ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2016
ÎNSCRIS: 03.06.13
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 ani si 8 ani

încărcat de pe telefon!

Pe insula! Sau cum am petrecut ziua de 15 august!

Am ajuns azi pe insula! Cum care?! A copiilor! Localizata in Parcul Herastrau, este locul ideal pentru a distra copiii si, pentru parinti, de a lua o pauza.

Pe Soseaua Nordului este cea mai apropiata intrare de Insula Copiilor. Este ceva de mers, esti norocos daca prinzi un loc de parcare, dar merita!

Chiar vis-a-vis de Complexul Herastrau se afla imensul loc de joaca in aer liber. Din parc pe insula se ajunge traversand un pod de lemn, foarte stabil. Este imposibil sa nu dai cu ochii de imensa corabie din lemn care o "pazeste". De fapt, este doar un decor, dar foarte bine realizat! Te astepti la fiecare pas sa se deschida un hublou si sa apara capul lui Hook cel Nauc sau vreun tun! ????

Urmatorul pas este sa platesti taxa de intrare: 20 lei de copil, in cursul saptamanii, sau 30 lei in weekend. Adultii intra gratis! Cum de ce? Ca sa le ramana bani de consumatie cat se distraza puiutii! Noi am primit si 2 jetoane pentru jocurile electronice! Cica bonus!

Si, uite asa, ajungem sa ne extaziem copiii, mai ales daca sunt pasionati de tobogane gonflabile de vreo... 11 modele!!!

In mijlocul insulei este barul

Cam scumput (4 lei o apa plata, 7 lei un expresso, 6 lei o cola), dar bine aprovizionat. Langa el, pe stanga, este standul cu pop corn, nachos, inghetata la cornet (Betty), vata de zahar. O portie de nachos costa 12 lei.

Exista si un restaurant sau, mai bine zis, un punct de livrare a mancarii comandate. Mancarea se prepara la Restaurantul Herastrau si, se lauda ei, este proaspata. Au si menu special pentru copii, dar noi nu pentru asta venisem.

Ce mi-a placut foarte mult a fost abundenta de scaune sau fotolii si masute, amplasate in mai toate zonele insulei. Vrea sa mearga minunea familiei la un anumit tobogan si nu vrei sa il lasi singur? Iti iei cafeluta sau mancarica si te muti dupa el, ca sa il tii sub observatie. Aceasta mi s-a parut super!

De doua ori pe zi au si program de distrat copilasii, intr-un fel de foisor cu pereti de folie de plastic, dotat cu scena si scaune pentru public. Acolo, doua animatoare se joaca impreuna cu ei, danseaza, ii amuza, organizeaza concursuri cu premii (o fotografie la minut, o invitatie pentru o zi pe insula, un balon modelat in ce vrea castigatorul) timp de o ora. Apoi, domnisoarele se ocupa de face painting (8 lei) sau de facut fotografii copiilor (20 lei/ poza la minut). Au acolo un decor si mai multe costume pe care copiii le pot purta spre a fi fotografiati.

Din ora in ora, vine un vaporas si isi plimba clientii pe lac (7 lei/adult, 5 lei/ copil).

Au si o sala de jocuri electronice pentru care ai nevoie de jeton. Un jeton costa 3 lei. Mai sunt si alte joculete electronice amestecate printre toboganele gonflabile, asa ca e bine sa fiti pregatiti!

Mi-au placut si balansoarele din lemn (leagane), pozitionate in fel si chip. Unele erau cu fata catre lac, asa ca te puteai relaxa privind vaporasele care treceau sau valurile.

Zona este presarata cu vitrine cu diferite animale impaiate: urs, ciute, mistreti, vulpi. Cam infioratoare, dar te obisnuiesti! Bine macar ca sunt 4 vietuitoare in viata! Sunt 4 testoase intr-un bazin artizanal traversat de un podet. Apa curge peste pietre dintr-un vas de lut. Interesant!

Tot pentru copii, la intrare, se afla un magazin cu jucarii. Nu sunt de firma, asa ca preturile nu pareau exagerate. De exemplu, o papusa-sirena tip Barbie, alaturi de o sirenuta mai mica, costa 15 lei.

Trebuie sa scriu ca mi s-a dat bon fiscal pentru absolut orice! Chiar si pentru jetoane! Asadar, se poate si la noi!

Am avut indrazneala sa merg si la grupul sanitar care este separat pentru copii, femei si barbati! Ceea ce e bine! Si mai bine a fost sa descopar ca era curat, ca exista hartie igienica si sapun lichid la chiuveta. O bila alba de la mine!

Pe insula este si un punct de prim ajutor, in caz ca piticii au nevoie de ingrijiri.

Am plecat de acolo dupa 4 ore de joaca, iar junioarele au adormit in scaunele de masina inainte sa iesim din parc. Prin urmare, recomand cu drag sa va aduceti copiii pe Insula Copiilor!

Trimis de Sejurica in 15.08.16 21:03:27
Validat / Publicat: 15.08.16 21:48:12

VIZUALIZĂRI: 1038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sejurica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Insula Copiilor, vazuta de pe malul lacului Herastrau.

[16.08.16 08:15:41]

Pentru copii este un minunat mod de a-si consuma energia si daca lucrurile se desfasoara in siguranta si distractive e cu atat mai bine.

Ai mei au depasit varsta pentru aceasta insula astfel incat sa spun ca (peste cativa ani) astept sa-mi duc acolo nepotii.

Cat despre adormit in masina, sunt convinsa ca si eu as fi adormit instantaneu.

Din pozele prezentate se vede de asemenea ca nu exista acea inghesuiala obositoare astfel incat toata lumea sa se simta bine.

Felicitari, votat cu mare placere.

SejuricaAUTOR REVIEW
[16.08.16 08:18:57]

@mishu: Multumesc! Chiar este un loc minunat pentru bunici cu nepotei pentru ca primii nu trebuie sa alerge mult dupa ei! ????

mishu, Sejurica
Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene: