ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2016
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2016

Un hotel central

The Regent Club Hotel.

Desi initial am ales orasul Nis ca loc de odihna pentru o noapte in drumul nostru spre Ohrid Macedonia, faptul ca masina noastra a avut oarece problem tehnice, a facut ca sa ne prelungim sejurul in acest hotel cu inca doua nopti.

Hotelul a fost usor de gasit, coordonatele GPS find corecte. Intrarea spre hotel se face pe un gang chiar din strada. Apoi la circa 30 de metri dai de o poarta culisanta la care daca suni la interfon i-ti deschide receptionera. Dupa ce am dat buletinele am si primit cheile de la camera. Accesul la etajele superioare se poate face pe scari sau cu liftul.

Camera noastra se afla la etajul intai. Intre parter si etajul unu, la mezanin, se afla restaurantul si o usa de access spre curtea interioara a cladirii. Aici se gaseau o multime de agentii de turism si cateva barulete.

Locul arata foarte bine. Hotelul desi arata cam ponosit la exterior ne-a surprins placut la interior. Camera a fost foarte mare si curata. La fel de mare a fost si baia, care avea cabina de dus. La baie am avut feon si articole de toaleta, iar prosoapele erau schimbate zilnic. Apa calda a fost non-stop. In camera am avut un pat dublu mare, o masuta cu doua fotolii, unTV cu tub, un dulap mare si un birou pe care gaseai in fiecare dimineata cate doua pliculete de ceai si doua de cafea impreuna cu doua capacele de lapte pentru cafea. Tot pe birou se afla si o cana de fiert apa. Frgiderul a fost insa din acela mic, incastrat in mobila. Aerul conditionat a functionat bine, iar semnalul la net a fost mereu bun.

Din camera se putea iesi afara pe balcon. Acesta era destul de mare insa nu era mobilat. Deasupra balconului se gasea o copertina din plastic semi transparent pentru a face umbra, insa din cauza aparatelor de aer conditionat montate la etajele superioare, aceasta era o sursa de zgomot si stres. Seara auzeam la nesfarsit zgomotul produs de aceasta picatura chinezeasca. Noi am dormit cu geamurile inchise si cu aerul pornit si asa am putut sa scapam de zgomot. Am observant ca doar unele camera aveau balcon, insa toate erau prevazute cu aer conditionat.

Mobilierul din camera era stil clasic, insa era in stare buna.

Micul dejun era servit in restaurantul de la mezanin, intr-o sala mare si foarte frumos decorata. Produsele erau proaspete si destul de variate. Dupa ce te serveai cu ce vroiai de la bufet si te asezai la mesele foarte frumos aranjate, langa noi aparea mereu un chelner care aducea mai degraba cu un majordomn englez, si ne intreba daca dorim ceai sau cafea. Modul in care le servea avea ceva din eleganta si stilul clasic vazut in filmele despre case regale. Rar am intalnit asa ceva.

Din hotel se putea ajunge atat in parcare cat si in curtea interioara care dadea direct in strada destinata in exclusivitate pietonilor. Foarte aproape era si podul peste raul Nisava, iar imediat cum treceai podul puteai intra pe una din porti, in cetatea orasului. Zona era perfecta pentru plimbari sau stat la o cafea la una din multele terase. In apropiere se gasea si una din intrarile care semana cu intrarile de metrou de la noi si in care daca coborai gaseai o multime de magazine, iar toate astea erau dispuse pe o lungime destul de mare. Case de schimb valutar erau destule, iar cursul era de 122 dinari pentru un euro.

Cazarea am platit-o in euro fara nici un fel de probleme. Personalul de la receptiie a fost foarte amabil si bun vorbitor de limba engleza. Tot de la receptie am primit si niste hartii care atestau faptul ca suntem cazati la ei in hotel. Acestea ne-ar fi fost de folos daca eram legitimati de politie. La noi insa nu a fost cazul.

In concluzie Nisul merita vizitat, ceea ce va recomand si voua daca aveti vreo data drum prin Serbia.

Vacante placute.

Trimis de cristimicle in 16.08.16 15:58:38
Validat / Publicat: 16.08.16 17:52:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 2030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [16.08.16 17:51:38] »

Fain recomandarea

Mutat în rubrica "The Regent Club Hotel, NIS" (nou-creată pe sait)

cristimicle [16.08.16 19:37:12] »

@webmasterX - Zona e buna insa hotelul era mai apropiat de bulevard. Oricum diferenta nu e semnificativa

cristimicle
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Regent Club Hotel: