ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 25.06.12
AUG-2016

Relaxare de vis

La rugamintea dv o sa scriu un review despre Santorini. Este greu sa descriu Santorini, nu gasesc cuvintele necesare potrivite sa poata descrie ceea ce am vazut ceea ce am simtit. Desigur fiecare dintre noi percepe intr-un anume fel diferitele destinatii pe care le vizitam.

Cei care doresc sa mearga in Santorini pentru plaje aceasta nu este destinatia perfecta. Cei care vor sa priveasca marea din piscina aflata sus pe crater... aceasta este destinatia.

Desi e al doilea an in care ma intorc in Santorini, m-as mai intoarce inca o data si inca o data! In 2015 cand am plecat prima data am mers prin cadrul unei agentii, statiunea aleasa Imerovigli. inaintea lui 2015 am cautat 2 ani locatia 'perfecta' in Santorini, am avut rabdare... si am gasit locatia.

Imerovigli este o statiune exclusivista, cu hoteluri scumpe foarte scumpe si extrem de scumpe. Locatia face 90% ca sejurul tau in Santorini sa fie unul reusit.

Daca te duci in Kamari este o Grecie obisnuita... frumoasa si cam atat.

Daca vrei spectacol, vis, priveliste de iti taie rasuflarea alegi Fira, Firostefani, Imerovigli, Oia.

Preturile sunt intradevar pe masura, mai ales la hotelurile cu priveliste la vulcan, la apus.

Exista chiar un festival al vulcanului cu focuri de artificii la finalul lunii august. Cu rabdare gasiti preturi bune daca incepeti sa cautati prin luna noiembrie decembrie a acestui an pentru anul urmator.

In Oia exista un "ritual" al apusului... se spune ca in Santorini este cel mai frumos apus de soare din lume, iar in momentul in care apune soarele toata lumea aplauda... si chiar asa e!!!

In fiecare seara stateam pe terasa noastra si admiram apusul de soare... e minunat! Pe la ora 19.30 o multime de vase, vapoare, catamarane se indreptau cu toate spre oia pentru a admira apusul de soare de pe mare.

Ca si distractie si viata de noapte Fira este locatia perfecta. Gasesti cluburi cu muzica veche, cu muzica greceasca, cu muzica house.

Sa nu uitam si vinul lor vino Santo... un vin dulce, servit ca si desert pe care il poti gasi la cramele mari sau chiar pe marginea drumului facut de oamenii locului.

Excursii organizate de agentie noi nu am facut, mai ales ca anul acesta ne-am dus pe cont propriu.

De recomandat ar mai fi teatrul din Fira unde se pune in sceneta o nunta greceasca unde tu esti invitat, asezat la masa, participant la intreaga nunta, cu dansuri grecesti... si bineinteles... nelipsitul spart de farfurii la final.

Plimbarea cu catamaranul este o alta experienta 100 euro de persoana cu totul inclus, iti fac pe vas fructe de mare, paste, bauturi tot ce vrei, iar la pretul acesta este o excursie de 4 ore semiprivata cu vreo 15 oameni la bord. Aici poti vedea plaja rosie, plaja alba, vulcanul, sa sari in mare... etc

25 euro te costa un taxi din port aeroport pana in imerovigli.

Pentru cei ce isi doresc altceva atentie mare la poze, am vazut foarte multe hoteluri frumoase cu camere care au jacuzzi in balcon... dar intimitate zero, deoarece cararea, poteca, trecea prin fata balconului lor.

In conditiile in care ma repet ca un sejur sa fie de vis in Santorini 90% face locatia.

Vacante reusite si multe vise implinite sa aveti!

Trimis de deedee30 in 11.08.16 14:27:16
Validat / Publicat: 11.08.16 18:49:32

VIZUALIZĂRI: 3602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deedee30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.16 18:48:45]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 77&ridAnt=71872

În măsura timpului disponibil ne-am bucura să putem citi impresiile tale despre hotelul unde te-ai cazat în Santorini scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanţa în Santorini, SANTORINI" (deja existentă pe sait)

ANILU
[11.08.16 20:20:54]

@deedee30: Romantism, relaxare și răsfăț asta am simțit eu citind articolul tău.

Deci fama să înțeleg, ați fost în Santorini și după aceea în Mikonos, ăsta da răsfăț.

Felicitări pentru așa vacanță.

Câteva poze nu ne arăți și nouă, măcar virtual să ne plimbăm puțin prin Santorini.

Acum când trageți linie privind costurile vacanței, a fost mai ieftin pe cont propriu sau prin agenție?

Votat cu mare plăcere.

Toate cele bune.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.08.16 22:17:13]

Superb. Răsfăț total Mykonos si Santorini parca deja imi suna in urechi melodia lui Yannis Kotsiras "Krouaziera".

Intr-adevăr, trebuie sa fi fost scump, mai ales dacă ați fost si cu mașina, dar o data in viața, merita. Hai de doua ori ????

calatorul
[12.08.16 14:44:56]

@deedee30 - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite.

sibicrengut
[30.03.22 10:05:37]

sibicrengut
[30.03.22 10:07:56]

@deedee30, la ce hotel ai fost in SANTORINI? si noi vrem anul acesta in Santorini.

ANILU, calatorul, deedee30, sibicrengut
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: