ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
JAN-2010
6 AD. + 2- 3 si 17 ani COPII

Relaxare

Am pornit la drum in dorinta de a ne recrea putin si am luat si cele doua perechi de bunici cu noi ca sa mai condimentam putin iesirea. Am ajuns in Borsa pe la ora 14 si ne-am oprit la baza telescaunului din complexul turistic Borsa. Foarte multa delasare si paragina se impleteste cu constructiile noi, din moloz si praf rasarind pensiuni noi, una mai mandra decat alta.

Ca tot omul care nu gandeste am plecat la drum fara sa ne rezervam cazare in prealabil. Ochisem eu ceva pensiuni si cand am sunat din Borsa am constatat ca totul era ocupat. Sa nu faceti ca mine. Desi era o vreme mohorata totul era plin. In cele din urma am gasit doua variante de cazare si pot sa spun ca am ales-o pe cea mai buna.

Pensiunea Eladi este situata la jumatatea distantei dintre orasul Borsa si complexul turistic, de la strada principala se mai merge cca 100 m pana sub un deal, in mijlocul unui peisaj superb. Pensiunea cocheta este vis-a vis de casa proprietarilor, pe care nu i-am cunoscut decat seara tarziu, acasa fiind doar baiatul lor. Am fost cazati de acesta, am ales o camera dubla, o camera dubla cu pat suplimentar si o garsoniera fiecare cu baia sa proprie. camerele dragute la dormitorul dublu baia era cu intrare din camera, la celelate doua baia fiind pe hol langa camera, cate una ptr fiecare camera.

Ca si dotari camera beneficiaza de televizor,internet wireless, balcon cu masa si scaune, dulap de haine, baia cu cadita sau dus, prosoape, sampon, gel de dus sapun lichid. Un minus la dormitorul meu, fiind si la mansarda cel cu pat suplimentar spatiul mic intre dulap si pat nu permite deschiderea usilor total. In rest foarte spatioase. La parter o bucatarie micuta dotata cu tot ce trebuie pentru a face ceva de mancare, vesela, tacamuri, oale, frigider, cuptor cu microunde. Bonus am primit si ulei, faina de malai si apa plata ca sa nu ne mai deranjam pana in oras la cumparaturi. La parter mai este receptia unde este si o mica expozitie de costume traditionale maramuresene pe care am avut ocazia sa le probam.

Pensiunea fiind in panta tot la parter dar mai jos se afla locul de luat masa cu bar, biliard si tv, un spatiu generos. Din sala de mese se intra intr-o bucatarie ultradotata unde face gazda mancare pentru cei ce doresc pensiune completa. Vis-a -vis de pensiune este casa proprietarilor in fata acesteia fiind o frumoasa zona de facut gratare cu foisor, mese cu umbrele si leagan. In spatele foisorului am constatat cu uimire ca in panta este un tarc cu o caprioara si mai multi iepurasi.

Totul la aceasta locatie este impecabil de curat, trezindu-ma dimineata am constatat ca proprietarul spala cu furtunul trotuarele. pana aici totul ok, micile inconveniente gen pat sau usa care scartie fiind neimportante pentru noi. Am avut insa ocazia sa constat ca maramuresenii nu se dezmint de la faptul ca sunt foarte ospitalieri, foarte saritori si politicosi. Spre seara citeam cartea de onoare a pensiunii si am constatat cu uimire ca oameni din toata lumea i-au calcat pragul, ca gazdele mele fac parte din cei ce ne reprezinta tara in strainatate cu porturile populare, ca ministri din tara noastra au poposit acolo, ca pana si emisiunea raposata SURPRIZE, SURPRIZE a avut filmari acolo.

Am avut nefericita ocazie la 5 dimineata sa probez bunavointa cadrelor medicale din Borsa, ajungand cu mama mea la urgente, drept care ii multumesc d-lui asistent I. Vasile si unui doctor pe care nu stiu cum il cheama pentru imensa lor bunavointa. Acesta a fost de fapt si motivul pentru care ne-am scurtat vizita si am revenit acasa.

Intr-un cuvant, am plecat de acolo cu promisiunea ca vom reveni curand, locul fiind o oaza de relaxare pentru cei ce vor sa se opreasca putin in loc si sa se odihneasca.

Trimis de Sanziana in 28.02.10 17:32:04

VIZUALIZĂRI: 3177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 salonul cu biliardul si locul de luat masa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [28.02.10 18:27:22]

Parca, parca ti-ai mai revenit cu optimismul. Felicitari!

[28.02.10 18:39:15]

sanziana am atasat aceasta melodie care sper sa-ti placa, daca nu, suntem aici !

[28.02.10 18:41:12]

mersi, chiar am auzit melodia pe postul local de acolo

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [28.02.10 19:28:16]

sanziana, poza 16 imi place...esti maestra de ceremonii la gratar???

abia astept sa vin pe la voi in zona si sa mananc un gratar facut de tine.

[28.02.10 19:29:35]

bineinteles ca sunt! si crezi ca astia ai mei ma lasa sa scap asa de usor? va asteptam cu drag

exarhul
    [06.07.10 12:20:32]

as vrea sa aflu cum se ajunge la aceasta pensiune in cazul in care nu ai masina? e departe de centrul localitatii? Multumesc.

[06.07.10 12:24:09]

nu as putea sa aproximez ,oricum distanta e destul de maricica, ideea e ca poti suna pe proprietari si cere sa iti faciliteze deplasarea la pensiune, nu cred sa te refuze, sunt oameni faini

popescu.borsa*
    [23.10.10 00:28:49]

Imi place cum ai spus: ,,oameni faini''. Foarte adevarat.

BOGDAN DSN, exarhul, popescu.borsa*, Sanziana
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Eladi: