ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
ÎNSCRIS: 03.08.11
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 & 12 ani

Vila Bârlogul Urșilor Lepșa

Pentru prima oară la Lepșa... Nu mi-aș fi închipuit că o să fie atât de aglomerată zona. Poate a fost așa și pentru faptul că era lipită la weekend ziua liberă de Sf. Maria...

Am ales din multe locuri unde puteam să ne cazăm o pensiune care să fie retrasă, departe de stradă, pe care să o putem ocupa în totalitate, care să ne ofere locuri de parcare pentru mașini și unde să avem asigurate toate mesele.

Deși recenziile nu erau la superlativ, ne-am hotarat să rezervăm Vila Bârlogul Urșilor, pentru că era cea care îndeplinea toate condițiile noastre.

Accesul către vilă: din drumul județean din Lepșa, se urcă pe un drum semi -pietruit cca 2,5 km, drum care se bifurcă din când în când. Direcția către pensiune este semnalizată corespunzător - nu aveți cum să va rătăciți.

Recunosc, am bombănit tot acest drum (pe care l-am parcurs în 15 minute), pentru că nu conduc vreun jeep și sunt fel de fel de obstacole pe drum (gropi, bolovani).

Vila este chiar la capătul drumului, într-un cadru natural de vis!

Înainte de gazde, am fost întâmpinați de doi câini ciobănești - care s-au dovedit a fi prietenoși. Ulterior, administratorul ne-a arătat imobilul și camerele.

Vila este compusă din 4 camere duble și 2 apartamente (fiecare având baie proprie), bucătărie, loc de servit masa (unde am încăput lejer 14 adulți și 8 copii), un living imens cu fotolii, șemineu și masă de biliard. Locurile noastre preferate au fost foișorul din curte și terasa de la etajul 1.

Cu privire la amenajările interioare, acestea sunt de tip rustic, cu lambriuri în camere și mobilier ok, cu destul spațiu de depozitare. Acum, cu sinceritate spun că s-ar putea să nu fie pe placul pretențioșilor. La fel și faptul că în luna august nu se face focul în imobil - iar peste noapte, în camere, temperatura nu a depășit 16-18 grade...

Optând pentru pensiune completă, am mâncat la orele alese de noi, meniul fiind stabilit anterior cu proprietarul. Ne-au fost îndeplinite toate dorințele culinare, inclusiv cele legate de salate și de... usturoi, mult usturoi! Porțiile au fost îndestulătoare, meniul variat - exact așa cum îl stabilisem anterior - totul gustos și proaspăt pregătit. Niciun copil n-a facut mofturi - ceea ce e notabil pentru grupul nostru.

Priveliștea este superbă. De oriunde m-aș fi uitat - de la fereastra camerei, de pe terasă, din foișor - munții Vrancei împăduriți se ridicau semeți, înconjurându-ne.

Ca entertaiment, dacă nu doriți să coborâți cu mașina (si nu am vrut), aveți trasee turistice în toate direcțiile. Noi ne-am ales câte un deal în fiecare zi și am explorat împrejurimile, însoțiți de câinii ciobănești de la pensiune. În apropiere se află un târg, o păstrăvărie (care datează din 1950!), iar ceva mai departe obiective turistice precum Cascada Putnei și Mânăstirea Lepșa (com. Tulnici).

Copiii au zburdat în voie, au făcut plajă și concursuri, astfel încât n-am avut deloc grija lor.

Foarte important de precizat faptul că rețelele Vodafone și Orange nu au semnal în zona pensiunii. În schimb funcționa corespunzător internetul - WIFI gratuit.

A fost o ieșire reușită - la noi sunt reușite oricum când ne adunăm cu toții - într-un cadru natural superb, numai bun pentru a ne încărca bateriile.

Repet, ca și punct de cazare, nu este un imobil nou și este departe de a fi încadrat la categoria lux.

Merită, însă, pentru împrejurimi, pentru aerul curat, pentru mirosul fânului proaspăt cosit, pentru spațiul oferit de această proprietate, pentru locurile generoase în care poți sta la un pahar de vin, la o carte, pentru livingul unde poți dansa o sârbă ca la noi și nu în ultimul rând pentru mâncarea bună pregătită de gazdă.

Recomand!

Cu speranța că am fost cuiva de folos, vă doresc vacanțe frumoase tuturor!

Trimis de silvia tudoran in 17.08.16 16:28:28
Validat / Publicat: 17.08.16 18:14:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LEPȘA.

VIZUALIZĂRI: 2199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 flori pe dealul din apropiere

webmasterX [17.08.16 18:26:29] »

@silvia tudoran: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

mishu [17.08.16 20:26:43] »

Cred ca doar daca imi lua cineva accesul la acest articol puteam sa nu-l votez. Este o zona minunata pe unde ajung de 2-3 ori pe an (ajungeam si mai des inainte) inca de acum 30 de ani si am vazut cum a evoluat toata aceasta zona. Este o zona minunata si incare ai ce face un concediu (cu conditia sa ai si vreme buna). Poti face si drumetii dar poti sa cobori si la malul apei si sa faci plaja. Poti face drumetii sau pur si simplu poti sta in curte si trage in piept tot acel aer curat.

Felicitari pentru o ieseala potrivita, votat cu placere.

silvia tudoran [17.08.16 23:17:04] »

@webmasterX: cam acolo ar trebui sa fie. Imi pare rau ca nu se vede de sus imobilul, ca as spune cu exactitate. Dar in raport cu ultima proprietate si cu drumul judetean, aceea ar fi pozitia. Nici noua nu ne arata pe gps ultimii 250m, ca si cum nu ar exista niciun drum... Dar va asigur ca exista, e circulabil. Si daca am urcat eu, chiar si cu 10 km/ora, va asigur ca se poate. Adevarul e ca era uscat pe jos... Nu ma vad urcand aici iarna fara un jeep.

silvia tudoran [17.08.16 23:23:31] »

@mishu: multumesc pentru aprecieri!

mishu, silvia tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Bârlogul Urșilor: