ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2016
ÎNSCRIS: 17.08.15
MAY-2016

Garsonieră Centrul Vechi, Sibiu

Sibiul este oraşul sufletului meu, pe care l-am părăsit copil fiind, dar la care mă întorc mereu şi mereu, pentru "reîncărcare de baterii". De obicei sosirile sunt oarecum planificate mai din timp, dar la finele lui mai, anul acesta, o scurtă vizită de weekend la Sibiu s-a datorat unei decizii de ultim moment.

Unele cazări la care mai apelasem anterior şi îmi erau cunoscute şi mulţumitoare erau deja ocupate, aşa că a trebuit să caut, cu doar două zile înainte de ziua sosirii, cazare. Era deja târziu şi unele locaţii care, conform ofertei de pe internet, corespundeau cerinţelor erau ocupate, dar la altele am primit bineînţeles refuzuri doar pentru că nu doreau să închirieze pentru o singură noapte, aşa cum solicitam. Dreptul lor...

Criteriile mele de căutare: fiind 2 cupluri, aveam nevoie de 2 camere duble, cu baie în cameră şi posibilitate de parcare a maşinii, pentru o singură noapte, cât mai aproape de centru, curat, decent, preţ rezonabil. Întotdeauna caut cazare cu review-uri cât mai multe şi mai bune.

În urma căutărilor, am primit un răspuns favorabil din partea Anei, o tânără doamnă foarte drăguţă şi amabilă atât la telefon, cât şi ulterior, la check in.

Rezervarea a fost făcută deci la Garsonieră Centrul Vechi, Sibiu cu 2 zile inainte, totul a decurs foarte rapid si nu ni s-a solicitat avans.

Preţul: 100 lei/ cameră/ noapte

Garsonierele Centrul Vechi, în număr de 4, se află pe str. Victor Todosan nr. 2, într-o casă veche din Centrul istoric, la etajul acesteia, cu acces prin curtea interioară a clădirii şi vedere la stradă.

Am rezervat garsonierele 1 si 4, singurele libere la acest moment. Deşi poartă denumirea de garsoniere, este vorba de camere duble spaţioase şi luminoase, cu baie şi cu ieşire directă într-un balcon din curtea interioară, de unde se coboară pe o scară la parterul clădirii.

Camerele arătau exact ca în prezentarea găsită pe internet, renovate, curate şi dispun de televizor, internet wireless, minifrigider. Deşi camera 4 este mai mică decât 1, ambele sunt mari şi absolut suficiente pentru 2 persoane.

Ce am apreciat:

- distanţa mică faţă de centru: clădirea este la baza Pasajului scărilor, practic faci 5 minute până in Piaţa mare, parcurgând o zonă plină de farmec şi istorie a Sibiului

- vederea superbă către scări şi turnul Bisericii Evanghelice, chiar din poarta clădirii

- amenajarea camerelor, un amestec interesant de mobilier clasic, restaurat şi mic mobilier modern

- aspectul foarte modern al băilor

- curăţenia exemplară a camerei şi băilor

- parfumul camerelor, atât cel usor nostalgic datorat mobilierului vechi şi restaurat cât şi cel real, al camerei, dat de nu stiu ce odorizant pe care nu am reusit să îl identific (mi se pare aproape ciudat că mirosul camerei era atât de plăcut încât simt nevoia să consemnez acest lucru :) )

- deşi ferestrele sunt la stradă, aceasta nu era prea circulată şi a fost linişte

- chiar dacă nu am avut parcare rezervată, nu am avut probleme cu parcarea, am găsit locuri pe stradă, chiar în faţa clădirii, sub ferestre, la diferite ore din zi

- amabilitatea Anei, doamna care ne-a facut rezervarea, aceeaşi care s-a grabit să pună la punct camerele abia eliberate, pentru că noi am ajuns în Sibiu mai devreme de ora de check in.

În ceea ce priveşte confortul camerelor, am avut totuşi unele mici observaţii: ar fi utile 2 pahare de apă în cameră şi eventual o poliţă sau un raft la baie pentru cosmetice. De asemenea nu ne-am prea împăcat cu răcitorul din camera 4. În camera 1 era un minifrigider. În camera 4 era insă un minirăcitor, pe cât de mini pe atât de zgomotos. Era aşezat în stânga patului, practic pe post de noptieră. Nu putea fi mutat în altă parte, pentru că singurele prize din cameră sunt în acea zonă şi nu există prelungitoare. Era imposibil de folosit, în special pe timpul noptii, pentru că la fiecare aproximativ 10 minute se pregătea de decolare (cel putin asta sugera zgomotul). Noi am renunţat să îl folosim şi l-am scos din priză, nu aveam decât nişte sucuri, dar pentru alţii poate fi o problemă.

Câteva minusuri generale, care nu pot fi imputate gazdei:

- internetul nu a funcţionat în ziua aceea în întreaga clădire, fiind o problemă a furnizorului serviciului, fapt pe care Ana ni l-a adus la cunoştinţă la sosirea în locaţie. Pentru noi nu a fost o problemă, aveam alternative.

- aspectul exterior al clădirii precum şi al curţii interioare lasă mult de dorit, mai ales prin comparaţie cu multe clădiri din centrul vechi, restaurate deja. Iar curtea interioara este înghesuită şi separată cu prelate, paravane şi alte improvizaţii de către diverşi proprietari ai spaţiilor existente, cu un simt al proprietăţii probabil prea dezvoltat. Ana îmi spunea că au deja vreun an de când se luptă cu primăria pentru autorizaţiile necesare refacerii clădirii şi încă au de aşteptat, dar speră.

Garsonierele ne-au plăcut, iar Sibiul este întotdeauna o bucurie pentru noi, restul nu a contat.

Am fost multumiţi şi am înscris locaţia pe lista noastră scurtă de cazări pentru dăţile următoare când vizităm Sibiul.

Adaug câteva fotografii, din păcate doar exterioare. Nu am făcut fotografii la interior, însă după cum spuneam, cele de pe internet reflectă realitatea.

Trimis de Bia710 in 13.08.16 23:37:01
Validat / Publicat: 14.08.16 10:01:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bia710); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Sibiu - Piaţa Mare, ziua

[14.08.16 10:01:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, SIBIU" (deja existentă pe sait)

[14.08.16 12:05:58]

Foarte util, retinut pentru o vizita la Sibiu, votat cu placere.

[14.08.16 15:22:47]

@mishu - Multumesc frumos pentru vot!

[14.08.16 15:25:07]

@webmasterX - Mulţumesc pentru încadrare şi publicare!

irene01*
[29.08.16 20:46:23]

@Bia710:Buna ziua! ne puteți da si noua un nr de telefon al gazdei? multumesc

[29.08.16 21:02:27]

@irene01: Buna seara, v-am transmis prin mesaj privat numarul de telefon si link-ul unde puteti vedea informatii si poze de la locatie. Sper sa va fie de folos.

Bia710, irene01*, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: