ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2010
ÎNSCRIS: 06.08.09
SEP-2008

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Statiune frumoasa, dar cu putine posibilitati de distractie

Am petrecut cateva zile in Elenite dupa alte cateva zile petrecute in Sunny Beach. Dupa aglomeratia si forfota din Sunny Beach, cand am ajuns in Elenite eram uimiti de cat de linistita parea statiunea. Nici nu avea cum sa fie altfel avand in vedere ca aici sunt doar 5 hoteluri si restul vile, si nici astea foarte multe la numar. Am parcat masina la intrarea in statiune, unde de altfel parca toata lumea venita cu masini, in interiorul statiunii nu era permis accesul autovehiculelor, cu exceptia celor care aprovizionau hotelurile. Cu toate ca am avut unele retineri vis a vis de siguranta masinii pot spune ca ne-am stresat degeaba, nu am auzit sa fi fost probleme acolo.

Din parcare am fost preluati de o masinuta, din alea care se folosesc pe terenurile de golf, si dusi la hotelul Royal Bay unde facusem rezervarea. Acolo, ne astepta surpriza, nu figuram pe lista de rezervari efectuata dar in schimb apaream la celalat hotel ROYAL PARK. Cum nu aveam ce face, intrucat aici ne spusesera ca hotelul e plin si noi de fapt aparem in lista de la celalalt hotel, a trebuit sa plecam la ROYAL PARK. Faptul ca le-am aratat voucherele pe care figura clar ROYAL BAY, tot nu am avut ce face. Dar tot raul spre bine, la ROYAL PARK am primit o camera mare, frumoasa, cu vedere spre mare, si am fost cazati relativ repede, cu toate ca era o adevarata nebunie la receptia hotelului.

Curatenia se facea zilnic, prosoapele de asemenea erau schimbate zilnic. Mancarea era ok, in fiecare zi gaseai preparate din pui, vita, spaghete, musacale de legume, cartofi de 2-3 feluri, ciorbe de 2 feluri, dar care nu erau stralucite, platouri intregi cu branzeturi, mezeluri, salate de cateva feluri, etc. Desertul era compus in general din 2 feluri de tort pe baza de frisca era, chec, minitarte, rulade diplomat cu fructe, compot, si cateva feluri de fructe, piersici, struguri, mere, prune.

Statiunea plina de verdeata, palmieri, arbusti de tot felul, flori foarte multe peste tot.

Plaja - curata, sezlongurile erau gratuite pe plaja, la fel si umbrelele, dar era si un inconvenient, viespile. Daca nu iti luai suc sau ceva dulce pe plaja, nu aveai probleme, dar daca faceai imprudenta sa iei suc sau chiar pizza navaleau.

Piscina - destul de mare si curata, cu loc pentru copii. Oricum, la piscina nu am fost decat de 2 ori, am stat mai mult pe plaja.

Barul de la receptie - in permanenta a fost coada la bar, cu greu gaseai o masa libera sau un fotoliu.

Distractie - aproape inexistenta, dar era pentru copii organizata o discoteca, cred ca in fiecare seara daca nu ma insel, unde am intrat odata din curiozitate si am vazut ca era plin de copii si erau foarte incantati, aveau si animatori pentru ei.

Fiind si un hotel imens si aglomeratia era pe masura, dar per total avand in vedere si pretul mic dat pe bilete a fost bine, raportul pret-calitate din punctul nostru de vedere a fost ok.

Aqua park-ul - chiar ok, nu este foarte mare dar e frumusel.

Ce noua ne-a placut foarte mult in acesta statiune este faptul ca e o oaza de verdeata si flori, zilnic erau angajati care udau si curatau pomii, intretineau aceste spatii verzi, dar nu in ultimul rand ne-a placut curatenia din statiune, nu vedeai o hartie pe jos, sau vreun ambalaj de la ceva, foarte curat, inclusiv peluzele de iarba din fata complexului de vile, erau curatate zilnic.

Trimis de poll in 28.02.10 16:20:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Nisipurile de aur.

VIZUALIZĂRI: 3318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster13 [28.02.10 18:55:05] »

poll daca nu-ti place melodia atasata, suntem aici ca sa schimbam!

magdalena [28.02.10 19:19:09] »

Initial ma gandisem si eu la Elenite pentru anul acesta, dar am auzit numai lucruri rele despre hotelurile sale, as fi vrut sa vad si aceasta statiune.

Sa inteleg ca acest hotel este ok? Face parte din vreun lant?

Cam ce turisti vin pe aici?

poll [28.02.10 19:33:51] »

webmaster13, multumesc pentru melodia aleasa, nu numai ca imi place, dar e pe sufletul meu ca sa zic asa, s-a potrivit cum nu se poate mai bine starii mele sufletesti de azi, am ascultat-o deja de 3 ori.

poll [28.02.10 20:12:33] »

magdalena, noua ne-a placut, acum depinde fiecare ce doreste, asta este o statiune mai micuta cu circuit inchis, unde nu sunt discoteci sau cluburi de noapte, este opusa Nisipurilor de aur sau a Sunny Beach-ului. Comentarii negative erau si cand am luat eu biletele, dar stii cum e, nu poate fi toata lumea multumita. Inca ceva, toata statiunea este in regim de all inclusive, nu o sa gasesti demipensiune sau doar cu mic dejun.

Royal Park-ul face parte din lantul VICTORIA GROUP, care mai cuprinde si Royal Bay, Victoria Palace si Chaika din Sunny Beach.

Turistii in marea lor majoritate sunt englezi, rusi si nemti.

Dar mai sunt doua hoteluri, tot asa impozante ca Royal Park-ul, dar un pic mai noi, Atrium si Andalusia, noi am evitat sa luam biletele acolo pentru ca atunci se terminasera si nu stiam daca este ok acolo, dar cand le-am vazut ne-a parut rau ca nu am luat acolo, iti dai seama ca am intrat pe la receptie sa vedem cum e si ne-a placut mai mult acolo. Plus ca parca nu era imbulzeala la masa ca la Royal Park, era mai liber. Un minus la aceste doua hoteluri Atrium si Andaluzia ar fi plaja care este mult mai ingusta decat in fata la ROYAL PARK, dar nu te opreste nimeni sa faci plaja unde vrei, atat doar ca trebuie sa mergi la barul hotelului unde esti cazata ca sa iti iei ceva de baut, sunt niste barulete pe plaja, in dreptul fiecarui hotel, unde servesti diverse intre orele stabilite. Asta daca mai incape in stomac, eu nu am luat decat o singura data o felie de pizza in rest nu am luat nimic de la barurile de pe plaja, la mancare ma refer, doar cate un pahar de bere mai luam. Eu cred ca oricat de pretentios ai fi la mancare tot gasesti ceva sa-ti placa.

A, si inca ceva, aici nu sunt nici prea multe magazine ca in restul statiunilor, e un minisupermarket, niste magazinase mici cu suveniruri dar cam atat.

magdalena [01.03.10 08:08:31] »

Eu eram initial interesata de Atrium si am citit review-uri negative si totusi as fi vrut sa merg la Elenite.

Cat de departe e plaja de hotel? Ma intereseaza sa nu merg mult - copil mic - si piscina cum este?

Intr-o poza spui de o alee care merge la piscina si plaja. Piscina e departe? Sunt zone umbroase? Are sectiune pentru copii?

poll [01.03.10 14:32:13] »

Toate hotelurile sunt pe plaja, la Royal Park piscina este chiar in spatele hotelului dupa care cobori cateva trepte si intri pe plaja.De fapt de pe terasa hotelului de uiti direct in piscina, o sa mai caut niste poze sa postez, ca sa vezi mai bine.

La poza 13- pe alee drept se ajunge la plaja si la dreapta la piscina, daca maresti poza ai sa vezi niste scaune si o masa, alea sunt de langa piscina.Locuri umbroase la piscina nu prea sunt, ai doar umbrele, sunt niste palmieri pe langa care erau asezate sezlongurile, dar nu prea e umbra. La Royal Park era sectiune la piscina pentru copii mici, iar apa era curata.Nu stiu la celelate hoteluri cum era piscina.La Royal Bay stiu ca era langa hotel la cativa metri, in lateral, dar la Atrium nu mai stiu.

Atat iti pot spune ca in fata la Atrium si Andaluzia plaja este f. ingusta, e o fasie de nisip ingusta, cea mai buna plaja este in fata la Royal asa cum am mai spus. Dar hotelurile f. mari au si dezavantaje, e aglomeratie la masa, la bar, la piscina, etc. Dar avand in vedere ca plaja e chiar la cativa metri de piscina si sezlongurile sunt gratuite, multa lume prefera sa stea pe plaja, asa ca s-ar putea sa gasesti mai libera piscina.

poll [01.03.10 14:35:01] »

Mareste poza 12 si ai sa vezi piscina si in planul mai indepartat se vede si marea, poza am facut-o de pe teresa restaurantului unde mancam.

simona.borcea* [11.03.10 14:47:57] »

Buna ziua, as dori si eu sa stiu daca a fost cazat cineva in apartamente in acest hotel si cum arata...nu am hasit nici o fotografie sau o descrierere a acestora.

VIO [15.03.10 17:32:49] »

buna,

as intreba si eu cate ceva referitor la acest hotel si anume daca ai merge anul acesta in resort unde te-ai caza si de ce?si m-ar interesa cat a costat sejurul tau ?pt ca nu ai specificat...si daca nu cer prea multe daca mai ai poze le poti posta,mercic...

a..inca ceva ai mers cu transport inclus sau individual?

doctorul45 [16.03.10 09:15:41] »

despre distractii la royal park: la subsol era sala de jocuri cu poker biliard etc. iar la h. Atrium era un irish pub tot la subsol deschis toata noaptea.

Desigur aici totul se platea si in general nu era nimeni.

poll [16.03.10 11:04:16] »

Daca as mai merge in Elenite, as merge tot la Royal Park, avand in vedere ca are o piscina maricica si o plaja buna in fata hotelului, la Andaluzia si Atrium plaja e f. ingusta.

Din pacate nu prea pot sa-ti recomand nici Atrium nici Andaluzia intrucat nu prea stiu nimic despre ele, am vazut ca nici comentariile nu sunt grozave la aceste hoteluri, desi pe mine chiar ma tenta sa incerc la Andaluzia, mi se pare mai frumusel decat Atrium.

Toate hotelurile, mai putin Royal Bay, sunt imense, si designul e cam asemanator la toate. Asa cum am mai spus, noi facusem rezervarea pt. Royal Bay, dar ne-am trezit ca am fost cazati la Park, ca la Bay nu figuram pe lista de rezervari, am inteles dupa aia ca asa se intampla destul de des, poti sa platesti la unul din cele 2 Royal si sa te trezesti la celalalt cazat.

La fel se intampla si cu Complexul Atrium-Andaluzia. Dar sa stii ca desi initial imi parea rau dupa Royal BAY, dupa ce am fost cazati la Park, pot spune ca mi-a placut mai mult aici, hotelul fiind mai nou si mai elegant decat Bay-ul.

Pe noi ne-a costat 25 de euro/pers intrucat am prins o reducere de 10% cand am luat biletele si de mers am mers cu masina personala.

Am sa mai postez cateva poze din statiune.

P. S. Despre apartamente nu stiu nimic din pacate, nu stiu cum arata.

magdalena [16.03.10 14:56:22] »

Din ce am citit eu la o agentie, te cazeaza unde au locuri, chiar daca tu optezi pentru Bay, de exemplu.

Si similar e in Nessebar, la Sol Bay sau Mare.

avio [14.04.10 18:00:38] »

poll,

spune-mi, te rog, unde ai gasit pretul de 25 EUR/ pers? parca am mai citit asta si in alt reviw.

Noi am cautat la 2 agentii dar preturile sunt in jur de 40 EUR (si asta cu reducere de 20% early booking)

VIO [14.04.10 18:19:47] »

buna,

si eu vreau sa stiu daca exista agentii care au oferte de genul asta cu reducere, , , am vazut ff multe last minute... dar pe privat... pt ca nu avem voie aici... se penalizeaza deci atentie... referirile la agentii pe privat... ok... numai bine... tuturor...

pepsi70ro [14.04.10 18:46:10] »

Parerea mea este sa nu alergati dupa cele mai ieftine oferte, cautati cu atentie ofertele agentiilor, dar tineti seama de un lucru. Tot ceea ce este bun nu intotdeuna este si ieftin.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [14.04.10 19:34:26] »

Pepsi70 are dreptate , e foarte posibil ca anul asta multe hoteluri bune anul trecut sa faca economii la servicii , sa angajeze din ce in ce mai putini oameni pentru curatenie si administratie sau animatie si in acelasi timp sa lase la pret devenind foarte atractive .

Eu macar sunt hotarat sa merg la un hotel mic fara nici un fel de pretentii in vara pentru ca nu am mai gustat din nebunia concediilor de vara cam de mult timp.

poll [14.04.10 21:34:48] »

avio, eu am luat cu 25 euro/pers/zi dar in luna septembrie, daca tu mergi in sezon, adica iulie si august, sigur ca pretul este mai mare. Asa cum am amintit si mai sus, noi am avut si o reducere de 10% pentru plata integrala pana la o anumita data. De asta am iesit la 25 de euro.

giompilica [21.05.10 11:45:59] »

Am si eu o intrebare la cine stie, in camera exista si patut pentru copii? eu plec pe 26 iunie si as vrea sa stiu daca exista patut, astept raspunsul cat mai repede

avio, doctorul45, giompilica, ionescunic, magdalena, poll, simona.borcea*, VIO
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: