ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2016
ÎNSCRIS: 12.01.08
JUL-2016

Insulele Sporade: Skiathos — Skopelos – Alonissos

PRIMA ZI

Spre Skiathos, am pornit la ora 3 dimineata din Bucuresti, am trecut podul la Giurgiu pe la 4 si 10, am luat vigneta pe leve din rondul din vama si drum intins spre Sofia. Bulgarii au mai facut o bucata buna de autostrada de anul trecut!! Am folosit centura sud si la dus si la intors. In vama la Kulata am ajuns la ora 12, dupa pauzele necesate de cafea si de luat benzina la ultima statie din Bulgaria, tot pe leve… Apoi, gata cu stresul, am ajuns in Grecia, pe autostrada! Am ocolit Salonicul pe centura si apoi pe autostrada cu taxele de rigoare (cam 12 euro pe sens), drumul bun, pana am facut la stanga spre Volos, unde au fost cativa kilometri cu drum cam valurit, in lucru. La 3,20 eram in Volos pe faleza, sa luam bilete de feribot. Am mancat la o taverna, apoi am stat in parculetul de pe faleza si pe la cafenele, la un frape si o inghetata, pana am zarit feribotul de la Helenic. La 18.45 am plecat spre Skiatos si am ajuns in jur de 21,45 seara. Am savurat briza la ultimul nivel al feribotului, unde eram cam singuri, si am prins un apus de soare superb, in largul marii. Apoi, in zare, ne-a primit cu luminite aprinse, licarind prietenos, Insula Skiathos. La ora 10 si un sfert, eram in Troulos, unde am avut cazarea.

A DOUA ZI

A doua zi ne-am trezit in cantec de cocosi, parca eram la tara la bunici! De pe balcon, ne suradea un soare prietenos si o mare de verdeata, maslini, pini, chiparosi, palmieri si un fel de braduti. Dupa micul dejun, am pornit spre renumita plaja Koukounaries, care nu si-a dezmintit renumele, apa albastra, clara, cu intrare lina, plaja cu nisip fin, auriu, marginita de padurea racoroasa de pini. Am inotat, ne-am balacit si am lenevit pe sezlonguri sub umbrele (8 euro pe zi)

A TREIA ZI

Ziua urmatoare, ne-a intampinat cu cativa nori, asa ca am hotarat sa exploram un pic imprejurimile, plecand din Troulos, spre Asselinos ,,prin padurea racoroasa de pini, pe un drum asfalat spre megalos Asselinos, la stanga si forestier la manastirea Ikonistria si micros Asselinos la dreapta. Am luat-o la dreapta, peisajele superbe, cu mare si padure de pini, cu bancute de belvedere cu panorama ametitoare, de unde nu ai mai fi plecat! Am ratacit pe poteci si potecute, am facut poze si ne-am intors sa vedem si megalos Asselinos, care parea cam parasit la inceput de iulie, asa ca am plecat mai departe la vanatoare de plaje si ne-am oprit la plaja Sfanta Elena (Aghia Eleni). Micuta, placuta, linistita, umbrita de pini, ne-a incantat pe loc! O baie buna si mai departe spre renumitele plaje BANANA, Bananistas, cu pernute la bar, plaja cu nisip si apa calda si de un albastru-laptos, care ne-a fermecat. Si pentru ca aparuse pe cer si soarele, am oprit aici la balaceala si am plecat pe la ora 18, fara sa mai vizitam si Banana 2, cea cu nudisti, din golful urmator, altadata, poate….

Seara am plecat sa exploram capitala si sa mancam undeva pe acolo. Am parcat masina langa portul nou, am urcat spre peninsula Bourtzi, care desparte portul vechi de cel nou, am zabovit un pic la cafenea, si am facut poze cu navele care intrau in port si cu tunurile vechi de aparare.

Apoi am ratacit pe stradutele Skiathosului si am urcat pe treptele inguste spre biserica Sf. Ion, care domina orasul de pe inaltine. Panorama superba de acolo de sus, poze multe, multe, la apus de soare peste oras si cu restaurantul Sofia’s family. La coborare am descoperit un alt restaurant, micut, cochet, inconjurat de flori, The final step. Am ajuns in oras, pe strada principala, muzeul Papadiamantis era inchis, asa ca am hoinarit si ne-am ratacit pe stradute, fara nici o ordine. Magazine, suprmarketuri, mici restaurant, lume multa la promenada si s-au aprins si frumoasele felinare de pe strazi… Atmosfera placuta de vacanta greceasca, peste tot.

Ne-am intors in portul vechi si am luat bilete pentru a doua zi cu vasul Poseidon, 15 euro de persoana ,,Croaziera de o zi la plaja Lalaria, grotele albastre, fortul Kastro si la Platanias in peninsula Pelion de pe continent’’, Si la culcare, in Troulos, ca maine, avem zi lunga pe mare!!!

A PATRA ZI

Penrtu ca excursia pe mare spre Lalaria incepea la ora 10,15, am oprit in drum spre capitala sa mai vizitam niste plaje. Zis si facut, prima oprire, Agia Paraskevi, apoi, Vromolinos (care mi-a placut cel mai mult), Kolios, Kanapista si Vassilias (care mi-a placut cel mai putin!)

Daca verti sa ajungeti la plaja Lalaria, este bine sa luati un vas mai mare (cum este Poseidon, cu care am fost noi), pentru ca cele mici au probleme de acostare daca este marea un pic mai agitata. Lalaria cu pitricele rotunde, slefuite si ape albastru-laptos, mi s-a parut un fel de sora mai mica a plajei Navagio, diferenta facand-o fereastra sapata in stancile din dreapta plajei. Am stat aici doua ore si jumatate, apoi am pornit spre vechea capitala a insulei, Kastro. Aici ne-a intampinat o mare de culoarea smaraldului, un mic golf nisipos-stancos, cu o taverna si cateva sezlonguri cu umbrele. Unii au ramas la plaja, altii au urcat pana sus, la ruinele kastrului roman. Noi am facut o baie buna, pentru ca la kastru, am hotarat sa mergem cu masina noatra in alta zi, de pe uscat. Doua ore a fost popasul aici, apoi am pornit spre Platanis (Pelion) pe continent, pentru a lua o masa, la o taverna pescareasca si a face baie, pe plaja amenajata cu dus si cabine de schimb. Am plecat apoi spre Skiathos si am ajuns in port pe la ora sapte seara. A fost o zi plina si placuta, a meritat!

A CINCIA ZI

Ziua urmatoare, am petrecut-o numai pe plaja din statiunea noastra, Troulos, unde am si mancat la pranz, la taverna de pe plaja, (peste si calamari, cu 27 euro). Am aflat ca aici in fiecare miercuri este ,,seara greceasca’’ fara pret special de intrare, doar consumatie, deci ne-am facut programare!

Seara am petrecut-o in capitala, ne-am plimbat, urcand si coborand pe stradute inguste, am vazut un restaurant intr-o moara de vant, am facut poze, am facut mici cumparaturi (cutiute musicale, saluri, magneti, dulciuri...) si am baut o stica de vin la Portobello, alaturi de ceva gustari, pe strada principala.

La iesirea din capitala am oprit la un Carrefour, care ne-a dezamagit cu oferta, deci nu recomand, aprovizionare si preturi mai bune la micile supermarketurile destul de dese, de prin statiuni si capitala. Pe insula sunt preturi mai mari decat pe continent, oricum (o sticla de ulei de masline, 8-9 euro, pe continent, 5-6 euro) Si acasa in Troulos, pentru nani, ca maine incepe o alta zi de hoinarit!!!

A SASEA ZI

Zi de plaja la Koukounaries, unde ne-am intalnit cu vestitele lebede, alaturi de care am inotat. Sunt asa de blande, ca vin si mananca din mana turistilor! Zeci de iahturi au aparut in larg si au ramas acolo pana cand am plecat noi… Am inotat in apa aceea superba, fara nici un val, si am lenevit la plaja, pana spre seara. Pentru cei care stau in capitala, exista o barca-taxi (5 euro pe sens) care vine si pleaca din ora in ora la aceasta plaja!

Seara, din Troulos, am mers in Kolios, sa luam masa la vestita taverna suspendata, Infinity blue. A fost o seara minunata, serviciu elegant, mancare buna si rafinata, muzica in surdina si panorama la apus catre golful unde se leganau iahturi si barcile pescarilor. Felinare discrete aprinse pe mese, bauturi de calitate, si o atmosefera relaxata de vacanta greceasca. Un mic aperitiv si coniac la sfarsitul mesei, oferite din partea casei. Masa a costat 40 euro, dar a meritat fiecare cent! Cei doi frati patroni, merita toate laudele, vom reveni oricand, cu mare placere la ei!

[A SAPTEA ZI

Dupa o zi plina de plaja, spre seara, ne-am dorit racoarea muntelui, si am pornit-o pe un drum ingust, virajat, dar asfaltat care urca in munte spre o manastire, vestita de pe insula, Sfanta Evanghelia. De la 37 de grade, la 25!

Manastirea, ne-a intampinat cu pacea, linistea si racoarea specifica manastirilor grecesti. Am aprins lumanari si i-am multumit lui Dumnezeu pentru ca am ajuns sa vedem asa locuri minunate. In anul 1807 aici, la manastire, a fost tesut si binecuvantat primul steag grec cu crucea de culoare alba in centrul lui, pe un fond de culoare albastra. Calugarii au si un mic magazin cu obiecte bisericesti, vin, ulei, condimente si sapun de provenienta proprie, dar la preturi cam piperate. Pe drum am descoperit niste taverne-restaurant, pe langa care am trecut, dar carora le-am ramas fideli pana la plecare. La suflet ne-a ramas Platanos, unde panorama este superba, orasul capitala, cele doua porturi, aeroportul si insulitele din mare, pareau desenate pe o harta… Binecuvantati de Dumnezeu, sau de zei, grecii astia cu o mare si o tara asa de frumoase!!!

La coborare am intrat sa facem poze cu panorama la Platanos, dar am ramas si am si mancat acolo, (salata de caracatita, calamari, saganaki, dovlecei creocanti cu pasta de usturoi, oranjada si bere, toate la suma se 25 euro, si cu prajitura desert din partea casei). Am facut multe, multe poze, si am plecat cand soarele incepuse sa apuna, spre Troulos.

A OPTA ZI

In aceast zi am hotarat sa facem plaja pe insulita Tsougrias, pe care o vazusem de sus de la Platanos. Este o barca taxi care facea zilnic curse, plecand din portul vechi. Plecari la orele 10 si 11, intoarceri la orele 14.16.18, la alegere. A costat 10 euro de persoana, dus intors.

La 10 am plecat din port, iar drumul a durat cam 20 de minute. Pe insula, este o taverna care ofera si masa de pranz, pe langa bauturi si inghetata. Poti sta pe sezlonguri (8 euro), pe nisip sau in paduricea de pini de dupa dunele de nisip. Nu exista dus sau cabina de schimb. Apa este deosebit de albastra, linistita si curata. Multi veneau pe insula cu barci cu moror inchiriate sau cu iahturi personale. A fost o zi placuta, mai linistita, fara forfota plajelor de pe Skiathos.

La intoarcere, am luat masina din parcarea portului si am urcat pe drumul spre manastire, iar apoi spre Kastro ca sa vedem ruinele vechii capitale a insulei. La un moment dat, drumul nu mai este asfaltat, este rupt, noroios, dar pe o distanta mica, apoi, iar e drum pietruit roman, ca doar duce la vechiul lor kastru, dar este in panta foarte abrupt, virajat, atentie deci la masinile mai mici!!! Am facut poze la kastru, am mai ratacit prin padure si am ajuns cam obositi in Troulos, dar fericiti ca am vazut tot ce ne propusesem. La nani, ca maine este o alta zi de vacanta!

A NOUA ZI

Ziua plina de plaja, balaceala si relaxare la Koukounaries, cu lebede si iahturi. Seara am fost la ,,seara grecesca’’ de la taverna de pe plaja din Troulos. Program slabut de dans cu muzica la un casetofon, 2 dansatori si o dansatoare, 3 dansuri, pescuirea turistilor pusi sa se prosteasca pe muzica, in loc sa danseze si cam atat. Despre mancare este o poveste cam neplacuta, singura din tot concediul. Am comandat retzina, calamari si peste proaspat barbun. Calamarul comestibil, dar pestele nu a putut fi mancat, mirosea si avea gust de creolina! Am reclamat chelnerului, dar a zis ca nimeni in afara de noi nu s-a plans. I-am spus sa guste, dar nu a vrut, stia el de ce! Ca sa nu ne stricam seara, am platit si am plecat. Deci atentie cu taverna de pe plaja Troulos, NU O RECOMAND nimanui, mai ales la seri grecesti, cand se vinde toata marfa nevanduta toata saptamana. De aceea nu este cu intrare, ne-am prins cam tarziu, din pacate!!!

A ZECEA ZI

Croaziera pe care am ales-o noi in aceasta zi, a fost cea care face turul celor trei insule importante din Arhipelagul Sporadelor, respective, Skiathos, Skopelos si Alonissos. A costat 20 de euro de persoana.

Plimbarea dureaza aproape o zi intreaga si este destul de obositoare, insa merita! Am vazut plaje deosebite, grote, am vazut locurile unde s-a filmat vestita pelicula cinematografica ,,Mama mia’’, bisericuta Sfantul Ion din varful stancii, plajele Kastani si Milia, apoi am luat masa (caracatita la gratar, excelenta!) in portul capitala al insulei Skopelos, unde am vorbit romaneste cu un chelner macedonean vlah. Am urcat pe cateva stradute, am vazut case albe inundate de flori mov, bisericute, am luat mici suveniruri si am plecat mai depatre spere urmatoarea insula, Alonissos.

Am acostat in capital Patitiri, apoi am luat o masina (5 euro de persoana) cu care am urcat in orasul vechi al piratilor Chora. De aici plimbarea a fost pe jos, caci doar magarusii urcau pe stradutele inguste, in trepte, pana in varful muntelui, unde erau catarate ultimele casute si taverne cu panorama de vis. Casute albe, flori colorate, magazinase, mare albastra la orizont, munti plini de verdeata, adica tot ce iti doresti sa vezi intr-o insula. Am facut poze si mici cumparaturi, am baut bere si citronada locala, am mancat inghetata, si am coborat in parcare, unde ne astepta autocarul care ne-a adus in Patitiri langa port.

Drumul de intoarcere spre Skiathos a fost placut, dar nu am vazut delfinii si focile promise in pliantul excursiei!

Am luat masina din portul Skiathos si am urcat la restaurantul – taverna Panorama unde am mancat o pizza, care nu a fost ceva, deosebit, dar nici rau. A fost o zi plina, si am cazut franti, cand am ajuns in Troulos.

A UNSPREZECEA ZI

Ultima zi de plaja si baie la Koukounaries. Ne-am luat adio de la lebede, de la minunata apa si de la nisipul auriu care ne-au fost gazede asa de bune. Am inotat mult, asa ca sa ne ajunga pentru un an de zile!!!

Seara am petrecut-o in oras, am baut cate ceva la barul Rock’n’roll de pe treptele ce coboara in portul vechi, am vizitat biserica Sfanta treime din apropiere, am mai facut mici cumparaturi, am mai dat o raita pe stradute si am urcat la Platanos pentru cina de adio, ca sa mai vedem odata luminile orasului de pe munte. Ca de obicei, o masa pe cinste, cu desert din partea casei, la un pret decent.

Recomand din toata inima acest restaurant cu cea mai frumoasa panorama de pe insula.

Seara, am pregatit bagajele pentru plecarea de a doua zi.

A DOUASPREZECEA ZI

Dimineata am parasit Troulos, am plecat spre capitala, am parcat masina in port, in parcarea pentru feriboturi, si am mai dat o raita pe faleza si pe stradutele inguste. Am poposit in portul vechi la la barul cu permute pe trepte, Rock’n’roll, am comandat cate un capucino (care a venit insotit de cate o prajiturica din partea casei), am admirat iahturile din port, ne-am luat adio de la Bourtzi, si ne-am indreptat spre feribotul de la Anes, care a fost mai prost decat cel cu care am venit de la Helenic.

Plecarea in jurul orei 11, iar pe la ora 15 eram in Volos, si de aici spre Seres, unde aveam cazare la hotel. Am mai oprit pe traseu in Platamonas si in Katerini de unde ne-am cumparat ulei de masline si cutii cu baklava, mai ieftine decat pe insula.

Cina am luat-o la taverna Macedonia din Seres, (22 de euro portii mari de calamari, bouiourdi, caracatita la gratar, dovlecei, retzina, cola) si inghetata din partea casei. Apoi, la nani in comfortabilul hotel, unde poposim in fiecare an, Acropol, ca maine, ne asteapta traversarea Bulgariei si drumul spre casa.

A TREISPREZECEA ZI

A doua zi dimineata, dupa micul dejun, spre casa, fata peripetii, am luat benzina din vama de la bulgari, pe leve, iar la ora 18, eram in fata casei in Bucuresti. Cam asta a fost vacanta noastra in insulele Sporade! Nu inchei, inainte de a multumi celor care au scris impresii despre aceste insule, care ne-au fost de un real folos.

Vacante placute tuturor!

Trimis de zozo in 14.08.16 10:41:52
Validat / Publicat: 14.08.16 12:26:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zozo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Lebedele pe plaja

[14.08.16 11:02:24]

@zozo -

eram in Troulos, unde am avut cazarea.

spre Seres, unde aveam cazare la hotel

comfortabilul hotel, unde poposim in fiecare an, Acropol

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[14.08.16 11:12:34]

Dan&Ema
[14.08.16 12:56:01]

Start vot pentru acest ghid, un adevarat tur detaliat de excursie. Felicitari! Mi-e dor de GreciA. Mai asteptam un an.

ANILU
[14.08.16 13:08:09]

@zozo: Parcă mi-am revăzut vacanța mea de anul trecut, cu diferența că voi ați fost cu mașina și ați stat mai mult pe insulă decât noi cu avionul și doar un sejur de 7 zile.

Cât mi-a plăcut să mă uit la poze și să revăd locuri dragi care mi-au rămas la suflet.

Felicitări pentru vacanță dar si pentru răbdarea de a scrie acest Minighid.

P. S. Și n-ai zis nimic la Barca că pleci din nou în vacanță.

Mai vreau și eu o dată în Skiathos că tare mult mi-a plăcut.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[14.08.16 13:40:30]

@zozo - Articol util, fotografii superbe. Felicitări!

Cris
[14.08.16 14:07:16]

@zozo - Excelent articol, cu poze pe măsură. Faptul că i-ai dat o notă personală îl face mai plăcut și mult mai ușor de citit.

Mă bucur că ți-a plăcut Platanos, care este, după mine, un restaurant la care e obligatoriu să mănânci în Skiathos, chiar dacă este mai greu accesibil. Mâncarea și servirea sunt foarte bune, dar asta contează mai puțin, pentru că îndată ce ajungi pe terasă priveliștea pe care o ai în fața ochilor îți taie răsuflarea. Nu mai țin minte exact ce am mâncat (probabil musaca, pt că de obicei asta comand), dar imaginea insulei văzută de acolo nu o voi uita niciodată.

Felicitări pentru vacanță și pentru modul în care ai descris-o!

elviramvio
[14.08.16 14:46:41]

@zozo -

Tare frumos, ca si Dan&Ema, mi-e tare dor de Grecia.

Felicitari pentru articol si poze!

ANILU
[14.08.16 14:57:11]

@zozo: Am revenit, m-am uitat din nou pe poze și am recitit descrierea vacanței voastre în Skiathos.

Dar m-am uitat și la caseta tehnică și mi-am dat seama că am făcut o confuzie.

Prima data am crezut că este vorba de colega @zoazore, și dasta am făcut referire la întâlnirea noastră de la Barca.

Dar nu-i nimic poate avem ocazia să ne cunoaștem la viitoarele întâlniri din București, asta dacă urmărești aici pe AFA, când, unde și cum.

Îmi cer scuze încă o dată pentru confuzie.

Cu mare drag am votat articolul tău scris atât de frumos și detaliat.

Toate cele bune.

zozoAUTOR REVIEW
[14.08.16 15:21:54]

Va multumesc tuturor pentru aprecieri! Noi suntem iremediabil indragostiti de Grecia si in multe vacante am gasit aici informatii si surse de inspiratie pentru locatiile alese, pentru care va multumim.

Despre cazarea in insula nu am scris nimic, pentru ca nu o pot recomanda nimanui, iar despre hotelul Acropol din granita numai cuvinte de lauda, pentru comfort si curatenie. Sa auzim de bine!

adrianaglogo
[15.08.16 00:35:28]

@zozo - Am fost in acest loc cu ani in urma intr-o croaziera de o zi.

Citind acest articol am petrecur si eu mai multe zile pe aceasta insula.

Daca pana acum Skiatos nu era pe lista mea pentru vacanta anuala si obligatorie in Grecia, acum este!

Felicitari si vacante minunate.

calatorul
[19.08.16 15:40:27]

@zozo - Felicitari pentru noua vacanta greceasca petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

telvanni
[19.02.17 22:01:42]

Frumos si util review-ul scris de dvs.

Imi spuneti va rog cat a costat ferry din Volos?

La noi ar fi masina + 2 adulti + 2 copii.

Multumesc!

zozoAUTOR REVIEW
[20.02.17 09:29:24]

265 euro dus-intors pentru 1 masina si 2 adulti. Depinde un pic si de categoria si lungimea masinii. Vacanta placuta!

adrianaglogo, ANILU, calatorul, Dan&Ema, elviramvio, iulian.chiper, telvanni, zozo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: