ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2016
single

Pali-v-ar foamea! [pizzeria Magic Pizza]

Oameni buni, pali-v-ar foamea! Asa te intampina Magic Pizza din Iasi.

Adresa

Magic Pizza din Iasi este cea mai veche pizzerie de capitala moldava, laudandu-se pe pagina proprie de net cu 17 ani de experienta.

Sunt doua locatii in Iasi: Magic Pizza Tudor Vladimirescu si Magic Pizza Stefan cel Mare.

Eu am vizitat de multe ori in periplurile mele iesene pe cea din Tudor Vladimirescu. Adresa exacta este: Bd. Tudor Vladimirescu 2. Reperele cele mai relevante sunt: langa campusul universitar sau si mai bine langa Iulius Mall.

Scurta descriere

Locatia este bine cunoscuta in zona si in general in Iasi. Este o pizzerie populara.

Reclama firnei este pe rosu si mare, dar cu toate astea nu iese in evidenta pe intuneric pentriu ca nu este luminata, desi are instalatie de iluminat. Pe reclama scriei Mopseria Magic Pizza, nu stiu ce inseamna mopserie, dar redau ad literam. Locul cum am spus este insa foarte usor de gasit, doar ca pacat de ditamai pleasca de reclama.

Locatia are o terasa frumoasa, care in zilele insorite pe seara (! , buna asta, nu?) este full. Exista mese si inauntru, unde am stat de data aceasta, de fapt prima data cand am luat loc “inside”. Inauntru sunt expuse multe decoruri si antichitati interesante. Vom admira instrumente muzicale, statuete, o masina veche de scris, altele. Mai multe rafturi cu sticle, boluri de dopuri au atat rol de prezentare de produse cat si ornamental.

La 2 televizoare se pot urmari in special programe sportive de interes. Un tv este plasat pe terasa, dar vziibil dintr-un sector restrins, si altul la interior, acum intelegeti de ce am stat eu inauntru aseara cand a jucat Steaua cu City. Adica mai mult City. De mult nu am mai vazut un meci in care o echipa putea lua 10 goluri! Deh, astea sunt consceintele fentarii sportului cinstit si lipsei unui program pe termen mediu si lung pentru sport.

Meniu

Meniul sau lista de meniuri este o cartulie tare ciufulita de mainile numerosilor clienti care au rasfoit-o. Arata mult prea “popular”.

In ce priveste insa ce ne intereseaza mai mult decat aspectul cartuliei, anume ce putem manca aici, oferta cuprinde in primul pizza, in al doilea rand din nou pizza, dar si paste si salate. Sunt peste 50 de sortimente de pizza, fara a mai pune la socoteala faptul ca poti crea si compozitia propriei pizza. Am mai spus-o si in alte articole, pentru mine meniurile care au si poze, au trei stele in plus. Asa e aici, asa ca au de la mine trei stele in plus! Eu vreau sa vad si cum ar trebui sa arate ceea ce comand. Puteam sa bag si chestia aia ca de la 40+ trebuie sa scot ochelarii din toc cand deschid meniul, dar s-o lasam balta, ca o luam pe o panta gresita.

Sum 4 dimensiuni, adica diametre de pizza in oferta. Mica, medie, mare si grande. 22, 26, 32, 40. Preturile sunt absolut ok.

Acum voi insira printre randuri o dilema… Pizza de la Magic Pizza nu este dupa gustul meu una sa te lingi pe bot. Veti spune ca nici nu aveam cum sa ma ling pe bot, ca eu am gura, nu bot! Dar daca ai o foame de lup, sau cum spun nemtii de urs? Iar eu nu mancasem de la micul dejun, mai facusem treaba toata ziua, apoi am vizitat Manastirea Cetatuia vezi impresii si acum era mai mult decat ora mesei, anume orele 20:30!

Pizaa de aici este o pizza oarecare (aperea mea, domle!), ba chiar prea uleioasa. Blatul se pregateste dupa perferinta clientului. Cu un comment totusi: Eu am coamndat cu blat pufos, dar desi “miezul” era intr-adevar pufos, pe circumferinta, era de-a dreptul crocata sau parlita. Asa ca sunt amanunte care ma fac sa nu laud prea mult aceasta pizza. Este oricum mai modesta decat pizza pe care o faceam cu jde ani in urma reteta proprie (adica cu di tati) in cuptiorul de acasa. Iara daca o pizzeria (adica o unitate specializata in pizza) face o pizza mai putin tentanta decat cea pe care o coceam eu (un ne-profesionist in domeniu), atunci va intrebati de ce tot revin la Magic Pizza? Dilema!

Am platit pentru o pizza mare, care s-ar fi dorit foarte iute, dar n-a fost (Diablo ii zicea), cu ketchup iute si 2 beri la draft treizeci si de lei, adica pa’zeci. Nu mergea cu cardul, aviz amatorilor.

Recomand Magic Pizza din Iasi, in special daca mergeti in gasca. Asa pentru o minintalnire AFA, de exemplu.

Gata, hai la hotel la nani! Hotel Zimbru nu va mai scriu despre el, ca am facut-o mai demult chiar in doua randuri, desi are niste modificari constatate de cand am fost ultima data. vezi impresii. De bine.

PS: Servirea a fost prompta si chelnerita amabila si bine pregatita.

Trimis de Dan&Ema in 17.08.16 19:18:31
Validat / Publicat: 17.08.16 21:53:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 3624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Pizza Diablo (Diavola e altceva exisat si aia) cu blat pufos. Cum vi se pare maginea? Pufoasa? Berea rece si buna!

[17.08.16 21:57:24]

@Dan&Ema - Adică, după ce m-ai făcut să salivez, tot io să vin cu primul vot? Iaca, fix asta am făcut: prima!

Dar ce-i aia MOPSERIE?

[17.08.16 23:59:54]

Multumesc de vot. Astept si eu lamuriri ref mopserie.

irinad
[18.08.16 07:04:31]

@Dan&Ema - Dacă tu ai venit cu o pizza aşa apetisantă (mi-ai făcut poftă ce-i drept, deşi e tare de dimineaţă), eu am venit cu SB!

[18.08.16 07:17:35]

@irinad:

Multumesc de votul si bonusul matinal! Pofta buna!

elviramvio
[18.08.16 07:39:37]

@Dan&Ema -

Imi place pizza romaneasca nu aia italiana. Stii ca italieni zic ca noi am stricat retetele lor de pizza (care nu-s chiar ale lor), ca punem multe si de toate pe ea, dar e asa de buna. Cand am vazut aseara articolul, l-am ocolit cu buna stiinta sa nu care cumva sa ma duc la frigider si sa decongelez o portie, acum privesc relaxata, nu ma paleste nici foamea dar nici pofta.

[18.08.16 07:45:37]

@elviramvio:

Si mie (noua) ne place pizza romaneasca. Nu ma intereseaza care e originalul. Ideea cu " di tati " ca la noi e mai buna ca la italieni. Sa ramana ei cu originalul, noi cu pizza buna

ANILU
[18.08.16 08:49:34]

@Dan&Ema - Soţul meu este în drum spre Iaşi (tocmai ce mi-a trimis poze unde a mâncat de dimineaţă), şi am sa-i dau pontul unde poate mânca bine în Iaşi.

De obicei ne notăm unde se mănâncă bine prin zonele pe unde ajungem. Aşa am notat şi recomandarea ta atât pentru mâncare cât şi pentru cazare.

Mulţumim pentru aceste "ponturi" care ne prind bine când plecăm de acasă, fie în vacanţă, fie în interes de serviciu.

Toate cele bune.

[18.08.16 09:43:51]

@Dan&Ema - Nu comentez, dar votez... ba si comentez, ca nu se poate altfel. Asa o fi, poate ca noi am stricat pizza, dar asa de bine am stricat-o ca place si altora.

Iar cum zici tu "pizza cu di tati" isi are originea in vremurile de de mult cand la pizza puneai ce gaseai prin casa (cum mai glumesc eu si spun ca faceam din resturi), putin din ala. putin din ala si fentai cina de cele mai multe ori.

Si acum acasa facem in continuare pizza, de obicei joia seara e zi de pizza si avem 2 preferinte una este clasica cu salam uscat picant (il iau gata feliat), sa va spun cum fac eu ung cu ketchup foaia, pun feliute de cascaval pe toata foaia, apoi feliutele se salam una langa alta aproape, felii de ardei gras si de rosie apoi gramajoare cat de dese se poate din crema de smantana de la Lidl.

Cea de-a doua pizza, peste ketchup ii pun feliute subtiri de dovlecel (care anterior a stat putin dat cu sare si apoi sters cu prosop de hartie) si bucatele de branza (de preferat capra) sau rasa branza, dupa preferinta. Cand o scot din cuptor presar marar tocat.

Este o pizza bestiala, nu am inventat-o eu o mai comandam la serviciu de la Fabio.

Daca v-am facut pofta imi asum vina... si-mi pare bine

Felicitari, votat cu placere.

tata123 🔱
[18.08.16 13:21:52]

@Dan&Ema - Mmmmm... mi-ai adus aminte de pizza mâncată la Magic - localul din bdul Ștefan cel Mare (vezi impresii). A fost gustoasă...

@Zoazore - „Săpând” prin cotloanele Internetului am descoperit explicația termenului mopserie. Se pare că este vorba de porecla patronului: Mops, preluată în titulatura localului.

[18.08.16 13:26:29]

@tata123 - Multam! Inseamna ca eu n-am sapat prea adanc! Mie-mi dadea peste mana si-mi zicea meserie!

[18.08.16 19:39:54]

@ANILU:

Exista cu siguranta si locuri mai de elita. Pentru mine Magic Pizza este o alegere ok fara a fi wow. Am nancat aici si cand am fost in delegatie si in concediu cu familia.

Iar a propos de Hotel Zimbru despre care am scris in trecut si acum numai revin cu articol separat, dar au la demisol un restaurant fain iar meniul este imbogatit fata de ce stiam eu si pare foarte tentant,

[18.08.16 19:45:28]

@mishu:

Eu sunt cu Emi la o petrecere de copii si nu m-as mira sa avem in curand... Pizza.

Mihaela,

Ce spui tu acolo, e criminal. Numai cand citesc imi vine sacdau din falci si in consecinta salivez.

Noroc pentru pizzerii ca reteta e doar hobbyul de joi ca ai falimenta multi profesionisti.

Multumesc de vot

[18.08.16 19:49:36]

@tata123:

Am citit articolul tau despre cealalta locatie Magic Pizza don Iasi. O stu ca pozitionare, aproape de celalat Mall, cel nou.

Multumim pentru searchiuire. Chiar nu imi explicam de unde denumirea de mopserie? Sau ce inseamna pentru ca nu mai auzisem pana aici. Acum pot spune ca stiu mai multe decat ieri, nu spun destept...

Multumesc de vot si completari.

[18.08.16 19:52:26]

@Zoazore:

Mie-mi dadea cu virgula... Ca sa citez dintr-o AFA-ista celebra!

Mie astea cu virgula imi plac, asa ca e de bine. Mai greu e la mine cu scrie romaneste!

Aici nu imi da cu virgula. Dar nu poti sa le ai pi tati!

[18.08.16 20:15:06]

@Dan&Ema - Și lu Conu Fănică a lu Spoitoru îi dăduse cu virgulă! Chestia asta-mi place maximum!

Ce tătic responsabil ești! Sau te-ai dus TOCMAI că speri la o PIZZA?

[18.08.16 20:28:17]

@Zoazore:

Vrabia, Mihai Viteazu'!

Cu virgula. Si cu apostrof.

In jurul meu miroase acum a pizza. Asa ca...

Vrabia... va manaca pizza. Sper ca dupa mirosul de pizza din atmosfera, urmeaza si... Pizza. De mancat. FarA virgula, de data asta.

Sper sa nu ma fac... Mops

ANILU, Dan&Ema, elviramvio, irinad, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Iași?: