ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2016
JUL-2016

Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Nu va lasati pacaliti!

In Iulie 2016 am vizitat insula Lefkada, iar cazare ne-am luat in Nikiana, mai exact la Anastasia Village si am regretat decizia luata.

Acest complex de vile este situat pe un deal, la aprox 10 -15 minute de urcat pe jos de la drumul principal. Nu aceasta este problema, este evident cand te hotarasti sa-ti faci vacanta pe o astfel de insula, ca vei avea nevoie de un mijloc de transport.

Problema cu aceasta unitate de cazare, care la exterior arata foarte bine, este lipsa curateniei. Noi am inceput sejurul intr-o zi de marti. De atunci am tot asteptat ca cineva sa faca curat in camera, sau macar sa schimbe prosoapele. Dupa lungi asteptari, am decis vineri seara sa merg sa intreb daca este posibil totusi sa ne inlocuiasca prosoapele. Mi-a raspuns o doamna foarte deranjata de dorintele noastre, ca abia sambata este zi de curatenie! In toate aceste zile de marti pana sambata tin sa mentionez ca doar gunoiul era ridicat! Nici macar patul aranjat! Sambata ne-au schimbat prosoapele si au aranjat patul, nu pot sa spun daca au schimbat si asternutul, pentru ca "noul" cearceaf era foarte mototolit.

Camerele sunt tip studio, asta inseamna ca ai la dispozitie o plita si o chiuveta unde sa-ti speli vasele murdare. Dar cu ce sa le speli? Nu exista buretel de vase si nici nu va ganditi la detergent, asa ca am fost nevoiti sa cumparam. Sper ca macar cei care au ajuns in camera respectiva dupa noi sa fi beneficiat de ele, pentru ca evident le-am lasat acolo.

Singura parte frumoasa la aceasta unitate de cazare, este terasa. Daca aveti norocul sa fiti cazati in una din cele doua vile care au vedere spre piscina, veti fi mai multumiti. Noi nu am avut acest noroc. Si nu sperati ca va veti putea bucura seara de un suc baut pe terasa, pentru ca indiferent daca va aflati la o masa aflata pe terasa, seara in jurul ore 00.00, luminile vor fi stinse ca si cum nu ati exista.

Regret ca am ales aceasta Anastasia Village, unde simti ca ti se face o favoare sa stai cazat. Sper ca cei care sunt impresionati de pozele de pe site-urile de cazare, sa se informeze mai mult decat am facut noi.

Trimis de RalucaNutu in 10.08.16 12:35:54
Validat / Publicat: 10.08.16 13:21:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RalucaNutu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.08.16 12:56:15] »

@RalucaNutu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster26 [10.08.16 13:17:00] »

@RalucaNutu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.08.16 10:53:56] »

Păi apartamentele de închiriat nu au regim de hotel sau pensiune. Pe unde am stat în regim de „apartament de vacanță”, nici gunoiul nu era ridicat. Curățenia e treaba turistului. Proprietarii asigură curățenie doar la schimbarea seriei și eventual încă o zi pe săptămînă. Prin alte țări te și taxează separat pentru asta.

La fel stă treaba și în ce privește consumabilele, gen burete și detergent de vase. Eventual îți lasă „pastile” pentru o zi - două (dacă au mașină de vase). Iar în băi găsești cel mult gel de duș la „dozator”.

RalucaNutu [11.08.16 12:05:06] »

@abancor: Imi pare rau ca ai avut experiente in care nu se facea curat un unitatile unde ai stat cazat. Eu in schimb te contrazic, am vizitat multe insule grecesti si de fiecare data am stat cazati in camere tip studio, iar aceasta a fost singura data cand nu s-a facut curatenie.

Cred ca este benefic ca posibilii viitori clienti sa stie ca la Anastastia Village nu este cazul sa se astepte la curatenie.

RalucaNutu [11.08.16 12:24:45] »

@webmaster26: locatia este buna

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.08.16 19:50:44] »

Da, dacă prin alte părți s-a făcut curat, e de înțeles că te așteptai la așa ceva.

Din experiența mea, din contra, e subînțeles că nu ți se face curat, nu se ia gunoiul, nu ți se pun la dispoziție cosmetice, uneori nici prosoape (numai lenjerie de pat) etc. Orice serviciu în plus e plătit, sau, dacă e gratis, e o excepție.

Oricum, normal este ca serviciile incluse și costurile suplimentare să fie menționate în condițiile rezervării sau în regulile casei.

calatorul [12.08.16 14:21:19] »

@RalucaNutu - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, cu parere de rau pentru neplacerile intampinate. Pe de alta parte, adaug si eu ca @abancor are dreptate, sunt pensiuni la care curatenia camerei nu intra in serviciile oferite. Important insa este daca acest lucru este precizat sau nu in oferta de cazare si inclus in pretul acesteia. Ce/i drept am intalnit tot mai rar asemenea pensiuni grecesti, majoritatea se straduiesc sa mentina o curatenie civilizata si nu se zgarcesc la prosoape si consumabile. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

danuta25s* [26.08.16 11:46:29] »

Buna ziua,

in primul rind, tin sa mentionez, ca respectiva locatie, are referinte foarte bune, in al doilea rind, vreau sa va rog sa cautati pe google, sa intrebati, ce inseamna self catering! Cu tot respectul, self catering, inseamna, ca dv. trebuie sa va autogospodariti, iar daca doriti toate serviciile enumerate mai sus, alegeti-va o locatie tip hotel, nu vila.

Locatia este foarte curata, camerele sint cu o impresionanta vedere la mare, personalul dragut, deci locatia este ok. Singurul lucru care poate v-a deranjat, a fost distanta de 10-15 minute pe jos, asta pentru caci poate nu sinteti genul de persoana care agreeaza sportul , dar, ... dv. ati ales locatia, deci cei care aleg aceasta locatie, vor multa intimitate, frumusete, sau pur si simplu, vor sa se regaseasca!

RalucaNutu [26.08.16 11:53:14] »

@danuta25s: este foarte jenant sa imi spuneti dumneavoastra ce m-a deranjat . Va sfatuiesc sa va vedeti de vacantele dumneavoastra [...]-editat WM. Nu vad unde este minciuna in ceea ce eu am povestit. Este un site unde fiecare isi exprima parerea despre experiente turistice trecute. Daca experienta dumneavoastra a fost una buna, aveti libertatea sa scrieti si dumneavoastra o parere. [...]. O zi minunata!

webmaster39 [26.08.16 12:32:58] »

@RalucaNutu: Atenție la limbaj! Ecoul tău a fost editat de noi.

calatorul [26.08.16 21:38:46] »

@RalucaNutu: Stimata domnisoara, nu trebuie sa va necajiti asa usor pentru fiecare lucru care va atinge sau va trece prin apropiere. Iar formularea "sa va vedeti de vacante" suna putin neelegant si nu vreau sa spun cu ce seamana, poate ca e fragmentul editat/sters de WM.

Dupa cum bine spuneti fiecare are dreptul la o parere, si cand ati ales sa ne impartasiti opiniile si impresiile dvs. de turist ati acceptat sa le cunoastem si deci sa ne facem o parere despre ele. Imi pare rau pentru experienta neplacuta de la aceasta pensiune si va dau dreptate sa fiti nemultumita de lipsa inlocuirii prosoapelor si a a curateniei. M/a mirat putin dorinta de a va aranja cineva paturile, eu prefer sa le aranjam singuri de la perna la pijamale si nu vad nicio scofala de cate ori le gasesc reamenajate cu flori, lebede si alte prostioare de grupa mica.

Pe de alta parte, eu merg in vacanta pentru acea terasa minunata cu vedere la mare, locurile frumoase din zona, marea, peisajele si alte lucruri atragatoare, inclusiv o mancare buna. Am si eu insotitori de calatorie foarte pretentiosi la curatenie, aspectul camerelor, cearceafuri, prosoape, vesela etc. Pot sa va spun ca unii dintre ei, ele adica, nu folosesc niciodata prosoapele hotelurilor nici de 7 stele, ci doar pe cele de acasa, si altele la fel.

Am renuntat si noi la hoteluri cu cearceafuri obosite sau bai insuficient igienizate si curate, mochete tocite sau mobilier invechit, dar am avut sansa sa alegem mereu cu grija si sa gasim locuri bine intretinute. Ma bucur sa va spun ca in conditii de curatenie, confort si comoditate am avut vacante minunate si am uitat daca au schimbat sau nu prosopul sau au intins cearceafurile pe pat.

Dar va dau dreptate sa fiti pretentioasa, sper sa nu deveniti mofturoasa, viata are atatea lucruri frumoase de descoperit si admirat, incat 3 prosoape si 2 cearceafuri sunt complet nerelevante. De aceea va doresc alegeri inspirate si vacante cat mai frumoase!

RalucaNutu [26.08.16 22:05:09] »

@calatorul: Cred ca nu ati citit cu atentie textul meu initial. Problema nu a fost ca am gasit un fir de praf, ca dumneavoastra sa trageti concluzia ca eu as fi "mofturoasa". Problema a fost ca nu ni s-au schimbat prosoapele de marti pana sambata! Daca dumneavoastra vi se pare un moft sa folositi prosoape curate, nu poate decat sa-mi para rau. Sincer am impresia ca incercati atat dumneavoastra cat si restul celor care au simtit nevoia sa ma "certe", ca nici unul dintre dumneavoastra nu a fost defapt cazat la Anastasia Village. Imi lasati impresia ca aveti ceva personal de pierdut pentru ca am avut indraznirea sa spun ca la aceasta unitate de cazare lipseste curatenia cu desavarsire. Nu pot sa cred decat ca poststi in numele unor companii turistice care au pachete de vandut la Anastasia Village. Va anunt ca daca eu as fi avut sansa sa aflu despre conditiile de cazare de la acest grup de vile, as fi ales cu siguranta alta cazare pentru ca la Lefkada cu siguranta nu as renunta. As dori sa mai cititi o data, cu atentie textul initial si sa nu mai luati totul atat de personal. Este doar o parere... sunteti liberi sa o ignorati. Spor la vanzari

calatorul [26.08.16 22:34:04] »

@RalucaNutu: Multumesc pentru atentie si raspuns, cred ca am citit cu atentie si inteles, si ca sa nu vorbim aiurea, hai sa vedem cine pe cine citeste cu atentie sau nu:

1. reiau fraza mea din ecou

unii dintre noi nu folosesc niciodata prosoapele hotelurilor nici de 7 stele, ci doar pe cele de acasa

ca sa nu intelegeti gresit si sa spuneti la fel de neelegant ca

ceea ce este o alta afirmatie care nu sta bine unei domnisoare nu doar mofturoase, ci si lipsite de buna cuviinta.

2. am spus ca puneti prea mare pret pe detalii de tipul asternuturi aranjate, nu schimbate si curate, deoarece scrieti ca

de marti pana sambata ... doar gunoiul era ridicat! Nici macar patul aranjat!

si ca sa nu intelegeti iar gresit reiau precizarea mea din ecou ca

3. privind parerea dvs. inedita si iar lipsita de cuviinta ca

constat ca avem mari dificultati de intelegere si interpretare a lumii inconjuratoare.

4. si pentru ca ne anuntati si dati sfaturi ca

sa mai cititi o data, cu atentie textul initial... sunteti liberi sa o ignorati. Spor la vanzari

va anunt si eu ca nu vand si cumpar nimic, in niciun caz in acest context, si ca e bine sa folositi uneori si rationamentul inainte de a face afirmatii lipsite de temei.

Imi pare rau de neplacerile avute la aceasta cazare, pe care le/am citit cu atentie si la care v/am raspuns cu grija si intelegere, insa am primit un raspuns intepat si lipsit de civilitate. Si ca sa nu ne certam ca doua farfuze pe strada, va multumesc pentru atentie si va las sa credeti si sa ganditi ce vreti si cat puteti si nu va mai obositi sa raspundeti, caci voi ignora prezenta dvs. pe AFA.

RalucaNutu [26.08.16 23:08:21] »

@calatorul: Draga domnisorule, n-am inteles nici pana in acest moment care a fost problema dumneavoastra si a celorlalti cu privire la textul meu initial. Este o parere sincera, a unei persoane care spre deosebire de altii care isi dau cu parerea, chiar a fost cazata la acest grup de vile. Oare este gresit ca am povestit niste intamplari adevarate? V-a deranjat? In definitiv... care e problema dumneavoastra? As fi inteles sa aveti intrebari legitime cu privire la aceasta unitate de cazare. V-as fi raspuns cu mare drag. Dar iertati-ma, fiecare ati comentat complet pe langa subiect. Va doresc sa calatoriti mai mult si sa va dati cu parerea mai putin atunci cand nu e cazul. Multa sanatate!

RalucaNutu [26.08.16 23:38:39] »

@calatorul: cat despre faptul ca "unii dintre noi" folosesc doar prosoape de acasa, cu mare parere de rau va spun ca mi se pare un romanism pur. Stiti, eu fiind asa "mofturoasa" nu vreau sa imi cumpar un bagaj la cala pentru a avea loc unde sa car prosoapele. Imi place sa schimb prospul de baie o data la 2... 3 zile. Asa sunt eu, mai curata, ce sa fac. Asadar ar trebui ca car dupa mine cate 4... 6 prosoape mari si 4... 6 prosoape mici, cat sa ajunga pentru 2 persoane? Sau ar trebui sa le schimb mai rar, sau oare sa le spal acolo... oare cum sa fac? Dumneavoastra cum procedati? M-ati prins... sunt "mofturoasa" si nu am un bagaj special pentru prosoapele de baie, asa ca am pretentia sa-mi fie puse la dispozitie de catre cei de la cazare. Va las pe dumneavoastra sa fiti un turist model care nu are nevoie de asternuturi si prosoape curate si lasati-ma pe mine sa imi placa curatenia.

calatorul [27.08.16 00:34:12] »

- Cu regret imi incalc pentru ultima oara promisiunea de a ignora opiniile unei persoane atat de lipsite de intelegere si atentie pentru cei din jur. O fac doar pentru a spune ca nu noi, toti ceilalti, nu am inteles ce reclama relatarea asta, ci autoarea se dovedeste complet lipsita de atentie si intelegere fata de ceilalti care incearca sa explice micile lucruri neintelese de ea.

Si pentru ca sa stie ce deranjeaza in atitudinea ei, care si acum este lipsita de buna/cuviinta, cand scrie cu obraznicie si fara bun simt: sa fiti un turist ..care nu are nevoie de asternuturi si prosoape curate. Referitor la numarul si durata de utilizare a prosoapelor, poate o sa afle cand o sa aiba mai multe vacante, daca o sa o mai aiba. Ceea ce/i doresc cu prisosinta, ca si sansa de a trece peste aceasta neputinta de a intelege oamenii si lucrurile din jur.

RalucaNutu [27.08.16 00:36:09] »

@calatorul: Ati raspuns fix nimic. Mai bine va abtineati Va doresc concedii curate!

calatorul [27.08.16 00:42:54] »

@RalucaNutu: Esti o draguta, iti doresc mai multa minte si buna cuviinta!

RalucaNutu [27.08.16 00:45:18] »

@calatorul: Doamne ajuta!

webmaster39 [27.08.16 04:26:49] »

@RalucaNutu &@calatorul: Suficient flame, vă rog să încetați. Amândoi.

calatorul [27.08.16 09:23:49] »

@webmaster39: Ok, multumesc pentru sfat si recomandare, asa este, prea multa agitatie pentru nimic.

calatorul, danuta25s*, RalucaNutu
Alte impresii din această RUBRICĂAnastasia Village Studios: