am privit cerul. Ador să urmăresc norii. Albi pufoși sau cenușii, ei sunt ca noi: uneori strălucitori și bucuroși, alteori triști și îngândurați. Oricum ar fi, sunt interesanți: precum oamenii.

Recomand doar celor nepretențioși, celor ce doresc o evadare din cotidian, celor ce doresc să-și clătească ochii în luciul fluviului.

Mie mi-a plăcut, dar mie îmi place mereu totul. Maria era la Târgu Mureș. Oare era mai frumoasă și mai luxoasă camera ei? Avea ea luxul pe care îl aveam eu aici? O să vă povestesc cum era ”camera” ei, dar mai am câteva cazări până ajung la Mureș.

Rog frumos https://youtu. be/umx8xNPYu7I

Trimis de krisstinna in 18.08.16 23:07:24
Validat / Publicat: 19.08.16 00:34:34

VIZUALIZĂRI: 3107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vedere de pe ponton

[18.08.16 23:10:22]

Yersinia Pestis
[19.08.16 00:55:02]

Am fost acolo, nu, nu spun asta ca leit-motiv, prin 2009, în drumul meu spre Svinița și am cam aceeași amintire : prețuri de te-nțeapă inima, dacă ești flămând și chiar mănânci nota de plată e caz de targă! ????

De cazat nu m-am cazat, so, nu știu prea multe despre leopard chiar dacă văzui gardul vopsit.

Altcumva, zona e relativ frumoasă, mersul spre Cazanele Dunării, fie pe apă ori pe șosea, îți dă trăiri frumoase!

Deci, ai hălăduit prin Grecia, să-ți fie de bine!

Pe când ne bârfești și nouă despre ce-ai găs't pe-acoloșa?

Oups, văzui ( abia acum) că scriseși despre Greece, deci, să-mi suflec mânecile și să m-apuc de citit! Da, sigur, stai cuminte, o să votez ! ????

elviramvio
[19.08.16 10:06:53]

@krisstinna -

Tot la apa ai tras, felicitari!

adrianbogdan
[19.08.16 10:09:03]

Buna!

Cristina, alegerea voastra a fost foarte buna., personal tot Cazanele Dunariii as fi ales, in primul rand pentru clatirea ochilor mi se pare locul cel mai indicat.

Noi anul trecut am cautat o cazare mai acatrii in zona Dubova, Eselnita dar am renuntat din cauza preturilor si am rezervat ceva in Drobeta, la fel de scumpa mi s-a parut si pestele la carciuma.

Cu bine!

ANILU
[19.08.16 14:09:20]

@krisstinna - Bună alegere pentru cazarea voastră la Dunăre.

Ştiu pensiunea, cunosc proprietarii şi ştiu cu ce eforturi au ridicat pensiunea - aşa cum ai spus şi tu pe etape a fost construită. Am fost şi noi de câteva ori acolo.

Într-adevăr preţurile în zonă la cazare şi mâncare, sunt mari chiar foarte mari pot spune.

Dar când eşti în vacanţă şi ai lângă tine pe cei dragi cum să nu te simţi bine.

Toate cele bune.

maria55 †
[19.08.16 17:05:58]

@krisstinna,

Ar trebui sa. ti spun "Krisstinna Plimbareata"... dar raman la "draga mea prietena", care pt cateva ore a transformat camera mea, intr. o locatie de 5*...

Ai trecut tu prin multe alte situatii, fac referire la standardele camerelor din multele tale pelegrinari; si never nu te. ai plans! A fost totul bine pt voi, aici trebuie neaparat sa. l amintesc pe "domnul C. ", a fost bine mereu pt ca voi va simtiti bine intre prieteni si nu intre stele... stelele camerelor!

[19.08.16 21:46:09]

@webmasterX - Mulțumesc frumos!

Mulțumesc tuturor colegilor pentru vizită și aprecieri

[19.08.16 21:52:17]

@Yersinia pestis - Da, zona e superbă, am mai fost acolo în vizită, ne-am și cazat, ne-am plimbat cu bărcuța, am amintiri haioase.

Acum a fost așa, din scurt, doream să ajung la Tg Mureș la sfârșit de săptămână și ne-am gândit să-i însoțim pe prietenii noștri, să o ”lălăim” prin țară.

A fost o ocazie bună să merg pe Cheile Nerei, era printre puținele locuri nevizitate de mine în Romania.

Mulțumesc, om bun

[19.08.16 21:55:26]

@elviramvio - Unde-i apă e și viață. Nu a fost Sulina cum mi-am dorit, dar a fost deasupra aceluiaș măreț fluviu.

Mulțumesc draga mea

Yersinia Pestis
[19.08.16 22:00:52]

@krisstinna: Uite, ne unește ceva : nici eu n-am ajuns pe Cheile Cernei, unde-mi doresc s-ajung.

Bine, eu n-am ajuns la Sulina dar am fost la Gura Portiței, he, he, he!

În cazul tău, cred c-aș putea citi ce-ai povesti despre locurile prin care n-ai fost! ????

[19.08.16 22:01:13]

@adrianbogdan - Noi mai fusesem acolo, știam unde mergem.

Dar, pentru a îi oferi domnului meu ceva inedit aranjasem ceva la Sulina. Eu fusesem în tinerețe Și cum el are teamă de apă iar mașina trebuia să o lăsăm în Tulcea și putea să o fure cineva, am rămas cu ineditul în aer.

Prețuri nejustificate în zonă, având în vedere că la ei e sezon luuung nu ca la mare.

Dar nu contează, merită un efort măcar o dată în viață.

[19.08.16 22:10:58]

@ANILU - Bună iubita!

A fost ceva de moment, de avarie, dar nu pot să nu constat sinceritatea doamnei. Mi-a spus că nu-i grozavă, mi-a spus de lipsuri. Sincer, m-am bucurat că am făcut economie

Dacă scad micul dejun și cafeaua rămân la prețul de 100 ron/noapte. De ce să plătesc pentru o cameră scumpă dacă stau în ea doar 6 ore? Eu spun că am fost în avantaj.

Am fost și la bucătărie, toate doamnele munceau de zor. M-au respectat și mi-au vorbit extrem de frumos, mi-au răspuns la întrebări.

Ospătarii erau niște tineri cu zâmbetul pe buze, foarte simpatici.

Dacă mi-au oferit zâmbete pot eu să mă supăr că n-am avut o cameră grozavă?

[19.08.16 22:17:16]

@maria55 - Da, ar fi corect, sunt plimbăreață draga mea prietenă, spre disperarea domnului.

Cele mai frumoase amintiri sunt de acolo de unde cazările nu au fost strălucitoare, acolo m-am distrat cel mai bine. Amintirile mele, că ale băieților sunt alea care strălucesc.

Deh, fiecare cu plăcerile lui!

Te sărut dulce scumpa mea

[19.08.16 22:27:26]

@Yersinia pestis - Ne unesc multe: frumusețea, bunătatea, inteligența dar nu în ultimul rând AFA.

Uite, eu nu am fost la Gura Portiței, e aia cu apa și domnul are o problemă cu ”apele”. Norocul meu că am fost ”pe ape” când eram tânără dar liniștită. De croaziere nici nu încape vorbă, sigur se scufundă vaporul. Abia am reușit să-l fac să urce în avion, iar când am fost în Antalya mi-a spus: ”fără Titanic Hotel, că sigur vine un tsunami și se scufundă și ăla”

Să mergi pe Valea Cernei, e superb. Ai grijă la vipere, nu te da cocoș, acolo trebuie să fii găină, adică foarte cuminte

[19.08.16 22:31:03]

@mishu: Mulțumesc frumos !

Aștept un pupic de la tine. Și eu dar și Maria. Ok?

Salutări mamei!

Zoazore
[20.08.16 08:19:23]

@krisstinna - Iaca ceva frumos marca ”Krisstinna”.

Vezi ca poți și ”mai pe scurt”?

Vin și eu în clubul ”n-am fost pe Valea Nerei”, deși eu am fost când eram mică (vreo 10 ani cred c-aveam!)

M-a distrat aia cu ”zgomotul maghiar”

Și știu că și ție, ca și nouă, îți place oriunde te simți bine : natură, prieteni, frumos. Nu contează stelele (hotelului).

[20.08.16 09:32:08]

@Zoazore: Zozo: aici e cazare, nu filozofare și d-aia e scurt Puteam filozofa un picuț mai mult și aici dar m-am abținut. Mie îmi place și lung și scurt, depinde de situație. Mai am scurte, sper să nu te plicti. Te sărut și-ți mulțumesc de vizită și pentru apreciere.

Zoazore
[20.08.16 14:16:15]

@krisstinna - Fată, filozofările sunt la altă rubrică!

Bagă scurte, că nu mă plictisești! Citesc cu drag!

alekug
[05.07.19 11:03:26]

Dupa muuulte incercari de a contacta telefonic locatia cu scopul de a discuta daca se accepta o exceptie de la ora check-in (early-check-in, bineinteles contracost, pt ca stim ca nimic nu e gratuit, nici macar omenia), in final a raspuns o femeie ce parea deranjata din siesta. I-am expus solicitarea/rugaminte iar ea a inchis telefonul (??). Am crezut ca s-a intrerupt din cauza retelei, am reincercat sa stabilesc o conversatie, sa stiu daca sa rezerv dupa acceptul lor de early-check-in. Personajul care ne-a raspuns al telefon este cea mai respingatoare persoana. Un ton de tzatza, vocabular limitat, ton de isterica. Ne-a spus pur si simplu ca ne refuza cazarea pentru ca asa vrea ea. Am fost socat nu de refuz, ci de felul in care a s-a desfasurat comunicarea.

Am calatorit in multe locuri din lumea asta, dar atitudine ca la acest personaj nu mi-a fost dat sa intalnesc, tocmai in tara mea si intr-o zona unde singura sursa de venit este turismul, aveam asteptari ca cei ce relationeaza cu turistii se autoeduca si sunt constienti ca manierele conteaza când vrei sa atragi turisti oameni de calitate.

Din ce deduc si din alte comentarii cred ca daca as fi rezervat 10 zile i-ar fi placut, ca ar fi spalat doar o singura data cearsafurile dupa 10 zile, nu dupa 3 zile cat am fi stat noi... Mai departe nu mai comentez, va las sa intelegeti ce inseamna receptia customer-oriented a acestui ponton.

Si nu exagerez cu nimic. Am verificat in mediul online referinte la locatia cu pricina si am descoperit ca sunt muuulti care se plang de aspectul comunicarii. Noroc ca nu au monopol in zona si avem la dispozitie o multime de alte pensiuni exceptionale si cu gazde de toata lauda!

adrianbogdan, ANILU, elviramvio, krisstinna, maria55, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Ponton: