ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2016
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 16,17 ani

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Cazare de excepție în apropiere de Veneția

Parte din vacanța noastră prin Europa, nu putea lipsi Veneția! Pentru că am petrecut în urmă cu câțiva ani o săptămână întreagă aici, am hotărât să stăm de data aceasta doar 1 zi, deci 2 nopți de cazare au fost necesare. Fiind cu mașina și având emoții legate de parcarea pe insulă, am ales varianta cazării în Mestre, aspect pe care nu l-am regretat nicio secundă!

Am găsit un apartament excepțional: mare, foarte-foarte curat (chiar merită 10, așa cum am găsit notarea pe Booking) și la un preț foarte bun: cost total 252 Euro (incluzând taxa de curățenie și taxa de oraș pentru 2 adulți; copiii de 16 și 17 ani nu au fost taxați), rezervarea fiind făcută în data de 9 iunie, pentru perioada 4-6 iulie.

Înainte de a găsi acest apartament, am fost deranjată să descopăr că în Veneția, prețurile afișate pe Booking ”se îmbogățesc” cu diverse taxe: taxă de curățenie (variază de la 30 Euro la 100 Euro per sejur), taxă de parcare (deloc neglijabilă, de la 20 la 40-50 Euro pe noapte) și, în unele locații, cu taxă de prosop (5 Euro per persoană) sau taxă pentru lenjerie suplimentară. Recunosc că, inițial nu am observat acest aspect și am stat o vreme liniștită cu rezervările făcute în luna mai, până când am observat că sumele finale erau cu mult diferite de ceea ce se vedea la prima vedere.

Astfel că am descoperit acest apartament cu doar 1 lună înainte de plecare și, per total, prețul a fost mai bun decât toate rezervările inițiale, când se adăugau toate celelalte taxe (poate pare mare, dar, comparativ cu Veneția-insula și ideea că vorbim despre un apartament de 4 stele și cazare pentru 4 persoane, prețul este foarte bun).

Revenind la Edith, încep cu locația: la 5-10 minute de intrarea/ieșirea de pe autostrada care leagă Mestre de Trieste și Milano (noi am venit dinspre Trieste și apoi am plecat spre Milano), aspect care mi-a convenit foarte mult. În al doilea rând, am încercat un minunat sentiment de siguranță, apartamentul fiind într-un complex rezidențial închis peste noapte, foarte liniștit, cu interfon la intrarea în bloc și parcare subterană închisă (care nu se plătea suplimentar).

Parcarea avea nu doar ușă închisă la intrarea în subteran, ci și garaj închis individual.

Tot legat de locație, peste drum, la ieșirea din bloc este o tutungerie de unde se cumpără bilete de tramvai pentru Veneția, iar la 100 m este stația de tramvai, unde nu am așteptat mai mult de 5 minute tramvaiul care ne-a dus, în vreo 15-20 minute în Veneția. La parterul complexului se găsește un supermarket suficient de mare și, evident, bine aprovizionat (gospodinele pot lua acasă cafea și produse de curățenie care, bineînțeles, nu se compară cu cele din Romania la capitolul calitate și miros, câteodată, chiar și la preț).

Legat de apartament, prima remarcă a fost curățenia exemplară și atenția deosebită pentru mediu (de la coșuri de gunoi separate pentru resturi alimentare/plastic/hârtie, la inscripționări drăguțe cu atenție la temperatura pe care o alegem pentru căldură/AC, până la apelul la renunțarea la sticlele de plastic). Am fost așteptați cu apă rece la frigider (în sticlă de sticlă :) ) și cuburi de gheață, ceea ce a contribuit enorm la starea mea de bine dimineața, când, fără un frappe adevărat, nu mă pot trezi. :)

Cât despre mărimea apartamentului, spuneam că este mare – mai mult decât am fi avut nevoie: 2 dormitoare (unul cu pat matrimonial, altul cu 2 paturi de 1 persoană), 2 băi, dresssing, un hol mare, bucătărie complet utilată și zonă de luat masa, separat zonă de living cu canapea extensibilă și TV, plus balcon deschis. Noi am fost 4 persoane, însă apartamentul poate găzdui lejer 6 persoane. Totul curat, aerisit, elegant și de bun gust. Pozele de pe Booking sunt edificatoare în acest sens.

Și, să nu uit, interacțiunea cu proprietarul/persoana care se ocupă de închiriere a fost excelentă: Mick a fost prompt, atent și am comunicat de câte ori a fost nevoie pe WhatsApp [...].

În final, aș spune că merita să stăm mai mult: acest loc se pretează, în mod clar, la o ședere de cel puțin 5 nopți, timp în care poți explora nu doar Veneția, ci și alte zone apropiate: Verona (115 km), Padova (41 km), chiar Milano (274 km) sau poți alege din multele outlet-uri de pe traseul Mestre-Milano (eu am încercat doar Franciacorta Outlet Village - a meritat fără discuție să petrecem acolo 5 ore :). Vorbim doar despre autostradă, deci aceste distanțe se fac rapid.

Trimis de nicolle. in 15.08.16 11:27:12
    Validat / Publicat: 15.08.16 13:00:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicolle.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.16 12:59:23]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Apartament Edith [Mestre], VENEZIA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 50&ridAnt=72064

[15.08.16 21:01:19]

@nicolle. - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

nicolle.AUTOR REVIEW
    [16.08.16 16:28:30]

@webmaster26 - nu chiar... este mai înspre stânga, aproape de colțul făcut de străzile Via Ca Rosa și Via Antonio Fradeletto. Dar observ că nu apar toate clădirile, poate așa ia GPS - cred însă că aveți adresa corectă: Via Volturno 6H. Dacă aș avea o adresă de e-mail, pot trimite un print screen.

[16.08.16 18:53:44]

@nicolle. - Ăsta e? Click Aici?

nicolle.AUTOR REVIEW
    [17.08.16 11:05:26]

@nicolle. - intrarea în garaj este cea din dreapta, iar apartamentul se află în primul bloc din dreapta (cărămiziu).

nicolle.

• pagină generată în 0.036220073699951 sec