ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2016
AUG-2016

încărcat de pe telefon!

Kalyves Beach Hotel, Chania - un sejur excelent

Kalyves Beach Hotel, Kalyves, Chania, Creta

Hotel de 4 stele situat in localitatea Kalyves in apropiere de Chania (28 Km), Creta.

Am fost la acest hotel  trei familii, din care doua cu câte un copil. Hotelul este format din doua clădiri frumoase și moderne de câte 3 etaje, la 15 m de plajă. La demisolul uneia se afla Recepția si sala de mese împreuna cu o terasa spațioasă pe marginea unui râuleț pe care se joaca si cauta hrana lebede. Exista si o terasa lîngă plaja, practic o extensie a terasei restaurantului unde pot fi consumate băuturi răcoritoare dar si bere sau vin.

Camerele sunt curate, spațioase, cu tv, aer condiționat si terasa cu vedere la mare, prevăzută cu fotolii si măsuță utile pentru fumători. Exista si mic frigider, șifonier,  grup sanitar mic, dar curat si bine întreținut. Se face zilnic curățenie iar prosoapele si lenjeria se schimba zilnic. Este liniște, holul si liftul (da, are ascensor pentru 3 etaje, curat cu ambient muzical) sunt întreținute foarte bine. Nu se cunoaște ca hotelul este ocupat de turiști care vin de la plaja.

La ieșirea de pe plajă exista dușuri care permit turiștilor sa lase nisipul pe plaja si sa nu-l ducă la hotel. Internet wi fi cu viteza acceptabila peste tot: camere, hol, terase, plaja, două piscine, ins pentru copii mici alta, ceva mai mare, pentru copiii mai mari și adulți. Marea este însă vis a vis, calda, liniștita, cu nisip, fără pietre si invita la baie. Șezlongurile si umbrelele sunt ale hotelului si nu se plătesc.

Mesele sunt de buna calitate, diversificate, pe toate gusturile. Cei care nu au inclus prânzul pot plăti la Recepție 15 euro pentru adult si 5 euro pentru copil pentru o masa de prânz in ziua in care doresc.

Localitatea are numeroase taverne cu specific grecesc dar si magazine cu de toate: băuturi reci, produse alimentare, fructe si altele. Un kg de fructe : 2,1-2,4 euro, o sticla de Apa rece plata de 1,5 L: 0,40-0,50 euro. Se poate lua formula all inclusive la care sunt platite bauturile la mese si la bar beach (sucuri, bere).

Noi am avut numai demipensiune, deoarece au fost câteva zile in câte am facut excursii in Creta. Apropos, drumurile pot fi lungi si este necesar sa aveți GPS. Chania și Rethymnon au fost relativ aproape și trebuiesc văzute. Altfel, la mese numai apa este inclusă, băuturile de la dozator se plătesc.

Cred ca hotelul merita 4 stele, dar mai important este atmosfera plăcuta si apropierea de plaja, cu nisip, apa buna si șezlonguri suficiente fără extra-plăți. Și liniște, atmosferă relaxată,  oameni relaxați,  normali. Șoselele sunt bune și foarte bune, cu drum expres pînă la Iraklion și dincolo, spre Sitia, oameni care circula normal, nu claxonează si respecta participanții la trafic.

Încă o surpriză: două cameriste românce, care s-au bucurat când ne-au văzut și ne-au favorizat cu fructe proaspete în cameră și aranjatul camerei în stil plăcut, vesel romantic (flori, halate de baie, o sticlă cu vin, fructe). Pentru că a venit vorba de personal, nu avem reproșuri. Toți sunt amabili și cu zâmbetul pe buze.

Este un hotel în care ne-ar face plăcere să mai stăm dacă vom reveni în Creta.

Trimis de Valeriu Gh in 18.08.16 14:05:45
Validat / Publicat: 18.08.16 16:46:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Ouranopolis, Grecia; Tassos, Grecia

VIZUALIZĂRI: 3422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valeriu Gh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja este curata cu nisip fin, apa curata, calda, umbrele si sezlonguri free pt clientii hotelului.

webmaster10 [18.08.16 16:40:07] »

Mutat în rubrica "Kalyves Beach Hotel, CHANIA" (nou-creată pe sait)

@Valeriu Gh: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Valeriu Gh [18.08.16 20:49:19] »

@webmaster10: Nu sunt acelea coordonatele. Ele sunt: Best Western Kalyves Beach Hotel Chania

Kalyves Apokoronou, 730 03, Grecia

maps.google.com/?q=Kalyve ... &hl=ro-RO&gl=ro

Coordonate: N 35.452343, E: 24.17449495

Valeriu Gh [18.08.16 21:12:03] »

Revin cu o precizare: numele complet al hotelului este Best Western Kalyves Beach Hotel, deși afișat este numele originar, Kalyves Beach, dar probabil facând parte din lanțul Best Western și/a adăugat numele grupului din care face parte. Oricum, este singurul cu acest nume din satul sau localitatea Kalyves. Se află lîngă râul Xydas.

webmasterX [18.08.16 21:40:06] »

@Valeriu Gh - Mulţumiri. Am actualizat denumirea hotelului (inserând "Best Western") şi coordonatele GPS.

calatorul [22.08.16 21:21:46] »

@Valeriu Gh - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in specataculoasa insula Creta, de care ma leaga amintiri minunate, alegeri inspirate si vacante frumoase!

laura mihaela [20.07.17 08:51:19] »

Buna ziua! Am o mica intrebare, la ce agentie ati rezervat sejurul? In afara de Booking si ***** nu gasesc si alte oferte! Multumesc frumos!

webmaster95 [20.07.17 09:01:56] »

@laura mihaela: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

laura mihaela [20.07.17 09:10:29] »

@webmaster95: Multumesc!

calatorul, laura mihaela, Valeriu Gh