ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2010
  • --- F ---
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JUL-2007

O noapte de vis in stil austriac

Frunzaream zilele trecute ofertele pensiunilor din zona Bran-Moeciu pentru urmatoarea mini-intalnire amfostacolo si gandul mi-a zburat la un loc frumos si linistit din Austria unde am poposit dupa o scurta calatorie prin Alpi…Ni se incheiase sejurul de trei zile in Viena si cum nu ne induram sa ne intoarcem acasa, am hotarat sa facem un mic ocol si sa ne prelungim vacanta inca o noapte. Am apucat asadar drumul Alpilor, atrasi de culmile lor maiestuoase pe care, parca, le ghiceam in zare.

Din Viena ne-am indreptat spre St. Pölten - Linz – Kirchdorf. Culmile impadurite, stancile golase si pajistile de un verde crud se insiruiau pe rand de-a lungul drumului si eu aproape ca imi sucisem gatul tot intorcand capul intr-o parte si alta. Ma fascina ordinea si curatenia care domnea pretutindeni. Pana si capitele erau aliniate intr-o simetrie perfecta.

Soseaua era impecabila, traficul lejer, doar la intrarea in tuneluri se astepta cate putin pentru plata rovignetei, al carei pret diferea in functie de lungimea acestuia. Cand ne-am uitat pe harta si ne-am dat seama cat am avea de platit am inceput sa mai evitam din ele desi se circula foarte bine si inauntru era lumina ca ziua. Parcarile erau bine intretinute: erau mese cu bancute din lemn unde puteai lua masa, cosuri de gunoi, afara era si un robinet unde iti puteai spala vasele iar grupul sanitar stralucea... Am vazut si rulote sau chiar masini mici care ramasesera peste noapte aici. Fiecare isi vedea de treaba lui, nimeni nu punea muzica la maxim sau arunca resturile pe jos cum se intampla in multe locuri mioritice...

Am trecut si prin cateva sate care m-au impresionat, din nou, prin frumusetea lor simpla.

Casele erau zugravite in culori pastelate si, ceea ce mi-a placut cel mai mult, erau impodobite cu multe, multe flori de toate culorile. Oameni la porti in timpul zilei nu am vazut mai deloc, probabil fiecare isi vedea de treburile lui prin gospodarie. Aproape ca pierdusem notiunea timpului cand ne-am dat seama ca se insera. Nu mai aveam mult pana in Ungaria dar eu imi doream sa raman peste noapte la poalele Alpilor, sa respir in voie aerul pur de munte. Am intrat si la un hotel dar preturile mari, de business, si mai ales atmosfera rece ne-au indepartat. Eu imi doream sa gasim o camaruta intr-o casa de oaspeti intr-o atmosfera tipic austriaca. Dupa mai multe cautari, am ajuns intr-un sat micut dar deosebit de pitoresc: St. Johann in der Heide, la 5 km de Hartberg din landul Steiermark. Caldura se mai risipise si oamenii iesisera in fata caselor sa isi ude florile. Daca nu aveau placute care sa indice ca este pensiune nu ai fi putut face diferenta intre o casa de oaspeti si una obisnuita. Toate erau la fel de frumoase si de bine ingrijite.

Norocul ne-a suras si am gasit o camera la familia Posch pentru 20 euro pe noapte o persoana, cu mic dejun inclus. Casa era de fapt o mini-ferma, gazdele cresteau si animale si ne-au asigurat ca la micul dejun ne vor servi cu produse din gospodaria proprie. Gazdele nu vorbesc prea bine limba engleza, cu copiii lor ne-am inteles putin mai bine, dar ne-au primit cu foarte multa ospitalitate. Din vorba in vorba am aflat ca baiatul lor avea afaceri cu cineva de la Arad, s-au bucurat cand au aflat ca suntem romani si nu ne-au privit cu suspiciune, cum ne temeam. Masa se putea servi si afara, aveau o curte generoasa unde ti-era mai mare dragul sa stai. A doua zi dimineata am dat o fuga sa vad si vacutele, m-am plimbat si prin gospodaria lor care stralucea de curatenie. Pentru copii este amenajat un loc special de joaca, atractia principala fiind casuta din copac.

Camera in care am fost cazati era simpla, dar cu foarte mult bun gust decorata si avea o baie proprie spatioasa. Mi-au placut indeosebi asternuturile, foarte moi, perdelutele ce se aseamana cu cele ale sasilor din Transilvania. Era o atmosfera calda si primitoare, exact ceea ce cautam. La micul dejun am primit lapte proaspat muls, unt si dulceata de casa, mezeluri proaspete, ceai, suc, cafea, la discretie, paine foarte buna precum si ceva preparate calde. Demn de mentionat ar mai fi faptul ca la constructia casei s-au folosit doar materiale ecologice, cum ar fi argila la tencuit si paiele pentru izolatie iar pernele si pilotele sunt confectionate tot din fibre naturale si aloe vera. As mai adauga si faptul ca aveau si conexiune la internet, telefon si fax, conditii la fel ca la oras si spuneau ca sunt foarte multumiti de modul lor de viata, primesc oaspeti din placere nu pentru bani si am simtit din plin acest lucru.

Noi ne-am simtit foarte bine aici. Mi-a parut rau ca nu am putut ramane mai mult mai ales ca zona este foarte frumoasa, se pot face drumetii in padurile dimprejur, pe dealurile Styria. Se poate face totodata si gratar, gazdele pun lemnele la dispozitie gratuit. Cei mici au si ei mult spatiu de desfasurare si se pot imprieteni si cu copiii gazdelor care sunt foarte prietenosi.

Noi ne-am continuat insa drumul spre tara prin Oberwart, situat aproape de granita cu Ungaria si apoi de la Szombathely ne-am indreptat spre Lacul Balaton, Szeged si Nadlac-Arad. Sper sa revin cat de curand in aceasta zona frumoasa cu oameni minunati si sa ajung si mai sus, in inima Alpilor.

Adresa pensiunii este aici

Admin, te rog sa adaugi ca fundal muzical: http://www.trilulilu.ro/Agrimensor_K/ed3f94775195a6

Multumesc!

Trimis de krondia* in 01.03.10 00:09:56

VIZUALIZĂRI: 2204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Peisaj surprins din masina

webmasterXY*
    [01.03.10 06:49:04]

Done Auditie placuta!

[01.03.10 08:31:36]

Modificat titlul sectiunii unde este incadrat acest review, la cererea krondiei, din "O noapte de vis in stil austriac" in "St. Johann in der Heide".

pepsi70ro
    [01.03.10 12:57:24]

Nu stiu de ce la mine nu vrea sa mearga adresa indicata de tine, vrei sa probezi luand link-ul din ecou? Pare super pensiunea dar mai presus de toate caut linistea unui loc in care sa nu aud decat fosnetul naturii si glasul pasarilor.

webmasterXY*
    [01.03.10 13:11:41]

Incearca acum din nou sa intri pe site-ul pensiunii (erau ceva spatii in link-ul respectiv care au aparut de la edit-ul textului).

Totodata, in pagina tehnica a hotelului se gaseste site-ul pensiunii.

[01.03.10 13:24:29]

Acesta este linkul . Site-ul este in germana dar daca apelezi la optiunea de "translate" de la google iti traduce asa, in mare. Nu e o traducere clara dar iti poti face o idee.

bgdl
    [01.03.10 13:42:00]

Frumos scris si prezentata

[01.03.10 14:12:03]

Aici sunt informatii si in limba engleza.

In sat mai sunt si alte pensiuni gen farmhouse unde sunt si animale sau doar case de oaspeti. Eu sigur as repeta experienta!

[05.03.10 16:52:11]

vezi ce limba internationala este romana? vezi cum catelul te-a inteles imediat?

[05.03.10 16:57:56]

A-propos de limba, chiar avusesem o "discutie" cu gazdele despre asta. Ne-am inteles destul de greu, ele vorbind destul de rau engleza, dar le promisesem sa mai invat eu niste germana, mai mult de "haben sie ein zimmer frei"... Cu catelul nu am avut, intr-adevar, nicio problema...

[05.03.10 16:59:29]

FREI FREI, dar pe bani!

biancuta
    [07.03.10 10:52:40]

O pensiune tipica, cu mult bun gust iar pozele sunt superbe, drept pentru care te votez.

dananecula
    [15.03.10 23:23:38]

Felicitari!

Frumoasa descriere, placute si impresionante detalii, iar pozele sunt absolut superbe, deci meriti si din partea mea un bine meritat vot.

Mi-ar fi placut sa fie cel cu numarul 7, sa poti lua si superbonusul, pe care-l meriti in plin!

Andox
    [16.03.10 00:18:18]

Cine a zis ca nu are superbonus ?

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [16.03.10 08:52:10]

pentru sejur in case linistite cu atmosfera tipic austriaca sau ferme in care puteti servi produse din gospodaria proprie puteti intra aici

site si in engleza click aici

sunt circa 3400 case si de sus selectati landul dorit. In stanga dati pe map si selectati ce doriti: exemplu

va avertizez ca va fi greu de ales!!!

[16.03.10 10:43:01]

bodgan, multzam!