ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2016
ÎNSCRIS: 04.09.15
JUL-2016

Putin despre Lefkada

Pentru a descoperi "adevarata" Lefkada am inchiriat o masina pentru 2 zile (70 de euro plus benzina)

Am plecat din Nidri. Ne-am lasat condusi de drumul principal ce ducea spre Ag. Nikitas. Asa am ajuns la manastirea Faneromani. Un loc linistit si cu panorame frumoase.

Urmatoarea oprire a fost la Pefkoulia beach. Privelistea de sus era minuntata asa ca nu am mai rezistat si am facut acolo o baie. Este o plaja cu pietre (ca aproximativ toate plajele din Lefkada), cu o padure mica (aici erau si corturi) si cu un restarant mic (asa parea din exterior nu am intrat).

Am hotarat apoi sa mancam ceva. Am trecut prin Ag Nikitas fara sa vedem vreo taverna cu un loc de parcare asa ca drumul ne-a dus la Panoramic view. Un restaurant cu mancarea gustoasa si priveliste frumoasa. Se afla aproape de intrarea in Kalamitsi. Preturile sunt acceptabile iar domna ce ne-a servit foarte amabila.

Urmatoarea oprire a fost in Kalamitsi. Am mers destul de mult pana am ajuns aici. Drumul are serpentine iar aproape de plaja masinile erau parcate pe ambele parti, blocand pe unele portiuni posibilitatea de a trece 2 masini. Exact langa plaja este si parcarea oficiala, 4 euro pe zi (cred) Exista si posibilitatea de a inchiria umbrela cu sezlonguri dar la ora la care am fost noi (aproximatv 1) erau ocupate toate. Este si un bar mic unde se poate bea si manca ceva pentru cei ce se decid sa isi petreaca toata ziua la aceasta plaja. Plaja mi s-a parut destul de mica pentru numarul mare de turisti.

Urmatoarea oprire a fost Kathisma, una dintre plajele renumite. Aici am inteles ca se poate ajunge si cu autobuzul. Este o plaja organizata, cu sezlonguri si umbreletute. parcare 4 euro ziua (cu dusuri si cabine pentru schimb). Pentru cei doritori se poate da si cu parapanta. Sunt si terease (baruri) unde se poate sta la racoare,

Dupa ce ne-am relaxat si aici am mers spre ultima plaja, Milos, unde am decis sa vedem si apusul.

A doua zi am mers in Vasiliki, in partea de sud. Aici am descoperit 2 golfulete cu apa superba. Este un bun loc pentru snorkeling. In partea de nord nu am descoperit nimic interesant din acest punct de vedere. Asa ca ne-am petrecut aici destul de mult timp. La pranz am mancat la una dintre tavernele din port. Nimic prea interesant, probabil nu am nimerit noi locul potrivit.

Puteti de aici sa ajungeti si la plaja Agiofili, eu din pacate nu am mai ajuns.

Concluzia mea: sunt multe plaja minunate, important este sa ai un mijloc de transport., ele iti vor sari imediat in cale. Nu exista cea mai frumoasa plaja, "frumusetea sta in ochii privitorului".

Astept cu drag o noua oportunitate pentru a reveni in Lefkada. Voi alege de acum sf lunii august, luna septembrie sau probabil iunie. In iulie este mult prea cald...

Va doresc vacanta placuta.

Trimis de Leontina. in 16.08.16 20:11:07
Validat / Publicat: 16.08.16 20:57:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: zakynthos

VIZUALIZĂRI: 2768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leontina.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Plaja din Vasiliki

calatorul
[19.08.16 16:22:21]

@Lenontina - Iata si aici alte poze minunate, ma bucur sa adaug si votul pentru SB al relatarii.

Leontina.AUTOR REVIEW
[20.08.16 00:12:49]