ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
ÎNSCRIS: 17.08.16
AUG-2016

încărcat de pe telefon!

Giethoorn, de fapt o Deltă: Bodelaeke Waterresort

A compara Giethoorn cu Veneția mie mi se pare complet forțat; orașul italian construit pe laguna nu are nimic de-a face cu viața printre canale care s-a dezvoltat in Olanda. Da, din acest punct de vedere Giethoorn nu e foarte deosebit de multe alte localitati din Țările de Jos.

Ceea ce il face însă special este vecinătatea cu De Weerribben - Wieden National Park si complexul turistic construit chiar la ieșirea din Giethoorn. Bodelaeke Waterresort Giethoorn ii spune si il găsești trecând podul peste Kanaaldijk, si mergând spre vest 200m dincolo de indicatorul de părăsire a localității. Ajuns aici vei constata ca adevărata asemănare este cu Delta noastră, nicidecum cu Veneția!

Complexul este construit cam cum si-au făcut arabii insula Palm - căsuțe insirate pe limbi de pământ care alternează cu canale adânci de doar 1,60m dar pline de plante si animale specifice Deltei. Locuințele sunt construite după un număr limitat de proiecte, stil minimalist dar cu dotări aproape complete, nivel 3 stele incontestabil, inclusiv Wi-fi propriu. Doar prosoapele lipsesc, dar poți închiria.

Mai poți închiria bicicleta (f util dacă nu ai sosit aici cu mașina proprie) sau barca, si poți pescui fără restricții. Ai voie cu animalul de companie.

Poți comanda sa ți se livreze mic dejun între 8 si 8:30, sau mai bine te aprovizionezi de la Spar-ul din comuna, unde se afla si un ATM.

Seara poți mânca la un restaurant pe malul unui canal, dar vezi ca aproape toate se închid la 20:00!

Pe scurt eu zic ca o sa te relaxezi ca in Delta Dunării dar cu confort ***.

Trimis de sixtyniner in 17.08.16 19:09:22
Validat / Publicat: 17.08.16 22:06:45

VIZUALIZĂRI: 1774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sixtyniner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Rățuște sălbatice dar oricând amatoare de o gustare din partea turistilor

[17.08.16 22:01:45]

@sixtyniner: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Excelentă recopmandarea

Mutat în rubrica "Bodelaeke Waterresort Giethoorn, HEERENVEEN / GIETHOORN" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

sixtyninerAUTOR REVIEW
[17.08.16 22:48:03]

@webmasterX:

Da, localizarea GPS data de moderator e corecta. Am apucat si sa evaluez cazarea, care inițial era blocată. Pe urma editarea a expirat si n-am mai apucat sa corectez numele canalului: Kanaaldijk. Si mai era acolo un "din acest punct de vedere" scris prescurtat care probabil nu a fost înțeles.

Una peste alta, mulțumesc de apreciere!

Cred ca o sa mai încerc si alte contribuții.

[17.08.16 23:03:38]

@sixtyniner -

Efectuat cele două mici ajustări

Radu Tudoran CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[18.08.16 15:35:03]

Giethoorn are un decor lacustru, dar totusi mi s-a parut artificial , departe tare de delta. De acord, mare parte din Olanda este artificiala. Doar este facuta de olandezi in ultimile veacuri, nu de natura in ultimile milenii.

Plus cohortele de turisti au transformat satul intr-un muzeu in aer liber. Am avut senzatia ca sunt la Openluchtmuseum din Arnhem. Daca ai ocazia, sa mergi la restaurantul Fanfara, este cu adevarat un restaurant olandez, ceea ce-i destul de greu de gasit la ei Peste tot doar restaurante italiene, grecesti, arabesti, indoneziene, etc.

Chiar daca nu m-a impresionat mancarea, atmosfera este extraordinara. Plus berea.

sixtyninerAUTOR REVIEW
[19.08.16 12:41:51]

Comuna Giethoorn da, este așa cum spui. Recenzia mea se referă la Bodelaeke Waterresort Giethoorn, care este cu totul altceva.

Radu Tudoran, sixtyniner