ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2016
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUL-2016

Ocean Park

Nici nu știu ce repede au trecut zilele. Asta se întâmplă când ai programul foarte plin, timpul trece pe lângă tine ca vântul.

Îi promisesem fetei mele, că ne facem timp să vizităm un parc de distracție asiatic. Aveam de ales între celebrul Disneyland și Ocean Park, o atracție locală. Am optat pe acesta din urmă.

Rezervări de bilete am făcut din țară. Au costat în jur de 30 de euro de persoană. La casa de bilete erau doar un pic mai scumpe. Am primit tot așa ca la telecabină un voucher și mai trebuia să primim unul. Pe cel de-al doilea, pe cel valabil l-am primit când stateam la hotel. Ma gândeam deja că am pierdut banii. Cu multă amabilitate o recepționeră ni l-a printat la hotel.

Astfel am plecat plini de voioșie către Ocean Park. Am luat ca de obicei metroul către stația Central și de-acolo mai departe spre stația Admiral. Chiar în această stație erau o gramadă de indicatoare spre Ocean Park. Din ce-am vazut eu este de departe cel mai bine semnalizat obiectiv turistic. De aici am luat un autobuz către zona sudică a insulei. Nu-i mai știu numărul dar era trecut peste tot pe-acolo. Astfel am bifat si ultimul mijloc de transport prin Hong Kong, autobuzul. Mersesem cu taxiul, metroul, tramvaiul, vaporul, mai rămânea autobuzul. Mai au unul dar nu e pentru noi, respectiv elicopterul. :)

Am trecut cu autobuzul pe lângă cimitirele orașului unde foarte interesant sunt înmormântați destul de apropiat, catolici și musulmani. În cimitirul Hong Kong se gasesc osemintele primilor coloniști, misionari, militari, negustori sau funcționari publici. Pe lespedea mormintelor se pot citi poveștile lor tragice și modul cum au murit, răpuși de malarie, holeră, dizenterie sau gloanțe.

Dar să trecem la ceva mai vesel. Vis a vis se poate observa vestitul hipodrom. Hipodromul Happy Valley Racecourse este cel mai potrivit loc de a urmări obsesia locuitorilor, pentru curse de cai și pariuri. Aici se pierd sau după caz se câstigă milioane de dolari într-o clipită. Noi nu am avut șansa să vedem pe viu o asemnea cursă, dar ne-ar fi plăcut foarte mult.

După aproximativ douăzeci de minute am ajuns si în fața parcului. Aici deja era strânsă o mulțime de oameni, cu preponderență copii. Acesta este unul din cel mai popular loc din Hong Kong, pentru petrecerea timpului liber.

Acest parc de distracție este total atipic pentru un parc așa cum îl știm noi din Europa. Acest parc înglobează mai multe atracții total diferite. Aici găsești și un oceanarium și un parc de distracție pentru copii mai mici sau mai mari, dar și o adevărată grădină zoologică. Ce este foarte tare la acest parc este faptul că este construit pe un munte. Ai primul rând de atracții la baza muntelui, chiar la intrarea în parc, ai alte atracții în vârful muntelui și ultimele pe partea cealaltă a acestuia. Nu poți ajunge pe jos dintr-o parte în alta. Trebuie sa folosești musai mijloacele de locomoție puse la cale de aceștia.

Ei bine noi n-am înțeles de la început acest lucru și am luat-o la plimbare cumva haotic la început.

Am intrat prima oară în zona Oceanariumului. Aici am admirat o mulțime de pești exotici, peștii aurii chinezești sau japonezi. Am admirat delicatele pisici de mare, unele dintre ele de dimensiuni ce ne-au speriat un pic. Noi care sunttem pasionați de viața sub acvatică ne gândeam ce-am face de am da peste așa mari exemplare. Am admirat și rechini, baracude și multe alte exemplare marine.

Reciful de coral se cheamă această atracție unde sunt în jur de 4000 de exemplare de pești din vreo 400 de specii diferite. De departe cel mai fascinant loc a fost acvariul rechinilor, acești adevărați ucigași cu sânge rece și la propriu și la figurat. Am admirat cam 250 de rechini din vrei 35 de specii diferite. Ei bine în acvariu, un pic mai greu este când ești în ocean cu ei!

Ce ne-a mai impresionat aici a fost spectacolul meduzelor de diferite forme, culori și dimensiuni.

După această atracție a urmat să intrăm în habitatul ursului Panda Gigantic. Aici era un picuț cam trist. Micul mare ursuleț era cam suparat si stătea cu spatele la noi.

Am nimerit la un tren în formă de... submarin. Nu am mai văzut așa ceva și am zis să încercăm și noi. Sincer credeam că o să ne ducă pe sub apă. Avea niste obloane așa micuțe ca la submarin și era în întuneric. Dupa ce a pornit la drum în niște monitoare din tavan au apărut și peștii. Dar erau doar la tv! De fapt acest trenuleț ne-a dus foarte silențios, într-o atmosferă semi obscură până în vârful muntelui la următorul set de atracții.

Aici erau tot felul de atracții generatoare de palpitații mai mari sau mai mici. Erau și bărci pe apă învolburată în care ieșeai absolut fleașcă. De altfel chiar așa se chema Râul învolburat. Fiind foarte cald și deja transpirați leoarcă am zis ce-ar strica să facem o mică băiță!? Și am făcut-o!!!

În montagne russes numit Dragonul nu am mai avut curajul să ma dau, cu toate insistențele fetei. Te lua și te întorcea pe toate fețele, cu o viteză amețitoare. La toate aceste atracții se stătea în jur de 30-40 de minute la coadă, la ăsta nu. Era destul de liber. De ce oare?

Ne-am dat în schimb cu mocanița care ne-a zdruncinat creierii destul. Nu, nu mergea ca mocănița de la noi din țară, ci doar un pic mai repede și pe drumuri mai întortocheate. ;)

S-a mai dat fii-mea în câteva atracții mai de mică importanță si periculozitate, apoi am zis să ne mai răcorim nițel. Am nimerit în habitatul urșilor polari și apoi am admirat simpaticii pinguini. Am nimerit la fix pentru ce credeam că este un spectacol cu foci. Am stat pâna s-au umplut tribunele. Și dezamăgire, nu a fost decât o banală operație de hrănire a focilor. Măcar ne-am răcorit un pic. Ce să ne răcorim că ne-a luat frigul de-a dreptul!

Prin zonă era un teleferic. Ce ne gândim noi hai să mergem iar jos. Mare greșeală! La teleferic nu era coadă deloc. Privelistea spre un golf plin cu ambarcatiuni de lux, foarte frumoasă. Ajungem jos după aproximativ 10-15 minute.

Aici am intrat în zona destinată animalelor din Australia. Am admirat canguri, niște maimuțe, dar cel mai mult pe simpaticul și leneșul urs Koala. Absolut superb.

Prin zonĂ nu prea mai erau atracții interesante. Mai erau doar pentru cei care aveau copii mai mici. Între timp a început și o ploaie de vară. Prima din acest concediu. Am vrut să luăm înapoi până sus telecabina, dar am fost uimiți să vedem că era oprită. Din cauza unei ploi fără vânt! Curios!

Ne-am adăpostit într-un restaurant chinezesc. Ne-am luat câte ceva de ciugulit și multă bere pentru adulți. Deh deshidratarea era mare. Am stat vreo 40 de minute. Ploaia se mai domolise dar telecabina tot nu funcționa, așa că am ales să mergem iar spre vârful muntelui cu trenul submarin.

Ajunși sus ne-am gândit să ne punem la coadă la o platformă rotativă, care ne ducea sus de unde puteam admira parcul si împrejurimile lui. Aici am stat ceva la coadă. Urcatul, admiratul și coborâtul nu au durat mai mult de 15 minute, dar priveliștea absolut deosebită.

S-a făcut dupa-amiază și eram destul de obosiți, dar nu am putut scăpa pâna nu am ajuns pe partea cealaltă a muntelui. Aici am coborât pe lungi scări rulante. Am luat iar o coadă de un capăt. Aici am așteptat cel mai mult, cam 45 de minute. Era tot un fel de râu învolburat. Noi eram într-o canoe în care mergeam mai repede sau mai încet. Adrenalină așa mai de vârsta a doua, dar de-ajuns pentru mine.

S-a făcut ora 17 și am zis gata nu mai pot. Am luat iar scările rulante la urcare. Apoi penru a coborî am ales iar varianta telecabinei, care între timp pornise. Aici ne aștepta ce altceva, decât o coadă lungă? Pesemne mai mulți se gândiseră să se îndrepte spre casă.

Fiind oră de vârf la întoarcere nu am mai mers așa de repede cu autobuzul, ci din contră a trebuit să stăm cam mult în coloană, cam ca la noi în București.

Fiind ultima seară și nefăcând până acum prea multe cumpărături stiți direcția: Temple Market Night Street. Am luat harta cu noi și l-am găsit pentru prima oara, imediat. Nu am reusit să plecăm din el până nu am cumparat o valiză și nu am umplut-o cu fel de fel. Evident lucruri de calitate la juma de preț sau chiar mai puțin ca în țară! Dar ce este de fapt Temple Street? Este pe o stradă circulata ziua și care se inchide traficului rutier între 17 si 23. Se umple instant de tot felul de tarabe și găsești comercianți dispuși să negocieze pentru marfa expusă. E drept că prețul de la care pleacă e cel de la magazin dar poți să o scoti mult mai ieftin. E drept nu chiar ca în China, dar apropiat.

După o zi istovitoare am luat masa la un restaurant mai de calitate chinezesc. Aici am servit muguri de bambus, porc cu alune și un tip de pui chinezesc, un fel de aripiore de la Kfc, dar cu condimente de-ale lor. Mâncarea a fost foarte bună, serviciile ireproșabile. Aveai un carnețel la masă unde îți notai produsele dorite, iar când vroiai să comanzi nu trebuia decât să-l ridici un pic. Imediat, pe nesimțite, apărea un chelner lângă tine care îți prelua comanda. Prețul bun pentru Hong Kong, foarte scump fața de România. Apropo în România chiar se mănâncă bine si ieftin, față de alte zone ale lumii!!!

Seara încă nu s-a încheiat. Ajunși la hotel noaptea, le propun fetelor să urcăm până la ultimul etaj. Liftul ducea pâna la etajul 36 , iar ultimele etaje le-am urcat pe jos. La etajul 40 am ieșit pe terasa hotelului. Aceasta era foarte îngrijită, în unele zone era chiar gazon natural. Am profitat de ocazie și am făcut niște poze deosebite cu orașul , noaptea de la înălțime.

Și astfel s-a încheiat și ziua a cincea prin Hong Kong!

Trimis de robert in 11.08.16 09:53:14
Validat / Publicat: 11.08.16 12:09:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 2572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 o zona mai exclusivistă

[11.08.16 10:30:06]

rog https://www.youtube.com/watch?v=zjdf5IAxmOM

mersi!

[11.08.16 12:09:29]

Mutat în rubrica "Ocean Park [parc de distracţii], HONG KONG" (nou-creată pe sait)

[11.08.16 12:19:46]

Inca un articol deosebit care m-a facut sa-l citesc fara sa respir de era sa uit sa-l votez si iar am fost a doua (am avut sansa primului vot). Asia este destinatia in care m-as duce si maine daca as primi un bilet (si cu ceva bani binenteles).

Imi doresc sa fi stat ceva pe acolo astfel incat sa citesc cat mai mult din impresiile tale.

Felicitari inca o data, votat cu foarte mare placere.

[11.08.16 14:04:23]

@mishu - Mulțumesc frumos atât pentru vot, cât mai ales pentru vorbele frumoase.

Iubitori de Asia pe aici sunt destul de puțini, din păcate. De-asta încerc și eu ca și tine și ca mprofeanu să povestim cât mai detailat, poate îi determinam și pe altii să viziteze această lume total diferită, atât de Europa, cât și de restul lumii, unde culmea trăiesc mai mult de jumătate din locuitorii planetei!

Vă doresc să mai aveți timpul și finațele necesare, de a ajunge pe aceste meleaguri, că disponibilitate sunt convins că aveți!

mprofeanu
[11.08.16 21:07:43]

@robert - Ca la multe din reviewurile tale am privit și admirat mai întâi pozele, apoi am citit și impresiile. Ca de obicei o destinație deosebită cu lucruri noi și frumoase. Le citesc cu plăcere pentru că îmi reamintesc de Asia spre care am să zbor în curând.

Mă bucur că ați experimentat toate mijloacele de transport din Hong Kong, data viitoare și elicopterul!

mogly
[11.08.16 22:02:11]

@robert - Ma gandesc ce bucuroasa ar fi fost fiica-mea sa vada parcul. Adora sa incerce senzatii din acelea (eu nu m-as incumeta pentru nimic in lume).

Felicitari pentru review si inca o data felicitari pentru vacanta minunata pe care ati savurat-o cu atata elan, energie si pofta

[12.08.16 11:53:35]

@mprofeanu - Hai că m-am prins de ce va uitați întâi la poze. Vreți să vedeți cum a fost vremea, soare ori ba. Aici v-ati liniștit că ne-a plouat un pic!!! :-) Sper că nu mi-o luați în nume de rău, doar am (încercat) glumit!

Spuneți ca vă pregătiți de plecare, iar în Asia. Dați-mi voie să ghicesc: este cumva Coreea de Sud destinația voastră? Dacă am ghicit, felicitări si feriți-va de câini... în meniu! Ăștia chiar sunt mari consumatori!

Mulțumesc pentru vizită și ecou! Toate bune și zbor lin!

[12.08.16 11:58:34]

@mogly - Mulțumesc măi mogly pentru felicitări. Strict doar pentru un parc de distracție nu merită să bati drumul pâna acolo. Dacă vrei, îți recomand din cele văzute de mine prin Europa. Noi am fost la Disneyland-ul de lângă Paris, la Gardaland-ul de lângă Verona și la Phantasialand-ul de lângă Koln. La acesta din urmă ne-a placut cel mai mult și costurile au fost mai rezonabile, atât cazarea cât si intrarea în parc!

În rest vă doresc un concediu minunat!

mishu, mogly, mprofeanu, robert