ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2016
ÎNSCRIS: 02.08.15
AUG-2016

Un colt de Rai

Se implinesc 3 ani de cand revenim la aceasta cabana cu placere si interes, sa vedem ce noi modificari au fost aduse, pentru a imbunatatii sejururile turistilor. Ca de fiecare data am fost vrajiti de peisajul de basm al cabanei cu imprejurimile ei incantatoare. Lacul ca de argint, prietenii turistilor animalutele din preajma, precum o ciuta insotita de doi berbecuti, cateii vechi si noi in fiecare an, iepurasii albi ca zapada si toate orataniile din ograda fermei.

Plimbarile prin poienite te lasa fara replica, aerul este foarte curat, toata pensiunea este incojurata de paduri fara sfarsit. Legat de peisaj, lacul barajului, cabana din lemn in stil rustic, niciodata nu am cititit comentarii negative.

In schimb sunt unii turisti care scot prea mult in evidenta doar parerile lor negative, incercand sa arunce o lumina nepotrivita si partilor bune. Nu este corect sa aruncam o lumina nefavorabila asupra tuturor lucrurilor, doar pentru o replica nepotrivita din partea cuiva.

Daca am avut neintelegeri cu cineva din personal, daca ceva nu a fost pe placul nostru, am discutat cu proprietarul si lucrurile au fost remediate, nu este ok sa lasam o impresie negativa asupra intregului loc.

Revenim de cativa ani si pot afirma ca am gasit si lucruri bune, chiar foarte bune nu am stat doar o noapte, am stat mereu 6-7 nopti. Cred ca intr-o saptamana iti poti forma o parere mai corecta asupra locului.

Cineva din Braila a postat pe (un sait de turism) ca hidrobicicleta din dotarea pensiunii a fost sechestrata de un cuplu (adica de noi) timp de 4 zile. Este o perere gresita, deoarece acel lacat de la hidrobicicleta ramanea pe ea, dar chei erau mai multe, una la noi pt. ca plecam dimineata la ora 5.30 - 6 la pescuit, alta la bucatarie, alta la personal. etc. Cand am facut rezervare am solicitat dimineata la prima ora pentru pescuit, reveneam la mal pentru micul dejun, iar dupa ora 10 era libera din punctul nostru de vedere, pana seara la ora 18-18.30, cand mai dadeam o tura la pescuit pe inserat, daca o gaseam libera.

In rest noi nu am folosit-o la alte ore. Alti turisti o luau sa se plimbe. Aici fac o paranteza si ma alatur acelui turist cu parerea de rau pe care am spus-o si proprietarului ca in anii trecuti erau mai multe hidrobiciclete si ca ar fi de dorit de la anul sa doteze parcul cu inca cateva.

Tot acel turist se plange de faptul ca nu a pescuit la pastravarie, noi am intrebat din primul an unde este, spre lac se trece pe langa ea, este incuiata, dar sub supravegherea unui angajat poti pescui contra-cost. Nu are afisaj, dar te poti informa.

Legat de meniul zilei intr-adevar a fost neplacut sa aflam de la fosta dna administratoare (care a demisionat intre timp) ca nu dorea sa ne onoreze cu acel meniu trecut in oferta, la pretul de 20 lei. Din nou am discutat cu proprietarul, iar problema s-a rezolvat din acea zi. Stiti vorba ceea "Pana la Dumnezeu te mananca sfintii".

Anul acesta am gasit plase de tantari la geam, cabina de dus in loc de cada la baie, o sala de relaxare care inca nu e data in folosinta, asa am inteles. Pontonul cand am ajuns era rupt pe alocuri intr-adevar, dar la sesizarea unei turiste l-au reparat imediat. Trecerea de pe uscat se face uneori mai dificil fiindca apa este in crestere si muta pontonul. Ceva mai sigur pentru orice situatie ar fi binevenit pentru la anul, daca nu se poate remedia mai repede.

Cel putin pentru noi pescuitul reprezinta motivul nr. 1 pentru care mergem acolo. de aceea avem nevoie de hidrobiciclete mai multe, chiar barci cu vasle daca se poate si un ponton sigur. Barca cu motor nu este a cabanei, dar cineva vine si plimba turistii contra cost. Am fost si noi dar am fost dezamagiti de acel domn care o deservea. Ne-a spus ca o ora costa 45 lei. intr-o zi a costat 45, in alta zi a cerut 90, chipurile a taxat dupa traseu. Ori cu ora, ori cu traseul sa se hotarasca.

Ne place si cred ca sunt in asentimentul tuturor ca atunci cand plecam in concediu si citim ceva ne dorim sa gasim acel ceva. De aceea rugam sa fie recitite ofertele in permanenta de catre proprietarii pensiunilor si sa le actualizeze permanent.

Felicitari doamnei bucatarese, nici in acest an nu am gasit nici un meniu care sa nu ne placa. Este foate gustos si proaspat tot ce face dumneaei. Multa sanatate!

Micul dejun este copios si ar fi bine sa ramana mereu gratuit pentru cei cazati la pensiune.

In rest ce sa va mai spun, mergeti acolo, respirati, mancati bine, dormiti bine, plimbati-va fericiti pe lac si prin poieni si sa va citim comentariile pe urma. Noi putem sa facem locul acela si mai grozav daca ne dam fiecare contributia in mod sincer. Merita sa vedeti acest loc.

Nu as putea spune ca nu m-au deranjat cand dormeam unii turisti care aveau copii galagiosi, sau ei vorbeau prea tare, dadeau Tv la maxim, dar asa este oriunde cand sunt mai multi laolalta. fiecare trebuie sa tina cont si de ceilalti.

Frumos loc, mereu ne dorim sa mai revenim in ciuda comentariilor nefavorabile. Dorim sa ne convingem singuri si sa indreptam daca se poate cate ceva.

Pensiunea si imprejurimile sunt minunate, oamenii de acolo la fel. Nu este o statiune, este o cabana, asadar vedeti ce va doriti cand plecati la drum. Nu gasiti acolo muzica la maxim, baruri, cafenele si distractie. Daca va doriti natura, liniste, un refresh, mergeti acolo.

Trimis de bracuta in 12.08.16 18:28:56
Validat / Publicat: 12.08.16 21:15:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIRIU-NEHOIU [BZ]. A mai fost în/la: Oasa, Transfagaras, Transalpina, Malaia, Bucovina, Curtea de Arges, Mangalia

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bracuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Cascada Cosoca, in inprejurimi

[12.08.16 21:14:40]

@bracuta

Alte destinații turistice prin care a fost: Franta, Germania

Văd că aţi fost în destule locuri prin ţară şi prin lume. Cu toate acestea, pe AmFostAcolo aţi ales să scrieţi doar 2 impresii, de la... aceeaşi pensiune.

E evidnet că ceva vă "leagă" de proprietar - poate e ceva doar sufleteşte, poate că e ceva mai mult.

Aţi putea detalia, în acest sens?

bracutaAUTOR REVIEW
[12.08.16 22:18:30]

@webmaster - Buna seara, In Franta si Germania am fost cu f. multi ani in urma, cand nu exista "am fost acolo".

In Romania am fost la cateva pensiuni dar nu am scris nimic pentru ca nu stiam atunci de aceste impresii publice. Cand am gasit acum 3 ani localia din Siriu am gasit-o pe {Am fost acolo), de atunci m-am hotarat sa scriu si eu. De 3 ani revenim acolo pentru frumusete si atat. Locatia corespunde familiei mele pentru ca noi avem si catel care nu este binevenit oriunde. Noi pescuim iar de pescuit nu poti pescui oriunde. De la anul vom vizita si alte locuri din Romania si cu siguranta voi scrie impresiile.

bracuta
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Izvorul Bucuriei [Siriu]: