ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
AUG-2009

Transfagarasan - Lacul Capra

Dupa o intensa documentare si telefoane pentru a afla cat mai exact vremea in acel week-end am pornit la drum in dimineata zilei de 15 august spre Transfagarasan si cu intentia de a ajunge/urca la lacul Capra. Mai fusesem la acel lac in 2007 dar chiar la Balea lac aparatul foto a ''cedat nervos''... deci adio poze. Mie mi-a placut foarte mult acolo si de aceea am vrut sa revin. Am mers cu inca doi prieteni inarmati cu 2 aparate foto (pt. evitarea surprizelor).

Am plecat la 7. 30 dimineata si pe la 11 eram la Balea, unde am gasit puhoi de lume, suluri de fum, multi decibeli care zburau prin zona (vali a lu'vijelie, pushtiu'nu stiu cum si alti ''iubitori de munte''). Facusem o pauza de pozat la cascada Capra si acolo ne-am pregatit psihologic pt. decibeli.

Am parcat masina si ne-am echipat corespunzator (bocanci, pelerina de ploaie etc) si am pornit spre lacul Capra. Valuri de ceata apareau si dispareau... cand vedeam toata valea, cand nu zaream nici lacul Balea), dar soarele reusea sa invinga de multe ori. Trebuie spus ca in Fagaras vremea este foarte schimbatoare si nu te poti baza 100% pe prognoze.

Urcarea dureaza (functie de pregatire, varsta, echipament) intre 45 si 75 de minute. Se ajunge in saua Capra si de acolo poti face stanga spre vf. vanatoarea lui Buteanu sau merge inainte spre lacul Capra. Privelistea care se deschide de aici este deosebita, iar frumusetea lacului glaciar este incantatoare. Ne-am odihnit si relaxat cateva ore langa lac am luat si o gustare (de la pachet) am facut cateva poze (le voi atasa aici) si am plecat. Pe drumul de coborare am intalnit foarte multa lume care urca, dar erau total nepregatiti (femei in sandale, multa lume cu incaltaminte neadecvata) cine a fost stie ce pietre sunt pe traseu.

Am coborat spre partea sibiana si ne-am cazat la

unde rezervasem un apartament (4 adulti) cu cateva zile inainte. Pretul a fost de 150 lei, iar camerele erau pline de lemn, rustice, cochete. Seara am luat cina pe terasa complexului cu aperitiv o afinata (produsa chiar de cei de acolo).

Dimineata am plecat spre Bucuresti cu oprire la Manastirea Sambata si cu o plimbare de circa o ora pana la pastravarie (se urca pe drumul forestier de langa manastire care duce spre muntii Fagaras). Aici este foarte multa liniste, aer curat. Am mancat pastrav la gratar (doar e pastravarie credeati ca am luat pulpe de pui? ). Apoi siesta la coborare spre masina si seara ne-am intors in Bucuresti cu bateriile incarcate (care marti erau descarcate complet).

Pentru cei care merg pe Transfagarasan recomand urcusul la lacul Capra... nu veti regreta absolut deloc... efortul va va fi rasplatit cu privelisti pe masura.

Trimis de BOGDAN DSN in 28.02.10 18:44:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 4676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Minunatul lac Capra.....seamana putin cu Elvetia,nu-i asa?

Sanziana
[28.02.10 18:56:38]

Bogdan, de ce nu folosesti baterii alcaline? Traseul e super l-am strabatut si noi,preferand totusi sa nu facem eforturi suplimentare de catarat asa ca ne-am limitat sa stam pe langa aia ai lui Vijelie...

[28.02.10 19:07:33]

Bogdan m-am gandit ca aceasta melodie ar face lectura mai placuta , daca nu esti de acord schimbam !

[28.02.10 19:22:55]

Sanziana...imi dai voie sa iau de la Darius cateva baterii?

webmaster - e ok melodia...multumesc pt. rapiditate.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.02.10 19:24:14]

sau, Bogdane, am vazut ca au aparut si incarcatoare solare. super-utile pentru excursionisti!

pepsi70ro
[28.02.10 19:43:04]

N-am sa te iert pentru ca ai plecat pe munte in 15 august! Ai, mey, chiar de Ziua Marinei...Anul asta pe 15 te astept la mare, sa-ti arat nava! Un vot ca sa nu uiti!

Sanziana
[28.02.10 19:48:30]

vrem si noi pe 15 august pe nava!

[28.02.10 19:57:19]

pepsi... sigur ca vin daca ma urci pe nava. Conteaza pe mine. Multumesc pt.vot

pepsi70ro
[28.02.10 21:27:03]

Pentru cine ajunge in Constanta de Ziua Marinei, promit sa le arat nava mea

mirelutza
[28.02.10 23:36:07]

Bogdan, de 10 minute admir pozele tale si sunt in transa...; m-ai starnit la max cu drumetia pana la lacul Capra...; merg in zona anual aproape, dar habar nu aveam de acest lac, il stiam numai pe cel numit Balea. Gata mirelo, la vara iei bocanceii cu ruxacelul si treci la urcat pe fagaras... !

mersi bogdan si felicitari de articol...

ai votul meu!

[01.03.10 10:16:10]

Mirelutza, ma bucur ca ti-au placut pozele. Da intra-devar merita drumul...e si relativ usor de ajuns...sa nu te uiti in sus la cat e de urcat.

Peisajul e deosebit si linistea de acolo te relaxeaza...acolo nu prea urca''manelisti''.

Totul e sa ai vreme buna

vlaico69
[01.03.10 19:51:10]

Transfăgărăşanul înseamnă toate astea la pachet.

Balea Lac http://www.youtube.com/watch?v=nfp7vAh_jAw

Vidraru http://www.youtube.com/watch?v=tKAVaSRyyzQ

Transfagarasan http://www.youtube.com/watch?v=XXzTA0FZk8A

Ai fost o dată nu uiţi toată viaţa.

webmasterXY*
[01.03.10 20:11:13]

@vlaico69, frumos din partea ta sa propui un fond video acestor impresii, il vom insera cu acordul lui BOGDAN DSN, insa cred ca ne-ar face mai multa placere, ca pe langa fondurile muzicale sau video propuse de tine sa postezi si impresii personale, din drumetiile tale, din experientele traite, venind astfel in ajutorul celor prezenti aici, pe site, cu informatii foarte utile in planificarea concediilor.

[01.03.10 20:19:11]

webmaster18 - nu e nici o problema...se pot insera.

multumesc.

kmy
[17.03.10 10:11:25]

Interesante fotografiile. Am fost de multe ori pe acolo, dar uitandu-ma pe fotografii am descoperit ca acea cadere de apa este totusi o cascada - cascada Capra.

Este minunat sa va am pe voi, prieteni pe AmFostAcolo. Si uite asa vine superbonusul de la mine!

BOGDAN DSN, kmy, mirelutza, Sanziana, vlaico69
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: