ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 12.05.14
JUL-2016

7 zile de miere

In comparatie cu anii trecuti, nu ne-am ales concediul in primele luni ale anului... (de obicei faceam acest lucru pana in luna martie) si am decis ca anul acesta sa ne indepartam putin de Grecia.

A durat ceva timp pana am analizat toate ofertele si am ales-o pe cea mai buna exact in ziua in care am facut cununia civila, oferindu-ne un "mic" cadou.

Tot ce trebuia platit am rezolvat prin agentie (cazare, bilete de avion si transfer la si de la Budapesta).

Am ales partea de sud a insulei Tenerife, care este mult mai animata, mai precis Playa de las Americas.

Primul zbor cu avionul nu a parut chiar asa greu, poate putin cam lungi cele 5 ore, eu zburand pentru prima data.

Ajunsi pe aeroportul din Tenerife am cautat firma de transfer care urma sa ne lase la hotel. Transferul aeroport-hotel - retur se plateste separat si este de 25 euro cu autocarul /2 persoane ceea ce am ales noi, desi dureaza pana se asteapta toata lumea care trebuie sa ocupe locurile din autocar sau 75 euro/2persoane masina privata fara alte persoane.

Ne-am cazat la hotelul de 4 stele H10 Las Palmeras care e situat foarte aproape de plaja si de centrul statiunii.

In mare parte statiunea este acaparata de englezi, urmati de nemti si francezi.

Playa de los Americas este foarte animata, atat pe timpul zilei dar mai ales noaptea, cand devine foarte luminata, culori peste culori.

Restaurante si localuri unde puteti lua masa gasiti la tot pasul, iar preturile nu sunt diferite fata de cele din Grecia (25 euro/2 pers... bere 2-3 euro, apa min. 2 euro), la fel si fast -food (mcdonalds, buger king, subway... etc), market-uri non stop. Pentru cei pasionati de shopping gasiti preturi foarte bune la haine (comparativ cu noi) in Mango sau Colors of beneton (tricou 5 euro, camasa 10-15 euro, fusta 5-10 euro) si chiar la parfumuri diferente de 100 lei fata de preturile de la noi.

Plaja in apropiere este cea din fata hotelului Troya (Playas de Troya) la 5-7 minute de mers pe jos catre Costa Adeje de la hotel. Plaja este cu nisip fin, cu intrare lina in apa iar sezlongul cu umbrela costa 10 euro/2 persoane.

Alta varianta este Playa de las Vistas spre Los Cristianos la vreo 10-15 min de mers pe jos, cu nisip fin, 12 euro sezlongul dar intrarea in apa e plina de pietre si bolovani (posibil sa fie doar in zona digului).

Siam Park poate fi vizitat incepand cu ora 10 pana la orele 18.00 si se poate ajunge cu busul sau cu taxi, pt noi a 2 a varianta a fost cea mai avantajoasa, de la hotel dus-intors ne-a costat 12 euro si nu am asteptat dupa nimeni.

Pretul biletelor variaza (35 simplu, 50 cu dulap/prosop/mancare si 100 euro free pass, fara a sta la coada). Daca sunteti fani topogane si va lasa buzunarul, merita, pentru ca se sta la coada minim 15 min si se ajunge chiar la 1 ora pt cel mare.

In cazul in care faceti o vizita si la Loro Parque merita sa luati biletele la pachet de la inceput, pretul lor fiind mult mai mic. Pentru Loro Parque noi am inchiriat masina (din categoria mica-Nissan micra) din incinta hotelului pt 50 euro, in pret fiind inclusa si benzina 1/2 de rezervor, ce a fost suficient pentru drumul pana la Puerto de la Cruz si retur (200km). Drumul este foarte bun pe autostrada, usor de parcurs cu un gps pe telefon. Programul la Loro Parque este bine stabilit chiar de la deschidere, iar orele spectacolelor de la leii de mare, delfini si orci le aveti trecute pe harta ce o primiti gratis la intrare.

Siam Park si Loro Parque isi merita toti banii, lucruri ce poate nu le vezi de multe ori in viata.

Puerto de la Cruz este un loc frumos ce trebuie vizitat la fel si capitala Santa Cruz de Tenerife.

Din pacate tot ce e frumos trece repede, iar cele 7 zile nu au fost indeajuns pt a vedea tot ce era de vazut, dar cine stie ce ne va rezerva viitorul.

Trimis de Andrei.C in 18.08.16 22:59:22
Validat / Publicat: 19.08.16 00:16:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrei.C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 puerto de la cruz
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

ANILU [19.08.16 11:24:19] »

@Andrei. C - Casă de piatră în primul rând şi felicitări pentru "luna de miere" transformată în "7 zile de miere" tocmai în Tenerife.

Mi-au plăcut pozele ataşate în care ai surprins locuri şi peisaje de prin plimbările voastre.

Per total am înţeles că aţi fost mulţumiţi că aţi ales această destinaţie de vacanţă pentru luna voastă de miere.

Felicitări şi mulţumim că ne-ai împărtăşit şi nouă impresiile tale.

Toate cele bune.

Andrei.C [19.08.16 13:48:58] »

@ANILU - Multumesc, sper sa fie de ajutor review-ul pe viitor si altor persoane.

Da, am fost multumiti de alegerea facuta, tinand cont de mai multi factori ca oricare om (buget, transport... etc)

Tenerife are multe de oferit, multe de vazut pe insula.

mprofeanu [19.08.16 14:23:14] »

@Andrei. C - Casă de Piatră! Felicitări pentru review și pentru poze!

Primul meu articol pe AFA a fost despre Tenerife. M-a impresionat foarte mult deși noi am fost în luna mai nu tocmai bună pentru plajă. Am vizitat foarte mult. Noi am stat în Puerto de la Cruz și ca și voi nu am ratat Loro Parque și toate spectacolele inclusiv și cel cu papagali.

Andrei.C [19.08.16 14:51:36] »

@mprofeanu: Multumesc, am vizitat Puerto de la Cruz dupa ce am plecat de la Loro Parque, din pacate foarte putin, doar partea de langa plaja.

Andrei.C, ANILU, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: