ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2010
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    FEB-2010

In intampinarea primaverii

Urc cu liftul la etajul 2, deschid usa camerei si trag perdeaua la o parte. Ies pe balcon - o panorama fantastica mi se infatiseaza in fata ochilor! cu nimic mai prejoasa decat cele pe care le vezi pe vederile ce provin de pe insule exotice – si asta cu toate ca ma aflu pe pamant spaniol – si anume pe una dintre insulele baleare, pe insula Mallorca. Un strand cu nisip alb, apa azurie, transparenta si multi, multi palmieri alineati de-a lugul unei promenade ce te imbie la plimbarii lente si placute.

E adevarat, ma aflu aici pe aceasta insula in afara sezonului, care va incepe probabil in doua sau chiar trei luni si totusi temperaturile s-au ridicat la aproape 20 de grade. Am auzit ca in vara e moarte de om pe aici si plaja, acum aproape goala este acoperita in totalitate de zeci de prosoape si sezlonguri.

Hotelul “Bahia del este” in Cala Millor aduce mai mult a sanatoriu, fiind un fel de rezidenta pentru cei care isi petrec aici iarna si media de varsta a depasit de mult granita varstei de pensionare. Dar nu conteaza – sunt aici pentru a petrece cateva zile de relaxare in intampinarea primaverii.

A doua zi vizitam Palma - capitala insulei ce se afla doar la o ora departare. Toata insula este verde si plina de livezi de mar si piersici in floare. Catedrala La Seu din Palma este amplasata aproape de malul marii si este deadreptul impunatoare. (€ 4, 00). Langa catedrala vizitam Palatul Almudaina (€ 3, 50) si perindam prin sali cu fler maur, mobilate cu mobila antica, pe pereti cu tapiserii si tablouri sumbre. In mijlocul palatului o mica curte interioara cu o fantana arteziana in mijloc.

Ne plimbam pe strazile orasului pana la piata Major si orasul imi aduce aminte de Barcelona in miniatura cand descopar cu mirare cladirile lui Gaudi.

Pe drum inapoi oprim la o intersectie de strazi in apropierea orasului Manacor la un restaurant tipic mallorchin (Es Cruce). Ne mira faptul ca parcarea restaurantuli este plina pana la ultimul loc si la fel este si restaurantul. Se sta chiar la coada in asteptarea unei mese libere. Noi avem noroc si putem lua loc doar dupa cateva minute cand o familie tipica regiunii cu bunicii si copii (8 persoane) elibereaza mai multe mese dintr-o data. Ne asezam la masa dar din pacate cartea de meniuri este scrisa doar pe mallorchina (o amestecatura intre spaniola si franceza) si nu intelegem prea multe. Chelnerita stresata vine imediat sa ne ia comanda. Ce sa cerem? O lista de meniuri in alta limba nu au... si timp de explicatii nici atat…aici merge ca pe banda rulanta, vedem doar cati clienti mai asteapta …asa ca aratam cu degetul pe cartea de meniuri - sa vedem ce ne aduce. La mesele din jur vad farfurii cu melci si alte vietati care nu-mi starnesc neaparat apetitul. Nu asteptam mult pana cand chelnerita ne aduce mancarea. Pe una din farfurii un fel de tocana cu cartofi, ardei si bucati mici de carne. Pe farfuria cealalta, aoleo, un animal prajit, scuze dar arata ca un sobolan jupuit si aruncat in ulei firbinte. Fara sa ma gandesc prea mult ii inping farfuria – asta este pentru tine! …si incep sa rad cand sotul meu incepe sa rontaie la piciorusele subtirele ale…ce-o fi fost sa fie…Eu ma infulec cu tocana mea care are un gust foarte bun. Ca desert incercam un fel de savarina cu frisca si bem un suc exceptional de portocale (bineinteles facut pe loc din portocale adevarate! ) Si pentru tot am platit impreuna 17 euro – acum stiu de ce se sta aici la coada.

In partea de est a insulei descoperim mai multe golfuri ascunse printre stanci cu denumiri care spun deja totul: Portocristo, Cala d´or, Cala romantica. Facem o pauza in gradina botanica a insulei (€ 7, 50) cunoscuta pentru varitatea de cactusi care se gasesc aici.

A treia zi facem o tura in partea de nord, ce ne prezinta o noua infatisare a insulei cu o coasta deluroasa si abrubta. Pe serpentine urcam pana la Cap Formentor. Pentru 30 km am necesitat aproape o ora, dar privind de aici orasul vazut de sus si intreaga coasta pot spune ca sa meritat pe deplin. La intoarcere descoperim pe la jumatatea drumului Plaja Formentor ascunsa printre paduri de pini – un loc unde se merita sa petreci cateva ore nestingerit. In Alcudia – un oras in care zidurile antice au ramas inca intacte ne plimbam prin cartierul arab imaginandu-ne forfota strazilor pline de bazare in vara.

Si daca veti ajunge si voi vreodata in Cala Millor, faceti neaparat o vizita pe plaja, unde Marius din Resita, visand la o viata mai buna pe taramurile calde ale insulelor baleare, cu un optimism fara comparatie, construieste zi de zi fantastice castele… de nisip.

Trimis de Pami* in 02.03.10 18:27:43

VIZUALIZĂRI: 3712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 putina primavara - flori de mar

[02.03.10 19:20:49]

pami. am atasat un fond sonor impresiilor tale, daca consideri ca nu este potrivit, lasa un semn!

Cristian_h*
    [02.03.10 19:23:01]

si pana la urma ce era acel animal prajit ? sigur era iepure ?

biancuta
    [02.03.10 22:20:56]

O descriere frumoasa, ai cateva poze superbe, pentru care meriti un vot.

mariana
    [02.03.10 22:23:12]

te rog sa-mi spui daca ai fost cu bilet prin agentie si am inteles bine, 2 pers. cu 500 euro cu avion inclus?

Eu am fost in Ibiza, mi-a placut, avea niste golfuri de ziceai ca esti in laguna albastra, portul frumos, la fel si orasul dar atata mizerie cata am vazut in unele parti de insula nu am vazut in viata mea. Cum este Mallorca, din imagini pare destul de curata? Este adevarat, am fost in august dar vazand fotografiile tale acum imi pare rau ca am fost acolo aproape si nu am vizitat si Mallorca, pare mult mai frumoasa ca Ibiza.

Daca ai fost prin agentie si se poate, te rog frumos spune-mi si mie, care? Multumesc

Costi
    [02.03.10 23:47:17]

Interesant!

La Catedrala La Seu din Palma se plăteşte ca să intri ... şi încă mai mult ca la muzeu ... Am mai întâlnit aşa ceva doar la catedrala din Liege.

M-ai dat gata cu expresia:

"Eu ma infulec cu tocana mea ..."

Asta este din categoria "Nu mă risc, că nu se merită ...", dar e mult mai tare!

Pami*AUTOR REVIEW
    [04.03.10 10:17:38]

mariana

trebiue sa te dezamagesc d.p.d.v. al agentiei - EU sunt agentia; -) adica mai bine spus eu imi organizez calatoriile singura - de ce sa le platesc lor comision? deci am luat bilete direct la avion, hotel si masina de inchiriat (din pacate in afara sezonului sunt multe dintre hotelurile bune inchise asa ca am nimerit la acesta care cum l-am descris aduce putin a "casa de batrani". In rest nu pot sa-ti recomand Mallorca in sezonul din vara pentru ca este inghesuiala mare si probabil ca nu mai arata asa de curata ca pe pozele mele. Este defapt o insula a nemtilor si englezilor care merg acolo sa faca "party" sa se imbete si sa faca galagie...

Alb
    [07.03.10 17:14:35]

PAMI, te dezamagesc.

Eu am fost in VARA anului trecut si insula este superba, nu este mizerie si nici aglomeratie. Si eu am fost in sezon. Nu este bine sa dezinformezi, Malorca este plina de viata vara, atunci se face si plaja si vara se arata in toata splendoarea ei... Ori banuiesc, ca daca tu ai fost in februarie 2010 nu aveai cum sa faci plaja si nici baie in mare... Deci, vara-toamna este anotimpul perfect.

Cat despre galagie, eu am stat in zona zona Palma si crede-ma era foarte liniste. Acolo lumea este civilizata iar muzica nu se asculta la maxim si gunoiul nu se arunca pe jos... Am stat seara de seara la terase si nu era nimeni beat si nu se auzeau decat muzica dar cu un sonor adecvat si vuietul marii....

Zona Arenal este ptr tineri, dar in nici un caz nu este mizerie si nici aglomeratie, deci nu stiu de unde ai scos opiniile astea...Este usor sa dezinformezi daca nu ai fost acolo in PLIN sezon. Eu am fost si in celelate insule din Baleare-in Formentera, Ibiza, Menorca-TOT IN PLIN SEZON- si crede-ma si acolo era liniste si curat!!!!! Iar Malorca Este o insula absolut fermecatoare, si sunt locuri minunate si pe coasta de nord-vest (tu ai stat in est la Cala Millor), dar sunt si alte locatii mult mai frumoase, de exemplu in sud Plaja es Trenc, Colonia Jordi, Saint Elm in vest etc.

Deci, Malorca merita vizitata in orice anotimp ptr ca este SUPERBA.

Pami*AUTOR REVIEW
    [08.03.10 10:20:38]

Alb,

Ai dreptate -cred ca m-am lasat influentata de diversele reportaje negative pe care le-am vazut la tv. despre "El Arenal".

Deci suntem de aceeasi parere - Mallorca merita sa fie vizitata si eu am fost foarte impresionata in totalitate de varietatea plajelor si a zonelor turistice! Ma bucur sa aud ca si in vara este la fel de frumoasa!

Alb
    [08.03.10 18:49:59]

OK. Mie mi-a placut si de asta am si notat aceasta destinatie cu un calificativ maxim. Ma bucur ca ai intampinat primavara intr-un loc cald, in Romania a inceput sa ninga si sa fie frig, desi e 8 martie.

La multi ani de ziua Femeii tuturor d-nelor/d-relor de pe acest site. !

Alb, biancuta, Costi, mariana, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: