ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2016
ÎNSCRIS: 04.09.15
JUL-2016

Croaziera si white party Makedonia Palace

In Lefkada sunt mai multe vapoare cu care se poate merge in croaziera. Noi am ales sa ne petrecem o zi cu Makedonia Palace. A fost prima agentie cu care am vorbit. Pretul de 35 de euro 2 persoane, intrare la White party dar si Florin, reprezentat roman al agentiei ne-a convins. Il puteti gasi seara la agentia Makedonia Palace de langa biserica cu turn.

In croaziera, ne-am ales o zi de sambata, vremea nu era atat de buna... batea destul de tare vantul. Am ales aceasta zi pentru ca cei cu care ne-am mai facut planuri au ales sa mearga cu ghidul agentiei cu vasul Nidri Star 1. Ei au platit 25 de euro de persoana dar cu mancarea inclusa.

Am inceput croaziera stiind ca nu vom putea ajunge la plaja Katsiki si Egremni. Capitanul a oferit bilete grauite celor ce vor sa mearga in alta zi. Noi nu prea am mai avut timp pentru ca si ziua de duminica se anunta la fel de urata.

Deci am pornit spre insula Kefalonia, portul Fiskardo. Am stat aproximativ o ora. Prima oprire a noastra a fost la farmacie pentru a lua pastile deoarce ne-am simtit destul de rau. Deci va recomand sa aveti pastile la voi chiar daca aveti sau nu rau de mare. Fiskardo, este un port foarte dragut. Am mancat ceva mai fresh pentru a ne reveni apoi ne-am plimbat pe stradute si am cumparat cateva suveniruri.

Urmatoarea oprire a fost pe o plaja pentru a face o baie.

Am ajuns apoi in portul Frikes pe insula Ithaka. Un port destul de mic, cu putine taverne. Timpul scurt si numarul mare de persoane i-a facut pe cei de la taverna unde ne oprisem sa faca fata destul de greu comenzilor. Am asteptat jumatate de ora si am mancat in 5-10 minute pentru a reusi sa ajungem pe vas la timp

Peștera Papanikolis din Insula Meganisi, nu putea fi ratata. In al doilea razboi mondal, căpitanul submarinului Papanikolis, a folosit-o drept ascunzatoare. Nu a intrat in pestera vaporul.

Am oprit si pe insula miliardarilor, Skorpions. Unde am putut face baie pe o plaja micuta. Oprirea noastra a fost scurtata de venirea altui vas.

Am trecut si pe langa Insula Madouri unde poetul grec Aristotelis Valaoritis a scris poezii.

Am ajuns in port pe la ora 18.

Am facut poze la urcarea pe vas. Acestea puteau fi apoi achizitonate. Sub forma de magnet, breloc, simpla. Preturile difereau in functie de combinatie. Nu stiu daca mai retin dar poza ,,magnet si doua brelocuri 20 euro.

De-a lungul calatoriei capitanul se putea merge la capitan pentru a te simti capitan pentru cateva minute.

In urma acestei croaziere am invatat cat de importanta este vremea Nu voi mai merge niciodata cand se anunta vant si valuri iar pastilele vor fi primele puse in bagaj. Am avut noroc ca vasul nu era atat de aglomerat si am putut sa ne alegem cand vrem alte locuri in functie de cum ne simteam.

Va doresc vacanta frumoasa si cu vreme frumoasa.

Trimis de Leontina. in 14.08.16 11:39:25
Validat / Publicat: 14.08.16 12:40:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 3008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leontina.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Un balcon in Fiskardo

[14.08.16 12:53:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Lefkada, LEFKADA" (deja existentă pe sait)

calatorul
[19.08.16 15:46:45]

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite; frumoase poze, imi amintesc si eu cu placere de frumoasa vacanta petrecuta pe insula. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

Leontina.AUTOR REVIEW
[22.08.16 09:36:35]

@calatorul - Va multumesc, la fel va doresc si dumneavoastra!

calatorul, Leontina.
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale prin/din Lefkada: