ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2016
ÎNSCRIS: 15.06.09
JUL-2016
3 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 12

Superb!!!

Am plănuit ca vacanța din 2016 să o fac în primul rând la Europa Park si pe (lângă) să vizităm si Viena, Strasbourg si Budapesta.

Inițial planuisem sa mergem prima dată în Viena, apoi 3 nopti la Rust (ce picau in weekend), iar la întoarcere prin Strasbourg si Budapesta, dar am schimbat si am mers joi si vineri la Europa Park si in weekend la Viena si bine am făcut deoarece vineri au fost cu mult mai multe persoane si implicit stăteai mai mult la cozi. Nu stiu cum este sâmbăta si duminica dar bănuiesc.

Am căutat pe internet o cazare in zonă pt ca in Rust cazarea este foarte scumpă, iar noi fiind 5 persoane (3 adulți si 2 copii) aveam nevoie de 2 camere sau un apartament. Am gasit in cele din urmă la 19 km de Rust, un apartament cu 2 dormitoare, living mare unde se si mânca, baie, bucătărie echipată cu absolut tot ce aveam nevoie, intr-o zona de munte cu un peisaj de vis.

Apartamentul se afla de altfel la mansarda vilutei unde mai stăteau proprietarul pensiunii si nepoata ei (cu care am putut discuta in engleză). Zona este superbă pt relaxare, in stânga o pădure de brazii iar in dreapta o livadă si iar pădure, toate pe niste coline care făceau din peisaj unul mirific.

Pensiune se numea [?] si avea si o herghelie de poney, pe care puteai sa-i călărești pt 3 euro 15 min, 5 euro 30 min sau 7 euro 1 ora. Aveau si piscină dar care nu a avut apa in perioada cît am fost noi cazați acolo.

Încă un lucru important, gps-ul ne-a dus la un kilometru distanță de locație si doar cu ajutorul unui verisor ce locuieste in germania am reusit sa sunam la pensiune sa dăm un punct de reper si sa ne indrume spre pensiune.

Unul dintre dormitoare avea un pat dublu si un pat de o persoana, iar al doilea avea 2 paturi de o persoană. Puteai servi masa si afară pe terasa de la intrare. Superbă locație.

Am fost norocoși cu această pensiune. Gazdele le-am vazut la sosire si la plecare, când am spus ca suntem gata de plecare, să vina sa vadă apartamentul, dar ne-au mulțumit si au spus ca nu este nevoie.

Cireasa de pe tort: Prețul a fost 165 euro pt 3 nopti plus 5 euro taxa de oras, in condițiile in care in Rust pt 2 camere nu găseam sub 400.

Până la Europa Park făceam 30 min, iar parcarea in park costa 5 euro pe zi. Pt alte detalii despre cazare cat si pt poze va stau la dispoziție.

Si acum despre Europa Park!!! Am cumpărat de la intrare cartele pt 2 zile pt intrare si pt parcare, intrarea 84 euro adultul si 74 copilul până la 12 ani, iar la parcare 10 euro. Important de cumpărat la intrare cartela pt parcare pt ca la ieșire se forma cozi de 30-40 persoane la plata parcarii. Tot parcul este o poveste. Ceva de vis! Greu de descris in cuvinte.

De la intrare găsesti pliante cu zonele (pe tari) cu atractiile din park. Orice usa sau intrare te poate duce la o vizită de 10-15minute cu turnulețe sau pe jos. La intrare in dreapta se afla casa groazei unde intri, vezi cativa monstri si apoi intri intr-o încăpere mica si rotundă întunecată. Am stat 30 de secunde fara sa se întâmple nimic, si când vroiam sa plecăm (ceea ce mulți faceau) nea oprit cineva din cadrul parcului si a spus sa asteptam putin sau închis usile si a urmat o plimbare cu niște masinute si niste sperieturi mici dar totul ca intr-o poveste. Foarte frumos.

A urmat in zona Italia pe un gang retras ceva ca un cinema, tocmai închisese ușile si nu erau decât 2 persoane la rand dar am zis sa asteptăm, fara sa stim ce urmează, si bine am facut, bănuiam ca o vizită prin istoria cinematografiei, dar când colo am vizionat un film de animatie 4-5-6d nu stiu, dar o experiență unică, mult peste 3d cu efecte superbe, de la stropit cu apă, ceva ce se misca pe sub sezut, plus multe altele. Nu trebuie ratat.

A urmat prima noastră întîlnire cu roller coasterele din Europa Park la EuroSat in zona Franta. Soția fricoasa si pt parculetele noastre de distracții, foarte greu a fost înduplecată să meargă cu noi, desi chiar si mie mi-a fost putin teamă, dar a fost superb, timp de asteptare 30 min, te urca in întuneric în cerc până la etajul 9-10, apoi cobori cu viteză prin niște luminite si lasere care dau impresia de stele si galaxii. Soția a stat cu ochii închisi si a țipat tot drumul dar la sfîrșitul zilei am mai mers odată aici la insistentele ei si a stat cu ochii deschisi si sa bucurat din suflet de experiență. Ar lua foarte mult sa povestesc despre toate unde am fost si in ce ne-am dat.

Am sa fac un clasament pt cele cu senzațiile cele mai tari si pt cele mai placute.

Pt senzatii:1) Blue Fire (demential), unde era sa-mi sară ochelarii de la ochii, 2) Silverstar unde mi-a fost cel mai frică prima oară, a 3 a oară am stat doar cu mâinile pe sus, 3) Woodan in zona Islanda, totul doar din lemn, (in astea 3 nu sa dat soția, dar eu cu nepotul de 27 ani si copii de 9 si 12 ani, noi nu am ratat nimic) 4) EuroSat zona franța, 5) Mir zona Rusia.

Si pt distracție 1) de departe raftingul din zona Islanda, 2) Artur, super frumos (nu trebuie ratat) 3) Barca din zona Grecia, 4) Barca zona Portugalia 5) Bobul din zona Elveția 6) Plimbarea cu barca in interior in zona Portugalia parcă si nu in ultimul rand 4D din zona Italia.

Sunt foarte multe alte locuri pt curajoși si mai putin curajoși unde îți poți petrece timpul, zone chiar si pt cei foarte mici, pe unde mergi ai impresia ca faci parte dintr-o poveste. Sunt tot felul de plimbări cu barca prin interior, unde nu îți dai seama ce este decât după ce intri, undeva am văzut o intrare cu câteva poze cu dinozauri, iar nepotul fuma o țigare, i am spus ca noi intrăm sa vedem pozele cu dinozauri, si când colo neam plimbat cu un trenulet printr-o veritabilă lume preistorică plina cu dinozaurii, ceva de vis cam 15 min.

Programul in park era de la 09-20 dar ultima zi la plecare ne-am dat iar in EuroSat (la insistentele sotiei) la19.55 deja nu mai era coada, si după am mers la mir-ul rusesc unde am vazut cateva persoane ca mai intra si am intrat si noi. Desi trecuse câteva minute bune după ora 20 ne-au asteptat si am mai facut o tură, totul cu zâmbetul pe buze.

Foarte important: in majoritatea roller coasterelor au limite de înălțime pt copii, unele de 120 cm, altele 130, iar la cele mai periculoase 140. Dar nu masurau toți copii, spre exemplu cel mic al meu are max 135 cm si nu la oprit niciodată, dar am vazut pe alți copii cum îi scoteau din rand îi masurau si le interzicereau sa se dea.

Preturile in park mari, un dublu burgar cu cartofii prăjiți si un suc la pahar mic 8,80 euro. Asta pt cei mici. Noi ne luam apa si sandviciuri cu noi fara probleme. La intrare in park esti controlat in geantă sau rucsac dar doar de cutite, etc.

2 zile de vis am petrecut aici, cea mai frumoasă experiență, unde in 2 zile nu am ajuns in toate colturile parcului.

Dacă vă mai pot ajuta cu ceva, vă voi răspunde cu cea mai mare plăcere. Am rupt câteva ore să scriu acest rewiu in speranța ca poate îi va fi si altcuiva de folos asa cum si eu înainte sa plec intr-o vacanță sau excursie ma ghidez mult după acest forum si după experiențele altora.

Trimis de marinica 1976 in 16.08.16 14:22:47
Validat / Publicat: 16.08.16 18:31:19

VIZUALIZĂRI: 5876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marinica 1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.08.16 18:17:36]

@marinica 1976, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Cum se numea, totuşi, pensiunea? Pare o recomandare de cazare foarte bună... (păcat să se piardă aici, printre zecile de impresii despre Europapark...)

[16.08.16 18:32:00]

@marinica 1976: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

marinica 1976AUTOR REVIEW
[17.08.16 10:26:15]

@webmasterX: pensiunea se numeste Am-muehleberg, o puteti vedea pe ferienwohnung-am-muehleberg.de si adresa muhleberg 7,77978 schuttertal-schweighausen, iar de răspuns la telefon, răspund cam greu. gps este ok

[17.08.16 10:59:12]

@marinica 1976 Mulţumesc

Ne-am bucura, totuşi să putem citi impresiile tale de acolo, de la Ferienwohnung Am Muhleberg, scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

dana71
[08.05.17 12:10:54]

@marinica 1976: buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca, in parc, mai achitati si altceva in afara biletului de intrare sau in baza acestui bilet te poti duce la orice loc de distractie. orice roller coaster.

multumesc.

marinica 1976AUTOR REVIEW
[08.05.17 17:34:58]

Biletul asigură intrarea la toate atracțiile! Cu bani poți cumpăra de mâncare, de băut sau suveniruri! Toate foarte scumpe! Am cumpărat un hamburger, cartofi prăjiți și un suc mic=9 euro. O punguțe mica de floricele 2.5 euro, etc. Noi veneam cu sandvișuri și apa la noi, și nu au fost probleme la controlul de la intrare. Daca va mai pot ajuta cu altceva, nu ezitați!

dana71
[09.05.17 08:58:05]