ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
ÎNSCRIS: 21.07.12
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII

Peripeții marca Hotel Venus Mamaia

Oare cum ar fi mai corect să încep? Am cumpărat bilet la acest hotel sau am fost până la acest hotel sau era să fim cazați la acest hotel. Mă rog, până la finalul acestor rânduri o să ajung la o concluzie.

După 3 ani de absență de pe litoralul românesc, entuziasmați nevoie mare, am ajuns și noi la mare. Intrăm în recepția hotelului așteptându-ne la o atmosferă de vacanță, de liniște și pace… de unde?! Toată lumea se certa cu toată lumea, zic eu în gândul meu, cine știe, turiști prea pretențioși, eu vreau doar să imi văd bagajele în camera și altceva nu mă mai interesează ca să nu îmi risipesc atmosfera de vacanță în care pluteam.

Vine și rândul meu. Cu zâmbetul pe buze și cu lecția învățată zic:

- Bună ziua, avem și noi două bilete de odihnă (am mai fost cu niste prieteni) la hotelul dumneavoastră, pentru camerele de la etjul 3 de 3 stele. Eram deja documentată ca hotelul este de 2 stele și doar cele de la etajul 3 erau renovate și de 3 stele. Am văzut cum zâmbetul recepționerei scade la jumătate și imi grăiește pe un ton destul de speriat, probabil de la meciurile anterioare:

- Bună ziua, din păcate toate camerele de la etajul 3 sunt ocupate, iar cazarea începe după ora 18:00 (ora fiind 10:30 – 11:00).

- Nu-i bai așteptăm, zic eu la fel de zâmbăreață.

- Nu, nu m-ați înțeles, camerele de la etajul 3 sunt și vor fi ocupate. Bineînțeles că mi-a picat fața, recepționera văzând, continuă: S-ar putea să mai avem ceva camere pe etajul 2, dar tot după ora 18:00. Să știți că și acelea sunt renovate, dar nu am mai apucat sa reactualizăm informația.

- Bun zic, arătați-mi o cameră de la etajul 2 să văd ca este identică cu o cameră de la etajul 3. Deja începusem sa miros ceva necurat la mijloc. Bun, nu a fost actualizată informația, dar banii? De ce sejururile de pe etajul 3 erau mai scumpe iar cele de la etajele inferioare mai ieftine? Îmi era clar că ori nu era adevărat, ori eu prea fraiera de am plătit mai mult pentru etajul 3 ceea ce nu prea cred.

- Păi stiți ca nu vă pot arata o cameră pe etajul 2 pentru că acum este mizerie.

- Nu-i problemă, nu mă deranjeză.

- Păi nu avem voie să le arătăm așa. Pentru mine era deja clar că nu erau renovate ca cele de la etajul 3. Și încet încet tonul discuției incepea să fie la fel de aprins ca cel al “turiștilor prea pretențioși” (îmi pare rău ca am gândit atunci așa). Și tot recepționera vine cu ideea, deja pregătită, probabil o servise și altora înaintea mea.

- Daca doriți sa va cazați mai devreme (cu o atitudine de parca ea imi facea mie o favoare) puteți încerca la Hotel Delta, Dunarea, Victoria sau Riviera să vedeți dacă mai au camere libere, pentru ca biletul este valabil și acolo.

- Poftim!? zic, păi dumneavoastră aveți impresia că eu mă plimb în toată stațiunea să imi găsesc loc de cazare cu biletul în mână? Atunci cu o voce destul de ezitantă zice:

- Păi stiți ar mai fi două camere la Hotel Victoria, mergeți acolo să le vedeți și dacă vă convin le luati pe acelea. Nici vorba nu se mai aducea că ar mai fi posibilă cazarea la Hotel Venus.

Văzând cum stă treaba acolo zic ok, oricum aici nu mai am ce căuta, îmi iau hârțoagele și plec. Stiam ca Hotelul Victoria este de 3 stele tot, așa că nu va mai fi problema asta. Ajungem la Hotelul Victoria, mă duc la receptie si incep iar poezia, de data asta:

- Bună ziua, ne-au trimis de la Hotelul Venus, aveti două camere pentru noi să le vedem.

- Bună ziua, ce hotel? , ce camere? Noi nu stim nimic nu ne-a sunat nimeni...

Atunci nu numai că mi-a picat fața, am picat instantaneu din atmosfera de vacanță direct în cap, cred că am facut și „O calatorie spre centrul Pamântului” și înapoi.

Pun mâna pe telefon sun la Hotel Venus și zic:

- Vă bateți joc de mine?

- Păi ce s-a întâmplat, de parcă nu erau vinovați cu nimic.

- Păi la Victoria nu stiu nimic despre cele 2 camere despre care mi-ați zis.

- Așteptați să vorbesc cu directorul, îmi zice.

Am așteptat și într-un final a venit recepționera de la Victoria și ne-a zis:

- Știti avem 2 camere dar sunt la parter, putem merge să le vedem dacă nu vă deranjează că nu este curat.

Deci aici se puteau vedea camerele chiar dacă nu era curat...

Le-am vazut, camere fara balcon, ceea ce nu m-a încantat deloc, dar le-am acceptat ca deja ma săturasem de atâta circ.

Nici nu stiu daca sa mai fac un review pentru Hotelul Victoria, s-ar putea să fiu interpretată ca: După ce ca te-au acceptat mai faci și mutre, dar așa ceva nu mă așteptam să mi se întâmple. Oricum e prima dată când pățesc așa ceva și sper că și ultima.

In concluzie: Cred că cel mai corect este să spun că am cumpărat bilet la Hotel Venus, dar ne-am petrecut concediul la Hotel Victoria.

PS: Nu ma intrebați de ce n-am cascat bine ochii pe review-urile de pe afa. M-am uitat, dar am crezut ca din 2014 poate s-a mai schimbat ceva.

Trimis de TaniaT in 17.08.16 16:02:11
Validat / Publicat: 17.08.16 18:09:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2024 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TaniaT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.16 16:20:39]

Rog trimiteţi dovezi ale rezervării (copie după doc. de plată avans, schimbul de mailuri referitor la rezervare etc) prin email, pe adresa webmaster[@]amfostacolo[. ]ro.

După verificarea acestor documente, unitatea va fi inclusă pe Lista Neagră AmFostAcolo - unităţi care nu respectă rezervările.

NB: Dacă dovezile solicitate nu sosesc, în schimb, într-un interval rezonabil de timp, review-ul îşi poate pierde premiza "scris cu bune intenţii" şi poate fi retras de pe sait.

ne-am petrecut concediul la Hotel Victoria

Ne-am bucura totuşi să citim impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Zoazore
[17.08.16 20:23:35]

@TaniaT -

Ba da, scrie! Așa se mai actualizează informațiile. Pune și poze!

Nu știu ce să fac: să râd? Să te compătimesc? Umorul tău amar, însă, mi-a plăcut!

Măcar la Victoria ți-a revenit cheful de vacanță?

[17.08.16 20:33:36]

@TaniaT - sunt foarte de acord cu @Zoazore chiar daca a fost pe nervii tai ai un umor aparte si asa cum te-a sfatuit web-ul, daca exista dovezi scoate-le la iveala. In rest ca sa pastram nota de umor puteai chiar sa scrii 2 articole ca practic ai calcat in ambele hoteluri si informatii ai o multime ????.

Si te mai asteptam si cu alte articole si cum sunt curioasa si eu ca si Zozo, cum a fost continuarea?

Felicitari, votat cu placere.

printesa82
[17.08.16 21:42:57]

Nu-mi vine sa cred ceea ce am citit... Cum e posibil asa ceva? E bataie de joc... nimic altceva... cum isi permit" unii hotelieri "sa faca asa ceva cu turistii?

Sunt foarte curioasa de continuare acolo la Viktoria macar a fost ok?

Va mai trecut supararea?

Sper totusi ca ati fost recompensati oarecum... si a fost bine pana la urma .

chris79
[18.08.16 07:16:03]

Ba sa credeti - fix asta mi s-a intamplat mie acum 2-3 ani cred, in Venus la Hotel Lidia. La fel in ziua aia era plina receptia de lume venita din toata tara care aveau rezervari facute dar [....] nu mai aveau locuri, pt ca le dadusera celor ce venisera direct pe preturi mult mai mari - ceea ce mi s-a spus cu nonsalanta. Asa ca am fost zburataciti fiecare pe unde s-a putut. Eu am ajuns la H Raluca - Venus si a fost foarte OK, altii au fost trimisi prin Saturn sau Neptun... Au chemat taxi-ul pe banii lor (!!!). Aceste peripetii le-am istorisit in review-uri separate la H Lidia si H Raluca. Credeam ca in 2016 s-a mai schimbat ceva - dar vad ca nici pomeneala.

TaniaTAUTOR REVIEW
[18.08.16 10:26:59]

@Zoazore

Toata tarasenia a durat vreo 2-3 ore, apoi dupa vreo 2-3 ore de haz de necaz ne-a revenit cheful de vacanta.

Pozici nu am mai facut din pacate. Imi doream ca dupa 3 ani de inactivitate (motivata ) de pe afa, sa revin cu review-uri pozitive si poze pe masura.

@mishu

Multumesc.

Continuarea...va urma

@printesa82

Am fost recompensati cu varf si indesat atat de natura care ne-a daruit o vreme superba pe tot parcursul sejurului cat si de reactia juniorului cand a vazut pentru prima data marea.

Asa ca am iertat pe toata lumea.

chris79, mishu, printesa82, TaniaT, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂVenus Hotel: