ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO

Aniversare cu cantec

Am ajuns la 100, ei stati linistiti, nu de ani ci de articole, dintre care putin peste 90 sunt doar din acest an. De ce am ales acest titlu? deoarece il rog pe webmaster sa puna aceasta melodie, care cred ca ii caracterizeaza pe toti utilizatorii AFA deoarece “We are the champions”

Inceputul a fost facut, oare cu ce ar trebui sa continui, aici este greu, incerc sa scriu un articol amuzant (asa cum scriu multi utilizatori ale caror articole chiar citind titlul te fac sa razi), sau sunt inspirati in alegerea titlurilor si ca sa dau doar cateva exemple, sa nu se supere nimeni am sa iau cateva titluri ale primilor 10 din clasamentul general:

@iulianic - Nenea Iancu - berărie cu prințipuri

@Michi - Face to face — „las´ că merge şi aşa? ˝

@traian. leuca - Castelul Ravadinovo, un tărâm de basm sau un kitsch?

@dorgo - Santorini, printesa marii Egee

@tata123 - Restaurant Caraiman – doar ** stele sub Caraiman

@alinaro - León și… umezeala sa

@amero ¬-Pisa - celebrul oraş cu... miracole

@dan&ema - Cati bikini (mai) sunt la Bikini Beach?

@crazy_mouse - Doriți să serviți un păstrăv? Poftiți la Hanul Păstrăvarului!

@nicole33 - De la Dragon la Palat

Sunt insa multe titluri poate chiar si mai dragute, insa nu as vrea sa defavorizez pe cineva. De ce scriu acest articol? din mai multe motive, in primul rand pentru a multumi tuturor celor care m-au sprijinit si incurajat sa scriu, sper ca acum nu le pare rau ca au facut-o.

As vrea sa ma intorc putin in timp, mai precis in noiembrie 2015 (pana la acel moment de la data inscrierii in AFA – 2009 - aveam publicate doar 2 articole), nu stiam ce-s alea voturi, ecouri, in fine. Am primit la un moment dat un mesaj prin toamna lui 2015 (raspunsesem si eu la o intrebare) ca as putea primi un premiu. Va dati seama ca i-am dat ignore si l-am sters.

De cate ori aveam insa nevoie de niste informatii intram pe AFA si citeam, insa atat, nu ofeream si eu la randul meu informatii. La acel targ insa TTR– toamna 2015 (eram cu sotul) la standul AFA l-am intalnit pe @dragos si l-am impins pe sot sa vorbeasca, eu m-am dat mai intr-o parte, aveam retineri, dar sotului ii faceam vant.

Dupa acel moment am inceput sa ma uit cu alti ochi la AFA, pana intr-o zi (22 decembrie 2015) cand am pulicat un articol despre Viena si la care primul vot mi-a fost acordat de @zlatna -- si cu ecou :) -- si incet incet am strans 35 de voturi. Apoi, asa cum ne - am obisnuit daca deschizi gura despre cazare web-ul iti cere sa si povestesti).

A urmat experienta China, povestita mai mult sau mai putin haotic dar cu foarte mare drag. Aici un prim ecou scris de @mprofeanu a fost ca o gura de oxigen, nu stiam daca este o destinatie care sa atraga. Au urmat si alte articole China, Taiwan, Malaesia si ecouri @dan&ema, @AZE, voturi mai mult sau mai putine de fapt, astfel incat aveam impresia ca destinatia nu este de interes, si ce daca mi-am zis, mi-a placut atat de mult incat trebuie sa povestesc.

Au urmat si alte cateva articole, alte destinatii, lucrurile insa decurg inca timid am momente in care imi vine sa renunt, este frumos dar mare consumator de timp si energie insa am parte de un exemplu care ma face sa continui.

Primesc incurajari de la o mare doamna a acestui site @Michi, care a pus ochii pe mine si cum se spune mi-a dat un sut sa continui. Nu stiu ce a vazut la mine dar pentru mine a fost o alta gura de oxigen. Chiar a fost simpatica in multe dintre sfaturile oferite (nu vi le spun le pastrez in sufletul meu) si este un exemplu de urmat pentru multi dintre noi.

Am descoperit apoi citind haotic, nici nu stiam ce sa citesc mai repede sa recuperez (inca nu am reusit), printre altele citind in zSTRATOSFERA in @Carmen_Ion o fosta colega de liceu (alta promotie insa).

Cu ocazia vizitei la Muzeul BNR (organizata de Dan -@Dan&Ema - caruia ii multumesc) am cunoscut-o pe @roth (care imi explica mai apoi cine sunt ceilalti useri prezenti acolo si asa am mai cunoscut cativa).

La TTR in primavera am cunoscut iarasi cativa useri (@butterfly, @adrianbogdan, @nicole33) si l-am reintalnit pe @dragos (acum am aflat si eu cum il cheama, ca in toamna il ocolisem si nu cred ca din cauza de mustati :) )

Nu neg ca nu au mai fost momente in care am vrut sa renunt si atunci am avut parte de incurajari (@Cornel, @adrianbogdan, @maria55) cu aceasta ocazie am avut si marea bucurie sa o cunosc (chiar daca deocamdata doar virtual) pe Maria. Pe @adrianbogdan am cunoscut-o la TTR in primavara si a fost foarte simpatic sa facem cunostinta dat fiind numele noastre de useri. Iar pe @Cornel l-am ratat deocamdata, in primavara trebuia sa merg la Timisoara, dar astept cu nerabdare acel moment. Am observant ca si el sta in umbra si ma urmareste si ma aspostrofeaza si imi da sfaturi utile la momentul potrivit.

O alta cunostinta virtuala a fost @zoazore pe care am cunoscut-o la Albena de abia (dupa cateva luni bune de interactionat virtual), ca de, Bucurestiul e prea mare ca sa ne cunoastem :). Nu stiti ce draga mie Zozo si la ultima intalnire la Barca nici n-am apucat sa vorbim prea mult.

Un alt moment asteptat cu emotie a fost iepurasul AFA. Dragilor am asteptat cu atata emotie sa ofer si sa primesc, asa incat cu aceasta ocazie am cunoscut-o pe @diana2015 (am fost iepurasul ei si pentru ca nu postase foarte mult mi-a fost destul de greu sa aleg ce sa-i iau insa din ecouri pana la urma am tras o concluzie, ii plac pisicile si am actionat ca atare), iar iepurasul meu a fost @iulian68 (m-am bucurat sa-l cunosc avand in vedere ca ne corespondasem prin ecouri).

Nu stiu cum sa continui, incet incet am cunoscut (virtual sau chiar in persoana) multi useri si as vrea sa cunosc pe cati mai multi, ne conversam prin ecouri -- trebuie sa spun ca iubesc ecourile, imi place sa scriu ecouri si mai ales sa primesc si eu la articolele mele :), facem recomandari sau dam diverse sfaturi.

De ce totusi acest articol, cui ii este el adresat? sunt cel putin 2 categorii:

- userii care deja scriu, au experienta sau nu, scriu frumos (sunt invidioasa pe multi dintre voi) sau nu (eu sper ca sunt undeva pe la mijloc)

- cei care nu scriu – dar citesc (asa cum eram eu) – scrieti oameni buni, nu va ganditi ca scrieti frumos sau nu, mult sau putin, povestiti asa cum sunteti voi, vrem sa stim cat mai multe.

- cei care incep acum sa scrie, nu incercati sa fiti ca altii, fti voi si aveti curaj.

Intotdeauna mi-a placut competitia si in primul rand competitia cu mine. Tin minte (nu stiu daca sunt ambitii de scorpion) ca de mica imi doream sa ma depasesc pe mine (in ce si cand voiam eu binenteles) astfel incat cand am inceput sa studiez statutul si cu rezultatele mele la momentul decembrie 2015. Imi doream cu mare bucurie sa ajung GOLD, apoi mi s-a parut departe PREMIUM, ca sa nu spun etapele urmatoare.

La inceputul anului 2016 nu eram nici macar in primii 500. Ma uitam cu jind la clasamentul de final al lui 2015 si am vazut acolo podiumul (ma refer la clasamentul anual):

@traian. leuca - 3.824.736 puncte

@tata123 – 3.672.070 puncte

@Dan&Ema – 2.719.211 puncte

si nu-mi venea sa cred ca cineva poate sa obtina asemenea rezultate, si atunci mi-am dorit sa le urmez exemplul si muncesc pentru asta.

Oricum mama zice ca am luat-o razna, si-n culcare si-n sculare verific ce se mai intampla pe AFA (nici sotul nu mi-l verific asa de des).

Acum mai vreau sa mai spun cate ceva. @Micutzu (pe care il stimez din suflet) s-a mai plans de anumite tipuri de articole (cetati, manastiri, castele) in care sunt postate mai mult sau mai putin informatii istorice sa le spunem asa. Daca vizitezi un astfel de loc nu poti spune doar ce verde si frumos este, ceva trebuie sa spui despre el, si poata ca daca pe unde m-am mai plimbat as fi citit ceva inainte as fi vazut lucrurile altfel. Are dreptate insa cu exagerarea informatiilor si din acest motiv in unele cazuri pentru mai multe informatii fac trimitere printr-un link la sursa.

Despre cazari/ restaurant – iarasi mi se pare util sa stim, mergem sau nu acolo (desi nu sunt de acord cu poze de la restaurant – imi dauneaza rau de tot, vad pozele in 3D, mai colorate decat sunt si chiar cu miros).

Au existat locuri in care mi-am dorit sa merg datorita impresiilor postate iar altele dimpotriva. Si de fapt suntem unici asa ca fiecare scriem in felul nostru.

Vedeti, daca nu sunt foarte amuzanta, am scris un articol vai mama lui, insa nu am de gand sa-l periez, este ceea ce imi trece acum prin minte, si va rog sa nu va suparati pe mine daca nu v-am pomenit pe toti cei care imi sunteti dragi, fie ca va cunosc personal, fie doar din scrieri si aici nu vreau sa mentionz nume pentru ca sigur voi uita persoane foarte simpatice, insa toti ei cu care am interactionat macar o data in viata va rog sa va considerati ca facand parte din aceasta lista.

Azi (adica ieri 10.08) a fost o zi nebuna, cu o multime de articole unele interesante altele nu, unele utile, altele nu insa vazand si citind cateva articole deosebite, cu subiect frumos (@dorgo, @ANILU, @Alina 53) sau amuzante, ca le poti folosi usor drept lectura terapeutica antistres (@fanespoitoru, @Yersinia pestis) ca sa dau doar cateva nume ale unor autori de articole publicate zilele trecute, fara sa se supere ceilalti pe mine, insa votandu-i stiu clar ca ii apreciez // hai ca m-am scos din condei :)

Ce ma mai aduce in stare ZEN?

- ecourile (despre asta am spus si mai sus) – le iubesc, interactionez cu cei care au votat articolul si ma simt bine (Atentie! deci, imi plac ecourile), de asemenea imi place sa scriu ecouri care pe langa scopul de mai sus, in cazul meu mai au o logica, mi s-a intamplat sa citesc un articol, sa scriu un ecou si sa uit sa votez, si normal ca sunt atentionata, bine, bine dar votul unde e?

Sa nu credeti ca nu patesc si eu la fel, si la inceput mi-a fost jena sa trimit PM, si acum mai mi-e (trimit doar celor pe care ii stiu deja ceva mai bine), asa ca ia vedeti, nu v-a scapat ceva prin articolele mele de anul acesta (nu-s multe, doar 92).

Glumesc, incerc doar sa trec de emotii, desi ar cam trebui sa termin. Nu stiu daca ma credeti, dar asa emotii nu am avut la nici un articol, de obicei incerc sa fiu mai organizata, aici nu am putut pentru ca as fi vrut sa spun multe, poate par usor naiva, am vazut in toata aceasta perioada si impunsaturi, mai mult sau mai putin elegante, insa oameni buni, atat de bine ma simt de cand scriu aici incat nici o tona de bere nu mi-ar da o stare mai placuta.

Hai sa revenim la ZEN:

- incadrarea articolului la Minighid – sa nu spuneti ca nu va place asta, asta inseamna ca munca dvs a fost apreciata si incadrata ca atare (mi-a iesit si mie de cateva ori si a fost placut).

- si punctul cel mai tare – ZUPERBONUSUL – aici starea ZEN e la maxim, la primul meu ZB m-am simtit tare bine, am reusit sa mai iau unul, dar sa ajung des la aceasta performanta inca nu, si asta pentru ca eu nu am toate vorbele la mine. Sunt articole (asa cum am si eu vreo 2-3) carora le mai lipsesc cateva voturi sa atinga pragul de ZB (uneori un singur vot lipseste) si nu stiu cum sa fac sa pot vota din nou considerand meritat acel ZB. Multe dintre articolele cu ZB sunt adevarate opera de arta si cu cat depasesc cele 50 de voturi mi se pare mai admirabil.

Acum va mai spun ceva, am placerea primului vot, m-as exprima mai putin ortodox dar sa pastram aparentele, astfel incat cand prind primul vot pot spune ca ma simt in extaz. La inceput tot vedeam ca primul vot era acordat de @tm67bru si ma cam ofticam, cum de e mereu pe faza, apoi m-am lamurit si linistit, insa cand prind un vot in fata lui sunt Yuppii! si cred ca la fel face @liviu49 cand imi ia caimacul.

Doamne cat am scris (multi o sa spuneti “Vorbe goale”) si daca v-am facut sa va pierdeti timp pretios va rog sa ma scuzati.

Daca am omis pe cineva imi cer iertare si ma las apostrofata.

Tuturor tin sa le multumesc pentru ca azi inca continui sa scriu si asa cum pentru multi FB este nelipsit, la fel si pentru mine AFA este nelipsita si daca anu acesta am scapat intalnirea anuala, astept cu mare nerabdare pe cea de anul viitor sa va cunosc pe cat mai multi.

PS- Nu ma pot abtine, azi noapte (probabil la gandul ca azi voi incarca acest articol) am visat ca trebuia sa iesim urgent din case pentru ca urma un bombardament. Primul gand care mi-a trecut prin minte (in afara familiei si a actelor) a fost cum o sa mai scriu eu pe AFA? Concluzia: astept parerea voastra si a medicilor, probabil ca nu o sa ma mai fac bine nici cu medicamente straine. Sa aveti o zi frumoasa.

Trimis de mishu in 11.08.16 08:49:44
Validat / Publicat: 11.08.16 12:02:14

VIZUALIZĂRI: 1465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2047 PMA (din 47 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 45
[11.08.16 09:05:50]

@mishu - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[11.08.16 09:07:57]

@webmaster26 - Multumesc frumos

[11.08.16 13:14:42]

@mishu - Mama! Repede sa scriu primul ecou, chiar daca nu puteti scrie ecou, dar va vad capabila si de asa ceva. Voi fi scurt, pentru ca trebuie sa mai citesc o data articolul, ca la talentul meu de a citi cine stie ce am citit. Asadar ati implimit centenarul (doamne, imi tremura mana, nu stiu de ce)... la articole, am inteles. Fata de cateva articole ale mele e un numar imens, fata de sutele altora, poate e putin. Eu, asemenea unui june care se dadea poet, "mai am un singur dor", sa scrieti cat mai multe. Asa mai mananc si eu o paine cu ecourile mele si cu zgarmatul in amintiri. Am mai fost indemnat, pe sait, sa reiau scrisul articolelor, dar deocamdata mai stau pe tusa. Daca mi se mai permite voi continua sa scriu ecouri, chiar daca mi s-a amintit ca unele dintre ele au lungimea si valoarea unui articol. Raman la ecouri si recomandari.

Va urez numai bine, calatorii placute si cat mai multe articole!

[11.08.16 13:20:03]

@liviu49 - Nu o sa va vina sa credeti, sau dimpotriva e de crezut, asteptam acest ecou, ca doar am spus ca imi plac ecourile, sunt prilej de interactiune si ma amuzam zicandu-mi ca este un articol la care nu pot da eu primul vot sigur.

Si eu astept sa va reluati bunul obicei de a scrie articole si pana atunci ma pot bucura macar de ecouri care de fapt de multe ori pot reprezenta adevarate articole.

Timpul trece si ni-l masuram prin ceea ce facem.

Multumesc pentru vizita si vot si sa ne auzim de bine in continuare.

ANILU
[11.08.16 13:21:03]

@mishu - Felicitări şi la mai multe.

În tot ce ai scris mă regăsesc pe mine.

Ştiu câtă muncă şi timp îţi ia să scrii un articol, aseară am avut o mare bucurie - asta apropo de ecouri la articolele scrise - să primesc un ecou la un articol al meu scris în luna mai, acela a fost momentul când am zis "uite n-am scris degeaba despre sau despre... ", un coleg a citit şi a apreciat articolul (binenţeles că a şi votat).

Multe aş mai avea de scris dar mă opresc aici şi mă rezerv ca să scriu şi eu articolul 100

Să fiţi sănătoasă Domnă Senator AFA, să vă plimbaţi ca să aveţi ce ne scrie şi nouă.

Toate cele bune.

[11.08.16 13:24:57]

@ANILU - Multumes frumos pentru aprecieri, nu pot decat sa ma onoreze si ma bucur de fiecare moment petrecut pe acest site.

Intr-adevar si eu ma bucur cand primesc cate un vot pentru articole mai vechi, chiar am primit un ecou zilele trecute pentru un articol legat de China, incat m-am uitat in primul rand sa vad daca sigur se refera la un articol scris de mine.

O zi frumoasa.

adrianbogdan
[11.08.16 15:17:29]

Buna!

Draga mea chiar imi doresc sa iti citesc in continuare review-urile, imi face mare placere si sti tu ca nu o spun doar asa sa te periez, nu e cazul.

Pot sa o mai spun odata ca un review de al tau m-a trimis sa vad o scara si ce a urmat a fost o placere pentru mine si ai mei.

Asa ca daca macar un singur cititor de al tau este interesat de ce prezinti in articol se cheama ca ai facut un lucru util.

Eu iti urez sa ne incanti si pe mai departe.

Te imbratisez cu drag!

[11.08.16 15:27:03]

@adrianbogdan - Multumesc mult de tot pentru aprecieri, ma bucur ca am fost la momentul oportun in primavara la TTR si am putut astfel sa te cunosc. Tocmai asta este si motivul pentru care si eu incerc sa citesc cat mai mult posibil si astfel sa aflu cat mai multe lucruri.

Cand am vazut articolul tau despre Castelul Cantacuzino initial nu mi-a picat fisa (m-am uitat intai la poze) si cand am vazut poza cu scara mi-am adus aminte zambind ca nu a fost o gluma cand ai spus ca te vei duce acolo sa vezi scara.

O zi frumoasa si la buna vedere.

Dan&Ema
[11.08.16 17:28:30]

Multumesc ca m-ai pomenit de 4x. La haiosi, la initiativa de la muzeul bnr, la premianti. Imi fac cinste. La primele articole despre Asia. Sarut mana!

Anul acesta esti in forma. Si ai timp. Te felicit pentru timpul investit pe AFA pentru AFA. Stiu cat de mult inseamna. Eu apreciez. Succes!

[11.08.16 17:52:30]

@Dan&Ema - Multumesc pentru aprecieri. Ca sunt in forma stiu, si inca in ce forma... dospita. Asa este am avut norocul sa fiu ceva mai relaxata, sa vedem cat o mai dura ca urmeaza sa am o perioada mai incarcata. Insa pentru ca la serviciu calculatorul merge mai bine decat acasa, vin cu doua ore mai devreme (nu pot sa ma scol mai tarziu de ora 5.30 din moment ce 7 ani ma sculam la 4.30).

Si altfel mi-a facut placere sa scriu pe AFA si inca imi face placere si de asemenea sa si citesc ce scriu altii.

In rest, numai de bine tuturor.

[11.08.16 19:08:34]

@mishu - Draga mea dragă! Ai crescut ca Făt Frumos: 92 de articole în 9 luni (lucru bun la 9 luni! Tu ai două dovezi clare! ) și tare mi-e drag să-ți citesc UNELE articole. Cum ziceam, cred c-am îmbătrânit! NU mai am răbdare să citesc articole lungi și stufoase. Și-atunci, săr peste părțile pe care le pot citi și-n alte surse și caut in articol trăirea proprie autorului. Ce-a simțit @mishu când a fost la..., în..., cu... A, că palatul/ mânăstirea/cetatea/biserica a fost construită între anii (sau în secolul) de către. Atât ajunge!

Ei, gata c-o dau în alte alea și pierd esența!

Îți doresc să crești în continuare, dar să rămîi aceeași Mishka, tânară, volubilă, veselă și TU!

si la ultima intalnire la Barca nici n-am apucat sa vorbim prea mult.

Și rezolvăm noi acușa și problema cu socializarea!

P. S. Și mie-mi plac ecourile!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
crismis
[11.08.16 19:15:00]

@mishu: Felicitari, Mishu, si la mai multe! Chiar esti un fenomen!

Dar, dincolo de voturi, ecouri, puncte si ranguri, iti doresc sa-ti pastrezi bucuria de a scrie! Asa, doar de dragul scrisului! Sau de drag de a darui!

Abia astept sa te cunosc in realitate! "Caci va veni si ziua-aceea", vorba poetului.

krisstinna
[11.08.16 20:16:45]

@mishu - Felicitări pentru articole dar și pentru ecouri. Eu am spus de multe ori că premiul meu sunteți voi iar premiul unui articol îl reprezintă ecourile. Știi că eu scriu doar de drag, sunt mândră că sunt membru AFA, întàlnirile cu colegii au reprezentat pentru mine o motivație de a merge mai departe, de a scrie și de a citi. Nu știu càte articole am, nu le-am numărat. Apare cumva undeva scris când faci suta? Dacă nu apare atunci ar fi o idee să te atenționeze cineva, poate or fi și alți neatenți ca mine . Știi că eu glumesc mult, nu le am cu bisericile și mănăstirile, nici cu datele tehnice. Îmi place să cred că sunt utilă prin informațiile aduse, chiar dacă articolele mele sunt cu floricele. Acum îți scriu de pe telefon, nu puteam aștepta până mâine, mă mâncau palmele Sper ca într-o zi să ne cunoaștem, nu numai virtual. Succes!

[11.08.16 20:19:03]

@mishu - Doamna ce ati turnat in articolul asta? Mai mult de o jumatate de ora intraga, m-am chinuit sa-l citesc de la un capat la altul si nu am reusit. Pana la urma am apelat la metoda clasica si m-am repezit la birou si l-am tiparit. Eeee, acum alta viata!

Asa ca ma apucai sa combat. Ati mentionat experienta China, din care am citit cateva ceva, (fiind mare admirator al Chinei si al chinezilor), dar nefiind domeniul meu de „activitate” am trecut pe deasupra. Daca ati fost cumva atenta, probabil ati observat ca urmaresc doar articole despre munte, monumente culturale (laice sau religioase), trasee turistice prin zone din tara, iar de afara m-a atras si ma atrage in continuare Austria. De asemenea am mai citit articole despre locuri pe unde am mai fost in concedii sau excursii. Nu prea, spre deloc, citesc articole despre mare, unitati de cazare, restaurante, sau excursii peste hotare. Cum de altfel nu suport poze cu farfurii cu mancare, meniuri, sali de baie, dormitoare, etc. Poate este rezultatul unei educatii gresite, primite in copilarie, sau a unor lectii de la cursul de ghizi. Cei care scriu despre asa ceva ii rog sa nu fie suparati pe mine si daca ei considera ca este necesar, sa scrie in continuare.

Am renuntat sa mai scriu articole in momentul in care am constatat ca ceea ce scriu eu nu intereseaza. Am in spate zeci de grupuri de turisti conduse de mine in excursii, e adevarat ca cele mai multe au fost pe Transfagarasan, pe care, indiferent ca au fost medici de la un spital, profesori de la un liceu, sau muncitori dintr-o fabrica, am reusit (cel putin asa cred) sa-i fac sa inteleaga pe unde au fost, ce au vizitat si mai ales sa isi doreasca sa mai participe la alte excursii. In general nu prea agreez prezentarea de multe detalii tehnice, iar cu grupurile de turisti am urmat o idee a soacrei mele. Ea spunea asa, cand ii reprosam cate un sfat sau parere : „ maica, eu ti-am aratat calea, drumul pe care mergi il alegi tu”. Asa si eu prezentam succint obiectivele vizitate in asa fel incat sa deschid interesul si turistii sa ceara acele detalii care ii interesau. Evident ca inainte de a pleca cu un grup imi faceam lectiile si aveam pregatite fisele cu multe detalii. Hai ca incep sa bat campii, sa revenim la oile noastre.

Cele mai multe articole le-am scris direct, fara sa le corectez si nu de putine ori, acum cand le recitesc, imi vine sa rad de greselile scapate.

Despre punctaje, clasamente, functii si grade, super bonus, zuperbonus, am aflat si eu foarte tarziu. De fapt nici nu am fost prea interesat de asa ceva, cum de fapt nici pana acum nu am citit regulamentul. Dar voi continua sa scriu din placere ecouri si recomandari, atata timp cat mi se va permite si daca vor interesa si pe altii. Nu prea ma inghesui la puncte sau alte titluri, mai ales ca toata viata am fost abonat, an de an la premii. Iar atunci cand am dorit sa invat ceva neaparat, sa stiu mai mult si mai multe mi-a fost foarte usor. In clasa a patra, am vazut intr-un spectacol al Casa de Cultura un acordeonist care m-a fermecat in ce fel canta. Peste doua saptamani m-am prezentat la cercul de muzica de la Casa Pionierilor, am primit un acordeon Serenada cu 60 de basi si sase registre si o metoda de acordeon de Misu Ianci si i-am promis profesorului ca in doua luni ii aduc acordeonul si ii voi canta toate partiturile din metoda. Asa am facut, am predat acordeonul si metoda, dar din pacate m-am considerat Marcel Budala si nu am mai studiat deloc. In clasa a saptea ne-a muscat pe toti de pe strada sa devenim atleti, atrasi de profesorul Ion Banu, care se lauda cu un campion national la mars, (Victor Furnica), un campion national la lungime juniori (Dan Ciocan), cu lansarea primului saritor roman in inaltime care a sarit 2 metri (Sandu Spiridon). Am ales saritura in lungime si dupa patru luni de antrenament la sange in vacanta de vara, la un concurs regional de tetratlon, copii (eram deja in clasa a opta la liceu, dar aveam drept de a concura la copii pana la sfarsitul anului) am prins o saritura pe care o va repeta Bob Beamon peste cinci ani, la Olimpiada de la Mexico si am sarit 5.61m, cel mai bun rezultat din concurs. In toamna aceluiasi an, prin noembrie primesc de la antrenorul Ion Banu o diploma, o pereche de”cuie” (cunoscatorii stiu despre ce e vorba) si un rucsac de concurs. Imi spune ca toate sunt ale mele pentru stabilirea unui record national la copii, la saritura in lungime. Dar la o saptamana, la ora de educatie fizica, fortand o saritura in inaltime, ma accidentez la genunchiul piciorului stang, accident care m-a indepartat definitiv de saritura in lungime. In anul doi la STACO, la ora de sport am invatat sa joc baschet si desi mai jucasem in echipa de volei sau handbal la nivel a liceului si mi-a placut foarte mult si in fiecare dupa masa, cand nu aveam cursuri, eram o orta pe terenul de sport si exersam aruncatul la cos din diferite pozitii. Dupa trei saptamani ii bateam la 21 pe multi din cei care jucau in echipa de baschet a scolii.

In liceu in clasa a opta, am ratat pentru trei sutimi la media generala, premiul intai, in ultima saptamana de scoala. Era prima data cand nu luam premiul intai. In anul urmator mi-am dorit neaparat sa iau premiul intai si in primul trimestru am avut 13 medii de zece, una de noua si una de sapte, la purtare. De fapt pana in ultimul an de liceu nu am mai reusit sa scot media zece la purtare, iar faptul ca scoteam media generala anuala mereu peste noua a impiedicat exmatricularea mea. Se pare ca eram prea zburdalnic! Tot in liceu, in clasa a 11-a am facut un pariu cu un coleg ca voi merge la olimpiada pe tara la chimie si am iesit al treilea pe regiune si m-am calificat. Ca nu m-am prezentat era de inteles, pentru ca olimpiada era pe 28 – 31 mai, iar noi pe 3 iunie am inceput bacalaureatul, la care media de la bac era nota la examenul de admitere la facultate.

Dar am inceput sa bat campii si sa ma laud pe mine (poate o mai trai un laudator si pentru mine), mai ales ca nu despre mine e vorba in articol.

Inchei felicitandu-va pentru centenarul de articole, urandu-va sa mai scrieti multe articole, facandu-va in felul acesta mila de mine sa am si eu de munca la AFA.

Numai bine si calatorii placute!

PS. Poate imi explicati, ca eu de la tara nu prea stiu, ce inseamana ZEN.

mprofeanu
[11.08.16 20:41:06]

@mishu -Impresionant reviewul 100, ca de altfel și celelalte și interesantă ideea ca 100 să fie un altfel de review. Mi-a plăcut mult și am stat să-l citesc în tihnă!

Altă 100 și altă 100 cât mai repede, să ne bucurăm de impresii, de poze, mie îmi plac foarte mult, uneori votez pozele și apoi articolul, de ecouri, …...

Vizite de orice fel, excursii cât mai multe și cât mai frumoase!

ANILU
[11.08.16 20:45:09]

Apropo de ZEN. Eu astăzi am aflat (pentru că la fel ca Liviu49 am întrebat "puștoaicele" colegele mele de serviciu) cum să scriu sau să pun acele emoticoane. Nu prea mă pricep nici acum dar încerc.

Apropo nu putem să scriem articole și fără să folosim cuvinte englezești? Asta apropo că AFA zice să scriem românește.

Adică în loc de ZEN ce cuvânt putem folosi?

Zcuzati dacă am sărit calul.

[11.08.16 20:56:09]

@ANILU - ”cum să scriu sau să pun acele emoticoane. Nu prea mă pricep nici acum dar încerc. ” = plătești bine să te-nvăț? Adică dai O bere?

[11.08.16 21:15:42]

@Zoazore - Draga zana, cred ca trebuie sa dau si eu o bere pentru aceasi necunoastere. Si de dat, dau, ca nu ma doare gura sa promit.

mogly
[11.08.16 21:51:54]

@mishu - Aniversare fericita! Continua sa scrii, ne place mult sa te citim, iar anul acesta chiar ne-ai incantat cu multe review-uri deosebite! Felicitari, draga mea!

[11.08.16 22:02:54]

@liviu49 - Adică ce? Credeți că scăpați ușor? Neah!

[11.08.16 22:08:48]

@Zoazore - Trageam si eu nadejde ca spanu' de barba!

krisstinna
[11.08.16 22:53:37]

@ANILU: De ce nu M-ai întrebat despre mutrițe? Dacă poți, mâine sună-mă, dar când ești la calculator. "Starea Zen e starea in care:- Informatia din mintea ta e in conformitate cu informatia din jurul tau.

- Atentia ta e indreptata asupra informatiei exterioare si nu se impotriveste ei.

- Mintea ta e deschisa la fluxul continuu de informatie din afara si ii permite sa intre in interiorul tau.

- Mintea ta si prezenta ta sunt una.

-Nu te impotrivesti la nimic ce vine din exterior, ii permiti sa intre in interior. - Asculti pe cineva si il intelegi, in tot ce spune.

- Esti atent la tot ce te inconjoara, iti dedici intreaga atentie.

- Privesti ceva profund, cu toata atentia ta.

- Esti deschis, nu respingi nimic, nu te impotrivesti. "- sunt pe telefon, astea-s luate de pe net, nu din creierul meu Aștept să mă suni!

[11.08.16 23:15:22]

@Zoazore - "Draga mea draga, de trei ori draga, astept vantul te iubesc" daca va amintiti sceneta, stiu ca nu-ti plac articolele lungi, iar asta chiar a iesit lung, cred ca puteam si mai mult, in acest caz mai putin nu in mod sigur.

Cred ca am mancat samanta de limba, sau faptul ca de cand mi-am schimbat serviciul nu mai trebuie sa vorbesc asa de mult undeva trebuie sa fie compensat totul.

Ma bucur sa te stiu prietena si astept intalnirea.

[11.08.16 23:17:42]

@crismis - Multumesc foarte frumos pentru aprecieri si intr-adevar va veni o vreme. Pe langa articolele citite am auzit atat de multe lucruri frumoase despre tine incat sa ne cunoastem "It's a must".

[11.08.16 23:24:19]

@krisstinna - Draga @krisstinna, sinonimul numelui tau este "terapie antistress" si asta este ceea ce faci minunat, in tot ce am citit scris de tine, sau am vazut in poze esti ca o raza de soare.

Cat despre numarul articolelor scrise de tine, te-am "verificat" ai 49 la activ, se vede asta exact deasupra articolelor (pct A), astfel incat asteptam alte articole.

Multumesc pentru aprecieri.

[11.08.16 23:28:01]

@mprofeanu - Multumesc pentru aprecieri, o sa scriu atata vreme cat o sa am surse de inspiratie.

[11.08.16 23:32:03]

@ANILU - Esti o draguta ca-ntotdeauna, si iti spun, dar sa ramana intre noi si @liviu49, nu stiu cum sa explic in cat mai putine cuvinte starea ZEN, insa am vorbit (telepatic) cu @krisstinna si v-a explicat ea.

Va dati seama ce era sa ma apuc eu sa spun toate astea, cred ca mai dezvoltam vreo 2 pagini.

Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase adresate.

[11.08.16 23:40:09]

@Zoazore - Te las sa-i raspunzi tu lui @ANILU pentru bere, ca nu vreau sa-i spun ca deasupra rubricii de ecou scrie

NOU Avem EMOTICOANE SHOW/HIDE

si iti spune cum sa faci , asa ca spune-i tu la telefon

[11.08.16 23:42:12]

@mogly - Multumesc frumos pentru aprecieri, este valabil si pentru articolele tale si promit ca daca vin la Petrosani iau legatura cu tine.

[11.08.16 23:44:35]

@krisstinna - Multumesc frumos pentru completari, dau o bere si un mic cu mustar .

adrianbogdan, ANILU, calatorul, crismis, Dan&Ema, DanielG&Family, elviramvio, liviu49, mishu, mogly, mprofeanu, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):