ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2016
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 11.08.16
AUG-2016

M-am intors de acolo

Nu doresc sa fiu un fel de guru ci doar sa impartasesc din impresiile mele.

Am facut un drum de aprox 3800 km, singur la volan, impreuna cu sotia si copilul: drumul a inclus Serbia-Muntenegru-Croatia-Ungaria-Romania...

Ceva impresii:

Am plecat din Iasi pe 30 iul cu o cazare la Hateg, a doua cazare in Serbia la Banja, ziua nr 3 ajunsi in Rafailovici pe data de 1 aug

Pe 5 am plecat spre Croatia, Medulin, in 6 dim am mers cu stationare in Budapesta, in 7 seara am fost in Iasi.

Nicaieri la vama nu am avut probleme, cele mai dificile mi s-au parut cele din Ro la iesire si la intrare.

Drumul meu a fost dupa iasi-Hateg, iesire din vama la Naidas-»Smederevo-»intrare pe autostrada-»iesire la kragujevac undeva-»Cacak-»Zlatibor-»Banja, apoi Pribolje-»vama Mne-»Kolasin-»Podgorica-»tunel-»litoral.

Din Mne am plecat prin Budva, dreapta spre Kotor (facut ocol integral), iesit de pe autostrada, mers pe malul Adriaticii-»Dubrovnik-»urcat sus iarasi pe autostrada si iesit iarasi pe malul adriaticii pana la Rijeka.

De acolo deja drumul devine uluitor!

Ziua urmatoare: Medulin-»Rijeka-»Zagreb-»Budapest; ultima zi e clar: Budapest-»Petea, intrare in Ro, apoi chin pana la Iasi, drum facut in 12 ore!

Raspund cu drag oricui ma intreaba ceva...

Drumul e exceptional in Serbia, uluitor in Muntenegru, demential in Croatia...

Preturi: in Serbia mai mici ca la noi, inMne mai mici bine, in Croatia mai mari cu aprox 30-50%, in Ungaria mai mici!

Benzina mai ieftina ca la noi mai putin in Croatia!

Taxe:

- in Serbia autostrada 1,5 euro intre Smederevo si Kragujevac;

-in Mne doar tunelul e 2,5 euro;

-in Croatia aprox 7,5 euro/100 km; -

- in Ungaria vinieta 10 euro pe 10 zile!

Cer scuze webmasterului, e prima mea postare aici, am sute de foto dar nu stiu daca am voie si cum sa le urc!

O seara buna si calatorie placuta tuturor!

Inca ceva: trusa med obligatorie, stingator valabil, 2 triunghiuri, 2 veste, franghie remorcare (obligatorie in serbia), trusa becuri rezerva (obligatorii in Croatia si Serbia (.

Trimis de cristic66 in 11.08.16 21:03:32
Validat / Publicat: 11.08.16 22:24:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 4415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristic66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Moraca

[11.08.16 21:25:53]

@cristic66: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

am sute de foto dar nu stiu daca am voie si cum sa le urc!

Evident, chiar te rugăm, nu ar strica și ceva comentarii la ele - dar să nu le amesteci (vezi mai jos explicația) - e suficient să apeși pe link-ul adaugă poză afișsat pe partea dreaptă sus.

Fiind la primul review scris îți recomand să ne spui impresiile, pe rând, fără să ''amesteci'' cazare cu călătorie despre locurile vizitate și cazările avute, preferabil în ordine cronologică, chiar ne-am bucura să putem citi impresiile tale , din această vacanță, scrise ca articol/e (review/uri) nou/noi.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre litoralul muntenegrean, #CU MASINA IN MUNTENEGRU" (deja existentă pe sait) .

[12.08.16 09:55:58]

Un prim articol care chiar daca este scris pe scurt contine o multime de informatii utile. Binenteles ca mi-ar fi placut sa ne povestesti mai mult din acest concediu astfel incat as considera acest articol ca un rezumat si te astept cu impresii povestite mai pe larg.

De asemenea insotite si de multe poze, deoarece date fiind destinatiile cred ca pozele sunt minunate.

Felicitari pentru inceput, votat cu placere.

Michaell
[12.08.16 11:16:54]

@cristic66 - In privinta preturilor, spui undeva in text ca ,,....in Ungaria mai mici,,. Presupun ca te referi in comparatie cu Romania. Sincer sa fiu, asta mie nu mi sa parut deloc asa. Recunosc ca de citva timp folosesc avionul si nu mai trec cu masina prin HU, dar ultimele dati, mie, preturile practicate in Ungaria mi s-au parut chiar foarte ridicate.

Iti dau si un ex. Ultima cazare avuta in Ungaria a fost in orasul Szeged la un hotel de trei stele. Pretul total, inclusiv o mancare de seara plus cazare trei pers., a costat 110€. O suma cu care te ajungi la o multime de hoteluri bune in Occident... daca nu comanzi icre si sampanie´... -

Nicu
[12.08.16 16:19:57]

@ Michaell

Am mai spus aici... in Ungaria gasesti cazare cu 25 euro fara mari probleme doar sa vrei sa stai acolo.

Am avut cazare la Budapesta cu 25 euro central, la Siofoc la fel si in diverse statiuni inclusiv celebrul Heviz acolo a fost 30 euro cazarea dubla, e adevarat ca sunt cazari si cu mult peste 200 dubla in multe locuri din Hu.

Problema asta cu loc de cazare scump e mult de discutat, uitate putin pe cazarile din Gyula, Haiduszoboszlo, Oroshaza etc, astea apropiate de Ro si vezi preturi.

Ex -- 3 stele la Oroshaza (am fost acolo cazat) 30 euro dubla la hotel nu 110.

Nicu
[12.08.16 16:30:08]

@ cristic66

Ai spus mai sus ca ai facut si Kotorul cu tot traseul fara sa treci mai departe cu bacul, ar trebui sa spui si ceva de peisaj unde a fost mai frumos in zona Kotor sau in Croatia, dupa parerea mea Kotor si zona din jur ar trebui sa fie maximul acestei vacante ca si peisaj.

Spune daca esti de acord sau nu, daca nu e asa care e zona aia mai frumoasa si Kotor trece pe locul doi sau poate nici nu intra in top.

cristic66AUTOR REVIEW
[12.08.16 18:13:48]

@mishu - la capitolul poze lucrez pentru ca este evident ca nu voi urca aici cateva sute, as plictisi inutil! eu m-am axat mai mult pe peisaje, de fapt sotia mea... promit ca, in principiu, maine voi urca macar cateva intr-o prima faza!

@Michaell: nu am fost destul de explicit... au aparut modificari de plan in traseul de intoarcere dinspre Croatia asa ca a aparut o cazare fortuita in Budapesta luata in pripa de pe booking.com, la un pret de 35 euro camera! Am plecat la 7 dimineata din Medulin si am ajuns aproximativ la orele 17 in Budapesta, vazut ceva prin centru, schimbat niste bani, cumparat cate ceva dintr-un market: comparatia la preturi a fost strict pe market si pe preturile la carburant; nu am pretentia ca as sti preturile la maghiari!

@Nicu - nu pot face o comparatie intre Kotor si Croatia, nu am cum... ce pot spune e ca am intrat in Kotor la 6 si ceva dimineata cand abia rasarea soarele, drumul era liber, m-a frapat linistea absoluta; Croatia, de la peisaje pana la infrastructura este o tara absolut mirifica. Cum spuneam, voi reveni cu poze de peste tot, nitica rabdare doar!

[13.08.16 22:14:02]

@cristic66 - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cristic66AUTOR REVIEW
[14.08.16 11:42:26]

@webmasterX - multumesc si eu! am incarcat un al doilea set cu foto ce provin din ocolul Kotor-ului; deoarece ele sunt facute in decurs de aproximativ o ora, o ora si ceva nu prea am ce comentariu sa atasez; intentionez sa urc ceva si din Serbia si Croatia insa presupun ca trebuie sa creez review-uri separate la sectiunile respective...

cristic66, Michaell, mishu, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre litoralul muntenegrean:

• pagină generată în 0.16192412376404 sec