ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2010
ÎNSCRIS: 25.02.10
JUN-2009

KEFALONIA- frumusete salbatica

Prima data am auzit de Kefalonia pe Travel Channel: se prezenta un top ten al celor mai frumoase plaje din Europa. Pe primul loc era plasata Myrtos Beach din Kefalonia. Atunci a incoltit gandul vizitarii acestei insule misterioase.

Intre timp am vazut si alte clasamente. Cel putin in topul plajelor naturale, nemodificate de mana omului, Myrtos Beach ocupa un loc de frunte.

Asa ca, pentru 2009, excursia era ca si planificata. Si pentru ca tot faceam o cheltuiala, am decis sa vizitam doua insule: Kefalonia si Zakynhos.

Intotdeauna, cand facem un traseu, mergem intai in locul cel mai indepartat si apoi vizitam tot ce ne-am propus, apropiindu-ne incet, incet, de casa.

Asa ca am ajuns in Kefalonia, venind cu feribotul din Zakynthos. Am plecat din Aghios Nikolaos pe la 10. 30 si, dupa o calatorie cam agitata, am ajuns in Pessada.

Am plecat direct catre Peninsula Paliki (Lixouri), la Hotelul Chefalonia Palace, unde aveam rezervare pentru 4 nopti. Fusesem asigurat ca e cel mai bun hotel din Kefalonia (de regula nu risc, decat sa stau 7 nopti la un hotel de mana a doua, prefer sa stau 4 nopti la un hotel bun).

Aici am avut prima si singura deceptie din toata excursia. Hotelul era de prin anii '70, asezat intr-o zona de campie, fara nici o atractie in jur. Nici macar nu avea vedere direct la mare, niste baraci ii obturau imaginea. Capacitatea de cazare era de peste 400 locuri, asfel incat, la masa de dimineata, micul dejun se transforma in camp de batalie: semana mai mult cu o cantina studenteasca de prin anii '80. Camerele mici, baile asijderea.

Singura atractie pentru tot puhoiul de lume era piscina. Era mare, intr-adevar, dar saraca nu putea sa duca mai mult de 100 de oameni odata. Dupa-amiaza insa era o inghesuiala incredibila, aia nu mai era piscina, ci conserva de sardele. Intram si eu in piscina pe la 6. 30 seara, cand, ca la un semn, puhoiul pleca "la cantina". Dupa prima zi am hotarat sa renuntam la "cel mai bun hotel din Kefalonia" si sa ne descurcam prin forte proprii.

Am plecat cu masina spre nordul insulei, pe soseaua in serpentina care se catara pe muntii din est. Atentie la iesirea din peninsula Paliki: asfaltul este facut in amestec cu resturi macinate de marmura, astfel incat, pe vreme umeda este foarte alunecos.

Din momentul in care am inceput sa urcam drumul sapat pe coasta muntelui, peisajul s-a schimbat total. Totul este verde si salbatic, ici colo cateva capre (ai impresia ca acum, acum cad peste sosea). Inima ti se face ca un purice, dar te bucuri ca esti pe partea dreapta, langa munte. Cei de pe sensul opus sunt langa prapastie, si ce prapastie! . Pana jos cred ca sunt 300 de metri, iar rapa este dreapta, nici o sansa sa mai atingi pamantul, ajungi direct in mare. Asa ca la primul drum am mers bland, rugandu-ma la Dumnezeu sa nu-mi cada vreo capra pe capota, sau vreun bolovan.

Am ajuns la Myrtos Beach, am oprit sus, pe sosea, in parcarea special amenajata si am facut poze. Intr-adevar, este o plaja deosebit de frumoasa, aproape intangibila. Nu am coborat pentru ca trebuia sa cautam hotel, iar in zona nu erau dacat vreo 3-4 case.

Am continuat drumul de o frumusete salbatica, am lasat Assos-ul jos, in stanga si am ajuns la Fiskardo. Abia aici am avut sentimentul ca am coborat pe pamant. Locul este linistit, pasnic, cu case venetiene si un port atragator, cu ambarcatiuni mici, dar luxoase.

Aproape de Fiskardo este intr-adevar cel mai bun hotel din Kefalonia- Emelisse, dar era enorm de scump (peste 300 EUR/cam. /noapte). Fiskardo este o localitate cocheta, dar mica, si nu are prea multe locuri de cazare. Am gasit, totusi, hoteluri de 2*, sau pensiuni, curate si bine amplasate, la 40-50 EUR/ noapte. Mai scumpe erau cele cu vederea la port. Pana la urma am ales hotelul Fiskardo Bay, 3*+, ne-a costat 80 EUR/noapte cu mic dejun, dar a meritat. Hotelul este nou, are piscina si vedere spre port, in 3 min. esti langa barcute, in zona restaurantelor si a promenadei. In apropiere exista doua locuri de plaja: Emblissi si Foki (plaja cu pietricele, dar apa foarte curata).

Seara am plecat la Cephalonia Palace, unde aveam bagajele, iar dimineata am predat cheia si ne-am intors in rai. In drum spre Fiskardo am oprit iar la Myrtos, am mai facut un set de poze, apoi am coborat drumul serpuit pana la apa. Culoarea marii era ireala, aproape ca la Navagio. Ca niste copii, am adunat bolovani albi (i-am adus in Romania si ne uitam in fiecare zi la ei, pe terasa).

Am stat in Fiskardo 3 nopti. In fiecare zi veneam cu masina la Myrtos (16 km) si nu ne mai saturam de frumuseatea naturala a locului. Dupa-amiaza vizitam cate o localitate: Assos, Aghia Efimia, Sami, Poros, Skala. Dar despre acestea, poate alta data.

Trimis de motaneata in 03.03.10 00:21:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (motaneata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Myrtos Beach- perla Kefaloniei. Una dintre cele mai frumoase plaje din Europa. Iunie, 2009.

[03.03.10 00:50:47]

jupane, zi-ne: ai fost in 2009 ("Asa ca, pentru 2009, excursia era ca si planificata") sau in ianuarie 2010?

webmasterXY*
[03.03.10 08:41:03]

Impresiile vor fi mutate (dupa validarea fotografiilor) la Drumetii Kefalonia, unde incercam sa "depozitam" toate impresiile din frumoasa insula elena. Prezenta sectiune va fi stearsa.

Si, motaneata, nu ne uita cu datele exacte ale sejurului

[03.03.10 08:44:41]

executat conform spuselor lui wm99!

[03.03.10 09:32:27]

Destinatie superba!

Iar pozele n-aveau cum sa nu fie pe masura!

Si eu ador Marea Ionica !

Dar imi place sa si ma plimb pe ea!

Senzatia aceea pe care o ai cand esti in mijlocul marii,iar in jur e totul atat de albastru,o multime de insulite mai mici sau mai mari,soarele bland care te mangaie si-ti amintesti ca esti in vacanta si ca nimeni si nimic nu te poate scoate din starea asta!!!!!!!!

Am vazut si eu Pestera Drogarati,cam pe fuga,deorece eram in excursie si ne cam grabeau!

Eu nu cred ca am vazut vreuna mai mare si mai frumoasa pana acum!

Iar pe Lacul Melisani....offf....n-am sa uit nicicand senzatia aceea care o ai stand in barca,pe o apa verzuie-albastrie,cand de fapt esti intr-o pestera,deoarece doar o mica gaura exista in tavan,provenita de la cutremurul din 1953.

Si prin ea patrunde bland lumina si se reflecta in apa,dandu-i acea culoare speciala!

Imi pare rau pentru deceptia ta in alegerea hotelului cel mai scump!Eu,de obicei fac invers,intai imi aleg zona ,apoi caut cazarea!Si...niciodata cel mai scump!

[03.03.10 09:35:47]

Gata! Acum se vede perioada excursiei... pe fotografie!

[03.03.10 10:36:29]

gushpi,

Observatia ta este corecta. Scuze pt. greseala. Nu stiu cum a aparut ian. 2010, probabil oboseala. Voi ruga webmasterul sa corecteze.

Excursia a fost la sfarsitul lunii iunie 2009. Nici nu cred ca se poate vizita Kefalonia in ianuarie. Doamna de la receptia din Fiskardo (Yota) chiar imi spunea ca iarna, Kefalonia de nord este aproape pustie, fiind ravasita de vant si ploi.

[03.03.10 10:38:58]

corectat perioada sejur

[03.03.10 10:46:29]

webmaster,

Te rog sa corectezi DATE SEJUR: in loc de ian 2010 trebuia iunie 2009. Scuze si multumesc.

[03.03.10 10:50:47]

e corectat deja - vezi mai sus. Sau mi-a mai scapat mie ceva?

[03.03.10 11:07:51]

webmaster: acum e corect. Multumesc.

[03.03.10 11:32:02]

Georgiana,

Ai inteles gresit, nu caut hotelul cel mai scump, ci, ca orice roman adevarat, vreau bun si ieftin. Facusem rezervarea printr-o agentie de turism greaca, patronul era de loc din Lixouri, si el o tinea sus si tare ca stie hotelul, este cel mai bun. Mi-a facut o oferta de nerefuzat si am mers pe mana lui. Bine, hotelul nu era chiar rau, insa ma asteptam la altceva. Cred ca mai este o explicatie: comparam, fara sa vreau, cu hotelul din Zakynthos. Dupa aceea am inteles ca, nici un hotel din Kefalonia nu poate fi comparat cu Mabely.

Apropo: vad ca anul acesta Mabely are niste preturi, mama- mama! Cred ca am avut noroc in 2009, aveau promotii, fiind un hotel nou.

[03.03.10 11:38:51]

Si,anul acesta,ce planuri ai?

[03.03.10 11:48:18]

Hmm! Deocamdata, secret!! Va povestesc in iulie, dupa ce ne intoarcem.

iuliastoian87*
[04.03.10 00:12:57]

Excelenta destinatie, dar pozele sunt traznet. Ce culoare a apei. Mi-as dori sa ajung si eu pe-acolo odata.

ancamariagadea*
[04.03.10 21:56:27]

Chiar m-ai ajutat sa stiu mai multe despre un loc destul de putin cunoscut de mine...iar pozele sunt minunate. Un "must see" pe lista mea. Am placeara sa iti dau eu votul care-ti va aduce superbonusul

[04.03.10 23:47:06]

Negresit: "must see".

Conditii: sa ai cu cine, sa ai cu ce!

NU: cu autocarul; Nu: pe fuga (excursie de o zi).

Savureaza, respira, vezi!

Pana atunci priveste pozele (am mai postat 3- se incarca atat de greu!).

[05.03.10 01:01:09]

am atasat aceasta melodie, daca nu corespunde, schimbam!

[05.03.10 10:13:34]

webmaster,

M-ai nimerit. E mai mult decat o melodie, e pansament! Ms.

[07.03.10 22:46:24]

Nota: initial, acest ecou trebuia sa apara la Pestera de Gheata. Pentru ca are o nota personala, il postez aici.

Webmaster,

Referitor: Hallstatt/Mariana.

Imi pare rau ca am provocat atatea discutii. Nu trebuie sa va faceti probleme, in fond sunteti proprietarii site-ului si aveti 100% dreptul sa-l structurati cum vreti.

Am mai spus, nu poti sa scrii despre Buzias si sa-l postezi la Timisoara. Trebuie sa-l postezi la Banat. Ce-ar fi sa scriu despre Pipera, iar review-ul sa apara la Bucuresti (doar sunt 2 km intre Pipera si Bucuresti) ?

Dar destul, acest subiect este pentru mine inchis.

Alta e durerea mea: vad nume cu pretentii care arunca doua randuri despre o destinatie, doar din dorinta de a face puncte. Nu-si pun problema calitatii expunerii, nu dau informatii, nu spun nimic! Micul lor text este atat de general, incat poate fi postat la fel de bine la LONDRA, ISTANBUL, sau PATARLAGELE!! La inceput nu mi-am dat seama, eu fiind mai nou la voi, dar acum realizez ca ei nu au nimic de spus, nu au placerea de a scrie, de a transmite informatii utile. Placerea lor este de a acumula puncte!! Nu conteaza cum! Sa vezi scrise doua randuri (care nu spun nimic) despre vestita destinatie turistica Vaslui, mi se pare deja prea mult!

Si daca la toate astea se adauga si greseli elementare de gramatica, atunci explodez!

Vor puncte, sa spuna! Nu am nici o problema sa dau puncte, bonusuri, superbonusuri, orice vor, numai sa spuna! Dar sa nu ne insulte inteligenta! Chiar m-am gandit sa dau maximum de puncte celor care scriu review-uri multe si proaste: poate asa acestia ajung mai repede in frunte, dupa care, pierzandu-si motivatia, poate ca se vor linisti si ne vor lasa in pace.

Cred ca a venit momentul ca review-urile proaste (mai ales cele care nu spun nimic) sa fie cenzurate. Nici voua nu va convine ca site-ul sa ajunga tomberonul obsedatilor de puncte.

Acestea fiind spuse, ma opresc.

As fi vrut sa scriu despre Hallstatt, despre St. Wolfgang si Ried, despre targul de Craciun de la Nurnberg, despre drumul de la Fiskardo la Skala, despre Zell am See si Grossglockner Hauchalpenstrasse, despre Coasta Amalfi, despre Florenta si Roma, despre Coasta de Azur, despre St. Moritz, despre Hanovra, despre Scotia, despre Londra, despre Essex si Kent, despre Cambrigdge, despre Praga- orasul de aur, despre Amsterdam, despre Paris, despre Coasta Dalmatiei, Despre Dubrovnik, despre Portoroz si Piran (Slovenia), despre Viena, Salzburg si Insbruck, despre Koln, despre Bruges, cat si despre multe alte locuri pe care le-am vazut in ultimii 20 de ani.

Am hotarat insa sa ma opresc aici. Nu trebuie sa fiu concurentul celor ahtiati dupa puncte. Voi continua doar sa citesc, sa ma documentez, cu grija, inaintea fiecarei excursii, inclusiv pe "Am fost acolo". Pentru ca exista aici si multi oameni care scriu cu pasiune si corectitudine.

Asadar, ma opresc, pentru o vreme.

Va urez succes in munca voastra!

[07.03.10 23:01:57]

Multumim, dar nu te lasam sa dispari!

Asa putine lucruri s-au scris despre Scotia!!!

De ce sa te opresti?

Nu e bine la noi?

Incearca sa vezi partea plina a paharului!

Tu nu tresari in mod placut cand intra un mail cu ecouri?

Nu dai clic, curios sa vezi ce este?

Sau, nimic din ce scriem noi, nu te mai surprinde?

Mai bine gandeste-te de 2 ori! Te rog!

[08.03.10 16:39:40]

motaneata, asta se rezolva simplu prin NEACORDAREA AUTOMATA a celor 1000 pct din partea site-ului...

daca adminul doreste ca site-ul sau sa fie unul de informare corecta atunci impresiile bune vor acumula puncte DOAR din voturile noastre, ale turistilor...

dar, dupa cum spuneai, nu e site-ul nostru... : ( (

pepsi70ro
[08.03.10 17:34:17]

@motaneata, din punctul meu de vedere cred ca ai dreptate. La un moment dat am avut si eu un moment de "ratacire", insa, cu mult efort am trecut peste. Am observat ca ai scris trei impresii, toate castigand superbonus. Asta inseamna ca sunt foarte apreciate, iar noi cei care suntem aici, avem nevoie sa ne povestesti din experientele tale. Poate dorim sa ajungem si noi acolo, iar informatiile tale pot fi foarte utile.

Sunt intr-adevar utilizatori in cautare de puncte, care scriu despre orice, parerea mea este ca ei se vor pierde in timp si la un moment dat nu vor mai fi luati in seama.

Te rog sa te razgandesti, personal apreciez foarte mult modul in care ai povestit pana acum, mie nu-mi convine sa raman fara aceste impresii excelente.

mirelopodu*
[27.03.10 22:23:05]

Ah, dacă ai ştii cum m-ai uns la suflet! mamă, mamă! Mai bine nici că puteai să le spui "matale, bibicule". Parcă ai fost exact în mintea mea şi ai scos de acolo cuvintele care zăceau amorţite într-un colţ. De multe ori am şi eu astfel de momente în care, .... la fel ca şi tine,. ......

Însă apoi revin la sentimente mai bune şi îmi spun că, poate, prin picătura ce o las să cadă în oceanul "am fost acolo", cine ştie, ajut pe cineva sau determin pe cineva să-şi deschidă ochii către o destinaţie sau alta, sau poate reuşesc să insuflu dorinţa de călătorie, sau să transmit stările încercate în drumurile mele. De ce să-i vitregim pe cei care ar dori cu adevărat să citească ceva interesant în pofida celor ce aleargă după puncte. În definitiv, cei ce aleargă după premii, ... n-au decât. Ce treabă avem noi cu ei? Dacă vrei să împărtăşeşti lumii ceva, fă-o!, fără a te mai gândi la cei ce nu merită nici măcar o secundă pierdută. Fă abstracţie de ei, căci ei, pentru tine, de fapt nici nu există, şi bucură-i pe ceilalţi, care-ţi aşteaptă rândurile frumoase şi interesante.

Mai gândeşte-te!!!

magdalena
[20.12.10 07:41:05]

Apa este intr-adevar foarte limpede, iar imaginile invita la relaxare... Foarte frumoasa zona! Cat a costat feribotul si hotelul?

[20.12.10 11:08:51]

@magdalena,

Hotelul Chefalonia Palace, 4*, aflat la plaja cu nisip rosu de la Lixouri, a costat 90 EUR/noapte (demipensiune, 2 persoane), dar, dupa cum spuneam, nu a fost pe gustul meu.

Hotelul din Fiscardo a costat 80 EUR/noapte (am precizat in rw.)

Nu-mi mai amintesc pretul feribotului, dar sigur a fost foarte mic.

Alex_Macedo
[23.06.14 17:37:08]

Mult Stimate, Maestre!

Ce ar fi dacă...

... ai începe să aşterni, rânduri despre şi cu aceste locuri, de mine neştiute şi să dai drumul minţii, să lucreze!... nu de alta dar, dacă tot suntem... în Grecia şi ne îndrăgostim în fiecare an de acelaşi loc... ehm... cum ar fi să ne povesteşti ceva ce numai tu, ştii a spune??!!???

Dacă nu de altceva... fă-o, pentru mine!

[28.06.14 16:05:51]

@Alex_Macedo:

Hmmm!!! Au trecut atatia ani... Mi-e greu sa mai scriu acum despre Assos, Aghia Efimia, Sami, Poros, Skala.

Dar promit sa scriu despre o alta frumoasa insula, dupa ce voi reveni acasa! Sper sa iasa ceva interesant.

Dar sa-ti spun mai spun ceva: azi, cand veneam de la plaja, mi-a sarit inima: locul meu de parcare de sub maslinul din fata vilei era ocupat de o masina cu nr. de Bihor. Am crezut ca esti tu!

Nu erai!

Motiv sa beau un uzo rece cu gandul la prietenul meu de departe!

Alex_Macedo
[28.06.14 21:33:11]

Gând la gând!

Vraişte, între Nikiti şi Neos Marmaras, astăzi pe un şezlong, mă gândeam cum să te "păcălesc", să-mi spui unde vei amuşina în 2015!... ce ar fi dacă... îti fac o surpriză anul viitor (şi apar pe unde eşti!), degustând împreună un ouzo, unde vrei tu, în apusul elladian!

[30.06.14 09:46:32]

@Alex_Macedo:

Dear Master A,

Ma gandeam ca poate ar fi mai bine sa cumparam o insula greceasca impreuna. A reusit el Onasis de unul singur, cu siguranta in doi ne-ar costa mult mai putin!

Doar trebuie sa ne hotaram: sa fie la Marea Ionica, sa fie in Ciclade, sa fie in Sporade?

Astept si propunerile tale, mie imi e atat de greu sa iau o decizie... !!!

Sa-l intrebam si pe @Johnnyredlabel?

Aaaaa!!! Mie imi e cam greu sa iau legatura cu el, spune-i, te rog, ca sunt bine si mai spune-i ca ... stau pe terasa, ... beau o cafea si... ma uit cu drag la Marea Egee!!! ))

dorgo
[03.07.22 08:29:28]

Da, asa este, in Kefalonia, "frumusetea salbatica" poarta numele de grota Melissani iar in insula vecina, Zakynthos, aceasta poarta numele de Navagio, cred ca pentru inceput o combinatie de genul "o saptamana in Zaky si o zi in Kefalonia" (din Zaky exista excursie de-o zi in Kefalonia), e cea mai buna varianta ca sa gusti din savoarea acestor doua comori ale marii Ionice.

...

@Felixx28, am vazut ca i-ai adresat maestrului @motaneata o intrebare si i-ai solicitat mai multe detalii legate de Kefalonia. Nu cred ca-ti va raspunde, @motaneata s-a retras de pe sait in urma cu vreo 7 ani, iar acum, in aceasta vara, el a pornit din nou intr-un periplu ca sa-si reintalneasca 3 din cele 25 de "iubite"???? ale sale-insulele cicladice, cel mai bine ar fi sa te adresezi membrilor AFA care sunt activi si care au scris de curand despre Kefalonia.

Alex_Macedo, dorgo, georgiana, gushpi, iuliastoian87*, magdalena, mirelopodu*, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kefalonia:

• pagină generată în 0.77939200401306 sec