ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2016
ÎNSCRIS: 01.09.09
JUN-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Relaxare... totala

Anul acesta am mers iar in Grecia… In fiecare an spunem ca vom merge altundeva, dar pana la urma nu rezistam si mai facem un concediu in Grecia ????

Hotelul care e subiectul acestei scrieri se afla pe plaja Karavostasi, situata intre Sivota si Parga, la o distanta aproximativ egala fata de cele 2 localitati (aprox. 12-13 km de fiecare).

Nu voi povesti despre drumul RO-GR pentru ca il stie toata lumea. O singura remarca: apreciez ca in 2-3 ani se va calatori de la Sofia la Salonic doar pe autostrada. Bravo lor, bravo lor bulgarilor!

Pentru a ajunge la acest hotel, noi am mers pana la Igoumenitsa, apoi am facut stanga pe drumul de coasta catre Parga. Un drum frumos, spectaculos pe alocuri, foarte pitoresc. Se trece de Sivota, se merge cam 12-13 km, apoi, cam la 500 m de indicatorul de intrare in Perdika, exista un indicator “Karavostasi Beach”. Trebuie ceva atentie pentru ca se poate trece usor pe langa el fara sa fie observat.

Se coboara (la dreapta) de pe soseaua principala, apoi urmeaza un drum relativ ingust dar asfaltat ,???? de cca 5 km, care serpuieste prin gradini de maslini, are o groaza de mici intersectii (dar care sunt semnalizate corespunzator), iar intr-un final se ajunge la hotel.

Pana la hotel veti mai trece pe langa indicatoare care va directioneaza si catre alte locatii de cazare, ideea e ca trebuie sa circulati relativ incet intrucat drumul coboara, in unele locuri destul de abrupt, iar indicatoarele sunt relativ ascunse de vegetatie (sau cel putin asa le-am gasit noi).

Hotelul este situat “la tzara ????” . Ce vreau sa spun: e situat cam la 150 m de plaja, in spatele hotelului “Corali”, inconjurat de ceva gradini amenajate sau... nu. Unele gradini erau ingrijite, cu flori, cu copaci aranjati, altele erau pline de balarii si stuf crescut anapoda. Sentimentul care te stapanaste cand ajungi e cel al vechii statiuni “2 Mai”, cea de prin anii ’80. Dar parca te incearca o urma de melancolie, parca te transpune intr-o alta lume, demult uitata.

☑ Hotelul e construit prin anii 2000-2003 si din ce mi-au spus gazdele nu prea a mai fost vizitat de romani. Nu face parte din oferta curenta a agentiilor noastre de turism, eu rezervand acolo dintr-o intamplare.

Hotelul e compus din mai multe corpuri de cladire P+1, dispuse in careu, in interiorul careului fiind curtea cu piscina. Totul era aranjat, gazon ingrijit, leandrii asemenea. Are un restaurant cu sala interioara si 2 terase, una la piscina, una in fata hotelului. Dragut. Linistit.

???? Piscina: foarte ingrijita, cu apa calduta, suficient de mare. La barul de la piscina aveau, contra cost, cam tot ce doreai: de la inghetata Nestle la coniac frantuzesc, iar preturile nu erau de speriat: 2-3 euro/inghetata, 2-3 euro/draftul de bere, 4 euro Amstel 500 ml, 8 euro/cocktail. Cam astea erau preturile si in Sivota. Parga mi s-a parut usor mai scumpa.

???? Mancarea: A FOST O INCANTARE! Bucatarul Yannis este un adevarat maestru. La fiecare masa erau cel putin 5-6 feluri de mancare principala, in fiecare zi altele, iar fiecare fel de mancare era pregatit exemplar. Fiecare fel avea gust unic, personal, nu ca la hotelurile in care si porcul si puiul au acelasi gust. Carnea de miel era pregatita senzational, iar caracatita in sos de sepie facea toti banii dati pe intreg sejurul 

Dat fiind faptul ca hotelul e destul de izolat de lumea nebuna si pentru ca aveam si copil cu noi, am optat pentru 3 mese pe zi, dar nu am regretat nici o clipa. Sigur, nu te obliga nimeni sa mananci la pranz, dar pentru ca anul acesta ne-am propus sa fim lenesi, nu merita sa facem 15 km in fiecare zi, la pranz.

Desi, in general, in Grecia mancam la taverne pentru a simti gustul deosebit al preparatelor grecesti, in acest an, am avut la hotel TOT ce poate fi mai bun si mai deosebit din mancarea lor.

© Camerele: usor “trecute” de timp dar functionale. Mobilier ok, desi nu foarte nou, tot ce trebuie unei camere de hotel, cu balcon suficient de mare, AC inclus in pret, plase de insecte. Avea si uscator pentru rufe :) - atarnat in afara. Nu inspira lux, dar curatenia a fost IMPECABILA. ZILNIC se aranja camera si se schimbau asternuturile si prosoapele. Totul era functional (tv, feon, AC), nu a fost nevoie de nici o reclamatie.

De altfel, intreg personalul era tot timpul zambitor, amabil… In general, hotelul e vizitat de nemti, englezi, iatlieni, iar in ultima vreme au aparut sarbii si… noi romanii :).

???? Plaja: lunga, lata si cu NISIP. Intrarea in apa relativ lina, iar apa (Marea Ionica) era “cristal”. Hotelul avea sezlongurile lui cu umbrele, iar clientii hotelului puteau beneficia de ele fara plata. De altfel, mai erau 3-4 locatii cu sezloguri si umbrele apartinand hotelurilor din zona, dar plaja fiind foarte mare era suficient loc pentru toata lumea. In mare parte plaja era aproape pustie, totul fiind de o liniste desavarsita. Undeva in capatul plajei era o taverna mai mare, iar de-a lungul ei inca vreo 2-3 mai mici, cu cateva mese dragute asezate la umbra. Era o atmosfera bucolica, incarcata de simplitatea vietii la tara.

Chiar pe plaja, in fata hotelului nostru, era hotel “Corali” 4*, insa, personal nu m-a inspirat. Avea piscina, bar etc. dar spre deosebire de Karavostasi, era prea mult beton, inox si sticla si prea putina verdeata. In jur, mai erau 3-4 locatii de 3 si 4*, foarte ok si la distanta suficienta unul de celalalt pentru a creea senzatia aceea de intimitate turistilor dornici de liniste si relaxare.

Ce sa spun, in final: hotelul este ideal pentru cei care isi doresc liniste, relaxare si mancare deosebita. Nu exista posibilitati de distractie in jur, pentru asta fiind necesara deplasarea in Sivota sau Parga.

Daca il recomand? Cu siguranta, da, celor care doresc sa-si asculte propriile ganduri, celor care doresc sa fuga de cotidianul, uneori, mizerabil, celor care isi doresc sa citeasca, sa asculte muzica in surdina, in general, sa aiba activitati care predispun la visare si sa simta Grecia dincolo de taverne si magneti de frigider… E acolo o liniste si o stare pe care nu am mai intalnit-o in alte locuri…

P. S. Sa nu ma injure cei care, citind aceste randuri, vor merge acolo si nu vor simti la fel ????

Vacanta placuta!

Trimis de radu_catalin in 11.08.16 23:57:27
Validat / Publicat: 12.08.16 00:42:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu_catalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.08.16 00:40:45]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Karavostasi Beach Hotel [ Karavostasi, Perdika], SIVOTA" (nou-creată pe sait)

mogly
[12.08.16 00:58:23]

Felicitari pentru vacanta! Mi-a placut cum ai scris review-ul iar fraza de la PS m-a facut sa zambesc .

Ai perfecta dreptate insa, chiar aici pe AFA am vazut nu de putine ori cum oamenii au pareri contrare despre aceeasi locatie.

Vacante frumoase in continuare!

[12.08.16 08:45:20]

Am sa incep si eu ca si @mogly cu PS-ul. In fond fiecare povesteste cum s-a simtit el acolo, daca gusturile difera nu ai ce face.

Am stat si m-am gandit de ce as merge acolo si sa-mi fie iertate pacatele, dar cred ca bucatarul m-a convins cel mai mult. Nu neg nimic din ce spui in rest, dar parafrazandu-te, bucatarul face toti banii.

In rest totul mi s-a parut foarte placut, dar la fel de bine altuia poate sa ii lipseasca distractia.

Felicitari, votat cu mare placere.

calatorul
[12.08.16 15:07:37]

@radu. catalin - Felicitari pentru noua vacanta greceasca si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite.

[15.08.16 20:42:44]

@webmasterX - Da, e ok. Cine ajunge acolo, gaseste sigur si hotelul

[15.08.16 20:48:34]

@mogly - Multumesc pentru aprecieri. Am vazut cateva locuri in lume, dar cand a fost sa NU recomand am facut-o... In general... cat dai atat face... Dar nu inseamna ca nu poti sa dai mult si sa faca putin ... In schimb, nu am vazut nicaieri sa dai bani putini si sa fie paradis... Sa nu uitam: grecii sunt comercianti prin defintie!

[15.08.16 20:51:57]

@mishu - Multumesc pt vot. I-am dat bucatarului, drept multumire din partea noastra, o sticla de palica de 60 gr. Mi-a multumit, dar a fost usot ironic atunci cand i-am spus ca e tareee A doua zi avea ochii cat cepele Mi-a marturisit ca uzo e pentru bebelusi

calatorul, mishu, mogly, radu_catalin