ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2016
ÎNSCRIS: 16.05.15
AUG-2016

Viena - o experienta minunata!

Buna,

Sunt obsedata de calatorii. Pandesc fiecare ocazie de a-mi cumpara bilete de avion la preturi de nimic, cel mai putin am dat 270 RON pentru bilete in Cipru, pentru mine si prietenul meu. Cum spuneam - ador sa calatoresc!!!

In mai si iulie am fost la plaja, Cipru si Bulgaria, asa ca ne decisesem sa ramanem acasa in august - poate un munte. Dar deh, cum avem microbul calatoriilor in sange, ne-am decis sa vanam ceva ieftin pt august. eftin e impropiu spus, august este plin sezon si plus de asta, noi pe 25 iulie ne-am hotarat ca vrem sa calatorim si in august. Bun, dupa lungi interogari si combinari pe websiteurile liniilor aeriene, cele mai ieftne bilete de avion, cumparate cu 3 saptamani inainte, au fost pentru Viena: 940 lei, doua perosoane, dus-intors, bagaj de cabina si servire la bord incluse.

Asadar - iata-ne mergand la Viena! Am trecut printr-o aventura pana am ales cazarea, ba erau peste bugetul nostru (de la 800 lei in sus, 3 nopti, doua persoane), ba camerele gasite erau fix cat baia apartamentului nostru. Printr-o minune, am dat de Pilgram Aparts, initial nu era disponibil.

Rezervarea s-a facut fara posibilitate de anulare si a costat 650 lei/3 nopti, plus 25 euro pentru servicii de curatenie.

Nu am imagini sa va arat - nu obijnuiesc sa pozez locurile in care stau, dar va spun cu inima pe inima ca pozele sunt la fel ca cele de pe website.

Locatia este ideala! Dupa ce ce am cumparat biltele pentru Viena, ma apucase teama pentru ca sunt foarte multe obiective turistice de vizitat si credeam ca nu am timp. Dar austriecii sunt ceas, civilizati iar infrastructura subterana este fantastica - noi am stat la statia de metrou Pilgramgasse, fix la doua statii de centru. In 5 minute eram la StephanPlatz.

Orice obiectiv turistic este deservit de o statie de metrou. Pana sa va povestesc detalii logistice, revin putin la cazare.

Check-inul s-a facut cu 2 ore mai devreme, s-a nimerit ca cei dinaintea noastra sa elibereze camerele iar Emil, cel care administreaza cladirea, ne-a dat SMS spunandu-ne ca putem veni mai devreme. Camera este imensa, sunt 2 paturi, canapea, o bucatarie echipata cu tot ce ai nevoie. In 2 minute esti la metrou, ai supermarketuri si restaurante in vecinatate.

Emil a fost atat de amabil incat ne spunea ca ii putem scrie oricand pe WhatsUp in caz ca avem intrebari, ne-a oferit si o sticla de vin. Recomand cu mare drag aceasta locatie!

Bun, acum sa revenim la chestii precum traseu aeroport oras, bilete metrou etc.

Am ales sa plecam de la aeroport cu S7, un fel de metrou - celelalte variante sunt scumpe. Biletul pt S7 este cam 4 euro, fiind compus dintr-un bilet alocat portiunii de drum care este in afara orasului, si inca unul, care reprezinta o calatorie la metrou - pentru zona cand trenul patrunde in oras.

Eu va recomand urmatoarele: coborati din avion si in aeroport sa va luati bilete pentru metrou (noi am luat pt. o sapt, e mult mai convenabil, dar au si pt 24,72 de ore - am dat cam 13 euro de persoana). Tot de la ghiseul OBB ne-am luat si bilete pt S7 - care au costat numai 1,7 euro/persoana, asta pentru ca aveam deja biletul de metrou.

Urcati in S7, am facut cam 30 de minute pana la Landstrasse, sau Wien Mitte, cum ii se mai spune statiei. Aici este un punct de legatura foarte bine conectat cu toate liniile de metrou. de aici am mai facut 5 minute cu metroul pana la cazare.

Cum va spuneam mai sus, eram foarte stresata ca nu vom reusi sa vizitam tot, asadar m-am pus pe research, mi-am stabilit o lista cu lucruri pe care vreau sa le vizitam si am incercat sa le identific pe harta de metrou. Va recomand sa va printati o harta a metroului, color sa fie, ca sa identificati liniile mai usor - iar in dreptul fiecarei statii de metrou sa scrieti ce obiectiv turistic poate fi vizitat acolo.

Va la aici lista mea - va ramane doar sa printati harta si sa va treceti numele obiectivelor in dreptul lor. turul centrului se face destul de usor pe jos. De asemenea, va recomand sa va luati o jumatate de zi pt Schonbrunn si alta jumatate de zi pentru Prater, restul le puteti face si intr-o zi, daca mergeti de dimineata pana la apus :) Noi am facut cam 15 km zilnic.

Programul nostru a fost asa

Prima zi: inceapand cu ora 11, centru: StephanPlatz, Hofburg, Muzeul de Istorie, Rathaus si seara MariaHilferstrasse.

A doua zi: Shonbrun si Palatul Belvedere

A treia zi: Prater si MariaHilfestrasee iar, seara la Rathaus unde am mancat.

A patra zi, pana la plecare, am mai facut inca o data centrul.

Lista mea acum :)

Transport aeroport:

Trenul normal (S7-Bahn) – garniturile de metrou – pleacă tot de la peronul de sub aeroport si duc fix la Wien Mitte. Face 20 de minute și costa 4.40 EUR / călătorie, procurați de la terminalele de tichete de pe peron, dar biletul este compus din doua, se cumpara bilet de metrou intai si apoi cumperi doar extra-ticket

De vizitat:

1. Palatul Hofburg – sau palatul lui Sissi

Cum se ajunge la el:

- Metrou: U3, statia Herrengasse

- Tramvai: Liniile 1,2, D si J, statia Burgring

- Autobuz: 2A si 3A, statia Hofburg.

Bilet: 12,90 €, Sisi Museum, Imperial Apartments & Silver Collection - three imperial highlights under one roof on just one ticket.

Alaturi este Michaelerplatz - Piata Sf Mihail din Viena In partea opusa Palatului Hofburg se gaseste una dintre primele cladiri moderne ale Vienei, Looshaus. Cea mai veche cladire din Michaelerplatz este Michaelerkirche, biserica ce a servit vreme indelungata drept biserica a imparatilor austro-ungari. In centrul pietei se gaseste o zona deschisa in care se afla o serie ruine romane si medievale.

2. Palatul Schönbrunn, are si gradina zoologica

Cum se ajunge la el: Transport:

- Adresa: Metrou: U4, Schonbrunn

- Tramvai: 10 and 58, Schonbrunn

- Autobuz: 10A, Schonbrunn

Turul Imperial: 22 camere / 35 de minute/ 13.30 €

Vizitati apartamentele Imparatului Franz Iosef si ale sotiei sale Elisabeta cat si camerele de Stat in stil Rococo. Acest tur este recomandat celor care dispun de putin timp si sunt interesati in mod special de Franz Iosef si Elisabeta. Pentru acest tip de tur nu exista posibilitatea de a fi insotiti de un ghid. Se ofera doar ghid audio, inclus in pretul biletului.

3. Palatul Belvedere / 16 euro

Palatul Belvedere se afla in mijlocul unui parc splendid.

Cum se ajunge la el:

- Metrou: statia Sudtirolerplatz (U1)

- Autobuze: statia Sudbahnhof (13A, 69A)

- Tramvaie: statia Sudbahnhof (18,0); statia Schloss Belvedere (D)

Accesul in gradini este gratuit

Bilet combi 2 din 3 atractii (include 2 atractii la alegere dintre Palatul Mare Belvedere, Palatul mic si orangeria

4. Turnul Dunarii - Donau Turm, Viena/6,90 €

Transport:

Metrou: linia U1, statia VIC / Kaisermuhlen iar apoi luati autobuzul 20B pana la Donauturm

Taxa de intrare este de 6,90 €

5. Catedrala Sf Stefan din Viena – Stephansdom

- Autobuz: 1A, 2A or 3A

- Metrou: Stephansplatz

Inchis duminica

6. Opera de Stat din Viena/ 5 €

Orar: Este deschis de marti pana duminica de la 10:00 la 18:00.

Transport: Metrou: Karlsplatz (U1, U2, U4)

Bilet normal: 5 €

7. Casa lui Mozart din Viena

Transport: Metrou: U1, U3 Stephansplatz

8. Mariahilferstrasse din Viena

9. Aquarium - Casa Oceanelor din Viena/ 16,5 € // Bilet: 16,5

Transport:

- Metrou: statia Neubaugasse (U3)

- Autobuze: statia Haus des Meeres (13A, 14A, 57A)

10. Parcul de distractii Prater din Viena/ intrare libera

- Metrou U1 – statia Praterstern; U2 - statia Praterstern sau Messe-Prater

- Tren: S1, S2, S3, S7, S15: statia Wien Nord

- Tramvai : linia 0 sau 5

- Autobuz : linia 80A

Intrarea libera

11. Primaria din Viena - Rathaus Viena // Metrou: Friedrich-Schmidt- Platz"

12. Hundertwasser House. Fotografii şi detalii aici.

Va rog sa imi scrieti daca aveti intrebari, imi place sa ajut!

Viena este incredibila, esta a 11-a destiantie pe care o vizitez si pot spune ca a urcat in topul preferintelor!

Nu ratati mancarurile traditionale, statul pe iarba in curtea palatelor sau o vizita la Shonbrun sau Prater.

Calatorii placute tuturor si multa sanatate!

Dana

Trimis de Daniela M in 15.08.16 21:04:25
Validat / Publicat: 15.08.16 21:36:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniela M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[15.08.16 21:21:04]

Mutat în rubrica "Pilgram Apartaments, VIENA" (nou-creată pe sait)

@Daniela M, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 57&ridAnt=72108

[15.08.16 21:40:58]

@Daniela M - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[16.08.16 08:26:39]

M-am uitat (dupa ce am citit articolul) la categoria de varsta in care te incadrezi si atunci mi-a fost si mai clar totul. Eu am oboist citind, ai scris totul cu o viteza incat asa imi venea si mie sa citesc.

Despre Viena citesc orice cu foarte mare placer si ca sa vezi totul cred ca iti trebuie intre 2-4 saptamani si poate nici atunci nu vezi totul.

Nici eu nu am vazut chiar tot ce ai povestit aici insa nici tu nu ai vazut tot ce am vazut eu si tot ne-a mai ramas mult de vazut. Sunt de accord cu tine ca majoritatea obiectivelor de vazut au acces usor si in acest fel stiu sa se promoveze.

Si eu sunt pentru cazarea in apartamente in regim hotelier, avand in vedere ca ultima data cand am fost la Viena asa am stat.

In rest totul depinde de preferintele fiecaruia dar nimeni nu poate spune ca pleaca de acolo nemultumit de ce a vazut.

Felicitari, votat cu mare drag.

Daniela MAUTOR REVIEW
    [16.08.16 10:15:01]

@mishu - Aveti dreptate - eram atat de insetata si dornica sa povestesc despre Viena incat nu am fost deloc coerenta Am sa impart articolul intr-un review amanuntit despre cazare si unul legat de detalii logistice

O zi buna!

Daniela M, mishu