ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2016
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2016

In inima cetatii

Apartment Villa Dudanov

Pe inserat, urmand coordonatele GPS-ului am ajuns cu bine in Ohrid. Urmand indicatiile acestuia am intrat in cetatea veche pe niste stradute inguste si foarte aglomerate de masini parcate, si de lumea ce iesise la plimbare. Nu am putut ajunge la adresa deoarece strada pe care trebuia sa intram era blocata de masini parcate. Asa ca am lasat si noi masina unde am gasit loc si ne-am indreptat pe jos spre vila. Ana, gazda noastra, ne astepta, deoarece in prealabil o anuntasem despre ora sosirii noastre. Apoi impreuna cu noi dar mergand pe jos in fata noastra ne-a facut loc sa putem ajunge cu masina la vila. A strigat la vecini sa-si mute masinile ca sa putem trece si noi. Daca nu era ea nu puteam sa ne descurcam.

Ajunsi in dreptul vilei ne-a indicat un loc in care sa parcam masina. Si aceasta straduta unde era situata vila era foarte ingusta si aglomerata.

De la intrarea in vila si pana la lac nu erau mai mult de 20 de metri. Straduta cobora direct la lac si drumul nu mai continua. Amabila si vorbareata, gazda noastra ne-a ajutat sa ducem bagajele in camera.

Odata ajunsi, am fost serviti cu cate o bere rece si cu un suc din partea ei. In frigiderul din camera erau, free, la dispozitia noastra: 2 cutii de bere, 2 cutii de coca cola si doua sticlute de apa. Frumos gest.

Camera era situata la etajul unu si avea vederea spre strada. Din balcon se vedea in lateral si lacul. Desi aveam balconul spre strada nu am fost deranjati de zgomotul masinilor. In schimb de dimineata pana seara tarziu grupuri, grupuri de turisti misunau spre lac unde faceau plaja. Aglomeratia era mare, din cauza ca in saptamana cand am fost noi, macedonenii aveau cateva zile libere deoarece la ei era o sarbatoare nationala (ziua republicii).

Camera destul de mare si foarte curata. In camera se afla un pat dublu, o canapea de doua locuri un dulap, o masuta, frigiderul si un televizor cu ecran plat cu destul de multe posturi tv. Baia a fost cam micuta si era prevazuta cu cabina de dus. Am avut articole de toaleta, prosoape foarte curate si apa calda non stop. Balconul era mobilat cu o masuta si doua scaune precum si un uscator de rufe. Era o placere sa stai aici la o cafea dimineata, sau la un pahar de vorba seara. In timpul zilei nu puteai sta pe balcon din cauza soarelui si a caldurii. In schimb in camera nu am folosit de loc aerul conditionat si asta deoarece noptile erau racoroase. Netul a mers foarte bine. Curatenie se facea zilnic in camera si tot zilnic se schimbau prosoapele.

Locatia foarte centrala ne-a permis accesul usor si rapid la mai toate atractiile Ohridului. Foarte aproape de locul unde am stat se afla biserica Sfanta Sofia. Tot orasul vechi este impanzit de magazine de tot felul dar si de foarte multe terase in aer liber. Cele mai multe se gasesc pe malul lacului si spre faleza ce duce in partea noua a orasului.

Ohrid este cu adevarat o perla a Macedoniei pe care daca o veti vizita nu veti regreta nici o clipa alegerea facuta. Aici am intalnit doua civilizatii: europeana si orientala. Aici cred ca jumatate erau crestini iar cealalta jumatate erau musulmani turci. Orasul este foarte frumos si foarte curat. Din aceasta cauza si numarul foarte mare de turisti straini care au ales acest loc.

Sa revin la cazare, deoarece despre oras sigur veti gasi pe net pagini intregi de descrieri mult mai interesante. Vila are opt camere dispuse pe doua etaje. Noi pe palierul etajului unu am avut o bucatarie comuna. De fapt aceasta era o mica incapere in care gaseai vesela si tacamuri, ceai, cafea, zahar, o ghiuveta si un mic dozator de apa. Incaperea era micuta si nu avea mese sau scaune la care sa te asezi pentru a manca. La subsol era apartamentul Anei, un loc in care am fost invitati si pe care l-am admirat deoarece era decorat foarte frumos cu o sumedenie de obiecte vechi si traditionale. Aici am fost informati despre ce sa vizitam in oras, dar si in inprejurimi.

Datorita stradutei inguste si aglomerate noi am renuntat sa mai scoatem masina la plimbare. In schimb am vizitat tot orasul vechi la pas de voie. Am fost si in plimbare pe lac cu vaporasul. Excursia spre manastirea Sfantul Naum se facea zilnic din port, cu doua vaporase. Pretul era de 10 euro de persoana si programul era de la ora 10.00 si pana la ora 17.00. Drumul dura cate o ora si jumatate pe sens. In timpul ramas se vizita manastirea si in rest program de voie. Drumul pana la manastire a trecut destul de repede, din cauza prezentarii de catre ghid a locurilor intalnite pe malul lacului.

Foarte aproape de vila se putea face plaja atat pe mal, care era plin de pietricele, cat si pe niste pontoane de plastic care pluteau aproape de mal. Locul era plin de sezlonguri si umbrelute. Si bineinteles ca langa ele era si cate o terasa. Apa nu stiu cat de calda era, insa destula lume dar si multi copii faceau baie de dimineata si pana seara. Intrarea in apa se facea cu ajutorul unor scarite pe care la gaseai din loc in loc. Mai erau si cateva locuri unde puteai intra in apa ca la noi la mare.

Preturile la mancare, si in general la toate produsele erau mai mici decat la noi in tara. Cursul de schimb era de 62 denari pentru un euro. Peste tot se putea plati atat in euro cat si in denari. La fel a fost si pe autostrada la punctele de taxare.

Noi am fost foarte multumiti atat de cazare cat si de multimea de locuri frumoase pe care le-am vizitat.

In speranta ca v-am impartasit cate ceva din experienta noastra in Ohrid, va doresc si voua concedii placute in locuri la fel de frumoase si interesante ca acesta.

Trimis de cristimicle in 16.08.16 16:11:11
Validat / Publicat: 16.08.16 17:58:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MACEDONIA de NORD

VIZUALIZĂRI: 2125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [16.08.16 17:57:38] »

Mutat în rubrica "Villa Dudanov, OHRID" (nou-creată pe sait)

cristimicle [16.08.16 19:27:41] »

@webmasterX - Coordonate o. k.

cristimicle