ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2016
ÎNSCRIS: 01.08.13
JUL-2016
3 AD. + - COPII

Tenerife nord sau sud?

Vacanța in Tenerife a fost pregătită inca din Ianuarie, cand am achiziționat biletele de avion (Ryanair, cu escala la Milano si aterizare in Tenerife Sud).

Cazarea am realizat-o prin House trip, in Santa Cruz (cam 55km de aeroport).

Am închiriat de pe Rentals. car un Hyundai mic, pe care l-am luat din aeroport, de la Avis, si am pornit spre capitala.

Am realizat ca am făcut o alegere foarte buna: sudul insulei este prea comercial, cu un relief arid, fără vegetatie, in timp ce nordul este verde, cu localități cochete.

Mașina închiriată ne-a permis accesul in toate punctele de atractie. Recomand închirierea unei mașini, deoarece benzina este ieftină, 0,85€ (am parcurs aproximativ 1500 km si am plătit 90€ pe benzina).

Nu ratati satul Masca, Loro park, orașelul La Laguna (pentru cumparaturi), plaja Las Teresitas (la 7km de Santa Cruz), pentru a vedea delfinii am luat bilete de la firma Jesus, din Los Cristianos.

Am vizitat si statiunile din sud (El duque, Las Americas, Los Gigantes), dar mi s-au părut comerciale, pentru acei turiști care vor doar sa stea la plaja si sa facă cumparaturi.

Așadar, recomand o vacanța in Tenerife, si in funcție de ceea ce va doriți, alegeți Nord sau Sud.

Trimis de scumpeasca in 10.08.16 11:06:26
Validat / Publicat: 10.08.16 12:36:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 8459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scumpeasca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.08.16 12:31:08] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=71796

webmaster [10.08.16 12:35:36] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Tenerife, TENERIFE" (deja existentă pe sait)

nicole33 [10.08.16 14:22:41] »

@scumpeasca

Chestie de gust. De fapt, ai fost mai mult în est, nord est. Cazarea în capitala nu se compara cu cazarea intr-un hotel-resort, unde altfel simți gustul vacanței

Aceeași mașină închiriată permite accesul oriunde pe insula și unui turist cazat în sud, pretul benzinei fiind același.

Jesus are puncte de vânzare peste tot. Sunt ieftini și serioși.

Așa este. Respectivîi prefera plaja umbrelei de ploaie.

Textul cu sudul comercial l-am tot auzit pe la agențiile de la noi care cautau sa vândă cazări modeste în nord.

scumpeasca [12.08.16 09:47:40] »

Așa cum ai spus este o problema de gust, Nord sau Sud. Am citit si eu, la rândul meu prezentarile, si mi-am spus punctul de vedere.

Kimberly [05.02.17 13:53:33] »

Apreciez relatarea ta, initial si mie mi s-a recomandat zona sudica la o agentie pt ca nu am vrut regim all inclusive si erau multe magazine in zona si e mai movimentada... mergem si cu 2 copii de 7 ani.

Apoi am rezervat o casa pe contul nostru in nordul insulei si cred ca e alegerea optima, intrucat am citit chestii negative despre sud cum ar fi aglomeratie mare, haos si alte cele.

Doresc sa vizitez insula pt natura, peisaje si activitatile la ocean, nu pt plaja.

In ce luna ai fost?

nicole33 [05.02.17 14:01:14] »

@Kimberly:

Înţeleg că abia urmează să vizitezi Tenerife, deci nu ai de unde şti exact care este situaţia sau diferenţele dintre nord şi sud, decât din citite/auzite.

M-aş bucura să-ţi citesc impresiile la întoarcere.

Tenerife oferă variante de petrecere a timpului pentru toate gusturile.

MissSS [03.05.17 17:37:29] »

Buna! Ma gandesc sa inchiriez si eu masina din acelasi loc. A avut cineva antecedente?

Kimberly [03.05.17 17:44:16] »

@MissSS:

Tocmai am fost in Tenerife si am închiriat masina de la Cicar (rezervare online) absolut nici o problema, plătești, iti dau cheile, iei masina si pleci... la returnare la fel de simplu. De fapt in masina nu aveai nici un document decât informații de contact cu agenția. ????????

Kimberly [03.05.17 18:06:01] »

@nicole33:

Aveai dreptate intr-un fel... am facut 50km in fiecare zi sa mergem in partea sudica, dar asta nu ar fi fost o problema, casa mirosea a vechi si umezeala era murdara si ecologică pe deasupra si fără soare am fi rămasă numai cu apa rece la duș. Însă am facut in asa fel ca numai dormeam înăuntru si mancam la restaurante unde ne prindea vremea de masa.

webmasterX [03.05.17 19:59:30] »

@Kimberly: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Kimberly [03.05.17 20:31:44] »

Cât de curând, cum ma eliberez putin si sunt gata pozele ????????????

nicole33 [03.05.17 22:03:45] »

@Kimberly:

Ştiu că am dreptate pentru că am fost acolo .

Am studiat şi eu diferenţele dintre nord şi sud înainte de a rezerva, chiar dacă eram foarte hotărâtă să aleg sudul, pentru plajă şi zile însorite, condiţiile climatice fiind mult prea diferite.

Şi eu am avut maşină închiriată, ba chiar două maşini , am ajuns şi în nord de două ori. Acolo am prins şi singura ploaie din cele două săptămâni de sejur când vizitam grădina botanică de la Drago, dar am avut şi noroc la Loro Park să prind una din puţinele zile exclusiv cu soare.

adyadyl [25.06.17 16:11:31] »

Bună. Ai avut nevoie de un card de credit la închirierea mașinii? MULȚUMESC

scumpeasca [25.06.17 16:14:17] »

Da. Am avut card de credit, asa era specificat la închiriere.

adyadyl [25.06.17 20:25:59] »

Bună... fără un card de credit nu poti sa închiriezi o mașină?

adyadyl, MissSS, scumpeasca, voxtesa
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: