ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
JUN-2008
single

Un oras linistit, dar scump!

Cred ca de trei ori m-am apucat sa scriu despre unul dintre cele mai verzi orase din Bulgaria, niciodata n-am reusit sa termin, ba suna un telefon si ma chema undeva, ba copii aveau nevoie de “stiintele” mele la aritmetica sau bastonase, ba se intampla ceva si nu reuseam cu finalizarea. Apoi cheful disparea si uitam de scris!

Mai devreme am avut de lucru cu cateva harti ale litoralului vestic al Marii Negre, si ochii mi-au cazut pe Burgas, orasul despre care n-am reusit sa scriu nimic, desi pentru mine este unul dintre cele mai frumoase, cu foarta multa vegetatie si foarte mult aer curat.

Al patrulea oras ca marime din Bulgaria, Burgas se bucura de unul dintre cele mai prolifice porturi ale Marii Negre, totalul marfurilor trazactionate aici anul trecut, depasind usor portul Constanta, cel mai mare port de la Marea Neagra.

Imi aduc aminte, in urma cu vreo 15 ani, am participat la un exercitiu militar in Golful Burgas, a fost prima data cand am iesit din apele teritoriale, prima data cand participam la o aplicatie cu forte NATO, prima data cand am vizitat orasul si prima data cand am facut o plimbare cu autocare militare, in cele mai importante statiuni de pe coasta bulgaresca. Multi de “prima data” si de obicei nu se uita niciodata. Si nu am uitat. Apoi, periodic, la intervale mai mari sau mai scurte, dupa ce am abandonat navele militare, am ajuns in acest oras, tot in interes de serviciu, dar de aceasta data, mult mai liberi, cu nave comerciale.

Ceea ce atrage atentia in primul moment, este abundenta de vegetatie, copaci inalti, batrani, multe gradini florale, squaruri cu aranjamente florale. Pe masura ce parasesti incinta portului si te indrepti catre centrul istoric si comercial al orasului, descoperi cladiri vechi, multe dintre ele construite intre cele doua razboaie mondiale, dar si monumente istorice cu principalii reformatori ai statului bulgar. Exista unele cladiri de la inceputul secolului trecut, toate locuite, dar aparate de legile monumentelor istorice. Printre ele, privirile ne sunt eclipsate de unul dintre cele mai inalte hoteluri bulgaresti de 4 stele si inalt de 20 de etaje, Hotel Bulgaria, mult timp fiind considerat perla neslefuita a Burgas-ului, tocmai datorita pozitiei strategice, in plin centru comercial al orasului, aproape de toate punctele de interes general. In parculetul din apropierea hotelului, frecvent se organizeaza concerte, manifestari culturale sub toate formele, expozitii, locul fiind frecventat in general de tineri. Acolo am remarcat si existenta unei foarte bune conexiuni wirelless, multi fiind cu laptop-urile pe bancutele din parc. De aici avem doua posibilitati pentru explorarea orasului: catre nord, pastrand axa Alexandrovska/Bulair sau catre vest, adica spre malul marii, catre zona falezei plina de restaurante, tersase, foarte multe gradini si monumente.

Hotaram sa alegem nordul, in general cand ajung prima data in Burgas, merg la un anumit magazin, foarte bine aprovizionat dar si foarte scump, cu foarte multe marfuri, majoritatea din tarile occidentale. Magazinul se afla in imediata vecinatate a Universitatii din Burgas si este unul dintre cele mai cautate. De la hotelul Bulgaria, pana aici, la Universitate, bulevardul este unul pietonal, cu foarte multe magazine, in general de confectii, piele si foarte multe bijuterii. Exista si cateva restaurante, pizzerii, cateva tarabe cu artizanat, dar in general magazinele de bijuterii au cea mai mare pondere pe metru patrat, practic si cel mai pretentios client este imposibil sa nu plece cu o bijuterie cat de mica de acolo. Si eu am fost vrajit de multitudinea de modele, de lucratura frumoasa, am constatat ca in unele cazuri, preturile erau chiar mai ieftine ca in bazarul din Istanbul. Si nu exagerez!

Partea cea mai frumoasa a Burgas-ului consider ca este faleza orasului, care se intinde pe toata lungimea si care adaposteste unele dintre cele mai pitoresti locuri din oras. “Gradina marii” este un imens parc cu foarta multa vegetatie cu multe alei strajuite de statui, sculpturi, monumente si foarte multe flori. Acest parc se afla situat deasupra falezei propriu zise si este locul de intalnire al indragostitilor, al pensionarilor si al tuturor celor care iubesc natura si florile. Florile inspira, aerul curat din jur creeaza confortul necesar pentru a te simti bine langa persoana iubita, pentru a uita de griji, pentru a visa, pentru a spera. Si eu m-am asezat de cateva ori in acel parc, am un loc preferat langa un aranjament floral de exceptie, sincer, ma simt mult mai linistit si parca mai plin de viata. De acolo, sunam acasa, vorbeam cu sotia si fetitele, locul ma linistea, vocea fetelor mele pecetuia o stare de liniste si contemplare, care activa anumite trairi sentimentale, poate greu intelese de unii.

Cautati “Sea Garden”, faceti-va timp si ramaneti cateva minute pe acele bancute privind aranjamentele florale de exceptie. Va spun eu, ca mai tarziu va veti simti altfel. Mult mai curati in suflet si gandiri.

Exista foarte multe monumente, cel mai reprezentativ fiind Panteonul, o constructie moderna ce reprezinta un omagiu pentru militarii bulgari care si-au dat viata pentru Eliberarea tarii. Ceea ce mi-a displacut aici, privind in interior, dupa grilajul de fier de la intrare, au fost mazgaliturile cu spray-uri vopsea pe peretii din interiorul monumentului.

In acest imens parc se organizeaza fel de fel de expozitii, eu am intrat la cea de reptile, care era aproape identica cu cea din satul de vacanta din Mamaia, tot aici gasim o mini gradina zoologica, o mini gradina botanica, un cazinou dar si un teatru de vara, unde mai ales in sezonul estival au loc reprezentatii sau festivaluri celebre in Bulgaria.

Partea cea mai senzationala a falezei, si totodata capatul de sud al parcului este reprezentat de esplanada de unde se poate admira “Podul”, de fapt un dig de larg, asemanator constructiei noastre de la Cazinoul din Mamaia, dar mult mai mare in lungime. De pe el se poate admira portul comercial in toata splendoarea sa, faleza cu numeroasele terase si restaurante de pe plaja, se poate admira esplanada si constructiile de pe dealul gradinii, mult mai bine construite si pastrate/protejate prin grija autoritatilor locale. Nu pot sa nu fac o paralela intre esplanada din Burgas si cea din Constanta si sa nu ma ingrozesc cate diferente exista. In minus, binenteles, pentru noi.

Aici, pe inserat am intalnit foarte multe perechi de indragostiti, multi tineri tinandu-se de maini, multe cupluri care radeau, priveau marea si se simteau tineri.

Exista foarte multe discoteci, majoritatea pe faleza, locul ideal unde cei tineri se pot distra fara a deranja locuitorii blocurilor din partea opusa a parcului.

Sunt multe de vazut in Burgas, daca va veti caza la Nessebar sau Sozopol, incercati sa nu evitati Burgas. Desi este un oras scump, aveti multe de vazut, vizitat aici. Muzeul de istorie, Muzeul de Etnografie, Muzeul Naturii, sunt cateva din obiectivele turistice cele mai appreciate. Eu daca n-am fost cu familia, am preferat sa nu le vizitez, dar este pacat sa ajungeti acolo si sa nu le vizitati. In parcarea muzeului Etnografic, in permanenta vedeam autocare cu numere de Germania, Italia sau Franta.

Sunt multe care mai pot fi spuse despre Burgas, eu plimbandu-ma singur, in putinele ore libere, cand puteam scapa de la nava, preferam sa ma plimb prin parc, sa admir florile si sa inspir aerul mult prea curat si plin de tinerete de acolo. Doream sa gasesc ragazul necesar sa ma gandesc la fetitele mele urmarind alti copii care se jucau alaturi de parintii lor. Uneori cand stai mai departe de copii, ajungi acasa si nu-I intelegi, uneori nu-i cunosti. Si aceste lucruri lasa urme in sufletul unui om care sta pe mare. Si te intrebi: ce-am facut? ce-am realizat? unde sunt?

Trimis de pepsi70ro in 02.03.10 17:26:44

VIZUALIZĂRI: 11964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Magazinul de care va povesteam, foarte dotat dar scump

[02.03.10 18:16:45]

WBM, propun o melodie ascultata de multe ori in Burgas. Cred c-ar prinde bine, multumesc!

Dragoș_MD
[02.03.10 18:56:23]

eu amfostacolo intr-o dupa-amiaza ploioasa de septembrie, toamna trecuta, in timpul vacantei la Sveti Vlas. fetele se hotarasera sa isi caute cate ceva de cumparat si iata-ne si pe noi pe o strada pietonala din centru (habar n-am daca e aceeasi despre care vorbesti tu aici), zgribuliti si plouati, pe fuga, sa mai apucam ceva pravalii deschise. cel mai mult mie mi-a placut un magazin la etajul unei micute galerii comerciale cu "echipament" pentru rockeri. aveau acolo de toate: tricouri, geci, bratari, bandane, badge-uri, afise... puii mei, nici nu mai stiu ce nu era acolo! chiar si CDuri si DVDuri cu formatii "grele" (ACDC - doar un exemplu). vanzatorul m-a vazut privind un afis cu un concert ce ar fi urmat sa fie in acele zile in aer liber (dar vremea era... numai de concerte nu! ), peste care era lipita o banda cu "ANULAT"... si am intrat in vorba. desi pana la urma n-am luat nimic de la ei, a fost permanent numai zambet, serviabil si la sfarsit ne-a povtit sa revenim, poata data viitore gasim ceva si pe gustul, si pe buzunarul nostru. daca eram intr-o dugheana din Mamaia, sigur ma dadeau aia afara sa nu mai rascolim de pomana marfa!

O alta "atractie" gasita (de-acum printr-o ploaie torentiala) a fost un centru comercial Carefour, mult mai bine dotat decat oricare vizitate pana acum in tara (dar nu la fel de urias pe cat era cel de langa Paris). de acolo mi-am luat o serie intreaga de DVDuri cu filme mute (comedioare cu mari comici) la preturi de nimic.

Promit sa-mi fac odata timp sa vizitez pe indelete orasul!

georgiana
[02.03.10 20:00:40]

Pepsi,

Dar cum ti s-au parut bulgarii?

Eu am fost doat o singura zi in Bulgaria si asta...foarte demult!

[02.03.10 20:19:51]

In foarte, foarte multe dintre cazuri, bulgarii sunt mai corecti decat noi. Desi avem acelasi spirit balcanic smecheras, desi exista si la ei tepuitori, hoti, cersetori, desi au foarte multe probleme de comportament si comunicare civilizata, bulgarii totusi stiu sa-si vanda marfa, sa-ti zambeasca, sa te simti in largul tau si mai ales apreciat.

magdalena
[02.03.10 21:21:31]

Uitandu-ma la poze ma intreb degeaba ce au bulgarii si noi nu avem...

Nu avem, asta e! O sa tin cont de ce ai scris cand ajung pe acolo, sper in primavara ca am drum prin "zona".

Si sunt si "geloasa", pai cand mergi fara copii ai ce vedea si umbla... Asa cu gasca dupa tine, mai greu...

Diaura*
[02.03.10 23:44:14]

pepsi70ro Ma impresionezi inca odata cu bunatatea si atasamentul ce le ai fata de familie.

"Eu daca n-am fost cu familia, am preferat sa nu le vizitez,..." Arata-i sotiei tale cuvintele astea. Cred ca sunt cea mai frumoasa declaratie de dragoste pentru ea.

Stiu ca votul meu nu compenseaza cu nimic , sutelor de offf-taturi ale tale , dar mai mult nu pot face.

ileanaxperta*
[03.03.10 00:10:38]

pepsi, ti-am citit randurile mai devreme, cu aceeasi placere si am vrut sa te votez, dar nu era nr. 7 votul meu ca sa fiu "vinovata" cu cadoul de superbonus. Dar iata, ca nerabdarea mea a luat sfarsit, am intrat aici si repede-repede mai intai te-am votat iar acum scriu ecoul. Asa e, sensibilitatea si sentimentele atat de bune reies mereu din orice rand scris de tine.

Si eu am fost pret de vreo 2 ore la plimbare prin Burgas. Am facut chiar drum special pana acolo, plecand de la Nessebar. Orasul sau mai bine spus, centrul unde ne-am plimbat putin, este atat de placut, de linistitor, de verde si chiar de curat. Am ajuns si la plaja lata, frumoasa si erau si atunci cativa nebunatici ce s-au incumetat sa faca o baie in mare. Ah, ce-as fi vrut si eu!...Am cateva poze din Burgas dar le-am atasat la review-ul meu cu Nessebar. Altfel, le-as fi pus aici cu toata placerea mea. Poate alta data, nu?! Noapte buna si vacante de vis tuturor!!!

balasa violeta
[06.05.10 18:36:00]

Impresionanta descriere! Nu pot trece fara sa citesc orice postare de a dumneavoastra. Deja am inceput sa iau notite. Felicitari!

[06.05.10 18:55:04]

Va multumesc, acelasi lucru il pot spune si eu despre impresiile dumneavoastra, le citesc cu interes si le apreciez asa cum se cuvine.

Krisko
[20.07.12 13:53:56]

pepsi70ro:

Un review extraordinar! As pleca chiar acum daca as putea.

Ma surprinde un pic, prin copmparatie, ca cealalta Gradina marina (Varna), e atat de neingrijita.

balasa violeta, Diaura*, georgiana, ileanaxperta*, Krisko, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Burgas, orașul verde: