ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2010
ÎNSCRIS: 05.08.09
NOV-2007

ARTICOL ARHIVAT

O oaza de relaxare!

Pentru a scapa de aglomeratia din Bucuresti, am ales sa plec impreuna cu sotia mea cateva zile la aer curat si am optat pentru Moeciu de sus, pensiunea Roua Diminetii. Ne-am urcat in masina si in 3 ore eram in moeciu.

Cand am ajuns gazda ne-a iesit in intampinare si ne-a condus spre camera pe care o rezervasem. Pensiunea, foarte cocheta si destul de draguta, curata si intima. Camera in care am fost cazati era foarte mare, cu balcon, vederea spre curtea interioara. Baia destul de incapatoare. Intr-un cuvant foarte multumiti, dupa prima impresie.

Stiam pensiunea aceasta de la un coleg de serviciu care fusese acolo de 3, 4 ori. Gazda, doamna Rodica, o femeie foarte de treaba si foarte discreta, ne-a intrebat daca dorim sa luam pranzul in pensiune, ca sa stie daca ne pregateste ceva. In acea perioada eram singurii cazati in pensiune si probabil nu gatea in fiecare zi.

La etajul 1 are un living cu o masa lunga unde poti sta si juca ceva daca ai chef, exista si o masa de ping pong pentru cei amatori. Restaurantul pensiunii era destul de incapator.

Curtea un pic cam micuta. Exista si un gratar pt cei care doresc. Cateva mese in curte, iarba, flori... In fata pensiunii peste strada este un deal iar in varf se afla si o biserica. Magazine sunt cateva prin zona de unde iti poti cumpara cam tot ce vrei. Sunt destul de aprovizionati.

Cam in toate zilele am mancat numai la respaurantul Craiasa Muntilor. Preturile destul de acceptabile, mancare buna. In plimbarile noastre prin imprjurimi am descoperit si Casa Wiarusti. un complex de 4 stele, destul de scump dar foarte dragut. Am mancat acolo intr-o zi, intradevar ne-a cam usturat la buzunar, dar mancarea a fost excelenta. Restaurantul foarte mare, cu etaj, decorat in stil rustic.

Zona din preajma pensiunii Roua Diminetii este foarte linistita, aerul foarte curat. In apropiere sunt si Cheile Gradistei, Chisatoarea. Pentru cei care doresc un pic de liniste este un loc foarte placut. In parcarea pensiunii incap 6, 7 masini. Mancarea la pensiune este buna si proaspata pt ca o gateste atunci pe loc. De acolo te poti urca in masina (cine are) daca nu opreste autobuzul exact in fata pensiunii si poti pleca in Bran, pt a vizita castelul, manastirea Bran, pt a merge la cinematograf, bowling, biliard...

Noua ne-a placut foarte mult la aceasta pensiune, ne-am simtit extraordinar si o recomandam cu caldura celor care doresc o vacanta linistita.

La vremea aceea nu imi cumparasem inca aparat foto digital, de asta nici nu am poze.

Trimis de chelie_d in 02.03.10 12:05:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 4045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chelie_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alex_Macedo
[02.03.10 12:24:42]

Mersi!!

Asteptam acest review pentru ca nu stii cand te duc pasii in acesta directie!!!

... indemnul meu catre tine, cu privire la aceasta locatzie a fost postat si pe forum))) !

U got my vote!

[02.03.10 13:07:29]

ms alex, de asta mai mult l-am si scris, la indemnul tau; )

Alex_Macedo
[02.03.10 13:46:54]

NOTA: A nu se bla-bla-bla...

Multumesc mult inca odata!!!... eu zic ca, daca mai ai ceva in memorie si cu alte pensiuni sau ceva cu margarete care merita mentionat si iti aduci aminte, scrie!!!... suntem aici si le citim!!! ))

[02.03.10 14:26:19]

Si pentru mine, multumesc!

De pe forum intelesesem ca ati mancat la Vraja Muntilor, este vorba totusi de Craiasa Muntilor? Te intreb pentru ca ma interesa distanta dintre pensiune si restaurant.

Am aflat acum ca in Moeciu exista 2 pensiuni Roua Diminetii, ambele ale doamnei: una pe Strada Principala la nr. 214 si alta pe strada Popii. Nu stiu daca pot pune linkurile aici, ti le trimit pe privat. Te rog sa te uiti si sa-mi spui despre care este vorba aici. Multumesc.

webmasterXY*
[02.03.10 14:50:26]

@ krondia > chiar ar fi indicat, daca ai linkuri mai noi decat cel din pagina pensiunii (de aici, de pe AFA), care este inutil ("cont temporar blocat" scrie acolo), sa le postezi in ecou; asa am putea actualiza o informatie utila tuturor.

[02.03.10 14:56:23]

Roua Diminetii Strada Principala

Roua Diminetii Valea Popii

Acestea sunt linkurile. Cred ca reviewul este despre pensiunea din Str. Principala dar as dori sa mi se confirme acest lucru. Multumesc

webmasterXY*
[02.03.10 15:08:07]

Multumesc; am actualizat linkul cu cel pentru prima locatie (pentru care este creata si pagina noastra).

[02.03.10 16:56:48]

este cea de pe strada principala... si da, pe forum m-am grabit, nu este vraja muntilor, este craiasa muntilor, sorry de neintelegere... si este aproape de pensiune (700-800 m)...

[02.03.10 21:00:55]

Craiasa Muntilor este un complex de vile care are si restaurantul rustic cu o capacitate de 350 persoane. Cred ca este utila adresa.

trandafir 1970
[02.03.10 21:05:31]

Multumim, chelie-d! ne-ai luat o piatra de pe inima cu review-ul tau. Chiar daca nu vroiam sa mergem acolo, tineam minte locatia, pentru ca se pare ca cei de acolo incearca sa miste ceva, sa mai aduca soarele pe strada... turismului nostru!

Daca ti-a placut asa mult, sa inteleg ca ne vei onora cu prezenta (asta, ca fiind unul de-al casei), in urmatoarea (re)intalnire?

Ai un vot de la mine!

[02.03.10 23:18:40]

trandafir, ms frumos de invitatie, dar daca intalnirea este de rusalii, nu o sa pot onora invitatia, deoarece la mijlocul lunii Mai, plec cateva zile la barcelona, iar pe 29 mai am o nunta de la care nu pot lipsi.

[21.03.10 16:56:18]

Am fost ieri in recunoastere la aceasta pensiune in vederea mini-intalnirii de Rusalii si prima impresie a fost foarte buna. Confirm faptul ca pensiunea se gaseste in Moeciu de Sus pe Strada Principala, la Nr. 214, este semnalizata la sosea printr-un banner. Pentru a ajunge in Moeciu de Sus se face stanga in centru in Moeciu de Jos cum vii dinspre Rasnov (Brasov).

Descrierea ta este obiectiva, la fel ca cea de pe pagina de internet. In curte erau parcate 10 masini, singurul loc unde era asa aglomeratie. In rest, cam batea vantul...

Am adaugat cateva poze dar nu doresc sa fie punctate.

mariand
[29.11.10 18:38:34]

... este prima pensiune in care m-am cazat in zona MOECIU acum in urma cu vreo 5 ani. De atunci am mai facut-o de vreo 4-5 ori, urmarindu-i evolutia de la primul corp din stg curtii care avea baie comuna pe nivel si continuind cu corpul nou din fata cu bai proprii... Pentru vremurile acelea mi s-a parut o. k. dar cam aglomerat asa cum scrii... intre timp am descoperit si alte locatii care ofera conditii mai bune la acelasi pret in zona. Ca noutate vara asta am trecut pe acolo si am vazut ca au deschis un restaurant separat destul de mare si cochet. Inca nu am testat calitatea preparatelor!

Dar nu este timpul pierdut!! Interesanta este pozitia ei vis a vis de biserica si la rascruce de drumuri: Principala-Bangaleasa-Valea Popii.

Alex_Macedo, chelie_d, krondia*, mariand, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Roua Dimineții [Moieciu de Sus]: