ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 10.08.11
AUG-2016

Sejur excelent la Riu Helios Bay

Revin din nou cu impresii despre litoralul bulgaresc de aceasta data despre statiunea Obzor hotel Riu Helios Bay (am mai fost in Nisipuri si Sunny Beach).

Drumul acelasi Sibiu, Bucuresti, Giurgiu, Ruse, Varna, Obzor cu mici probleme la pod unde am stat cam o ora pana am trecut granita.

Am ajuns in jurul orei 13 la hotel, am parcat langa hotel (nu costa nimic) si imediat ne-a preluat un angajat al hotelului care ne-a indrumat catre receptia hotelului.

Aici receptionerele ne-au intampinat cu o bautura racoritoare pentru fiecare si ne-au predat cartelele de intrare in camera, bratarile, cartelele pentru prosoapele de plaja si explicatiile necesare despre facilitatile hotelului (unde sant restaurantele, barurile unde se schimba prosoapele de plaja etc). Totul a durat in jur de 5 min.

Camera era spatioasa curata si in permanenta avea un miros placut. Baia mare incapatoare cu toate dotarile necesare :sampon, gel de dus, sapun care se completau ori de cate ori era nevoie. Prosoapele din camera se schimbau zilnic iar lenjeria la doua zile. Curat se facea in fiecare zi iar cameristele incercau sa ne surprinda de fiecare data cu cate un aranjament din prosospe : catei, elefant, trandafiri etc.

Aerul conditionat functiona in permanenta si asigura o temperatura constanta selectata de tine.

Ce ma surprins cel mai mult a fost amabilitatea personalului din hotel: receptionerele, cameristele, ospatarii, barmanii etc, toti erau cu zambetu pe buze ori de cate ori te uitai catre ei. Daca te uitai mai insistent imediat intra in vorba cu tine si te intreba daca te poate ajuta cu ceva. Barmanii erau foarte draguti, intodeauna pusi pe glume si incercau sa rupa cuvinte si in limba romana daca isi dadeau seama ca vi din Romania. La intrarea in restaurant in permanenta te asteptau 2 sau 3 ospatari care i-ti ura pofta buna si i-ti oferea ceva de baut (digestiv)

Hotelul dispune de un restaurant principal, un restaurant tematic, un bar la receptia hotelului, un bar langa piscina si un bar in salonul de evenimente de seara.

Micul dejun era servit incepand cu ora 7:30 in restaurantul principal si era deschis pana la ora 10. Apoi se deschidea restaurantul tematic pana la ora 11:30

Micul dejun era foarte bogat si continea preparate din oua (ochiuri, omleta, fiert), bacon prajit, clatite delicioase (cate vrei si in permanenta), crenvusti fierti, cascavaluri diferite sortimente, branzeturi de toate felurile (inclusiv cu mucegai), gemuri (6 feluri), fructe proaspete (portocale banane, struguri, caise, pepene, chivi, nectarine, curmale, etc), diferite compoturi, cafea la aparat sau la filtru in termos, diferite ceaiuri, rosi castraveti, masline etc... Din doua in doua zile la micul dejun servea sampanie. La dozator gaseai diferite sortimente de sucuri sau apa plata sau minerala.

Pranzul: 12:30 - 14:30 continea diferite preparate de pui porc, peste, miel, supe creme, fructe de mare, salate foarte multe si diversificate iar ca desert era in permanenta 6 sortimente de inghetata foarte delicioasa, dulciuri gustoase si diversificate, fructe la fel de proaspete si in cantitati suficiente ca si la micul dejun. La pranz puteai servi, bere, vin rosu, roze sau alb cu gheta sau fara cu o nota in plus pentru cel rosu. Dupa ce se inchidea restaurantul principal se deschidea cel tematic: 15:00 - 17:00 cu aceleasi preparate

Cina era un pic mai bogata si diversificata decat pranzul si aveai in permanenta preparate din pui, porc, peste miel la tava sau pe gratar. De remarcat ca tot ce era pregatit la gratar era facut in fata ta dincolo de standurile de mancare (vezi fotografi atasate). Si la cina era inghetata, fructe din abundenta, dulciuri, salate etc.

Pentru retaurantul tematic te inscrieai la pranz pe o lista aflata la intrarea in restaurantul principal.

Cele trei baruri aveau bere, vin rosu roze sau alb, diferite tarii (votca, gin, wiski, coniac autohtone) si multe combinatii de cocteluri acoolice si nealcoolice. Toate bauturile si mai ales cocteilurile erau ok unele chiar foarte bune.

Piscina era situata intre hotel si mare, foarte curata si dotata cu sezlonguri si umbrele. Nu era aglomerata deoarce foarte multi turisti mergeau pe plaja unde si acolo aveai la dispozitie sezlonguri cu umbrele suficiente pentru toti puse gratuit la dispozitie pentru cei din hotel.

Nisipul era fin fara scoici iar intrarea in mare lina cu nisip fara pietre sau alge. Apa in mare curata si destul de calda in aceasta perioada.

Personalul care se ocupa de animatia turistilor foarte draguti si amabili. Incepand cu ora 10 pana la 18 incercau in permanenta sa te atraga la diferite jocuri distractive: darts, volei pe plaja, polo, gimnastica in apa, aerobic, fotbal, tenis de masa, etc. Programul distractiv era afisat langa receptia hotelului pe zile si pe ore. Seara era la salonul tip amfiteatru diferite spectacole de divertisment unde puteai sa te relaxezi la un pahar de vin sau ori ce doresti de la barul din aceasta incinta.

Inchei cu o intrebare pusa de un turist al hotelului care a intrat in vorba cu noi vazand ca vorbim romana (era strain dar traia de 13 ani in Romania): de ce la ei se poate si la noi nu pentru voi romanii aveti o tara atat de frumoasa? Intrebarea ne-a adresat-o dupa ce am discutat despre acest hotel si ca el ar fi vrut sa mearga pe litoralul romanesc dar nu a gasit ceva decent decat la preturi duble fata de ce a platit aici.

Va las pe d-voastra sa raspundeti...

Trimis de mitica070463 in 18.08.16 11:58:50
Validat / Publicat: 18.08.16 12:37:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur Hotel Park Hotel Golden Beach; Sunny Beach: Hotel Trakia Plaza, Wella si Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitica070463); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 piscina si marea

48624
[24.08.18 13:40:25]

Pe cuvântul meu, dacă citem cele spuse de dumneavoastră şi nu mă intorceam de o săptămână de la Riu Helios by Obzor, mă urcam acum in maşină si plecam fără bagaje. Vă rog din suflet nu mai dezinformaţi inutil.

Poate pt dumneavoastra a fost cel mai spectaculos hotel in care aţi fost pana la data review-lui, dar va contrazic si o fac pentru a nu mai dezinforma si pe alţii cum am fost eu inainte sa plec.

Mancarea de dimineaţă era ok dar aceeaşi timp de 7 zile, de mergeam cu ochii inchisi pt ca stiam pozitia fiecarui preparat, pranzul era diversificat dar puteai manca doar cateva preparate, branzeturile, fructele erau intradevar bune. Dulciurile si bauturile erau de cea mai proasta calitate posibilă. Am fost 4 familii si toţi am avut aceeasi parere.

Berea era cea mai oribila din cate am baut si cocktail-rile erau din cele mai ieftine bauturi. Fetiţa mea nu a vomitat in 7 ani de 3 ori, dar a reusit la Riu din cauza dulciurilor care aveau cremele din "săpun".

Am dat 1550 €, nu 800.

Nu mai mergem niciodată in Bulgaria si nu mai recomand nimănui. Am cumparat in 7 zile bauturi din staţiune de 300 €. Copiii nu au putut bea sucurile alea nici in ruptul capului.

Cu tot respectul să nu va suparati pe mine, dar noi am venit dezamagiti pentru ca am dat foarte mulţi bani. Hotelul este de maxim 1000 €/ 7 nopţi.

Toare cele bune !!!

48624